Jump to content

Υψηλό PH και σκληρότητα


Recommended Posts

PH = 8.2

N03 = 25 mg/l

NO2 = 0

GH > 16 d

KH = 10 d

Δεν χρησιμοποιω το προιον για μείωση του PH

5098[/snapback]

Κατα τη γνωμη μου αυτο δεν ειναι σωστο - το νερο σου ειναι πολυ αλκαλικο για τα ψαρια που εχεις και αυτο δημιουργει προβληματα. Επισης η σκληροτητα GH > 16 d

παραμενει στα ιδια επιπεδα (GH > 16 d) και πρεπει να κατεβει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

To νερό του δικύου σου το μέτρησες; Για μέτρα και πες μας.

Οσον αφορά την GH μην ασχοληθείς τώρα γιατί με το αλάτι που έριξες έχει ανέβει δραματικά.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη καλημερα.

Δεν εχω μετρησει το νερο του δικτυου ακομη. Θα το κανω και αυτο.

Ποτε να κανω ξανα αλλαγη του νερου? Να περιμενω να τελειωσει και ο δευτερος κυκλος θεραπειας για το ick?

Νομιζετε οτι θα πρεπει να βαλω συσκευη αντιστροφης οσμωσης ή να πειμενω?

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγες μέρες (4-5) να κάνει τη δουλειά το αλάτι και η θεραπεία. Αφού τελειώσει η θεραπεία για το ικ, θα κάνεις αυτά που σου είπε η Μαρίνα παραπάνω (αλλαγή νερού, τοποθέτηση άνθρακα κλπ.)

Αφού έχεις φέρει τα νιτρικά σε λογαρισμό είσαι προς το παρόν εντάξει.

Μέτρα και το νερό του δικτύου. Από αυτό θα εξαρτηθεί αν χρειάζεσαι συσκευή όσμωσης ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη ευχαριστω.

Θα επιστρεψω με τις μετρησεις του νερου του δικτυου.

Συγνωμη αν κουραζω αλλα αυτη η συσκευη χρειαζεται κατι ιδιαιτερο, στοιχιζει πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη ευχαριστω.

Θα επιστρεψω με τις μετρησεις του νερου του δικτυου.

Συγνωμη αν κουραζω αλλα αυτη η συσκευη χρειαζεται κατι ιδιαιτερο, στοιχιζει πολύ?

5130[/snapback]

Ανάλογα με το πόσων σταδίων είναι και το πόσα λίτρα παράγει την ημέρα. Μια ενδεικτική τιμή είναι τα 100 ευρώ. Πρέπει να ξέρεις όμως ότι κατά τη λειτουργία της η συσκευή αυτή παράγει 25% καθαρό νερό και 75% νερό που δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Δηλαδή για κάθε 25 λίτρα νερό που θα σου παράγει θα πετάς άλλα 75 (αν δε τα χρησιμοποιείς για πότισμα ή κάτι παρόμοιο).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Torm. Ευχαριστω.

Τωρα μπορει να φαινομαι και ανοητος αλλα η συσκευη αυτη θα χρησιμοποειται για το νερο που θα προστιθεται στις αλλαγες νερου?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Αν θες π.χ. να κάνεις μια αλλαγή 10 λίτρα νερό, τότε μετράς της βρύσης σου, έστω ότι έχει GH=10, και αν θες να προσθέσει νερό που συνολικά έχει GH=5, τότε βάζεις 5 λίτρα από όσμωση και 5 από τη βρύση. Με αυτόν τον τρόπο κι επειδή η όσμωση βγάζει GH~0, έχεις 5 λίτρα με 0 και 5 με 10 σκληρότητα οπότε το σύνολο μας βγάζει 5 σκληρότητα. Βέβαια υπολόγισε ότι θα έχεις ξοδέψει συνολικά 5lt από βρύση+ 20lt από όσμωση=25lt για να γεμίσεις μόλις τα 10.

Καταλαβαίνεις δηλ ότι για μεγάλες αλλαγές είναι λίγο δαπανηρό αλλά αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

To νερό του δικύου σου το μέτρησες; Για μέτρα και πες μας.

Οσον αφορά την GH μην ασχοληθείς τώρα γιατί με το αλάτι που έριξες έχει ανέβει δραματικά.

5116[/snapback]

Μιχαλη θα διαφωνησω. Αν διαβασεις τα προηγουμενα ποστ του Αδωνη η σκληροτητα ηταν στα ιδια επιπεδα (GH>16) και ΠΡΙΝ το αλατι.

Link to comment
Share on other sites

Eδω και 3 μηνες το μονο που κανω ειναι να προσθετω νερο καθε τοσο και τιποτα αλλο.

AΔΩNIΣ

4821[/snapback]

Εδώ τα λέει όλα. Και μόνο αυτό αρκεί για πάει τη σκληρότητα στα ύψη.

