Jump to content

Τι Φωτογραφική Μηχανή Έχετε?


  

245 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Εγκαινιάζω αυτή την τόσο ενδιαφέρον κατηγορία με μία ψηφοφορία που σκοπό έχει να δείξει το τί είδους μηχανή χρησιμοποιούμε για να φωτογραφίζουμε τα ωραία μας ψαράκια.


Εγώ προσωπικά έχω Ψηφιακή DSLR την Canon EOS 400D με φακούς Canon 18-55mm και Sigma 70-300mm APO DG MACRO!!!

Εσείς??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Έπρεπε να βάλεις δυνατότητα πολλαπλής επιλογής.

Για καθημερινή παρατήρηση και αποθανάτιση έχω μια Nikon coolpix 5600.

Για πιο μελετημένα πράματα έχω μια Pentax MZ60, 2 φακούς 35-80 και 80-200 και οι δύο με μέγιστη ταχύτητα 1:4 και φίλτρα Skylight κυρίως για προστασία τους.

Κάπου είχα και έναν μάκρο αλλά δεν έχω ιδέα που είναι...

Τέλος το πιο σημαντικό απ' όλα τα εξαρτήματα...

Ένας τρίποδας :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα πολύ πράμα... και καλό..!

Ομως είναι πολλά χρόνια που ο χώρος της επαγγελματικής φωτογραφίας γλύτωσε από μένα..! :hysterical:

Ετσι, τώρα βολεύομαι με μια Nikon coolpix 2100, περιορισμένων δυνατοτήτων, αλλά ικανοποιητική για τις ανάγκες μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια Kodak EasyShare Z612 και ακομα δεν ξερω

πως να τραβηξω καλες φωτογραφιες το ενυδρειο μου.

Link to comment
Share on other sites

Nikon D70

AF-S Nikkor 18-70mm 3.5-4.5 ED

AF Tamron 80-300mm 4-5.6 LD

Nikon F801s

AF-S Nikor 28-85mm 3.5-4.5 ED

Flash Nikon SB-24

Τρίποδο, και φίλτρα Cokin (υπέρυθρο, πολωτικό και μια καλή γκάμα...)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Μόλις είδα ότι άνοιξε η καινούρια αυτή κατηγορία και με χαροποίησε αφάνταστα!

Προσωπικά έχω μια αρχαία Minolta και μια καινούρια σχετικά Nikon coolpix στα 4Mp. Για την δουλειά που τις θέλω καλές είναι..

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι χρειαζόταν δυνατότητα πολλαπλής επιλογής.

Nikon D70, Nikon F80, διάφοροι φακοί, φίλτρα, flash και λοιπά.

Η αναλογική είναι κυρίως για απρόμαυρο φιλμ, που εμφανίζεται και τυπώνεται μεταξύ μπάνιου κουζίνας :hysterical:

Επίσης υπάρχουν και διάφορες ομορφιές προχωρημένης ηλικίας που δε χρησιμοποιώ πια, όπως η Minox LX.

Edit: ααα, ξέχασα και την Olympus C-5050 zoom με υποβρύχια θήκη.

Link to comment
Share on other sites

Olympus c7070 wide zoom 7,1 Mp ακόμα χωρίς έξτρα φακούς γιατί είμαι σε δίλημα καινουρια μηχανή dslr ή φακοί?

Link to comment
Share on other sites

Κύρια μηχανή: Canon DSLR 300D με 18-55mm, 50mm και 28-135 IS.

Olympus OM-1 με 50mm, 28mm, 135mm.

Olympus OM-101 με 50mm, 28mm, 70-210mm.

Olympus 4040Z ψηφιακή.

Διάφορες compact αναλογικές μεταξύ των οποίων μία Canon υποβρύχια μέχρι τα 5m, δύο ρώσικες Zorky και Fed Zarya (από ότι έχω διαβάσει είναι και σπάνια, βγήκαν λίγα κομμάτια...).

Διάφορα τρίποδα, flash και εξοπλισμός σκοτεινού θαλάμου.

Φυσικά ότι έχει να κάνει με αναλογική φωτογραφία έχει παροπλιστεί...

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικη η νέα κατηγορία ..

.. που θα μας βάλει σε νέα έξοδα :hysterical:

έχω ακόμα μια Casio QV-3000EX 3.3 MP :rasp: ..

και κάνω όνειρα για μια EOS 400 :rasp: ..

Link to comment
Share on other sites

δύο ρώσικες Zorky και Fed Zarya (από ότι έχω διαβάσει είναι και σπάνια, βγήκαν λίγα κομμάτια...).

Έχει η μάνα μου μια Fed (δεν θυμάμαι μοντέλο), η οποία είναι πάνω από 30 χρονών και ακόμη δουλεύει άψογα, ενώ και ο φακός της είναι απίστευτα γρήγορος (βιδωτός). Δυστυχώς έχει απορυθμιστεί το σκόπευτρο εστίασης, το οποίο δεν είναι με καθρέφτη (SLR tech) αλλά με ξεχωριστό view-finder το οποίο δουλεύει με έμβολο που κινεί ο φακός... Τρελλή ποιότητα και μέταλλο...

