Jump to content

Υψηλό PH και σκληρότητα


Recommended Posts

Καλημερα lasal και καλη χρονια.

Στο ενυδρειο μεσα υπαρχουν προς το παρον μονο πλαστικα διακοσμητικα τα οποια θα ξεφορτωθω καποια στιγμη. Το χαλικι για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω ιδεα τι ειναι. Οταν παω το απογευμα σπιτι θα κοιταξω και τα λεμε.

Θα προτεινες να συνεχισω τις αλλαγες με το ιδιο ρυθμο και κατεβαζοντας τις σκληροτητες καποια στιγμη θα κατεβει και το PH? Να μην δοκιμασω παλι με το PH - (δεν τα συμπαθω αυτα τα προσθετα).

Για το CO2 το σκεφτηκα αλλα επειδη ακομη δεν εχω φυτα προς το παρον δεν εχω βαλει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα lasal και καλη χρονια.

Στο ενυδρειο μεσα υπαρχουν προς το παρον μονο πλαστικα διακοσμητικα τα οποια θα ξεφορτωθω καποια στιγμη. Το χαλικι για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω ιδεα τι ειναι. Οταν παω το απογευμα σπιτι θα κοιταξω και τα λεμε.

Θα προτεινες να συνεχισω τις αλλαγες με το ιδιο ρυθμο και κατεβαζοντας τις σκληροτητες καποια στιγμη θα κατεβει και το PH? Να μην δοκιμασω παλι με το PH - (δεν τα συμπαθω αυτα τα προσθετα).

Για το CO2 το σκεφτηκα αλλα επειδη ακομη δεν εχω φυτα προς το παρον δεν εχω βαλει.

9196[/snapback]

Αδωνη καλημερα και καλη χρονια,

κατ' αρχας, τι εγινε με τον ασθενη σου - ανενιψε? Το ταξειδι στο Hull πως πηγε?

Οσον αφορα τις μετρησεις σου - εφοσον υπαρχουν ψαρια μεσα στο ενυδρειο ΔΕΝ πρεπει να κατεβαζεις τις τιμες τοσο γρηγορα. Τα ψαρια θα σοκαριστουν και μπορει να αρρωστησουν, η να τα χασεις. Προσωπικα θα συνιστουσα να μην κανεις αλλη αλλαγη τωρα για μια βδομαδα, μετα συνεχισε με μια αλλαγη την εβδομαδα 30% με νερο απο την αντιστροφη οσμωση. Εν τω μεταξυ, εφοσον το νερο της βρυσης ειναι 7,4 και παιρνεις τιμη 8,4 στο ενυδρειο, κατι συμβαινει .. και το χαλικι ειναι ο πρωτος υποπτος. Πιθανως το προβλημα να επιλυθει αν αλλαξεις χαλικι, αλλα και σε αυτην την περιπτωση πρεπει να το κανεις σταδιακα, διαφορετικα το pH θα κρασαρει και θα χασεις τα ψαρια σου!

pH- μπορεις επι του παροντος να το παραλειψεις για λιγο. Αν το νερο απο την αντιστροφη οσμωση, οπως ειπες ειναι 6,6 και το νερο απο τη βρυση 7,4 θα πρεπει να σου δωσει τελικη τιμη ενυδρειου γυρω στο 7 (τελεια) - φυσικα αναλογως της αναμιξης νερου α/ο και βρυσης που θα κανεις.

Γενικα, εχε επισης υποψη σου οτι τα βασικα "προσθετα" δεν βλαπτουν τα ψαρια αν χρησιμοποιουνται προσεκτικα. Αν οχι, μπορει να αποβουν μοιραια. Για παραδειγμα, αν κατεβαζεις το pH περισσοτερο απο 0,2 την ημερα, τα ψαρια σου μπορει να παθουν οξεωση (acidosis) και να πεθανουν (παρα το γεγονος οτι η νεα τιμη pH ειναι πλησιεστερη προς αυτη του φυσικου τους περιβαλλοντος).