Επίσης όταν λέει GH>16 τι σημαίνει; Υγρό τεστ και σταμάτησε να ρίχνει σταγόνες ή stick που είναι στο πολύ περίπου;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το τεστ για τη σκληροτητα εγινε με stick και ο τελευταιος χρωματικος δεικτης ηταν για GH>16. Πιθανο να ειναι και πολυ μεγαλυτερη. Ισως θα πρεπει να προμηθευτω με ενα υγρο τεστ για μεγαλυτερη ακριβεια.

Μιχαλη τι εννοεις να σταματησω να ριχνω σταγονες?

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις test με stick δεν υπάρχει θέμα. Το ότι το ανώτατο είναι GH>16 τα λέει όλα.

Για την ιστορία τα υγρά τεστ δουλεύουν με σταγόνες, δες για παράδειγμα αυτό: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=984

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μιχαλη παρα την ασχετοσυνη μου και την αγνοια μου εχω καταλαβει οτι τα υγρα τεστ δουλευουν με σταγονες. :blush: Απλα δεν αντιληφθηκα τι εννοουσες με το "σταματησε να ριχνεις σταγονες".

Επισης να αναφερω οτι στα μαγαζια εδω (οσα υπαρχουν δηλαδη) υπαρχουν πολυ περιορισμενες επιλογες για τα τεστ. Ουτε γνωριζω πια ειναι τα καλα ή πια ειναι τα αξιοπιστα.

Εχετε να προτεινεται κατι? Ισως ενα πληρες κιτ που να περιλαμβανει τα παντα και να ειναι αξιοπιστο? Επειδη το πιο πιθανο ειναι να μην υπαρχει εδω, υπαρχουν internoμαγαζα (δοκιμασμενα) απο τα οποια μπορω να παραγγειλω?

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να αποφεύγεις τα test σε stick μια και η κλίμακά τους συχνά είναι περιορισμένη. Το ίδιο ισχύει και από test τύπου 5 σε 1 από δική μου εμπειρία. Συγκεκριμένα όποιο τεστ κι αν διαλέξεις για τη σκληρότητα που είναι σε σταγόνες, πιστεύω κάνει. Εγώ έχω δοκιμάσει και δουλεύουν καλά και της red sea αλλά και της tetra.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη να εισαι καλα, ευχαριστω.

Δηλαδη δεν συνιστας αυτα τα πληρες κιτ. Εχω δει καποια που κυκλοφορουν στο διαδικτυο για αυτο ρωτησα μηπως ειναι καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη να εισαι καλα, ευχαριστω.

Δηλαδη δεν συνιστας αυτα τα πληρες κιτ. Εχω δει καποια που κυκλοφορουν στο διαδικτυο για αυτο ρωτησα μηπως ειναι καλυτερα.

5168[/snapback]

Πρόσεξε μην μπερδευτούμε. Υπάρχουν από κάποιες εταιρείας κάποια πλήρες σετ από τεστ που από όσο είχα δει είναι και ακριβά, τα οποία περιέχουν όλα τα μεμονομένα τεστ της εταιρείας. π.χ. ph, gh,kh, ca, fe, cu σε μία βαλίτσα. Αυτά είναι μια χαρά. Δεν συνιστώ αυτά που βάζεις ένα stick στο νερό και σου δίνει τιμές για 5-6 πράγματα με μόνο μία μέτρηση. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το πιο πιθανο ειναι να μην υπαρχει εδω, υπαρχουν internoμαγαζα (δοκιμασμενα)  απο τα οποια μπορω να παραγγειλω?

5161[/snapback]

Εγώ έχω καλές εμπειρίες μέχρι στιγμής απο το www.aquaristik.net .

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παιδια, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εκανα καποιες μετρησεις του νερου υδρευσης με τα εξης αποτελεσματα:

PH = 7.8 (υγρο τεστ)

GH>16 d (τεστ με stick)

μεχρι να προμηθευτω υγρα τεστ για ολες τις παραμετρους.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα καποιες μετρησεις του νερου υδρευσης με τα εξης αποτελεσματα:

PH = 7.8 (υγρο τεστ)

GH>16 d (τεστ με stick)

μεχρι να προμηθευτω υγρα τεστ για ολες τις παραμετρους.

5189[/snapback]

Απ'ότι φαίνεται ή δεν μετράει καλά το test ή όντως έχεις πολύ σκληρό νερό στην περιοχή σου. Μόλις προμηθευτείς τεστ με σταγόνες κάνε τεστ και στη βρύση και στο ενυδρείο και τα ξαναλέμε.

Πληροφοριακά τρόποι μείωσης του GH είναι:

-Προσθήκη τύρφης στο φίλτρο

-Προσθήκη βιομηχανικών σκευασμάτων που "μαλακώνουν" το νερό (water softener pillows). Η μέθοδος αυτή απορροφά τα ιόντα ασβεστίου και μαγνησίου και τα αντικαθιστά με ιόντα νατρίου (πολλοί θεωρούν μη αποδεκτό τον τρόπο αυτό γιατί τα ψάρια που θέλουν "μαλακό νερό", δεν συμπαθούν εξίσου τα ιόντα νατρίου.

