Jump to content

Υψηλό PH και σκληρότητα


Recommended Posts

Ενα πολύ καλό προιόν είναι επίσης το re-mineral tropic της "Tropic Marin"

Νικο το συγκεγκριμενο προιον δεν ανεβαζει παραλληλα και τις σκληροτητες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα.

Ωραια αλλα για να φτασει η γενικη σκληροτητα στο 5-6 η ανθρακικη δεν θα κατεβει πολυ?

9795[/snapback]

Θα κατεβει περιπου στο 2 - 2,5 υπολογιζω, που για δισκους ειναι τελεια. Γιατι θελεις υψηλη ανθρακικη?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι δεν θέλει να πέσει η ανθρακική του τόσο χαμηλά ώστε να μην έχει το φόβο να κρασάρει το pH του. Βέβαια, αφού πέσει η γενική, μπορείς με την προσθήκη σόδας να ανεβάσεις μόνο την ανθρακική στο 3-4.

Και το πρόβλημα λύθηκε :D

Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβει περιπου στο 2 - 2,5 υπολογιζω, που για δισκους ειναι τελεια. Γιατι θελεις υψηλη ανθρακικη?

Ωραια, το καταλαβαινω οτι για δισκους ειναι τελεια. Αλλα προς το παρον δεν εχω δισκους και σκεφτομαι μηπως δεν κανει για τα ψαρια που εχω τωρα.

MOD NOTE: Επειδή η συζήτηση προχώρησε σε πιο εξειδικευμένα θέματα μετακινήθηκε εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1726

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, το καταλαβαινω οτι για δισκους ειναι τελεια. Αλλα προς το παρον δεν εχω δισκους και σκεφτομαι μηπως δεν κανει για τα ψαρια που εχω τωρα.

MOD NOTE:  Επειδή η συζήτηση προχώρησε σε πιο εξειδικευμένα θέματα μετακινήθηκε εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1726

9823[/snapback]

Aδωνη εχεις αποφασισεις τι ψαρια θα κρατησεις τελικα στο ενυδρειο σου? Απ' αυτο εξαρτωνται και τα επιπεδα των ιδανικων μετρησεων.

Link to comment
Share on other sites

Aδωνη εχεις αποφασισεις τι ψαρια θα κρατησεις τελικα στο ενυδρειο σου?

Tο σκεφτομαι. Θα πρεπει καποια στιγμη να επιστρεψω πισω μαλλον τα δυο pangasius για το λογο, που εκ των υστερων εμαθα, οτι μεγαλωνουν πολυ. Tωρα επειδη θελω να φυτεψω το ενυδρειο, αντιλαμβανομαι οτι δεν κανουν τα silver dollars, τα οποια ομως ηταν τα πρωτα ψαρια που εβαλα και περαν τουτου ειναι τα αγαπημενα της κορης μου. Διλλημα. Aρα μενουν ενα σκαλαρι, δυο severium ενα corydoras aeneus.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθεσουμε οτι επιστρεφεις τα pangasius εχε υποψη σου οτι το σκαλαρι και τα severum μεγαλωνουν πολυ. Για τα silver dollars δε λεω τιποτα εφοσον αρεσουν της κορης σου, βγαλτα περα μονος σου :D

Παντως τα ψαρια που ανεφερες ειναι ψαρια που ζουν στο ιδιο περιβαλλον με τους δισκους, οποτε μπορεις να προχωρησεις με τις αλλαγες οπως ειπαμε. Που βρισκεσαι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Tο σκεφτομαι. Θα πρεπει καποια στιγμη να επιστρεψω πισω μαλλον τα δυο pangasius για το λογο, που εκ των υστερων εμαθα, οτι μεγαλωνουν πολυ. Tωρα επειδη θελω να φυτεψω το ενυδρειο, αντιλαμβανομαι οτι δεν κανουν τα silver dollars, τα οποια ομως ηταν τα πρωτα ψαρια που εβαλα και περαν τουτου ειναι τα αγαπημενα της κορης μου. Διλλημα. Aρα μενουν ενα σκαλαρι, δυο severium ενα corydoras aeneus.

