Jump to content

ΓΑΡΙΔΕΣ AMANO


Recommended Posts

Καλημερα.

Εχω 4 γαριδες ΑΜΑΝΟ στο ενυδρειο μου (15 λιτρα) μαζι με ενα μονομαχο

Τι τροφη δινουμε και καθε ποτε???

Το ενυδρειο δεν εχει αλγη για να τραφουν

Ευχαριστω Πετρος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εχω 4 γαριδες ΑΜΑΝΟ στο ενυδρειο μου (15 λιτρα) μαζι με ενα μονομαχο

Τι τροφη δινουμε και καθε ποτε???

Το ενυδρειο δεν εχει αλγη για να τραφουν

Ευχαριστω Πετρος

Φίλε νομίζω οτι δεν κάνει να έχεις γαρίδες μαζί με μονομάχο...Βασικά εξαρτάται και απο τον μονομάχο γιατί μπορεί να μην έχει πρόβλημα...Οι γαρίδες όμως μάλλον θα έχουν πρόβλημα γιατί χρειάζονται τουλάχιστον 35-40 lt νερό....

Αλλα ας περιμένουμε τους πιο έμπειρους να μας διαφωτήσουν....

Link to comment
Share on other sites

και εμενα βασικα μ φαινετε περιεργο μονομαχοσ με γαριδες και σε 15 λιτρα πιστευω ειναι λιγα αλλα μπορει να λεω ασυναρτησιες.Τεσπα βρε παιδια που μπορω να βρω αμανο εδω στο Ηρακλειο δν εχει κανεις

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις υποδείξεις του Αμάνο, η προτεινόμενη αναλογία για caridina japonica είναι μία ανά 10 λίτρα, αλλά αυτό σε μεγάλα και φυτεμένα και με σκοπό τον περιορισμό της άλγης.

Προσωπικά 4 μου φαίνονται πολλές. Χώρια και ότι θα λιμοκτονούνε, αφού συνέχεια σκαλίζουνε και τρώνε. Θα πρέπει να τις ταίζεις συνέχεια, γεγονός που μπορεί να σου δημιουργήσει άλλα προβλήματα.

Εγώ έχω 5 σε 180 λίτρα, τις ταΐζω ταμπλέτες βυθού της sera 3 φορές τη βδομάδα και μου χουνε κουρέψει όλη την άλγη, μαζί με όλα τα φιλαράκια της java moss. Και όλα αυτά πριν βάλω τα SAE. Καθημερινό τάισμα μου είχε προκαλέσει GSA στα τζάμια, αλλά είχα και αρκετό φωτισμό.

Για το μονομάχο δεν ξέρω να σου πώ πως θα αντιδράσει στην παρουσία τους.... Πιθανότατα αρνητικά... Ο filoxenos είναι ο πλέον αρμόδιος να σου πεί...

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 6 αμανο σε 15 λίτρα νερό ΚΑΘΑΡΑ μαζί με ένα μονομάχο.

Αν ο μονομάχος τις ανέχεται και η φίλτρανση είναι καλή (γιατί οι γαρίδες γενικά είναι αρκετα ευαίσθητες σε αμμωνία) δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εγώ τις ταίζω οποιαδήποτε τροφή βυθίζεται δηλαδή διάφορες τροφές σε κόκκους ή ταμπλέτες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 6 αμανο σε 15 λίτρα νερό ΚΑΘΑΡΑ μαζί με ένα μονομάχο.

Αν ο μονομάχος τις ανέχεται και η φίλτρανση είναι καλή (γιατί οι γαρίδες γενικά είναι αρκετα ευαίσθητες σε αμμωνία) δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εγώ τις ταίζω οποιαδήποτε τροφή βυθίζεται δηλαδή διάφορες τροφές σε κόκκους ή ταμπλέτες.

Kαθημερινα???

Ποση τροφη???

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ταίζω καθημερινά περίπου 10 κόκκους τροφή ή κάτι λιγότερο από το 1/4 μιας ταμπλέτας τροφής. Σημειώνω ότι οι συγκεκριμμένη ταμπλέτα είναι μικρή, περίπου στο μέγεθος του depon.

Επίσης σημειώνω ότι στο ενυδρείο έχει ένα μεγάλο κομμάτι java moss, κερατόφυλο και ένα ξύλο με ανούμπια. Πιθανότητα τρώνε κάτι και από εκεί αν και δεν έχω εμφανη άλγη.

Για τις γαρίδες μπορείς να διαβάσεις πολλά χρήσιμα εδώ.

http://www.petshrimp.com/discussions/viewforum.php?f=2

Link to comment
Share on other sites

.... Ο filoxenos είναι ο πλέον αρμόδιος να σου πεί...