Αυτα και εντος των ημερων θα σου στειλουμε και το πτυχιο σου του Χημικου :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα και εντος των ημερων θα σου στειλουμε και το πτυχιο σου του Χημικου
:busted_cop::busted_cop::thumbup:

Μαρινα καλημερα.

Η χημεια ηταν απο τα χειροτερα μου μαθηματα στο σχολειο αν και απο τα βασικα. Λοιπον τωρα θα βρεθω και με πτυχιο. Φανταστικα :lmao:

Το ψαρι - ασθενης που βρεθηκε στο sump ειναι μια χαρα.

To Hull χαλια. :lmao: Τιποτα το ιδιαιτερο αν εξαιρεσεις το ενυδρειο (DEEP) που εχουν φτιαξει στην πολη προσφατα και ειναι καταπληκτικο.

Τωρα οσο αφορα το ενυδρειο μου, δηλαδη δεν ειναι φυσιολογικο το γεγονος οτι το PH δεν κατεβαινει? Πως θα εξακριβωσω αν φταιει το χαλικι?

Η αλλαγη 30% μονο με νερο α/ο δεν θα κατεβασει αποτομα τις τιμες?

Έγινε επεξεργασία - ADONIS
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Tο χαλικι που βρισκεται στο ενυδρειο ειναι το FONDO VIVO της PRODAC, (FV)

Λεει οτι ειναι ενα χωμα προπαρασκευασμενο για την εττοιμασια ενυδρειων γλυκου νερου. Aποτελειται απο αργιλες και φυσικες ουσιες που περιεχουν ολιγοστοιχεια με προσθηκη σιδηρουχου ορυκτου υπο μορφη θειικου αλατος και οτι χρησιμοποιειται για την εντονη αναπτυξη των φυτων.

Tωρα δεν ξερω τι βγαινει απο αυτο, μαλλον τιποτα αλλα ειπα μηπως καποιος το ξερει και μπορει να βοηθησει.

Aντιλαμβανομαι ομως οτι θα μπορει να γινει καποιος ελεγχος εξακριβωσης για το αν φταιει το χαλικι στην ανοδο του PH?

Link to comment
Share on other sites

:busted_cop:  :busted_cop:  :thumbup:

Μαρινα καλημερα.

Η χημεια ηταν απο τα χειροτερα μου μαθηματα στο σχολειο αν και απο τα βασικα. Λοιπον τωρα θα βρεθω και με πτυχιο. Φανταστικα :lmao:

Το ψαρι - ασθενης που βρεθηκε στο sump ειναι μια χαρα.

To Hull χαλια. :wub: Τιποτα το ιδιαιτερο αν εξαιρεσεις το ενυδρειο (DEEP) που εχουν φτιαξει στην πολη προσφατα και ειναι καταπληκτικο.

Τωρα οσο αφορα το ενυδρειο μου, δηλαδη δεν ειναι φυσιολογικο το γεγονος οτι το PH δεν κατεβαινει? Πως θα εξακριβωσω αν φταιει το χαλικι?

Η αλλαγη 30% μονο με νερο α/ο δεν θα κατεβασει αποτομα τις τιμες?

9215[/snapback]

Αδωνη καλησπερα,

Και εγω τα ιδια αισθηματα ειχα για τη χημεια, μεχρι που σκεφτομαι οτι μου εριξε φτυσιμο ο χημικος μου και ασχοληθηκα με το χομπι :lmao:

Τελεια νεα για τον ασθενη, αντε και σιδεροκεφαλος.

Για το pH - εξαρτωμενου του ποσου απο pH- που προσθεσες, εγω θα περιμενα λιγη περισσοτερη πτωση. Επισης μου εκανε εντυπωση το οτι κατ' αρχας κατεβηκε και μετα ξανα-ανεβηκε. Υποθετω οτι εκανες την πρωτη μετρηση περιπου 30 λεπτα αφου προσθεσες το pH-, ωστε να εχει διαλυθει το προιον πληρως σε ολο το νερο. Η δευτερη μετρηση ποσο αργοτερα εγινε?