10010[/snapback]

τα pangasius οποσδηποτε...σκεψου οτι στο ελαχιστο θελουν 150μηκοσ ενυδρειου,μιλαμε παντα για το ελαχιστο..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα pangasius τελειωσε θα τα επιστρεψω. Tα dollars δεν θα μεινουν, θα βρω τον τροπο. Tο σκεφτομαι για ενα μικρο ενυδρειο. Θα δουμε.

Που βρισκεσαι τωρα?

Tο PH εχει σταθεροποιειθει στο 8. Tην Tεταρτη κανω αλλη μια αλλαγη με νερο α/ο και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Tα dollars δεν θα μεινουν, θα βρω τον τροπο. Tο σκεφτομαι για ενα μικρο ενυδρειο. Θα δουμε.

10019[/snapback]

Δεν ξερω τι εννοεις με το "μικρο ενυδρειο" αλλα υποψην οτι τα dollars φτανουν 20 εκατοστα το καθενα σε μηκος ... αυτο για τους υπολογισμους σου. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι εννοεις με το "μικρο ενυδρειο"

Εννοουσα ενα πιο μικρο απο αυτο που εχω, γυρω στα 150 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Χθες εκανα αλλη μια αλλαγη νερου (30%) μονο με νερο απο α/ο. Οι τιμες μετα την αλλαγη εχου διαμορφωθει ως εξης:

PH=7.8

KH=4

GH=9

απο PH=8, KH=6, GH=13.

Νομιζω παει καλα. Να αρχιζω να ριχνω τωρα σιγα-σιγα το PH με PH minus?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Χθες εκανα αλλη μια αλλαγη νερου (30%) μονο με νερο απο α/ο. Οι τιμες μετα την αλλαγη εχου διαμορφωθει ως εξης:

PH=7.8

KH=4

GH=9

απο PH=8, KH=6, GH=13.

Νομιζω παει καλα. Να αρχιζω να ριχνω τωρα σιγα-σιγα το PH με PH minus?

10220[/snapback]

Καλημέρα Άδωνη,

όντως, μιά χαρούλα πάει, μπράβο!!!! Μην αρχίσεις το pH- γιατί μπορεί και να μην το χρειαστείς. Κατ' αρχάς, γιά τα ψάρια που έχεις, ένα ουδέτερο pH είναι μέσα στα όρια του αποδεκτού. Κατα δεύτερο λόγω, σε παίρνει να πέσει λίγο ακόμα η ανθρακική σου. Σε μία η δύο ακόμα αλλαγές θα δείξει. Πάντως απ' ότι θυμάμαι είχες πει ότι σε πρώτη φάση θέλεις το pH στο 7,6. Κάνε μιά ακόμα αλλαγή την άλλη εβδομάδα, δες που θα είναι οι τιμές και μετά τα λέμε. Εν τω μεταξύ αποφάσισε αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις CO2.

'Εχε υπόψη σου ότι αν πρόκειται να ξεκινήσεις με pH- καλό θα ήταν να το κάνεις εφόσον σταθεροποιήσεις KH και GH εκεί που θέλεις και αρχίσεις να κάνεις κανονικές αλλαγές, δηλαδή με μίγμα νερού απο α/ο και βρύση. Εκεί θα δείς τι pH έχεις, σε τι τιμές το πάει το CO2 - αν βάλεις CO2 τελικά, και εξαρτωμένου απο το πού το θέλεις, θα αποφασίσεις αν χρειάζεσαι pH-.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Μαρινα σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον που δειχνεις.

Πάντως απ' ότι θυμάμαι είχες πει ότι σε πρώτη φάση θέλεις το pH στο 7,6

Ειχα πει οτι σε πρωτη φαση καλα θα ηταν να επεφτε στο 7, που για τα ψαρια που εχω τωρα νομιζω ειναι καλα.