-Προσθήκη νερού από αντίστρωφη όσμωση (reverse osmosis water)

Αν θες ρίξε και μια ματιά ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ευχαριστω.

Θα προμηθευτω τεστ με σταγονες και θα επανελθω αν και το νερο σιγουρα ειναι σκληρο, το καταλαβαινεις και χωρις τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Προμηθευτηκα τελικα τα τεστ με σταγονες (Red Sea) και οι μετρησεις σκληροτητας ειναι στα υψη

Nερο Eνυδρειου

GH = 23

KH = 11

Nερο Yδρευσης

GH = 21

KH = 17

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Προμηθευτηκα τελικα τα τεστ με σταγονες (Red Sea) και οι μετρησεις σκληροτητας ειναι στα υψη

Nερο Eνυδρειου

GH = 23

KH = 11

Nερο Yδρευσης

GH = 21

KH = 17

5214[/snapback]

Αδωνη καλησπερα

Με κινδυνο να θεωρηθω οτι επαναλαμβανομαι, σου υπενθυμιζω αυτο που ειπαμε απο την αρχη αυτης της συζητησης. Η σκληροτητα του νερου και το pH πρεπει να κατεβουν. Επειδη αυτο πρεπει να γινει σταδιακα, διαφορετικα τα ψαρια θα σοκαριστουν, καλο ειναι να αρχισεις αμεσως ενεργειες. Οσο περισσοτερο το αφηνεις τοσο διακινδυνευεις την υγεια των ψαριων σου. Ειναι προφανες οτι ο συνδυασμος σκληροτητας, αλκαλικοτητας (pH) και μη αποχλωριωσης του νερου σε συνδυασμο με την ελλειψη ανθρακα που απορροφα τοξικα στοιχεια απο το νερο, δημιουργησαν το προβλημα που εχεις τωρα. Αν κυτταξεις προηγουμενες απαντησεις υπαρχουν ακριβεις πληροφοριες για το τι πρεπει να κανεις. Για οτι αποριες εχεις, ρωτα! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα Mαρινα.

Σε ευχαριστω και εσενα και τα αλλα παιδια για την πολυτιμη βοηθεια που μου δινεται. Eχω και εγω αντιληφθει νομιζω περιπου πιο ειναι το προβλημα. Hδη εχω ριξει το PH στο 8 και σταδιακα θα πρεπει να το κατεβασω κι αλλο. Tο θεμα με την σκληροτητα αντιλαμβανομαι οτι η συσκευη αντιστροφης οσμωσης ειναι μια λυση δεν ξερω κατα ποσο μακροπροθεσμα μπορει να κρατησει ομως. Eτσι και αλλιως το θεμα του νερου υδρευσης ειναι προβλημα το οποιο θα πρεπει να λυσω και για αλλους λογους και ηδη πιο πριν ειχα σκεφτει για ενα ολοκληρωμενο συστημα για ολο το σπιτι. Mεχρι ομως να γινει αυτο πρεπει να βρω τροπο μειωσης της σκληροτητας του νερου βραχυπροθεσμα. Tι θα λεγατε για προσθηκη τυρφης στο φιλτρο που αναφερθηκε απο το Γιαννη?

:blush::hysterical::blush::blush::rasp::thumbup::icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα Mαρινα.

Σε ευχαριστω και εσενα και τα αλλα παιδια για την πολυτιμη βοηθεια που μου δινεται.  Eχω και εγω αντιληφθει νομιζω περιπου πιο ειναι το προβλημα. Hδη εχω ριξει το PH στο 8 και σταδιακα θα πρεπει να το κατεβασω κι αλλο. Tο θεμα με την σκληροτητα αντιλαμβανομαι οτι η συσκευη αντιστροφης οσμωσης ειναι μια λυση δεν ξερω κατα ποσο μακροπροθεσμα μπορει να κρατησει ομως. Eτσι και αλλιως το θεμα του νερου υδρευσης ειναι προβλημα το οποιο θα πρεπει να λυσω και για αλλους λογους και ηδη πιο πριν ειχα σκεφτει για ενα ολοκληρωμενο συστημα για ολο το σπιτι. Mεχρι ομως να γινει αυτο πρεπει να βρω τροπο μειωσης της σκληροτητας του νερου βραχυπροθεσμα. Tι θα λεγατε για προσθηκη τυρφης στο φιλτρο που αναφερθηκε απο το Γιαννη?

:blush:  :hysterical:  :blush:  :blush:  :rasp:  :thumbup:  :icon_dance:

5226[/snapback]

Εγω προσωπικα δεν εχω εμπειρια απο χρηση τυρφης ωστε να σχολιασω. Εχω ομως εμπιστοσυνη στο Γιαννη! :ok:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...