Η αλλαγη 30% μονο με νερο α/ο θα ριξει μεν τις τιμες αλλα οχι αποτομα, γιατι μην ξεχνας οτι το νερο αυτο θα αναμιχθει με το υπαρχον νερο του ενυδρειο. Αν δεις την καθοδο των τιμων που ειχες μεχρι τωρα, ειχες πτωση 11 βαθμους gH και 6 βαθμους kH μετα απο 3 αλλαγες της ταξης του 30%. Απλα προσωπικα δεν θα εκανα αλλαγες καθε 3 ημερες, οπως εκανες μεχρι τωρα. Αυτο διοτι:

Τα ψαρια, μεσα σε τρεις ημερες, θα προσαρμοστουν στις νεες τιμες αλλα, οι δικες σου τιμες αλλαζουν διαρκως καθε 3 ημερες. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να βρισκονται σε σταδιο προσαρμογης (δηλαδη διαφορετικες συνθηκες) συνεχεια για καμμια 15αρια μερες (μεχρι να κατεβουν οι τιμες). Αρα: ειναι αντιστοιχο με το να αλλαζουν τα ψαρια ενυδρειο (συνθηκες) 5 φορες σε 15 μερες, που σιγουρα θα τα στρεσσαρει τη στιγμη που αυτο μπορει να αποφευχθει καλλιστα.

Εφοσον το υποστρωμα του ενυδρειου ειναι ειδικο για ενυδρεια, δεν φανταζομαι να ειναι η αιτια των προβληματων - αν και γι' αυτο θα σου πουν περισσοτερα τα παιδια με εμπειρια στις καλλιεργειες φυτων. Αλλα γιατι διαλεξες αυτο αφου δεν εχεις φυτα? Τι αλλο υπαρχει στο ενυδρειο απο διακοσμηση, βραχους κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Υποθετω οτι εκανες την πρωτη μετρηση περιπου 30 λεπτα αφου προσθεσες το pH-, ωστε να εχει διαλυθει το προιον πληρως σε ολο το νερο. Η δευτερη μετρηση ποσο αργοτερα εγινε?

Mαρινα συμφωνα με τις οδηγιες η δευτερη μετρηση λεει να γινει μετα απο δυο ωρες. Aν η τιμη παραμενει η ιδια τοτε πρεπει να πρεστεθει και αλλο διαλυμα. Eγω ειχα μετρησει το βραδυ δυο ωρες μετα που προσθεσα το διαλυμα PH 8 και το πρωι ειχε ανεβει παλι στα 8.2. Eχω παρει και ενα αλλο προσθετο που ειναι πιο δραστικο για μειωση του PH και λεω να το δοκιμασω. Oλα ειναι της PRODAC.

Εφοσον το υποστρωμα του ενυδρειου ειναι ειδικο για ενυδρεια, δεν φανταζομαι να ειναι η αιτια των προβληματων - αν και γι' αυτο θα σου πουν περισσοτερα τα παιδια με εμπειρια στις καλλιεργειες φυτων. Αλλα γιατι διαλεξες αυτο αφου δεν εχεις φυτα? Τι αλλο υπαρχει στο ενυδρειο απο διακοσμηση, βραχους κτλ?

