Jump to content

τύρφη


Recommended Posts

καλησπέρα συμφορουμίτες/σες και συνχομπίστες :thumbdown:

το λοιπόν πήρα τύρφη της Sera πρέπει να

1) μπεί σε κάποιο διχτάκη

2) για πόσο καιρό πρέπει να είναι στο φίλτρο και

3) σε πια μερια πάνω ή κάτω (serafil 1100) ο λόγος που την πήρα είναι το ανεβασμένο ph, kh, gh

4) προβλήματα με αλγη θα έχω από την αλλαγή των τιμών?

5) και τέλος τι ποσότητα πρέπει να βάλω?

Υ.Γ έχω και ρίζες mopani

Έγινε επεξεργασία - jim_dado
Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

καλησπέρα συμφορουμίτες/σες και συνχομπίστες :thumbdown:

το λοιπόν πήρα τύρφη της Sera πρέπει να

1) μπεί σε κάποιο διχτάκη

2) για πόσο καιρό πρέπει να είναι στο φίλτρο και

3) σε πια μερια πάνω ή κάτω (serafil 1100) ο λόγος που την πήρα είναι το ανεβασμένο ph, kh, gh

4) προβλήματα με αλγη θα έχω από την αλλαγή των τιμών?

5) και τέλος τι ποσότητα πρέπει να βάλω?

Υ.Γ έχω και ρίζες mopani

Φίλε jim_dado, σου απαντώ από προσωπική εμπειρία και χρήση της τύρφης sera:

1) Ναι, πρέπει να μπεί σε δίχτυ ή κάλτσα (καλτσόν). Προσωπικά τη πρώτη φορά την έβαλα σε καλτσόν (γυναικείο κοντό BIC), που αγόρασα απο super market αφού πρώτα το επλυνα με άφθονο τρεχούμενο νερό. Στη συνέχεια πληροφορήθηκα ότι είναι πιθανό το καλτσόν να περιέχει τοξικά... :thumbup: (αν και δεν νομίζω να ισχύει, διότι η BIC είναι κορυφαία εταιρία για να ρισκάρει τοξικά σε προϊόντα που απευθύνονται σε τρυφερά γυναικεία πόδια σε όλο το κοσμο... ;) ). Τελικά αποφάσισα να χρησιμοποιήσω την επόμενη φορά διχτάκια της sera για τύρφη, τα οποία βρήκα σε κατάστημα σε δύο μεγέθη (15x25 και 25x40, αν δεν κάνω λάθος). Πιθανόν να υπάρχουν και άλλα μεγέθη...δεν ξέρω. Πάντος η τύρφη ΣΙΓΟΥΡΑ χρειάζεται να είναι σε κάποιου είδους διχτάκι. Δεν μπαίνει χύμα.

2) Από τη μικρή εμπειρία μου πιστεύω ότι θα δείξουν οι τιμές του pH πότε πρέπει να ανανεωθεί η τύρφη στο φίλτρο. Αν χρειάζεται αλλαγή τότε οι τιμή του pH θα αρχίσει να αυξάνεται στο νερό και θα φανεί στις μετρήσεις.

3) Εγώ το χρησιμοποιώ και στα δύο διαμερίσματα του EHEIM 2026, ακριβώς πάνω από τις μπάλλες και το μακαρόνι και κάτω απο το μπλέ σφουγγάρι και τον υαλοβάμβακα αντίστοιχα, εφόσον υπήρχε διαθέσιμος χώρος. Δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα... Ωστόσο, νομίζω ότι χρειάζεται να τοποθετείται πάνω-πάνω και κοντά στην είσοδο του νερού στο φίλτρο, κάτω από τον υαλοβάμβακα. (?).

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, νομίζω ότι η τύρφη επιδρά μόνο στη μείωση του pH και όχι στο KH και GH (τουλάχιστον από τις δικές μου μετρήσεις με tests της API). Ποιές είναι οι δικές σου τιμές?

4) Εγώ δεν παρατήρησα πρόβλημα άλγης.

5) Εγώ χρησιμοποήσα περισσότερο από το μισό κουτί σε δύο κάλτσες και υπολόγησα τη ποσότητα έτσι ώστε να μπορεί να γεμίσει ο διαθέσιμος χώρος στα διαμερίσματα του φίλτρου χωρίς όμως να έχω πρόβλημα στο κλέιδωμα και τη στεγανότητα του φίλτρου.