Τα είχα μάθει τα χούγια της αλλά όταν πήρα την Pentax την παράτησα για τις ευκολίες της τεχνολογίας...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μια canon power shot A20.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη η νέα κατηγορία!!

Εγώ βολεύομαι με μια ψηφιακή Sony Cyber Shot 7,2.

Δεν είναι η ιδανική μηχανή, για ενυδρειακή φωτογράφιση, αλλά εξυπηρετεί τις ανάγκες μου, στα πλαίσια της ερασιτεχνικής φωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Α, ξέχασα να σας πω... :hysterical:

Εχω και μια συλλεκτική Voigtländer του 1930 με φυσούνα (δουλεύει κανονικά, με φιλμ πλάκα 6χ9) αλλά δεν την χρησιμοποιώ πια λόγω έλλειψης σκοτεινού θαλάμου... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μια ψηφιακη σχετικα παλια,αλλα πολυ καλο ''κουμασι'' γιατην εποχη της...μια s30 canon των 3MP.

δεν σκεφτομαι να την αλλαξω αφου και δεν ειμαι κολλημενος με τη φωτογραφια,αλλα και με υπερκαλυπτει ποιοτικα.... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα χωράει 1 λίτρο σιποράξ εκει μέσα Ντίνο :hysterical:

Πέρα από τα αστεία όμως, είναι κούκλα !!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια Digital Canon Ixus 430 me fako 4.0 megapixels.Την αγορασα πριν 3και μισο χρονο και ητανε κορυφη,τωρα να σκεφτειται πως υπαρχουν στην αγορα μηχανες με 8.0 megapixels.Η τεχνολογια οχι απλα τρεχει αλλα πεταει.

ΥΓ.Να προτιματε ψηφιακες μηχανες οπου στον φακο αναγραφεται CarL Zeiss.Ειναι Γερμανικης προελευσης και οι καλυτεροι στον κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα για λόγους πρακτικούς κιόλας επειδή είναι μικρή την fujifilm finePix F30.

Η προηγούμενη ήταν και είναι η fujifilm finePix S5600.

Link to comment
Share on other sites

sony cybershot dsc-w70

στα 7.2 megapixels

αλλα δεν ξερω να την χρησιμοποιησω για να βγαλω καλες φωτογραφιες απο τα ψαρια μου :/

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα

1.ΖΕΝΙΤΗ 58mm , 300mm

2.PRACTIKA

3.LUBITEL 6X6format

4.KODAK 6x9 format με φυσούνα

5.ADOX 6x6 format με φυσούνα

6.ROLLEIFLEX 6X6

7.ΝΙΚΟΝ 401 35-70

8.ΝΙΚΟΝ F4 28-105

9.OLYMPUS SP550UZ (18χ...28-504 με μάκρο στο 1εκ.)

Ελπίζω να μην ξέχασα καμμία.............

Διάφορα αξεσουάρ, δαχτυλίδια μάκρο, φίλτρα, εξωτερικά φλας ΜΕΤΖ ,κτλ.

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::P:thumbup:

Α, ξέχασα να σας πω... :rasp:

Εχω και μια συλλεκτική Voigtländer του 1930 με φυσούνα (δουλεύει κανονικά, με φιλμ πλάκα 6χ9) αλλά δεν την χρησιμοποιώ πια λόγω έλλειψης σκοτεινού θαλάμου... :P

:rasp::thumbup::rasp::rasp::rasp::thumbup::thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

.

ΥΓ.Να προτιματε ψηφιακες μηχανες οπου στον φακο αναγραφεται CarL Zeiss.Ειναι Γερμανικης προελευσης και οι καλυτεροι στον κοσμο.

ΗΤΑΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΙ

\

πλεον η παραγωγη εχει περασει στην Ιαπωνια στα χερια της SONY.

αυτο δεν μειωνει σε καμια περιπτωση την αξια τους και τα περιφημα οπττικα της εταιριας.

ἂλλα δεν ειναι αυτο που ξεραμε σε καμια περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Μια ψηφιακη Sony F 717 και μια αναλογικη canon prima 5

Link to comment
Share on other sites

Εχω Ψηφιακή DSLR Canon EOS 400D με φακο Sigma 18-200mm και τριποδο

Link to comment
Share on other sites

.

ΥΓ.Να προτιματε ψηφιακες μηχανες οπου στον φακο αναγραφεται CarL Zeiss.Ειναι Γερμανικης προελευσης και οι καλυτεροι στον κοσμο.

ΗΤΑΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΙ

\

πλεον η παραγωγη εχει περασει στην Ιαπωνια στα χερια της SONY.

αυτο δεν μειωνει σε καμια περιπτωση την αξια τους και τα περιφημα οπττικα της εταιριας.

ἂλλα δεν ειναι αυτο που ξεραμε σε καμια περιπτωση.

Η Carl Zeiss ιδικευεται κυριως σε τηλεσκοπια δορυφορικα και στρατιωτικα ειδη.Σιγουρα εχει ποιοτητα αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο μπορει να φτιαξει στις φωτογραφικες που λανσαρει στο εμποριο με την φιρμα κυριως της Sony.Hoya, Leica επισης πολυ καλοι φακοι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...