Oπως ειχα αναφερει και παλαιοτερα για διαφορους λογους δεν ειχα καμμια ουσιαστικη παρεμβαση στην δημιουργια του ενυδρειου. Φυτα δεν εχω αλλα αφου λυσω τα υπολοιπα προβληματα θα ηθελα να βαλω. Tωρα απο διακοσμηση στο ενυδρειο υπαρχουν πλαστικα φυτα και 3 βραχοι απ' αυτους που πουλανε τα καταστηματα για διακοσμηση.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Δυο ακομα ερωτησεις (συγνωμη για την "ανακριση" αλλα δε λεει να εκφραζουμε αποψεις αν δεν καταλαβαινουμε ακριβως τι συμβαινει, και τα ενυδρεια ειναι περιεργα "ζωα"):

1. Σε τι επιπεδο θελεις να κατεβασεις το pH σου? Απο παλιοτερα ειχα την εντυπωση οτι επρεπε να κατεβει σε ουδετερο (7) αλλα κατι ειπες για 8 - για ξαναπες μου για να ειμαστε σιγουροι.

2. Οι διακοσμητικοι βραχοι που εχεις ειναι πλαστικοι η αληθινοι?

Θυμαμαι πως ειχε στηθει το ενυδρειο σου, απλα ρωτησα για το χαλικι γιατι δεν ημουν σιγουρη αν ηταν το αρχικο η μεταγενεστερη προσθεση :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

συγνωμη για την "ανακριση"

Αλοιμονο αν το θεωρουσα "ανακριση". Εξαλλου διαφορετικα δεν γινεται.

1. Σε τι επιπεδο θελεις να κατεβασεις το pH σου? Απο παλιοτερα ειχα την εντυπωση οτι επρεπε να κατεβει σε ουδετερο (7) αλλα κατι ειπες για 8 - για ξαναπες μου για να ειμαστε σιγουροι.

Το PH σε πρωτη φαση θελω να το κατεβασω στο ουδετερο (7). Η αναφορα στο 8 εγινε οταν προσπαθησα σταδιακα να το κατεβασω απο το 8.2. Σε μεταγενεστερο σταδιο οταν ξεκαθαρισουν ολα αυτα και προχωρησω και στη φυτευση του ενυδρειου θα ηθελα να βαλω δισκους οπου εκει θα πρεπει να διατηρετικες συνθηκες. Σιγα-σιγα ομως.

2. Οι διακοσμητικοι βραχοι που εχεις ειναι πλαστικοι η αληθινοι?

Ειναι πλαστικοι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Εν προκειμενω οι βραχοι και τα φυτα δεν μπορει να δημιουργουν προβλημα. Αρα συνεχισε με τις αλλαγες οπως ειπαμε. Ξεχνα το χαλικι για την ωρα (εφοσον ειναι ενυδρειακο προιον) - το ξανακοιταμε αργοτερα αν χρειαστει.

Λιγο μαθημα χημειας: :busted_cop:

Η σκληροτητα καθοριζει, μεταξυ αλλων, τη δυνατοτητα του νερου να κραταει το pH σταθερο (χοντρικα). Υπαρχει λοιπον πιθανοτητα το pH να μην κατεβαινει επειδη το νερο σου ειναι ακομα πολυ σκληρο. Κατεβαζοντας τη σκληροτητα με νερο απο την α/ο το pH θα αρχισει να πεφτει. Αν δεν παρατηρηθει μειωση στις επομενες δυο αλλαγες (δεδομενου οτι η σκληροτητα θα κατεβει) ξανασυζηταμε την περιπτωση χαλικιου - κανεις και τα τεστ με τη σοδα για να δεις αν ειναι ανθρακικο, και ξεκινας με το pH-.

Εφοσον οι αλλαγες σου θα γινονται με νερο α/ο μονο, καλο ειναι να προσθετεις ιχνοστοιχεια, τα οποια αφαιρουνται απο την α/ο αλλα ειναι απαραιτητα στα ψαρια. Μπορεις να προμηθευτεις ενα προιον οπως το RORight η οποιοδηποτε αλλο για εμπλουτισμο νερου α/ο και να το προσθετεις συμφωνα με τις οδηγιες στο μπουκαλι.

Καλη επιτυχια και κρατησε μας ενημερους.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο μαθημα χημειας: 

:busted_cop: Μου φαινεται οτι με κυνηγαει το φαντασμα της χημικου απο το σχολειο. :busted_cop:

Μαρινα δηλαδη θα προτεινες να μην χρησιμοποιησω προσθετα για μειωση του PH πριν τις δυο επομενες αλλαγες?

