Jump to content

Συμβουλές για τάϊσμα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Πριν απο αρκετές μέρες βρέθηκαν με ένα ενυδρείο, σχεδόν έτοιμο στρωμένο (δούλευε σχεδόν 2 χρόνια), στα χέρια και με 2 χρυσόψαρα. Αφού διάβασα όσα περισσότερα γινόνταν στο φόρουμ και ετοίμασα το ενυδρείο (και χημικά και διακοσμητικά) άρχισα να το δείχνω στους φίλους μου. Έτσι βρέθηκα να έχω και 2 αγγελόψαρα επιπλέον (από δώρα). Τώρα όμως αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα : όταν ρίχνω την τροφή (απλά φυλλαράκια) τα χρυσόψαρα κάνουν σαν τρελλά και τρώνε την περισσότερη τροφή ενώ τα αγγελόψαρα είναι πολύ πιο αργά και μου φαίνονται μάλλον πιο εκλεκτικά και με μικρότερο στόμα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην Γιωργο να σε καλοσωρισω στο ΑΖ.Το προβλημα ειναι οτι τα σκαλαρια ειναι ψαρια τροπικα οπου ζουν σε θερμοκρασιες ανω των25,σε αντηθεση με τα χρυσοψαρα οπου ζουν σε κρυο νερο με τα λυπης μου δηλαδη ενα απο τα δθο ειδη θα πρεπει να το αποχωριστεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα.

Στο fishprofiles είδα ότι τα όρια είναι 1-40οC για το carassius auratus και 24-30οC για το pterophyllum scalare καθώς και ότι τα κατατάσσει στα compatible species άρα κάπου μπορεί να βρεθεί μια χρυσή τομή. Πέρα από αυτό δεν υπάρχει χώρος για δευτερο ενυδρείο και ακόμη και να γίνει κάτι θέλει μέρες έως τότε τι γίνεται με το τάϊσμα όμως?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα.

Στο fishprofiles είδα ότι τα όρια είναι 1-40οC για το carassius auratus και 24-30οC για το pterophyllum scalare καθώς και ότι τα κατατάσσει στα compatible species άρα κάπου μπορεί να βρεθεί μια χρυσή τομή. Πέρα από αυτό δεν υπάρχει χώρος για δευτερο ενυδρείο και ακόμη και να γίνει κάτι θέλει μέρες έως τότε τι γίνεται με το τάϊσμα όμως?

με το ταισμα δεν μπορει να γινει κατι διαφορετικο,αφου συζουν στο ιδιο τανκ...!!!!

παντα το χρυσοψαρο σαν λαιμαργο που ειναι θα τρωει τα παντα...και οταν και εαν περισσεψει κατι θα μεινει για τα αγγελοψαρα.....

παντως ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΕΙΔΗ,γιατι ετσιμας οριζει η φυση....βλεπεις πως ηδη το πρ ωτο προβλημα σου χτυπησε την πορτα....το δευτερο πιθανοτατα θα ειναι να λειπουν τα πτερυγια απο καποιο-α ψαρι-α κλπ....τωρα που ειναι νωρις διαλεξε ποιο ειδος σε ενμδιαφερει,και δωσε-χαρισε το αλλο....

φιλικα και παντα επαγγελματικα.

klaz. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Βρε τι πάθαμε. Τα 2 χρυσόψαρα ήταν οι κάτοικοι του ενυδρείου που μου έδωσε η αδελφή μου, τα αγγελόψαρα είναι δώρο φίλων μου. Τι κάνουμε και τι λέμε τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτοί που στα έκαναν δώρο, αγαπούν πραγματικά τα ζώα και νοιάζονται γι' αυτά, θα καταλάβουν...

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτοί που στα έκαναν δώρο, αγαπούν πραγματικά τα ζώα και νοιάζονται γι' αυτά, θα καταλάβουν...

Σωστό !!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβούλες σας. Ξεκινάω κουβέντα στο σπίτι για δευτερο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβούλες σας. Ξεκινάω κουβέντα στο σπίτι για δευτερο ενυδρείο.

Σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να ξέρεις ότι:

1. Τα χρυσόψαρα θέλουν πολύ χώρο για να ζήσουν σωστά (προσωπικά κρίνω ότι είναι μικρό για αυτά τα δύο και το 60άρι που έχεις - για μόνα τους εννοώ). Το νερό τους πρέπει να είναι αλκαλικό και ελαφρά σκληρό, με χαμηλές σχετικά θερμοκρασίες.

2. Τα σκαλάρια γίνονται αρκετά μεγάλα και θέλουν ΨΗΛΟ ενυδρείο (και όχι τα συνηθισμένα που πωλούν τα μαγαζιά) για να ζήσουν σωστά (50 πόντους ύψος νερό) και γύρω στα 120 λίτρα μίνιμουμ (για τα δύο). Το νερό τους πρέπει να είναι στην περιοχή του ουδέτερου ρΗ και με χαμηλές σκληρότητες.

Διάβασε αναλυτικά για τις ανάγκες αυτών των ψαριών κάνοντας αναζήτηση στο internet, ώστε να μπορέσεις να τους προσφέρεις το καλύτερο δυνατόν.

Καλή συνέχεια στο χόμπι και καλώς ήρθες στο Aquazone.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μην αφήνεις τους φίλους και τους γνωστούς να αγοράζουν ψαράκια για σένα. Αν τους το επιτρέψεις βλέπω να σου φέρνει κανείς και κανένα μονομάχο, γιατί είναι όμορφα ψάρια και σε βλέπω μετά να ετοιμάζεις και τρίτο ενυδρείο. Καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μην αφήνεις τους φίλους και τους γνωστούς να αγοράζουν ψαράκια για σένα. Αν τους το επιτρέψεις βλέπω να σου φέρνει κανείς και κανένα μονομάχο, γιατί είναι όμορφα ψάρια και σε βλέπω μετά να ετοιμάζεις και τρίτο ενυδρείο. Καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή συνέχεια.

Η αλήθεια είναι ότι μόλις γύρισα από μια βόλτα στα μαγαζια και βλεφάριαζα το vision 450. Αν τελικά το πάρω θα τους κόψω αυτές τις συνήθειες, αν πάρω κατι μικρότερο έχω λίγο χώρο ακάμη στο σπίτι κατάλληλο και για τρίτο αλλά μετά δεν βλέπω να έχω γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα βάλει και εγώ χρυσόψαρα με σκαλάρια για μερικούς μήνες και συμβίωναν καλά όμως ανακάλυψα μεσα απο το φόρουμ αλλά και διαβάζοντας γενικά πως ήταν μεγάλο λάθος και τα χώρισα. Αφησε το ένα ενυδρείο σου με ψάρια κρυου νερού (στα χρυσόψαρα αρέσουν θερμοκρασίες γύρω στο 15-20 ενώ στα τροπικά τουλάχιστον 25-26) και κάνε το καινούριο με ψάρια γλυκού νερού γιατί τα δυο είδη δεν έχουν τις ίδιες διατροφικές συνήθειες, τις ίδιες θερμοκρασίες, τις ίδιες παραμέτρους νερού κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...