Κατ' αρχήν να πω ότι αποποιούμαι σφόδρα τον τίτλο "πλέον αρμόδιος" για να συμβουλέψω σχετικά με οτιδήποτε... Το γεγονός ότι ίσως κάποιος ξέρει 5 πράγματα γύρω από ένα θέμα, δεν τον καθιστά και "πλέον αρμόδιο"... Πάει αυτό.

Σχετικά με τις γαρίδες και τους Μονομάχους, προσωπικά δεν θα έβαζα στο ίδιο τανκ αυτά τα ζωντανά, ανεξάρτητα από το αν ανέχεται ή όχι ο όποιος Μονομάχος τις γαρίδες. Πιστεύω ότι κάποια μέρα, μπορεί να του τη δώσει και να τις καθαρίσει για πλάκα - είτε για παιχνίδι, είτε για κυριαρχία στο χώρο, είτε για φαί, είτε έτσι, επειδή του την έδωσε... (δυστυχώς μου συνέβη 2 φορές). Μπορεί και να μην γίνει ποτέ βέβαια, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν έχω απολύτως κανένα λόγο πλέον για να ξαναδοκιμάσω ή να το προτείνω. Οι άλγες στα ενυδρεία των Μονομάχων μου δεν με ενδιαφέρουν καθόλου... είτε τις αφήνω στην ησυχία τους, είτε τις καθαρίζω εγώ κατά καιρούς στις αλλαγές νερού. Δεν χάθηκε δα κι ο κόσμος αν έχει άλγες το ενυδρείο... (ίσα-ίσα που αναπτύσσονται εκεί και διάφοροι μικροοργανισμοί - ένας ολόκληρος μικρόκοσμος!). Οσο για τις δικές μου γαρίδες Caridina japonica (Amano), τις κρατάω σε ένα χαμηλό 70άρι ενυδρείο μόνες τους, να κάνουν παρέα στις καλλιέργειες των φυτών που κάνω εκεί... :thumbdown:

Οι γαρίδες θέλουν τάισμα (αλλά λίγο για να τρώνε και καμιά άλγη, αν τις έχετε γι' αυτό το σκοπό) και τρώνε τα πάντα (φλέικς, ταμπλέτες, πέλετς κλπ). Το αν μπορούν να ζήσουν σε μικρά ενυδρεία των 10 ή 20 λίτρων, πιστεύω ότι ναι, μπορούν να ζήσουν (όχι πολλές βέβαια, έτσι?), αλλά...:

...Αν..... και η φίλτρανση είναι καλή (γιατί οι γαρίδες γενικά είναι αρκετα ευαίσθητες σε αμμωνία) δεν υπάρχει πρόβλημα...

...και σε τέτοια ενυδρεία ξέρουμε ότι για πλάκα μπορεί να βρεθεί το νερό γεμάτο με αμμωνία ή ΝΟ2, λόγω χαμηλής σταθερότητας των μικρών συστημάτων. Θεωρώ αυτό σαν το μεγαλύτερο πρόβλημα του να κρατάει κάποιος σε τόσο λίγα λίτρα μαζί με Μονομάχο γαρίδες, αλλά εάν το ψάρι τις δεχθεί (???) και ο φροντιστής τους είναι πολύ προσεκτικός με τις συνθήκες του νερού, γίνεται.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Εχω και αλλο ενα ενυδρειο (αυτο της φωτο JUWEL RECORD 60) με ενα μονομαχο

Θα ηταν καλυτερα να βαλω σε αυτο τις γαριδες???

Αν ναι θα μπορουσα να βαλω και αλλες???

Ευχαριστω Πετρος

post-640-1181137117_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να ξέρεις πως θα αντιδράσει στην παρουσία τους ξαφνικά στο ενυδρείο (βλέπε παραπάνω τι γράφω).

Θεωρητικά σε τόσα λίτρα που λες, μπορείς να έχεις καμιά δεκαριά άνετα (από άποψη χώρου εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα που αναφέρθηκαν παραπάνω, προφανώς ισχύουνε και στο μεγαλύτερο. Ίσως σε μικρότερο βαθμό αλλά ισχύουνε.

Κανείς νορμάλ σκεφτόμενος δεν θα σου πεί βάλτες ή μην τις βάζεις.

Η τελική απόφαση είναι προφανώς δική σου.

Απλά αν τελικά τις βάλεις, έχε το νου σου να μην φάει κανένα στράβωμα ο μονομάχος και τις ξεκληρίσει όλες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...