Οι ρίζες mopani μου αρέσουν :thumbup: έχω και εγώ. :)

Να σε πληροφορήσω τέλος, ότι χρήση της τύρφης δίνει στο νερό του ενυδρειου ένα καφέ-κίτρινο χρώμα που πάντος είναι διαυγές. Αυτό για να μη τρομάξεις... ;)

Υ.Γ. Το "εγώ" το χρησιμοποιώ εκτεταμένα για να τονίσω τις προσωπικές μου απόψεις και γκάφες... :)

Link to comment
Share on other sites

...Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, νομίζω ότι η τύρφη επιδρά μόνο στη μείωση του pH και όχι στο KH και GH (τουλάχιστον από τις δικές μου μετρήσεις με tests της API)...

Μάλλον το ανάποδο συμβαίνει. Η τύρφη πρωτίστως μαλακώνει το νερό απελευθερώνοντας διάφορες ουσίες (τανίνες, χουμικά οξέα κλπ) και λόγω αυτού κατεβαίνει αντίστοιχα και το ρΗ. Το πόσο, εξαρτάται από διάφορους παράγοντες και σε κάθε περίπτωση είναι διαφορετικό. Μόνο με δοκιμή και μετρήσεις μπορείς να βρεις την κατάλληλη αναλογία (ποσότητα & χρόνος παραμονής) για το ενυδρείο σου και τις συνθήκες του.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=91179

Link to comment
Share on other sites

1L.Τυρφης στα 100λ. Νερου

Χρονος αλαγης 3 μηνες.

Ολα τα παραπανω ειναι σχετικα, συμφωνα με τις παραμετρους του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Μάλλον το ανάποδο συμβαίνει. Η τύρφη πρωτίστως μαλακώνει το νερό απελευθερώνοντας διάφορες ουσίες (τανίνες, χουμικά οξέα κλπ) και λόγω αυτού κατεβαίνει αντίστοιχα και το ρΗ. Το πόσο, εξαρτάται από διάφορους παράγοντες και σε κάθε περίπτωση είναι διαφορετικό. Μόνο με δοκιμή και μετρήσεις μπορείς να βρεις την κατάλληλη αναλογία (ποσότητα & χρόνος παραμονής) για το ενυδρείο σου και τις συνθήκες του.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=91179

Τα λεγόμενά μου στηρίζονται στα tests που έκανα, όπου η τύρφη στη περίπτωση μου, έριξε αισθητά τη τιμή του pH απο 7.6 στο 7, χωρίς όμως να παρατηρήσω σημαντική μεταβολή στα GH και ΚΗ. Είναι πιθανό όμως να ανέβηκαν ο ΚΗ και GH μιά-δυό μονάδες το πολύ. Θα δώ το ημερολόγιο και θα σιγουρευτώ... Μήπως η ποσότητα τύρφης που έβαλα δεν ήταν αρκετή....

thnx anyway filoxenos :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα λεγόμενά μου στηρίζονται στα tests που έκανα, όπου η τύρφη στη περίπτωση μου, έριξε αισθητά τη τιμή του pH απο 7.6 στο 7, χωρίς όμως να παρατηρήσω σημαντική μεταβολή στα GH και ΚΗ. Είναι πιθανό όμως να ανέβηκαν ο ΚΗ και GH μιά-δυό μονάδες το πολύ. Θα δώ το ημερολόγιο και θα σιγουρευτώ... Μήπως η ποσότητα τύρφης που έβαλα δεν ήταν αρκετή....

thnx anyway filoxenos :thumbdown:

Η τύρφη δεν επηρεάζει καθόλου το Gh. Επηρεάζει όμως το Kh, το μειώνει και σαν φυσικό επακόλουθο μειώνεται και το Ph.

Η τύρφη να ανέβασε το Gh,Kh είναι αδύνατον μήπως ήθελες να γράψεις κατέβασε.

Link to comment
Share on other sites

Και μια παρατήρηση σχετικά με τα διχτάκια φίλτρου που αναφέρθηκαν.

Αφού έβγαλα το διχτάκι sera από το φίλτρο για καθαρισμό, τρελάθηκα! είχε βγάλει απίστευτη σκουριά από το ελατήριο που έχει για να σφίγγει το δίχτυ και είχε βάψει με σκουριά και τα σφουγκάρια του φίλτρου!!

Αν έχετε ή αν πάρετε τέτοια διχτάκια, πετάξτε το κουμπάκι με το ελατήριο. Κλείνουν το ίδιο εύκολα και με απλό δέσιμο του κορδονιού.

Πιστεύω ότι είναι απαράδεκτο για ακριβό/ειδικό ενυδρειακό προΐόν.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Η τύρφη δεν επηρεάζει καθόλου το Gh. Επηρεάζει όμως το Kh, το μειώνει και σαν φυσικό επακόλουθο μειώνεται και το Ph.