Εν τω μεταξύ αποφάσισε αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις CO2.

Αυτο φανταζομαι θα εχει να κανει με τα φυτα που θα φυτεψω και τις απαιτησεις τους.

Οι τιμες της σκληροτητας οπως εχουν τωρα, δεν ειναι στα ορια των απαιτησεων των ψαριων που εχω?

Να διευκρινισω κατι, για να μην κουραζω αδικα και πολλους απο εσας αλλα και να μην δινω την εντυπωση οτι περιμενω ετοιμες λυσεις: Η κατασταση του ενυδρειου μου νομιζω ειναι γνωστη. Τωρα που αρχισα να "ξυπναω" εχω μεγαλυτερες απαιτησεις οπως φυτα, σωστο φωτισμο και καποια στιγμη να βαλω δισκους. Επειδη αν δεν καταλαβω κατι και δεν το εχω μελετησει στο μετρο του δυνατου δεν μπορω να το εφαρμοσω, καθυστερω στην υλοποιηση καποιων πραγματων που θελω να κανω. Εξαλλου θελω να γινεται πανω απο ολα σωστα. Σε σειρα προτεραιοτητας θα ηθελα:

1. Να βρω μια ακρη με τις συνθηκες του νερου και να καταληξω τουλαχιστο σε πρωτη φαση σε αυτες που απαιτουν τα ψαρια τωρα.

2. Να βαλω φυτα αφου καταληξω στα συναφη θεματα του φωτισμου και υποστρωματος, και

3. Στο βαθος του χρονου και αφου πρωτα ειμαι οσο το δυνατο πιο καλα ενημερωμενος να βαλω δισκους.

Συγγνωμη αν εχω κουρασει και ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άδωνη,

Οι τιμες της σκληροτητας οπως εχουν τωρα, δεν ειναι στα ορια των απαιτησεων των ψαριων που εχω?
Οι τιμές που έχεις τώρα είναι πολύ καλύτερες απ' ότι πριν, και στα όρια του ανεκτού για τα ψάρια που έχεις. Αλλά καλύτερα θα ήταν να κατέβαζες τη γενική λίγο ακόμα. Υπόψην, όπως προείπα, ότι οι τιμές δεν θα μείνουν εκεί. Επι του παρόντως βάζεις νερό μόνο από α/ο. Αυτό συνήθως δεν συνίσταται - εκτός από πολύ ειδικές περιπτώσεις. Καλύτερα, σε γενικές γραμμές, να αλλάζεις με μίγμα νερού α/ο με νερό βρύσης. Άρα οι τελικές τιμές θα αλλάξουν.

Διακρίνω ανυπομονησία? :D Λίγο υπομονή ακόμα. Αν μπορείς έτσι να αποφύγεις τα πρόσθετα στο νερό, καλύτερα και για σένα και για τα ψάρια, από πολλές απόψεις.

Γιατί δε χρησιμοποιείς αυτές τις 15 μέρες να ψάξεις λίγο για φυτά? 'Ετσι θα γλυτώσεις χρόνο μετά και μπορείς να προχωρήσεις στο CO2 χωρίς να χρειαστείς πρόσθετα. Θα σου πρότεινα δε το εξής. Ούτως η άλλως τα ψάρια σου έχουν ψιλοταλαιπωρηθεί από τις συνεχείς πρόσφατες αλλαγές. Μπορείς κάλλιστα να τα αφήσεις σε ουδετερο pH γιά λίγο, να αποφασίσεις πως θέλεις να προχωρήσεις (εν τω μεταξύ πειραματίζεσαι και με τα ποσά νερού που χρειάζεται να αναμιγνύεις) και μετά προχωρείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μαρινα.

Διακρίνω ανυπομονησία?  Λίγο υπομονή ακόμα

Καλα το καταλαβες αλλα κανω και υπομονη.

