Jump to content

ΜΟΛΥΒΔΟΣ


Guest aquarius

Recommended Posts

Guest aquarius

Φίλοι μου, αγόρασα κάποιο φυτό από ένα κατάστημα και οι ρίζες του ήταν δεμένες όλες μαζί με μια λεπτή μολύβδινη (κατά πάσα πιθανότητα...) ταινία.

Νομίζω ότι είναι ίδιο μολύβι με αυτό πού φτιάχνονται τα βαρίδια ψαρέματος και χρησιμοποείται για να κρατήσει τα φυτά στο βυθό του ενυδρείου.

Υπάρχει πρόβλημα να φυτέψω το φυτό μου χωρίς να το αφαιρέσω ή γενικά να το χρησιμοποιήσω μέσα στο νερό:

Από όσο γνωρίζω ο μόλυβδος είναι τοξικός για τον άνθρωπο και μάλιστα υπάρχει και σχετική ασθένεια, η "μολυβδίαση". Ισχύει κάτι παρόμοιο για το ενυδρειακό περιβάλλον και τα ψάρια:

Παρακαλώ για υπεύθυνες απαντήσεις μόνο και όχι υποθέσεις ή εικασίες.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτήτως εάν είναι επικίνδυνο ή όχι τα φυτά τα φυτεύουμε χωρίς τα γλαστρακια ή τα μεταλλικά δεσίματα για να έχουν σωστή ανάπτυξη. Ο μόνος σκοπός τους είναι να κρατούν το φυτό στο βυθό έως ότου πουληθεί από το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αυτό που αναφέρεις για την ανάπτυξη των φυτών είναι πολύ σωστό και λογικό νομίζω. Παρόλα αυτά, θα ήθελα να μάθω αν η εναπόθεση μολυβιού στο νερό για μεγάλο διάστημα δημιουργεί προβλήματα στο περιβάλλον του ενυδρείου, γιατί έχω κάποια ιδέα στο μυαλό μου (πατέντα) σχετικά με τη χρήση μολυβιού για τη προσωρινή(?) συγκράτηση κάποιων φυτών (π.χ., java moss) σε βράχους ή ρίζες mopani (χωρίς βέβαια να εμποδίζεται η ανάπτυξη τους)...

Άν κάποιος γνωρίζει σχετικά, παρακαλώ ας μου απαντήσει. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Εάν πρόκειται να θέλεις να το χρησιμοποιήσεις για να στηρίξεις προσωρινά της ανουμπιες και την γιαβα σου συστήνω να αγοράσεις μια ψηλή πετονιά και ακόμη καλλίτερα μια ψηλή αόρατη πετονιά η οποία μέσα στο νερό σχεδόν δεν διακρίνετε καθόλου είναι ο πιο σίγουρος και ο πιο όμορφος τρόπος μιας και δεν φαίνονται τα άχαρα δεσίματα.

Για το σύρμα που είναι δεμένα τα φυτά εάν είναι από μόλυβδο ΝΑΙ είναι επικίνδυνο για τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Εάν πρόκειται να θέλεις να το χρησιμοποιήσεις για να στηρίξεις προσωρινά της ανουμπιες και την γιαβα σου συστήνω να αγοράσεις μια ψηλή πετονιά και ακόμη καλλίτερα μια ψηλή αόρατη πετονιά η οποία μέσα στο νερό σχεδόν δεν διακρίνετε καθόλου είναι ο πιο σίγουρος και ο πιο όμορφος τρόπος μιας και δεν φαίνονται τα άχαρα δεσίματα.

Η ιδέα είναι να χρησιμοποιήσω ένα μικρό κομμάτι ψιλής πετονιάς που και στις δυό άκρες της έχει δεμένο μολύβι με τέτοιο τρόπο ώστε να "αγκαλιάζει" από πάνω τη java moss και να τη συγκρατεί στο κορμό ή το βράχο, χωρίς να χρειαστεί να βγάλω το κορμό από το νερό για να δέσω τη πετονιά περιμετρικά του. Εύκολα και απλά (και καθαρά!) να "πατήσει" το φυτό στο κορμό ή το βράχο. Το περιέγραψα κατανοητά: Ελπίζω ναι.