Εφοσον οι αλλαγες σου θα γινονται με νερο α/ο μονο, καλο ειναι να προσθετεις ιχνοστοιχεια, τα οποια αφαιρουνται απο την α/ο αλλα ειναι απαραιτητα στα ψαρια. Μπορεις να προμηθευτεις ενα προιον οπως το RORight η οποιοδηποτε αλλο για εμπλουτισμο νερου α/ο και να το προσθετεις συμφωνα με τις οδηγιες στο μπουκαλι.

Αυτα τα προιοντα υπαρχουν στα ενυδρειακα κατατηματα? Μπορω να τα βρω και καπου αλλου? Οποτε ειναι να ζητησω κατι "εξειδικευμενο" με κοιτανε με το στομα ανοιχτο.

Ευχαριστω πολυ και θα σας κρατω φυσικα ενημερους.

Link to comment
Share on other sites

:busted_cop: Μου φαινεται οτι με κυνηγαει το φαντασμα της χημικου απο το σχολειο. :lmao:

Μαρινα δηλαδη θα προτεινες να μην χρησιμοποιησω προσθετα για μειωση του PH πριν τις δυο επομενες αλλαγες?

Ακριβως. Περιμενε να δεις πρωτα αν το νερο της α/ο βοηθησει στην καθοδο χωρις προσθετα. Αυτο λογικα πρεπει να γινει, εφοσον το νερο της βρυσης σου, οπως ειπες, εχει pH γυρω στο 7.5.
Αυτα τα προιοντα υπαρχουν στα ενυδρειακα κατατηματα? Μπορω να τα βρω και καπου αλλου? Οποτε ειναι να ζητησω κατι "εξειδικευμενο" με κοιτανε με το στομα ανοιχτο.
Κανονικα πρεπει να τα πουλανε εκει που πηρες την α/ο. Δεν ειναι ιδιαιτερα εξειδικευμενο προιον - ολα τα καλα μαγαζια ενυδρειακων προιοντων το εχουν.

Και οταν σε κυττανε, πες τους να σε φτυνουν μη σε ματιασουν κιολας :busted_cop::thumbup::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ετσι απλα πληοροφορικα να αναφερω οτι στην πολη που ζω υπαρχουν 3 ενυδρειακα καταστηματα. Στο ενα οταν ειχα ζητησει τεστ σκληροτητας μου εδωσε τεστ για το PH (ιδεα δεν ειχε για το KH & GH). Στο δευτερο καταστημα οταν ειχα ζητησει κατι, πανω στην συζητηση αναφερα τη συσκευη αντιστροφης οσμωσης την οποια αγνοουσαν τελειως. Και τελος στο τριτο στο οποιο υπαρχει σχετικα καποια γνωση δεν υπαρχουν τα προιοντα.

Τη συσκευη α/ο την πηρα απο Αγγλια οταν ειχα παει. (RO-MAN)

Και οταν σε κυττανε, πες τους να σε φτυνουν μη σε ματιασουν κιολας

:lmao::busted_cop::lmao::busted_cop::wub::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ετσι απλα πληοροφορικα να αναφερω οτι στην πολη που ζω υπαρχουν 3 ενυδρειακα καταστηματα. Στο ενα οταν ειχα ζητησει τεστ σκληροτητας μου εδωσε τεστ για το PH (ιδεα δεν ειχε για το KH & GH). Στο δευτερο καταστημα οταν ειχα ζητησει κατι, πανω στην συζητηση αναφερα τη συσκευη αντιστροφης οσμωσης την οποια αγνοουσαν τελειως. Και τελος στο τριτο στο οποιο υπαρχει σχετικα καποια γνωση δεν υπαρχουν τα προιοντα.