Μπορείς κάλλιστα να τα αφήσεις σε ουδετερο pH γιά λίγο, να αποφασίσεις πως θέλεις να προχωρήσεις (εν τω μεταξύ πειραματίζεσαι και με τα ποσά νερού που χρειάζεται να αναμιγνύεις) και μετά προχωρείς.

Πως να αφησω ουδετερο (7) το pH αφου τωρα βρισκεται στο 7.8. Κατι δεν πρεπει να κανω για να πεσει στο 7?

Γιατί δε χρησιμοποιείς αυτές τις 15 μέρες να ψάξεις λίγο για φυτά?

Αυτο κανω.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Σε συνεχεια προηγουμενης συζητησης για προσθετο στο νερο απο α/ο με ιχνοστοιχεια, εχω βρει το

JBL AQUADUR και αναφερει οτι ανεβαζει τις σκληροτητες. Aν μπορει καποιος που χρησιμοποει τετοια προσθετα οχι κατα αναγκη το συγκεγκριμενο να μου πει αν μπορω να το χρησιμοποιω.

Eπισης ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να γινεται χρηση του προσθετου αυτου και οταν το νερο απο α/ο αναμιγνυεται με νερο απο βρυση.

Link to comment
Share on other sites

Πως να αφησω ουδετερο (7) το pH αφου τωρα βρισκεται στο 7.8. Κατι δεν πρεπει να κανω για να πεσει στο 7?

Καλημέρα Άδωνη,

αυτό που εννοούσα είναι να περιμένεις να πέσει το pH στο 7,4-7,6 (αυτό θεωρείται ουδέτερο. Κανονικά πρέπει να πέσει από μόνο του σ' αυτό το επίπεδο μόνο με τις αλλαγές, χωρίς πρόσθετα, εφόσον το νερό της παροχής είναι 7,6) και μετά να αρχίσεις αλλαγές με μίγμα νερού βρύσης και α/ο. Τσεκάρισε σε τι επίπεδο θα σταθεροποιηθεί το pH τότε και μετά αποφασίζεις. Αν εν τω μεταξύ έχεις αποφασίσει να βάλεις διοξείδιο, αποφεύγεις τα πρόσθετα τελείως. Τα ψάρια θα είναι μιά χαρά - και θα ηρεμήσουν και λίγο από τις διαρκείς πρόσφατες αλλαγές.

Για ιχνοστοιχεία - δοκίμασε να μπείς στην κατηγορία καταστημάτων εδώ στο forum και ρώτησέ τους τι διαθέτουν. Άν δεν μπορούν να βοηθήσουν προσπάθησε να βρείς προιόντα απο εταιρείες internet.

Τα ιχνοστοιχεία χρειάζονται και σε νερό μίξης, μην ξεχνάς ότι από τμήμα του νερού έχουν αφαιρεθεί. Εγώ προσθέτω και στο κανονικό νερό, μιά και λόγω "πυκνοκατοίκησης" του ενυδρείου - όπως επίσης και για άλλους λόγους (πχ αφαίρεση λόγω χρήσης ενεργού άνθρακα) εξαφανίζονται από το νερό πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

OK Mαρινα. Kατανοητο.

Kανω αλλη μια αλλαγη με νερο απο α/ο και μετα βλεπουμε.

Tο JBL AQUADUR το πηρα. Tο βρηκα εδω και νομιζω οτι ειναι προσθετο για ιχνοστοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αδωνη το JBL Aquadur plus είναι όντως ένα προιόν με το οποίο προσθέτεις ιχνοστοιχεία και όλα τα απαραίτητα μέταλλα στο νερό της α/ο προκειμένου να το χρησιμοποιήσεις στο ενυδρείο και βεβαίως για να ρυθμίσεις και τις σκληρότητες που θέλεις χωρίς να αναμιγνύεις με νερό από τη βρύση. Είναι μια χαρά λοιπόν για τη δουλειά που το θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Aλλη μια αλλαγη (30%) σημερα μονο με νερο απο α/ο με τα εξης αποτελεσματα:

PH =7.8

KH = 3.5

GH = 7

απο PH = 8, KH = 4, GH = 9 πριν την αλλαγη.

