Jump to content

ΜΩΡΑ PLATIES


Recommended Posts

Στο φυτεμένο ενυδρείο μου κατοικούν πλάτυ, γκάπυ, ξιφοφόροι, μπότια, κόρυ και καρδινάλιοι.

Τα νεογέννητα πλάτυ γεννιούνται σε μέγεθος 5mm περίπου.

Γνωρίζετε σε ποιο μέγεθος δεν θα κινδυνεύουν από τους λαίμαργους συγκατοίκους τους και μετά από πόσο καιρό περίπου φθάνουν σε αυτό το μέγεθος ασφαλέιας;; :thumbdown::):)

Link to comment
Share on other sites

Στο φυτεμένο ενυδρείο μου κατοικούν πλάτυ, γκάπυ, ξιφοφόροι, μπότια, κόρυ και καρδινάλιοι.

Τα νεογέννητα πλάτυ γεννιούνται σε μέγεθος 5mm περίπου.

Γνωρίζετε σε ποιο μέγεθος δεν θα κινδυνεύουν από τους λαίμαργους συγκατοίκους τους και μετά από πόσο καιρό περίπου φθάνουν σε αυτό το μέγεθος ασφαλέιας;; :thumbdown::):)

Το μέγεθος δεν είναι τόσο το ζητούμενο αλλά η δυνατότητα να έχουν κρυψώνες για να επιβιώνουν το πρώτο καιρό. Στο δικό μου -φυτεμένο - έχω μόνιμα σχεδόν γέννες από Platy + Guppies. Όσα επιβιώνουν τις 4/5 πρώτες επιβιώνουν μιά χαρά. Εδικά από τότε που έχω βάλλει riccia fluitans η οποία εξαπλώνεται στην επιφάνεια. Έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ γεννήστρες. Τώρα που σου γράφω έχω περι τα 8-10 πλάτυ και περι τα 12-15 γκαππάκια διαφότων μεγεθών που μεταξύτους ηλικιακά διαφέρουν 1-2 7μάδες ανα γενεά.

Σαν είδη έχω περίπου ότι και σύ.

Γειά χαρά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

Bάλτους riccia ή κερατόφυλλο, τάιζε κανονικά και κράτα καθαρό το βυθό και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Πρώτη μου γέννα ~30 guppies και 2 βδομάδες μετά, αμφιβάλλω αν φαγώθηκε κανένα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...