Τη συσκευη α/ο την πηρα απο Αγγλια οταν ειχα παει. (RO-MAN)

:lmao:  :busted_cop:  :lmao:  :busted_cop:  :wub:  :thumbup:

9310[/snapback]

Καταλαβα.... λοιπον αν εχεις προβλημα να το βρεις στειλε ενα μυνηματακι εδω στο φορουμ στα μαγαζια, σιγουρα τα παιδια στο Water Inn θα το εχουν, και ζητα τους να στο στειλουν. Απο Ελλαδα Κυπρο τα μεταφορικα θα ειναι ελαχιστα φανταζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα

Εφοσον οι αλλαγες σου θα γινονται με νερο α/ο μονο, καλο ειναι να προσθετεις ιχνοστοιχεια, τα οποια αφαιρουνται απο την α/ο αλλα ειναι απαραιτητα στα ψαρια. Μπορεις να προμηθευτεις ενα προιον οπως το RORight η οποιοδηποτε αλλο για εμπλουτισμο νερου α/ο και να το προσθετεις συμφωνα με τις οδηγιες στο μπουκαλι.

Θα πειραζε να κανω 1-2 αλλαγες με νερο α/ο χωρις το προσθετο για τα ιχνοστοιχεια? Mεχρι να το ανακαλυψω εδω ή να το προμηθευτω απο καπου αλλου. :busted_cop:

Nα πω τη σημερινη μου εμπειρια σε ενα καταστημα. Φυσικα να μην αναφερω οτι το συγκεγκριμενο προιον ή και κατι αναλογο δεν υπηρχε αλλα ουτε και καταφερα να συνεννοηθω. Tο πιο ωραιο ηταν οταν λιγο ελειψε να τσακωθουμε με την κοπελα γιατι επεμενε οτι η σκληροτητα ειναι το PH και οτι με λιγα λογια δεν ηξερα τι ζητουσα. :busted_cop:

Y.Γ. Tο mineral salt της SERA κανει? Oχι πως το βρηκα, απλα ρωταω μηπως και....

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα

Θα πειραζε να κανω 1-2 αλλαγες με νερο α/ο χωρις το προσθετο για τα ιχνοστοιχεια? Mεχρι να το ανακαλυψω εδω ή να το προμηθευτω απο καπου αλλου. :wub:

Μονο ο χαλβας πειραζει, και αυτο οταν εχει πινεζες μεσα :thumbup::lmao::lmao:. Οχι, δεν θα πειραζε. Αλλα, σοβαρα τωρα, τα ψαρια σου χρειαζονται ιχνοστοιχεια για να μεγαλωσουν σωστα. Διαφορετικα θα παθουν διαφορα. Αν μεινουν κανα μηνα χωρις ιχνοστοιχεια δεν ενοχλει ιδιαιτερα, ειδικα αν φροντισεις να τους δινεις τροφες εμπλουτισμενες με ιχνοστοιχεια.
Tο πιο ωραιο ηταν οταν λιγο ελειψε να τσακωθουμε με την κοπελα γιατι επεμενε οτι η σκληροτητα ειναι το PH και οτι με λιγα λογια δεν ηξερα τι ζητουσα. :busted_cop:
Αλλη που ειχε προβλημα με τη χημεια, και δεν ακουει κιολας ... Αυτο ειναι που λενε ασχετη με αποψη!
Υ.Γ. Tο mineral salt της SERA κανει? Oχι πως το βρηκα, απλα ρωταω μηπως και...
Κανει αλλα δεν κανει (Πυθια :busted_cop: ) Δηλαδη: θα βαλει τα ιχνοστοιχεια, αλλα επειδη ειναι αλατι θα σου ανεβασει τη σκληροτητα. Αρα αντιστρεφει τα αποτελεσματα της α/ο. Εγω το βαζω απο καιρου εις καιρον αλλα το νερο εδω εχει γενικη σκληροτητα 3.9 και ανθρακικη 1.1. Αστο καλυτερα - προχωρα χωρις ιχνοστοιχεια μεχρι να βρεις το καταληλο προιον. Μην το αφησεις πολυ ομως.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήρα της ΑΡ το Elektro-Right να το δοκιμάσω και φαίνεται ότι κάνει δουλειά. Αν το βρεις εγώ θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα :busted_cop:

Ρίξε μια ματιά κι ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολύ καλό προιόν είναι επίσης το re-mineral tropic της "Tropic Marin"

Εχει πολυ καλά αποτελέσματα και διαλύεται τέλεια στο νερό α/ο χωρίς να αφήνει ίζημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.

