Jump to content

συμβιωση


Recommended Posts

αγαπητοι φιλοι του aquazone.gr

προσφατα αγορασα εναν μονομαχο. δυστυχως ειμαι αρχαριος και δεν γνωριζω το ειδος.

ο καταστηματαρχης μου ειπε οτι δεν αρχει προβλημα συμβιωσης με χρυσοψαρα και οτι δεν θα ειναι επιθετικος απεναντι τους. ετσι πηρα και 2 χρυσοψαρα μικρου μεγεθους και τα εβαλα ολα μαζι στο ενυδρειο.

το αποτελεσμα ηταν το αντιθετο. ο μονομαχος αμεσως αρχισε να τα χτυπαει. ετσι για να μην τα σκοτωσει τον εβαλα σε μια γυαλα για μεταφορα. υπαρχει καποιος τροπος να συμβιωσουν μαζι? τι μου προτεινετε να κανω?

σας ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοι φιλοι του aquazone.gr

προσφατα αγορασα εναν μονομαχο. δυστυχως ειμαι αρχαριος και δεν γνωριζω το ειδος.

ο καταστηματαρχης μου ειπε οτι δεν αρχει προβλημα συμβιωσης με χρυσοψαρα και οτι δεν θα ειναι επιθετικος απεναντι τους. ετσι πηρα και 2 χρυσοψαρα μικρου μεγεθους και τα εβαλα ολα μαζι στο ενυδρειο.

το αποτελεσμα ηταν το αντιθετο. ο μονομαχος αμεσως αρχισε να τα χτυπαει. ετσι για να μην τα σκοτωσει τον εβαλα σε μια γυαλα για μεταφορα. υπαρχει καποιος τροπος να συμβιωσουν μαζι? τι μου προτεινετε να κανω?

σας ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας. :thumbdown:

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες και καλό διάβασμα.

ΙΜΟ:

Οι μονομάχοι είναι τροπικά ψάρια και μάλιστα προτιμούν αρκετά υψηλές θερμοκρασίες.

Τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού.

Τον μονομάχο καλό είναι να τον έχουμε μόνο του σε ένα μικρό ενυδρείο τουλάχιστον 10 λίτρων με απαλό φίλτρο και θερμαντήρα. Αν τα λίτρα είναι παραπάνω δεν τον "χαλάνε". Καλό είναι να υπάρχει και κανένα αληθινό "εύκολο" φυτό (ανούμπιας, κερατόφυλλο κλπ.) και κανένα μικρό ξύλο mopani.

Τα χρυσόψαρα θέλουν τουλάχιστον 30 - 40 λίτρα το καθένα.

Αυτά από μένα, περίμενε και άλλες απόψεις από εμπειρότερους.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το παρακάτω λινκ, θα σε βοηθήσει: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=5705&st=20

(πρόσεξε ιδιαίτερα αυτό το σημείο: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=61906 )

Προσπάθησε να διαβάσεις ότι θέματα βρεις εδώ στο Aquazone σχετικά με Μονομάχους (αλλά και χρυσόψαρα) και θα καταλάβεις τι χρειάζονται ακριβώς. Υπάρχει πάρα πολύ χρήσιμο υλικό στο φόρουμ. Καλό διάβασμα. :)

Υ.Σ. 1: Μην ακούς τις συμβουλές των μαγαζιών. Στη μεγαλύτερη πλειοψηφία τους είναι λάθος αυτά που λένε και αυτά που προτείνουν, με ελάχιστες πραγματικά εξαιρέσεις... :thumbdown:

Υ.Σ. 2:

...Οι μονομάχοι είναι τροπικά ψάρια και μάλιστα προτιμούν αρκετά υψηλές θερμοκρασίες...

Αυτό δεν είναι και πολύ σωστό. Η πιο κατάλληλη θερμοκρασία για να κρατάς Μονομάχο είναι οι 25 βαθμοί Κελσίου, άντε 26. Μόνο στην αναπαραγωγή ή σε θεραπείες ανεβάζουμε στους 28 ή 29.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

ομολογουμενως εχω πολλα ακομα να μαθω..Φιλοξενε ευχαριστω για το link αν και μου πεταχτηκαν και λιγο τα ματια μολις ειδα την συζητηση. ;) Ο καθενας φενεται να εχει την δικια του αποψη για το θεμα αυτο.

Νομιζω θα στιριχτω στις απαντησεις σας ετσι ωστε να κανω οσο το δυνατον καλυτερη την ζωη των ψαριων.

