Jump to content

Παρουσίαση καινούριου 60lit


Recommended Posts

Aπο τα τεχνικα δεν γνωριζω να σε βοηθησω, μαθαινω και'γω απο τους παλαιοτερους, αλλα για ιδιοκατασκευη βημα-βημα ειναι ΠΟΛΥ ωραιο :):thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος με ασφάλεια να σου πει πότε πρέπει να αρχίσεις τα λιπάσματα στο ενυδρείο σου. Αυτό, μόνος σου θα το δεις, όταν θα σου το δείξουν τα ίδια τα φυτά με την ανάπτυξή τους (ή την καθυστέρησή της). Το κάθε σύστημα είναι διαφορετικό και ταυτόχρονα είναι τόσοι πολλοί οι σχετικοί παράγοντες που αλληλοεπηρεάζονται, που μόνο με την παρακολούθηση της εξέλιξής τους μπορείς να βγάλεις άκρη, εάν ξέρεις βέβαια. Πάντως, με τα φυτά που έχεις και με το γεγονός ότι υπάρχει υπόστρωμα, δεν νομίζω ότι πρέπει να ρίχνεις σε αυτή τη φάση και υγρά λιπάσματα.

Link to comment
Share on other sites

ωραια δουλιτσα :thumbdown::)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω απαντήσεις - σχολιασμούς για τα ερωτήματά μου κυρίως για την χορήγηση υγρών λιπασμάτων (πότε πρέπει να τα αρχήσω)

Δεν χρειαζεσαι καμια λυπανση γιατα φυτα σου ειναι αργης αναπτυξης και μονο λεφτα πετασςγεμιζεις και το ενυδρειο με διαφορα χημικα υγρα.Εγω σου προτεινα αυτοσχεδιο CO2 οπου ειναι πανευκολο στο φτιαξιμο και στην λειτουργεια του απλα στη αρχη θελει λιγη προσοχη.Θα καταφερεις πτωση του PH πολυ συντομα ενω για τα φυτα δεν υπαρχει καλυτερη λιπανση απο το διοξειδιο του ανθρακος.Ωστοσο το βραδυ θα τοκλεινεις γιατι οι ρολοι των φυτων αντιστρεφονται αυτα ολα στα γραφω απο προσωπικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είδα που έφτιαξες μόνος σου το φωτισμό και θέλω να σε ρωτήσω που βρήκες το σύστημα (τα ντουι πως να τα πω) που παίρνει τις λάμπες αυτές. Να υποθέσω σε κατάστημα ενυδρειακό? ή μπορεί και σε κατάστημα με ηλεκτρολογικά? παίρνει και starter( ενα εξάρτημα για λάμπες φθορισμού) το σύστημα αυτό?

Ρωτώ γιατί στο δικό μου ενυδρείο το σύστημα φωτισμού δεν πάει καλά, κάποιες φορές δεν ανάβει και δεν μπορώ να το επισκευάσω γιατί είναι στεγανό και δεν ανοίγει ( το σύστημα φωτισμού του ενυδρείου juwel rio125) οπότε αν χρειαστεί να το αλλάξω μήπως φτιάξω diy. Υποθέτω ότι το δικό σου είναι στεγανό, από τη μάνα του ή έβαλες μπόλικη σιλικόνη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είδα που έφτιαξες μόνος σου το φωτισμό και θέλω να σε ρωτήσω που βρήκες το σύστημα (τα ντουι πως να τα πω) που παίρνει τις λάμπες αυτές. Να υποθέσω σε κατάστημα ενυδρειακό? ή μπορεί και σε κατάστημα με ηλεκτρολογικά? παίρνει και starter( ενα εξάρτημα για λάμπες φθορισμού) το σύστημα αυτό?

Ρωτώ γιατί στο δικό μου ενυδρείο το σύστημα φωτισμού δεν πάει καλά, κάποιες φορές δεν ανάβει και δεν μπορώ να το επισκευάσω γιατί είναι στεγανό και δεν ανοίγει ( το σύστημα φωτισμού του ενυδρείου juwel rio125) οπότε αν χρειαστεί να το αλλάξω μήπως φτιάξω diy. Υποθέτω ότι το δικό σου είναι στεγανό, από τη μάνα του ή έβαλες μπόλικη σιλικόνη?

Εγώ αγόρασα ολοκληρομένη μονάδα από pet-shop. Η συγκεκριμένη είναι GLOMAT 20W

αλλά δες και αυτά LIGHTS

Είναι όλα στεγανά και πανεύκολα δτην ενγκατάσταση. Ελπίζω να βοήθισα

Link to comment
Share on other sites

oceanic

filoxenos

panteli1

aquamania

stratos

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.

Ψήνωμαι για αγορα Α/Ο. Κάνω καλά ή μήπως βιάζομαι; Τα νοτιοαμερικάνικα - Αμαζονίου μου αρέσουν πιο πολύ και διαβάζω πως θέλουν όξινο νερό.

Τώρα για DIY-CO2 έχω μια ερώτηση. ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ 1)Ρακόρ στο πώμα της φιάλης

2)Βαλβίδα αντεπιστροφής

3)Ακροδέκτες

post-3978-1181632254_thumb.jpg

post-3978-1181632283_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΙΔΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΠΟΤΙΣΜΑ, ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ

Link to comment
Share on other sites

...Τώρα για DIY-CO2 έχω μια ερώτηση. ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ

1)Ρακόρ στο πώμα της φιάλης

2)Βαλβίδα αντεπιστροφής

3)Ακροδέκτες

1. Δεν χρειάζεται, τη σύνδεση τη φτιάχνεις μια χαρά μόνος σου. Αυτή τη στιγμή εδώ δουλεύουν 5 DIY co2 σε αντίστοιχα ενυδρεία χωρίς προβλήματα. Σωστή τρύπα, σφιχτά την ένωση, λίγη σιλικόνη και τέλος... Αν το κάνεις σωστά δεν χάνει.