Tο PH φαινεται οτι παλι ψηλωσε απο την τελευταια αλλαγη ή μεγαλωνει το προβλημα της αχρωματοψιας και δεν μποω πλεον να διαχωριζω κοντινα χρωματα :D .

Σχετικα με τη διαδικασια της αλλαγης ηθελα να αναφερω οτι μου παιρνει γυρω στις 3+ ωρες και ο λογος ειναι οτι βαζω το νερο στο sumb (περιπου 20 λιτρα) μεχρι να φθασει τη θερμ. ενυδρειου και μετα το ανεβαζω πανω. Aυτο γινεται περιπου 5 φορες και ετσι εξηγειται και το τριωρο. H ερωτηση ειναι αν υπαρχει καποιο προβλημα για το οτι το φιλτρο δεν λετουργει για τοση ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αδωνη καλησπέρα,

Kαλησπερα.

Aλλη μια αλλαγη (30%) σημερα μονο με νερο απο α/ο με τα εξης αποτελεσματα:

PH =7.8

KH = 3.5

GH = 7

απο PH = 8, KH = 4, GH = 9 πριν την αλλαγη.

Tο PH φαινεται οτι παλι ψηλωσε απο την τελευταια αλλαγη ή μεγαλωνει το προβλημα της αχρωματοψιας και δεν μποω πλεον να διαχωριζω κοντινα χρωματα :D .

Μία ερώτηση: όταν δίνεις τιμές για KH = 4, GH = 9 - δίνεις τίς τιμές από την προηγούμενη φορά η παίρνεις ξανά μετρήσεις αμέσως πριν κάνεις αλλαγή?

Σχετικα με τη διαδικασια της αλλαγης ηθελα να αναφερω οτι μου παιρνει γυρω στις 3+ ωρες και ο λογος ειναι οτι βαζω το νερο στο sumb (περιπου 20 λιτρα) μεχρι να φθασει τη θερμ. ενυδρειου και μετα το ανεβαζω πανω. Aυτο γινεται περιπου 5 φορες και ετσι εξηγειται και το τριωρο. H ερωτηση ειναι αν υπαρχει καποιο προβλημα για το οτι το φιλτρο δεν λετουργει για τοση ωρα.

Αυτό σε γενικές γραμμές καλό είναι να αποφεύγεται. Σκέψου ότι για τρείς ώρες η θερμοκρασία στο ενυδρείο πέφτει - επίσης τα ψάρια κινούνται σε λιγότερο νερό, η οξυγόνωση είναι ελαττωμένη κλπ. Μπορείς να προμηθευτείς ένα βαρελάκι (δοχείο κτλ) και να ετοιμάζεις εκεί το νερό. Αν το αφήσεις σε θερμοκρασία δωματίου - η βάλεις ένα θερμαντικό μέσα το νερό θα πάρει την απαραίτητη θερμοκρασία και μετά ξεκινάς άδειασμα-γέμισμα.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα Mαρινα

Μία ερώτηση: όταν δίνεις τιμές για KH = 4, GH = 9 - δίνεις τίς τιμές από την προηγούμενη φορά η παίρνεις ξανά μετρήσεις αμέσως πριν κάνεις αλλαγή?

Παιρνω μετρησεις λιγο πριν κανω την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα Mαρινα

Παιρνω μετρησεις λιγο πριν κανω την αλλαγη.

10993[/snapback]

Aυτό σημαίνει ότι κάτι σου σηκώνει το pH μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα Mαρινα.

Aυτό σημαίνει ότι κάτι σου σηκώνει το pH μέσα στο ενυδρείο.

Mαλλον αυτο πρεπει να συμβαινει. Θα το παρακολουθω. Λες να προσθεσω το PH-. Tωρα τι μπορει να το ανεβαζει δεν μπορω να σκεφτω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...