Η τύρφη να ανέβασε το Gh,Kh είναι αδύνατον μήπως ήθελες να γράψεις κατέβασε.

Φίλε Χρήστο, βλέποντας το ημερολόγιο του ενυδρείου, πράγματι η τιμή του ΚΗ υποχωρεί μετά τη προσθήκη τύρφης, αλλά παρατηρώ ότι και το GH υποχωρεί!!! Παραθέτω απόσπασμα από το ημερολόγιο μου για παρατηρήσεις και σχόλια. Οι στήλες είναι: Ημερομηνία, Ώρα, pH, dGH και dKH. Στις 5/5 στήθηκε το ενυδρείο και στις 7/5 μπήκε η τύρφη.

ΗΜ/ΝΙΑ ΩΡΑ pH dGH dKH

5/5/07 20:30 ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

6/5/07 12¨30 >+7.6 9dGH 8dKH

7/5/07 10:00 >+7.6 8dGH 8dKH

7/5/07 11:46 7.6 8dGH 6dKH

8/5/07 11:28 >=7.2 9dGH 6dKH

9/5/07 21:00 7 7dGH 5dKH

10/5/07 22:00 6.8 8dGH 5dKH

11/5/07 23:20 7 7dGH 4dKH

12/5/07 21:00 7 7dGH 5dKH

13/5/07 21:30 7 7dGH 5dKH

14/5/07 22:00 7 7dGH 4dKH

15/5/07 23:00 7 7dGH 4dKH

16/5/07 23:30 7 7dGH 5dKH

17/5/07 23:00 7 7dGH 5dKH

Τελικά τι μπορεί να συμβαίνει? και τι θα'πρεπε να συμβαίνει με το GH? :thumbdown:

Υ.Γ. Οι μετρήσεις προκύπτουν από υγρά tests της API που εκτελέστηκαν, κατά το δυνατόν, σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης .

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Και μια παρατήρηση σχετικά με τα διχτάκια φίλτρου που αναφέρθηκαν.

Αφού έβγαλα το διχτάκι sera από το φίλτρο για καθαρισμό, τρελάθηκα! είχε βγάλει απίστευτη σκουριά από το ελατήριο που έχει για να σφίγγει το δίχτυ και είχε βάψει με σκουριά και τα σφουγκάρια του φίλτρου!!

Αν έχετε ή αν πάρετε τέτοια διχτάκια, πετάξτε το κουμπάκι με το ελατήριο. Κλείνουν το ίδιο εύκολα και με απλό δέσιμο του κορδονιού.

Πιστεύω ότι είναι απαράδεκτο για ακριβό/ειδικό ενυδρειακό προΐόν.

Πολύ χρήσιμη πληροφορία chrisb!

Σε ευχαριστούμε :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χρήστο, βλέποντας το ημερολόγιο του ενυδρείου, πράγματι η τιμή του ΚΗ υποχωρεί μετά τη προσθήκη τύρφης, αλλά παρατηρώ ότι και το GH υποχωρεί!!! Παραθέτω απόσπασμα από το ημερολόγιο μου για παρατηρήσεις και σχόλια. Οι στήλες είναι: Ημερομηνία, Ώρα, pH, dGH και dKH. Στις 5/5 στήθηκε το ενυδρείο και στις 7/5 μπήκε η τύρφη.

ΗΜ/ΝΙΑ ΩΡΑ pH dGH dKH

5/5/07 20:30 ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

6/5/07 12¨30 >+7.6 9dGH 8dKH

7/5/07 10:00 >+7.6 8dGH 8dKH

7/5/07 11:46 7.6 8dGH 6dKH

8/5/07 11:28 >=7.2 9dGH 6dKH

9/5/07 21:00 7 7dGH 5dKH

10/5/07 22:00 6.8 8dGH 5dKH

11/5/07 23:20 7 7dGH 4dKH

12/5/07 21:00 7 7dGH 5dKH

13/5/07 21:30 7 7dGH 5dKH

14/5/07 22:00 7 7dGH 4dKH

15/5/07 23:00 7 7dGH 4dKH

16/5/07 23:30 7 7dGH 5dKH

17/5/07 23:00 7 7dGH 5dKH

Τελικά τι μπορεί να συμβαίνει? και τι θα'πρεπε να συμβαίνει με το GH? :thumbdown:

Υ.Γ. Οι μετρήσεις προκύπτουν από υγρά tests της API που εκτελέστηκαν, κατά το δυνατόν, σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης .

Βλεπωντας λοιπον κι εγω το ημερολογιο σου, βλεπω πως το ενυδρειο λειτουργει 12μονο μερες.Εμεις μιλαμε για ενυδρεια τουλαχιστον τεσσαρων μηνων που ειναι πληρως στρωμενα και οι τιμες τους δεν μεταβαλονται απο μερασε μερα.Οσο αφορα την Τυρφη χρειζεται κι αυτη το χρονο της 2,3βδομαδες και παλι μην περιμενεις θαυματα.

Link to comment
Share on other sites

Το ph, gh από ότι λεει στο αρθρα tips and tricks με τύρφη κατεβαινει

όταν μπορεσω το απόγευμα θα ανεβασω τις μετρησεις μου να δείτε και να μου πείτε, την τύρφη δεν την έχω βάλει ακόμα οι μετρήσεις είναι χωρίς και με ρίζες mopani

Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη δεν επηρεάζει καθόλου το Gh. Επηρεάζει όμως το Kh, το μειώνει και σαν φυσικό επακόλουθο μειώνεται και το Ph...

Χρήστο, δεν ξέρω τι λέει η θεωρία της Χημείας, αλλά ξέρω τι λέει η πράξη. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ τύρφη SERA σε 3 ενυδρεία μου για να μαλακώνω το νερό και από τις συχνές μετρήσεις που τους κάνω, σε όλα έχει πέσει και η γενική σκληρότητα (κάτι που δεν συνέβαινε πριν τη χρήση τύρφης). Το ίδιο ξέρω ότι συμβαίνει και σε ενυδρεία γνωστών μου που επίσης χρησιμοποιούν τύρφη (SERA) στο φίλτρο τους (έχουν μείωση και του GΗ, που πριν τη τύρφη δεν είχαν). Η μείωση αυτή είναι μεν μικρή αλλά υπαρκτή. Αρα με κάποιο τρόπο κατεβαίνει και η γενική σκληρότητα με τη χρήση τύρφης.

EDIT: Αλλωστε αν διαβάσεις και το τι γράφει στο κουτί η συγκεκριμένη συσκευασία (SERA supr peat), το αναφέρει για το κατέβασμα και της GH.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη :thumbdown: παιδιά έκανα λάθος είχα κάτι άλλο στο μυαλό μου την ώρα που πόσταρα και τα έγραψα βιαστικά. Η τύρφη κατεβάζει και το Gh. Και συγκεκριμένα το χουμικό οξύ που περιέχει είναι σε θέση να δεσμεύσει τα ιόντα του Mg και το Ca με αποτέλεσμα να καταστρέφετε και το Gh.

Η χημεία Ντίνο δεν κάνει λάθος εμείς κάνουμε λάθη. :)

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς φυσιολογικό Χρήστο μου..! Συμβαίνει σε όλους μας.

Είμαστε άνθρωποι και όχι μηχανές, το λάθος είναι μέσα στη φύση μας. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς φυσιολογικό Χρήστο μου..! Συμβαίνει σε όλους μας.

Είμαστε άνθρωποι και όχι μηχανές, το λάθος είναι μέσα στη φύση μας. :thumbdown:

Λαθος της φυσης σιγουρα ενοεις τον ανθρωπο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μια παρατήρηση σχετικά με τα διχτάκια φίλτρου που αναφέρθηκαν.

Αφού έβγαλα το διχτάκι sera από το φίλτρο για καθαρισμό, τρελάθηκα! είχε βγάλει απίστευτη σκουριά από το ελατήριο που έχει για να σφίγγει το δίχτυ και είχε βάψει με σκουριά και τα σφουγκάρια του φίλτρου!!

Αν έχετε ή αν πάρετε τέτοια διχτάκια, πετάξτε το κουμπάκι με το ελατήριο. Κλείνουν το ίδιο εύκολα και με απλό δέσιμο του κορδονιού.

Πιστεύω ότι είναι απαράδεκτο για ακριβό/ειδικό ενυδρειακό προΐόν.

Φίλε Χρήστο ευχαριστώ και εγώ για την πληροφορία :):);)

Οταν διάβασα το post σου πήγα να δω τι "παίζει" με το δικό μου δικτάκι μέσα στο φίλτρο και πράγματι είχε εμφανιστεί σκουριά, ευτυχώς λίγη, πάνω στο λευκό κορδόνι :thumbdown:

Απίστευτο! Θα περίμενα να είναι όλο πλαστικό ή να είναι ανοξείδωτο το ελατήριο... Ας το πούλαγαν λίγο πιό ακριβά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...