Jump to content

Τι Φωτογραφική Μηχανή Έχετε?


  

245 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Η Carl Zeiss ιδικευεται κυριως σε τηλεσκοπια δορυφορικα και στρατιωτικα ειδη.Σιγουρα εχει ποιοτητα αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο μπορει να φτιαξει στις φωτογραφικες που λανσαρει στο εμποριο με την φιρμα κυριως της Sony.Hoyaμονο φιλτρα εχει , οχι φακους, Leica επισης πολυ καλοι φακοι.

η zeiss ηταν για πολλα χρονια προμηθευτρια σε 2 πολυ μεγαλα εργοστασια φωτ μηχανων.

στη HASSELBLAND (κορυφαια στα μεσαια φορματ) και στη CONTAX.

τα οπτικα της ηταν τα κορυφαια για ολους τους φωτογραφους και ειδικα το εργοστασιο στη Γερμανια καθως σιγα σιγα περασε την παραγωγη της στην Ιαπωνια (αχρες του '90 ) .

σημερα πωλει το ονομα και τη φημη της δινοντας κυρος σε οσους το εχουν αναγκη (sony nokia etc)

παντα ομως θα ειναι ZEISS!!!

post-2238-1180465209_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ψηφιακη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω μια F 50 Nikkon αναλογική και μια Nikkon coolpix 7900 ψηφιακή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Nikon coolpix 8800

Link to comment
Share on other sites

Για καθημερινή - οικογενειακή χρήση Sony cybershot, αλλά τα διαμάντια μου είναι αναλογικά, 4 Nikon με διάφορους φακούς και ανάμεσα τους τα αστέρια F και F2 ( δουλεύουν άψογα ) :thumbdown: , καθώς και διάφορες παλιές

( συλλεκτικές )

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ενας ευτιχης κατοχος μιας Sony Cybershot W50 στα 6 mp με το μονο εξτρα ενα αδιαβροχο case για βουτιες σε ενυδρεια... :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

ψηφιακή sony p100.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Minolta Super A Chiyoga Kogaku Japan του 1955 με φακο Chiyoga Kogaku Super Rokkor

Κληρονομια (Βρηκα ενα παππου τεχνικο και μου την σενιαρε αφου με ρωτησε αν την πουλαω και του απαντησα αρνητικα) εβγαλα φωτογραφιες απιστευτες αν σκεφτεις οτι δεν ειμαι επαγγελματιας και πειραματιζομουν, φαντασου τι θα εκανε στα χερια ενος εμπειρου.

post-4587-1184812071_thumb.jpg

Τωρα ξεκουραζεται παλι και κανω τα πειραματα μου πιο φτηνα αλλα οχι ασχημα

με μια OLYMPUS FE130 5.1 MP.

Μαζι στην κληρονομια ειχε και ενα τριποδο.

Ειδομεν.

Link to comment
Share on other sites

Minolta Super A Chiyoga Kogaku Japan του 1955 με φακο Chiyoga Kogaku Super Rokkor

Κληρονομια (Βρηκα ενα παππου τεχνικο και μου την σενιαρε αφου με ρωτησε αν την πουλαω και του απαντησα αρνητικα) εβγαλα φωτογραφιες απιστευτες αν σκεφτεις οτι δεν ειμαι επαγγελματιας και πειραματιζομουν, φαντασου τι θα εκανε στα χερια ενος εμπειρου.

post-4587-1184812071_thumb.jpg

Τωρα ξεκουραζεται παλι και κανω τα πειραματα μου πιο φτηνα αλλα οχι ασχημα

με μια OLYMPUS FE130 5.1 MP.

Μαζι στην κληρονομια ειχε και ενα τριποδο.

Ειδομεν.

Διαμάντι η Minolta :(:wootwoot::):)

Ελπίζω να μην χρειαστει να την πουλήσεις αλλα αν το κάνεις... στειλε ενα πμ :wootwoot::)

Link to comment
Share on other sites

Minolta Super A Chiyoga Kogaku Japan του 1955 με φακο Chiyoga Kogaku Super Rokkor

Κληρονομια (Βρηκα ενα παππου τεχνικο και μου την σενιαρε αφου με ρωτησε αν την πουλαω και του απαντησα αρνητικα) εβγαλα φωτογραφιες απιστευτες αν σκεφτεις οτι δεν ειμαι επαγγελματιας και πειραματιζομουν, φαντασου τι θα εκανε στα χερια ενος εμπειρου.

post-4587-1184812071_thumb.jpg

Τωρα ξεκουραζεται παλι και κανω τα πειραματα μου πιο φτηνα αλλα οχι ασχημα

με μια OLYMPUS FE130 5.1 MP.

