Jump to content

Απρόσκλητοι Επισκέπτες


Recommended Posts

Χθες το βράδυ τοποθέτησα στο υπο στρωσίματος καθεστώς ενυδρειάκι μου ενα νέο φυτό, μια anubias hetteropylla νομίζω ότι είναι.Θα σας δείξω φώτο να μου πείτε και σείς, καθώς επίσης και μια ρίζα moppani.

Μετά απο καμμιά ώρα καθώς είχα ξαπλώσει και το χάζευα, παρατηρώ πάνω στο τζάμι μια ρόζ κουκκίδα στο μέγεθος φακής και λίγο πιο μικρό. Μπα.. λέω :blush:

Τι να ναι αυτό. Δεν έδωσα σημασία εκείνη την ώρα γιατι υπέθεσα οτι θα ήταν κανα σκουπιδάκι απο τις αλλαγές που έκανα όταν έβαλα τα φυτά και την ρίζα.

Μετά απο 10 λεπτά αυτο το πραγματάκι είχε μετακινηθεί καμμιά 10αριά πόντους δεξιότερα. Για να δώ λέω τι να είναι. :blush: Αφου πλησίασα διαπίστωσα με έκπληξη οτι ήταν ζωντανό και εκινούτο. :blush:

Ο φίλος αυτός λοιπόν είναι ενα μικρό και διάφανο σαλιγκαράκι το οποίο σουλατσάρει πέρα δώθε στο ενυδρείο. Μέτα από καμμιά ώρα ανακάλυψα και ένα ακόμα πιο μικρό το οποίο δεν κουνιέται όσο ο μεγάλος. :hysterical:

Υποθέτω ότι πρέπει να ήταν στα φυτά διότι την ρίζα την έπλυνα με ζεματιστό νερό 3, 4 φορές.

Τι να τα κάνω λέτε ; Να τ' αφήσω μέσα ; Θα μεγαλώσουν ;

Link to comment
Share on other sites

Aπό το μοπάνι δεν υπάρχει περίπτωση να ήταν γιατί το έβρασες όπως λες. Όμως από την anubia είναι πολύ πιθανό κάτω από κάποιο φύλλο να υπήρχαν τίποτα μικρά ή και αυγά ακόμα και να μην τα είδες. Την έχω πάθει κι εγώ και από τότε πριν βάλω φυτά σε ενυδρείο τα ψάχνω σχολαστικότατα.

Καλό θα ήταν αν μπορούσες να τα έβγαζες για να μην πληθύνουν. Βέβαια αν βάλεις κάνα clown αργότερα θα τα τσακίσει. Έτσι έκανα εγώ όταν η κατάσταση έφυγε ακτός ελέγχου και αυτή τη στιγμή δεν βλέπω τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγγάρια αυτά γεννοβολούν σαν τρελά! Σε λίγο θα τα βγάζεις με τους κουβάδες απο το φίλτρο σου. Στο δικό μου ενυδρείο πλέον κατοικούν μόνο εκεί καθώς τα yoyo μου φροντίζουν με ευχαρίστηση όσα τολμούν να ξεμυτίσουν παραέξω.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγγάρια αυτά γεννοβολούν σαν τρελά! Σε λίγο θα τα βγάζεις με τους κουβάδες απο το φίλτρο σου. Στο δικό μου ενυδρείο πλέον κατοικούν μόνο εκεί καθώς τα yoyo μου φροντίζουν με ευχαρίστηση όσα τολμούν να ξεμυτίσουν παραέξω.

5302[/snapback]

To ιδιο συμβαινει και στο δικο μου! Τα σαλιγκαρακια ζουν στο sump γιατι οποιο σκασει μυτη στο ενυδρειο το υποδεχονται με μαχαιροπηρουνα και πετσετα δεμενη στο λαιμο τα πλεκο! Στο sump παντως κανουν καλη δουλεια, καθαριζουν οτι φαι εχει ρουφηχτει αφαγωτο απο τα πλεκο. Ουτε protein skimmer τετοιο πραγμα!

Link to comment
Share on other sites

και στο δικο μου παιδια υπαρχουν πολλα, εχω σκεφτει πολλες φορες να παρω κλοουν αλλα το ενυδρειο ειναι 60λιτρο και μου λενε οτι θα μεγαλωσει πολυ

Εγω ομως θελω τι λετε να παρω?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα σαλιγκάρια είναι πολύ εύκολο να αντιμετωπιστεί και χωρίς κλόουν. Συνήθως δεν τα πειράζουμε όταν είναι λίγα, καθώς θεωρούνται μέρος του "οικοσυστήματός" μας.

Φίλε SW1IXC μην αγχώνεσαι, άμα δεις ότι έχουν πολλαπλασιαστεί και έχεις πρόβλημα υπάρχουν πολλοί τρόποι να τα μαζέψεις.

Link to comment
Share on other sites

και στο δικο μου παιδια υπαρχουν πολλα, εχω σκεφτει πολλες φορες να παρω κλοουν αλλα το ενυδρειο ειναι 60λιτρο και μου λενε οτι θα μεγαλωσει πολυ

Εγω ομως θελω τι λετε να παρω?

5323[/snapback]

Και οταν μεγαλωσει τι θα το κανεις? Επιπλεον, ο κλοουν θα σου κανει μεγαλυτερη ζημια (λογω χειροτερευσης ποιοτητας του νερου) αποτι τα σαλιγκαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...