2. Πουλάνε σε όλα τα ενυδρειομάγαζα.

3. Τι ακροδέκτες..? Μια αερόπετρα (ή σκάλα) βάζεις στο τέλος μέσα στο ενυδρείο και τίποτα άλλο.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Το εξάρτημα της δευτερης φωτο υπάρχει στα praktiker στα είδη ποτίσματος. Και εγώ κάτι τέτοιο χρησιμοποιώ. Μικρή τρύπα στο καπάκι και καλό βίδωμα...

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Και πάλι σας ευχαριστώ όλους παιδιά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

RO MAN

Γνωρίζει κανείς για την συγκεκριμένη μονάδα Α/Ο;

σε προηγούμενη απάντηση υπάρχει Link

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή δύναμη και συγχαρητήρια γαι την προσπάθεια σου

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους!!!!!!!!!!! Πραγματικά καμαρώνω με το αποτέλεσμα. Δεν χορταίνω να το χαζεύω με τις ώρες. Ορίστε λοιπόν οι εξελιξεις..

Πρώτα απ' όλα η ανάπτηξη των φυτών με εξέπλιξε καθως και είναι η πρώτη μου επαφή. Κυρίος η vallisneria (βλ. φωτ.) Εχει δημηουργήσει άλλα 6 φυτά

Προστεθικαν και 3 corydoras stairbai ,φοβερά ψαράκια

Μπήκα DIY CO2 με επιτυχία νομίζω. Εχω μια φυσαλίδα ανα 3-5 δευτερόλεπτα ανάλογα με την θερμοκρασία

περιβάλοντος

Εβαλα πίσω στο τζάμι μια φωτ, που βρήκα στο internet αφου την επεξεργάστηκα και έφτιαξα το χρόμα που ήθελα.

Σε μια γωνιά κοντά στο φίλτρο μου τοποθέτησα και λίγη τύρφη μέσα σε καλτσον

Οι καινούριες μετρήσεις είναι

ph--7,5

gh--9 dkh

kh--7 dkh

no3--10 mg/l

po4--0,5 mg/l

fe--0,1 mg/l

Τα φωσφορικά πριν την ευδομαδιαία αλλαγή του νερού είναι πολύ παραπάνω. Το τεστ που χρησιμοποιώ είναι της sera και έχω ακούσει πως δεν΄είναι και πολύ αξιόπιστο. Αλλαξα πάντος τροφή μήπως και φταίει αυτή

post-3978-1182621228_thumb.jpg

post-3978-1182621253_thumb.jpg

post-3978-1182621274_thumb.jpg

post-3978-1182621418_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 weeks later...

Το μικρό μου ενυδρειο που φιλοξενεί guppy kai platy πλέον με φυτά βγαλμένα από το μεγάλο.................

post-3978-1253045988_thumb.jpg

Guppy,platy και πολλα μικρά σαλιγκαράκια απότι βλέπω! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Guppy,platy και πολλα μικρά σαλιγκαράκια απότι βλέπω! :P

Άνοιξα αιφνίδια το φως για να βγάλω φώτο και μου πόζαραν όλα μαζί............ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα DIY CO2 με επιτυχία νομίζω. Εχω μια φυσαλίδα ανα 3-5 δευτερόλεπτα ανάλογα με την θερμοκρασία

περιβάλοντος

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=12116

Συγχαρητήρια για το ενυδρείο σου. Είναι πάρα πολύ ωραίο. :thumbup:

Να σου κάνω μια ερώτηση; Είναι μετρητής ροής από συσκευή ορού αυτός που βλέπω στη φωτογραφία - επάνω στο τζάμι- ή κάνω λάθος; Γιατί θέλω να χρησιμοποιήσω έναν τέτοιο από ορό και δεν ξέρω αν κάνει...

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το ενυδρείο σου. Είναι πάρα πολύ ωραίο. :thumbup:

Να σου κάνω μια ερώτηση; Είναι μετρητής ροής από συσκευή ορού αυτός που βλέπω στη φωτογραφία - επάνω στο τζάμι- ή κάνω λάθος; Γιατί θέλω να χρησιμοποιήσω έναν τέτοιο από ορό και δεν ξέρω αν κάνει...

Ναι πολύ καλά κατάλαβες . Ήταν η πρώτη μου επαφή με τα CO2 απόλυτα επιτυχημένη, όμως ο εν λόγο μετρητής δεν άντεξε και πολύ. Γρήγορα τον αντικατέστησα με μπουκαλάκια από τα test της sera.

Έγινε επεξεργασία - fillmore
Link to comment
Share on other sites

Ναι πολύ καλά κατάλαβες . Ήταν η πρώτη μου επαφή με τα CO2 απόλυτα επιτυχημένη, όμως ο εν λόγο μετρητής δεν άντεξε και πολύ. Γρήγορα τον αντικατέστησα με μπουκαλάκια από τα test της sera.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. :thumbup: Και να μην αντέξει ο μετρητής πολύ, θα τον αλλάξω με άλλη συσκευή ορού. Το μόνο εύκολο, για εμένα τουλάχιστον. ( Έχω ακόμη καιρό μέχρι να τελειώσουν τα τεστ που έχω και να μπορώ να χρησιμοποιήσω τα μπουκαλάκια τους).

Σωληνάκι έβαλες μαλακό εύκαμπτο σιλικόνης, αν βλέπω καλά; Ή είναι άκαμπτο πολύ σκληρό; Γιατί λένε τα παιδιά να μην είναι σιλικόνης, μήπως και δεν αντέξει στην πίεση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...