Για το σύρμα που είναι δεμένα τα φυτά εάν είναι από μόλυβδο ΝΑΙ είναι επικίνδυνο για τα ψάρια.

Είναι ταινία (λωρίδα) πλάτους περί τα 5-8mm και μήκους 3-4cm.

Χρήστο δεν αμφισβητώ τη ορθότητα του λόγου σου αλλά αν έχεις κάποια σχετική αναφορά ή άρθρο υπόψην σου ή κάποιο σχετικό link έστω, θα σου ήμουν υπόχρεος. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

O μόλυβδος συσσωρεύεται σε ιστούς και όργανα του σώματος και έτσι μπορεί να έχει διάφορες τοξικές επιδράσεις. Η κύρια επίδραση της μακροχρόνιας έκθεσης σε χαμηλές δόσεις μολύβδου είναι στο νευρικό σύστημα. Ιδιαίτερα τα έμβρυα και τα μικρά παιδιά είναι πιο ευάλωτα και η έκθεσή τους σε μόλυβδο οδηγεί σε μειωμένη ανάπτυξη αντίληψης και κίνησης. Φαντάσου τώρα τι γίνεται με τα ζώα και ειδικά με τα ψάρια, που είναι πολύ πιο ευάλωτα... Βέβαια μιλάμε για μικροποσότητες, όμως το περιβάλλον του ενυδρείου είναι ιδιαίτερα διαβρωτικό για τα μέταλλα, πράγμα που σημαίνει ότι δεν γλυτώνεις τη διαφυγή κάποιας ποσότητας στο νερό σου. Προτείνω να μην το κάνεις. Βρες άλλο τρόπο ή άλλο υλικό για να το αντικαταστήσεις.

Υ.Σ.: Εάν κάνεις αναζήτηση με το google βάζοντας τη λέξη μόλυβδος, θα βρεις πολλά και ενδιαφέροντα σχετικά λινκ.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Τα είπε όλα ο Ντίνος δεν έχω να συμπληρώσω τίποτε παραπάνω για το μόλυβδο.

Τώρα για το δέσιμο μπορείς στης δυο άκρες αντί του μόλυβδού να δέσης δυο μικρές ουδέτερες πετρίτσες θα φαίνετε και ποιο φυσικό τα αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Τα είπε όλα ο Ντίνος δεν έχω να συμπληρώσω τίποτε παραπάνω για το μόλυβδο.

Τώρα για το δέσιμο μπορείς στης δυο άκρες αντί του μόλυβδού να δέσης δυο μικρές ουδέτερες πετρίτσες θα φαίνετε και ποιο φυσικό τα αποτέλεσμα.

Διαφωτιστικότατη η απάντηση από τον "filoxenos".

Χρήστο, όταν λές "ουδέτερες πετρίτσες" εννοείς ΟΧΙ ασβεστολιθικές. Ποιές θεωρείς "ουδέτερες":

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες-συμβουλές. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε κάποια πέτρα της αρεσκείας σου ρίξε λίγο ξύδι πάνω, αν αφρίσει δεν κάνει αν δεν αφρίσει κάνει για το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Πήγεναι σε ένα μαγαζί και πάρε ένα βαρίδι βάλτο σε ένα ποτίρι νερου και άστο εκεί για τρείς μέρες μετά πήγαινε και δες το σίγουρα θα έχει αλλάξει χρώμα (θα χάσει τη γυαλάδα του) επίσις το νερό του ενυδρίου είναι ελαφρά όξινο άρα μακροχρόνια το βαρίδι που αποτελείτεαπό μολυβδο (μέταλο)σίμφωνα με τη σειρά δραστικότρητας μετάλων θα σκούριάσει οπότε πάντα να αφερείς τα μεταλικά αντικείμενα.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πήγεναι σε ένα μαγαζί και πάρε ένα βαρίδι βάλτο σε ένα ποτίρι νερου και άστο εκεί για τρείς μέρες μετά πήγαινε και δες το σίγουρα θα έχει αλλάξει χρώμα (θα χάσει τη γυαλάδα του) επίσις το νερό του ενυδρίου είναι ελαφρά όξινο άρα μακροχρόνια το βαρίδι που αποτελείτεαπό μολυβδο (μέταλο)σίμφωνα με τη σειρά δραστικότρητας μετάλων θα σκούριάσει οπότε πάντα να αφερείς τα μεταλικά αντικείμενα.