:thumbdown::):);)

Link to comment
Share on other sites

...Ο καθενας φενεται να εχει την δικια του αποψη για το θεμα αυτο...

Το θέμα είναι όμως, ποια είναι η σωστή... :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

post-4324-1181031392_thumb.jpgpost-4324-1181031421_thumb.jpgpost-4324-1181031458_thumb.jpg

ομολογουμενως εχω πολλα ακομα να μαθω..Φιλοξενε ευχαριστω για το link αν και μου πεταχτηκαν και λιγο τα ματια μολις ειδα την συζητηση. ;) Ο καθενας φενεται να εχει την δικια του αποψη για το θεμα αυτο.

Νομιζω θα στιριχτω στις απαντησεις σας ετσι ωστε να κανω οσο το δυνατον καλυτερη την ζωη των ψαριων.

:thumbdown::):);)

Αλλη μια αποψη!

Ο δικος μου εχει συγκατοικο. Μου τον προτειναν απο γνωστο μαγαζι που ΕΧΕΙ σχεση με το αντικειμενο και αποδειχθηκε οτι η σχεση ειναι ειρηνικη. Παντως οι μονομαχοι ΔΕΝ χρειαζονται παρεα!! Η συμβιωση με καποιο αλλο ειδος // μονο σε περιπτωση αλλων αναγκων π.χ. καθαρισμος

Το καταστημα μπορω να το αναφερω εαν θελετε, μη με ρωτησετε για το ειδος ειναι καποιο πλακοστομο αλλα απ' τη χαρα μου δεν συγκρατησα το ονομα......

Έγινε επεξεργασία - oceanic
Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια αποψη!

Ο δικος μου εχει συγκατοικο. Μου τον προτειναν απο γνωστο μαγαζι που ΕΧΕΙ σχεση με το αντικειμενο και αποδειχθηκε οτι η σχεση ειναι ειρηνικη. Παντως οι μονομαχοι ΔΕΝ χρειαζονται παρεα!! Η συμβιωση με καποιο αλλο ειδος // μονο σε περιπτωση αλλων αναγκων π.χ. καθαρισμος

Το καταστημα μπορω να το αναφερω εαν θελετε, μη με ρωτησετε για το ειδος ειναι καποιο πλακοστομο αλλα απ' τη χαρα μου δεν συγκρατησα το ονομα......

Αν διακρίνω καλά είναι otocinclus. Αυτό μου λέει ότι το "μαγαζί που έχει σχέση με το αντικείμενο" μάλλον δεν θα πρέπει να το ξαναεμπιστευθείς... :thumbdown:

Οι otocinclus είναι κοπαδόψαρα και είναι ΜΕΓΑΛΟ λάθος να τα καταδικάζει κάποιος να ζουν σε τόσα λίγα λίτρα... χωρίς παρέα του είδους τους... και μαζί με Μονομάχο! Που άμα του τη δώσει καμιά μέρα, θα τον κόψει φέτες..! Ασε που το ψαράκι δεν θα ζήσει και πολύ - σίγουρα ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ από όσο πραγματικά μπορεί να του προσφέρει η φύση... Ποτέ δεν θα μπορέσεις να δεις την πραγματική συμπεριφορά αυτού του ψαριού και ποτέ (όσο καιρό είναι εκεί) αυτό δεν θα αισθανθεί πραγματικά καλά...

Διάβασε λίγο εδώ (και ειδικά το τελευταίο μήνυμα του θέματος) και μετά ξανασκέψου το: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=7544 Κρίμα που δεν θα μπορέσει να ζήσει έτσι το ψαράκι σου... (εκτός εάν το μόνο που μας νοιάζει είναι "κάποιος" να καθαρίζει τα τζάμια...).

Να ξέρεις ότι τα μαγαζιά ΔΕΝ ενδιαφέρονται για την καλοπέραση ή όχι των ψαριών (στη συντριπτική τους πλειοψηφία) παρά μόνο για να πουλήσουν. Και οι περισσότερες πληροφορίες που δίνουν και οι προτάσεις που κάνουν, δυστυχώς είναι λάθος (ή ανεπαρκείς).

Με τους Μονομάχους (και τη συγκατοίκηση μαζί με άλλα ψάρια) υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις, που όμως ΔΕΝ αλλάζουν τον κανόνα, ο οποίος είναι ότι καλύτερα να είναι μόνοι τους.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή την έχω πατήσει να ξέρεις οτι στα καταστήματα λένε οτι συμφέρει το καθένα για να πουλίσει.

Όχι όλοι φυσικά μην είμαστε και άδικοι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...