Να ειστε καλα για εναλλακτικες προτασεις.

Τελικα βρηκα ακρη, θα μου στειλει η αδελφη μου απο Αθηνα το προιον και ελπιζω μεχρι το τελος της βδομαδας να το εχω.

Μονο ο χαλβας πειραζει, και αυτο οταν εχει πινεζες μεσα

Μαρινα αληθεια? :busted_cop: Δεν το ηξερα. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

ADONIS*** Απο ποιό μέρος της Κύπρου είσαι?Κατεβαίνω συχνά λόγω δουλειάς οπότε άν θές τίποτα πές το.... :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη καλημερα. Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Μενω Λεμεσο και οποτε κατεβεις και μπορεις, να περασεις να γνωριστουμε.

Κατεβαίνω συχνά λόγω δουλειάς οπότε άν θές τίποτα πές το....

Πολυ ωραια. Βρηκα αλλη μια ακρη. Ξερεις ποτε θα κατεβεις παλι?

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη καλημερα. Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Μενω Λεμεσο και οποτε κατεβεις και μπορεις, να περασεις να γνωριστουμε.

Πολυ ωραια. Βρηκα αλλη μια ακρη. Ξερεις ποτε θα κατεβεις παλι?

9498[/snapback]

Συνήθως είμαι Πάφο αλλά άμα κατέβω θα περάσω.Ακόμα δέν ξέρω πότε είναι το επόμενο ταξίδι... :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη θα χαρω πολυ να βρεθουμε.

Στην ωραια Παφο εχω γεννηθει και μεγαλωσει. Στη Λεμεσο εχω μετακομισει εδω και 4 μηνες λογω επαγγελματος.

Οι αποστασεις στην Κυπρο ειναι μικρες αρα θα τα πουμε ειτε στην Παφο ειτε στη Λεμεσο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Eκανα αλλαγη (30%) μονο με νερο α/ο και οι τιμες διαμορφωθηκαν ως εξης:

PH = 8

GH = 13

KH = 6

απο PH = 8.2, GH =16, KH =8 πριν την αλλαγη.

Eπιτελους επεσε και το PH και ελπιζω να μην ανεβει παλι.

Link to comment
Share on other sites

Αδωνη τελεια! Οσο κατεβαινει η σκληροτητα τοσο καλυτερα θα μπορεις να ρυθμισεις και το pH. Mη σε απασχολει αν θα ανεβει λιγο προσωρινα (που δε φανταζομαι, αλλα ...) Εξαλλου γι' αυτο προτεινα οι αλλαγες να ειναι εβδομαδιαιες, για να μην στρεσσαρονται τα ψαρια απο τη συνεχη αλλαγη των τιμων. Συνεχισε με αυτους τους ρυθμους εβδομαδιαια, και οταν φτασεις γενικη σκληροτητα περιπου στο 5 - 6 θα εισαι ονειρο. Μετα, εξαρτωμενου του pH στο επιπεδο αυτο της σκληροτητας τα ξαναλεμε, αλλα μαλλον θα εισαι ενταξει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Συνεχισε με αυτους τους ρυθμους εβδομαδιαια, και οταν φτασεις γενικη σκληροτητα περιπου στο 5 - 6 θα εισαι ονειρο

Ωραια αλλα για να φτασει η γενικη σκληροτητα στο 5-6 η ανθρακικη δεν θα κατεβει πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...