Φιλικά Γιώργος

Θα διαφωνησω,γιατι τα βαριδια που χρησιμοποιουμαι στο ψαρεμα δεν σκουριαζουν οσα χρονια και

εαν τα χρησιμοποιεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ελάχιστα μεταλλικά αντικείμενα που δεν θα αποβάλουν τίποτα μέσα στο ενυδρείο (αργά ή γρήγορα).

Ο μόλυβδος πάντως σίγουρα θα βγει στο νερό.

Αν θες οπωσδήποτε μεταλλικό βαρίδι, πάρε από αξιόπιστο κατάστημα ποδηλατικών ειδών βίδες τιτανίου.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Θα διαφωνησω,γιατι τα βαριδια που χρησιμοποιουμαι στο ψαρεμα δεν σκουριαζουν οσα χρονια και

εαν τα χρησιμοποιεις.

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε stav:

"Lead has a dull lustre and is a dense, ductile, very soft, highly malleable, bluish-white metal that has poor electrical conductivity. This true metal is highly resistant to corrosion."

Πηγή: Wikipedia

George7, σε ευχαριστώ για τη φιλική και εν γένει σωστή συμβουλή σου για τα μέταλλα στο ενυδρείο. Θέλω όμως να σχολιάσω το "...επίσις το νερό του ενυδρίου είναι ελαφρά όξινο άρα μακροχρόνια..." που έγραψες στο μήνυμα σου.

Η τιμή pH δεν είναι που καθορίζει το όξινο ή αλκαλικό νερό σε ένα ενυδρείο; Δεν είναι αυτό που λές λίγο αυθαίρετο και ανακριβές αφού δεν ισχύει γενικά και για κάθε "...νερό του ενυδρίου..":

Δεν ξέρω αν σχετίζεται το pH με τη διάβρωση-οξείδωση των μετάλλων στο νερό και με ποιό τρόπο, αλλά θα ήταν χρήσιμο (ΙΜΗΟ), αν κάποιος φίλος μπορούσε να μας διαφωτίσει σχετικά.

Υ.Γ. Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Υπάρχουν ελάχιστα μεταλλικά αντικείμενα που δεν θα αποβάλουν τίποτα μέσα στο ενυδρείο (αργά ή γρήγορα).

Ο μόλυβδος πάντως σίγουρα θα βγει στο νερό.

Αν θες οπωσδήποτε μεταλλικό βαρίδι, πάρε από αξιόπιστο κατάστημα ποδηλατικών ειδών βίδες τιτανίου.

Thnx, chrisb! :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτων το ph κιμένεται από 0 εώς 14 κάτω από 7 είναι όξινο 7 είναι ουδέτερο και πάνω από 7 είναι βασικό

επίσης η σειρά δραστικότητας έχει ως εξίς

K,Ba,Ca,Na,Mg,Zn,Fe,Ni,Sn,Pb,H,Cu,Hg,Ag,Pt,Au

Ο μολυβδος είναι μέταλο και βρήσκεται ακριβός αριστερά από το Η (υδρογόνο)αυτά τα στοιχεία που είναι αριστερά του Η αντιδρόυν με τα οξέα και παράγουν σκουριά άλας και Η2

πηγή :βιβλίο χειμίας 1ης λυκείου

Υ/Γ:έχω δεί πο΄λλές φορές σκουριασμένο βαρίδι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...