Μαζι στην κληρονομια ειχε και ενα τριποδο.

Ειδομεν.

Φίλε Delta66, η συγκεκριμένη μηχανή είναι του 1957. Είναι συνέχεια της Minolta Α ( 1955 ), με σημαντικές βελτιώσεις και είναι η πρώτη της Minolta με δυνατότητα αλλαγής φακών. Ο φακός που φοράει η μηχανή σου είναι 50mm f: 1.8, ο πιο "φωτεινός" από τους νορμάλ που έβγαζε η Μινολτα.

Η Minolta, μαζί με τις Nikon, Canon, Olympus και Pentax ήταν το βαρύ πυροβολικό των Γιαπωνέζων στη φωτογραφία και στα χέρια έμπειρων φωτογράφων τις σημερινές ψηφιακές τις τρώνε για πρωϊνό. Μην παρεξηγηθώ όμως, δεν λέω σε καμιά περίπτωση οτι οι ψηφιακές δεν αξίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Delta66, η συγκεκριμένη μηχανή είναι του 1957. Είναι συνέχεια της Minolta Α ( 1955 ), με σημαντικές βελτιώσεις και είναι η πρώτη της Minolta με δυνατότητα αλλαγής φακών. Ο φακός που φοράει η μηχανή σου είναι 50mm f: 1.8, ο πιο "φωτεινός" από τους νορμάλ που έβγαζε η Μινολτα.

Η Minolta, μαζί με τις Nikon, Canon, Olympus και Pentax ήταν το βαρύ πυροβολικό των Γιαπωνέζων στη φωτογραφία και στα χέρια έμπειρων φωτογράφων τις σημερινές ψηφιακές τις τρώνε για πρωϊνό. Μην παρεξηγηθώ όμως, δεν λέω σε καμιά περίπτωση οτι οι ψηφιακές δεν αξίζουν...

Ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε kopa56. Με πληροφορισε λαθος ο παππους για τη χρονολογια μαλλον.

Φαινεται να ξερεις αρκετα απο Vintage φωτογραφικες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι ο ευτυχής κάτοχος μιας Canon A710 IS... Εξαιρετική ψηφιακή μηχανή με απίστευτο Image Stabilizer! Την συστήνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδώ και λίγους μήνες αγόρασα την πρώτη μου φωτογραφική μηχανή (δεν είχα ποτέ κάποια :hysterical: ), μια ψηφιακή Olympus SP-550UZ!

Ακόμα δεν έχω γνωρίσει τις πραγματικές της δυνατότητες, είμαι μπλεγμένος κάπου στις σελίδες του εγχειρίδιου χρήσης... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από μένα εγώ έχω 2 canon μία αναλογική eos 300v me 28-90mm και μία ψηφιακή ixus 950 is 8 mp μέ 5.8-23.2mm 1:2.8-5.5 άν και η ψηφ. είναι σαν πακέτο τσιγάρων την συνηστώ με τα 1000 που λένε απιστευτες δυνατότητες!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Canon EOS 1000FN, Canon EOS 30V, Minox GT, Panasonic Lumix LX1, και μια παλιά Ρώσικη τηλεμετρική ZORKI :thumbup:

Φακοί για τις Canon EF 35-80mm f4-5.6, 50mm f1.4, 28mm f2.8, Sigma 100-300mm

Σκέφτομαι μια EOS 40D πάντως... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Αναλογική Pentax MX με φακό Tamron SP :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Olympus C-5050 ως κυρια μηχανη πλεον και μια olympus απλη

ψηφιακη για τα παιδια και καθημερινη χρηση.

στα ... αζητητα υπαρχει μια ricoh slr και μια cosina slr.

Link to comment
Share on other sites

mia Canon IXUS 900 Ti ,mia Canon - PowerShot G9

και ονειρευομαι για την Canon ΕΟS 400D οπου η τιμη της εχει πεσει στα 560ευρω

Link to comment
Share on other sites

ΟLYMPUS FE-280 ψηφιακη 8 Μpixels

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχω μια Canon EOS 300,και μια ψηφιακη Sony N1 8.1 Mp

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...