Jump to content

Caridina japonica


Recommended Posts

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω: με τις γαρίδες αυτές τι γίνεται, πόσες βάζουμε σε ένα ενυδρείο? Διάβασα στο άρθρο "Περί γαρίδες" ότι θέλει 10 γαρίδες ανά 100-150 λίτρα. Τόσο λίγες? Γιατί κάποιος μου είπε για 1 ανά 2 λίτρα. Δηλ σε ένα ενυδρείο 400 λίτρα πόσες να βάλω? Μόνο 30-40? Και φτάνουν για να κάνουν δουλειά με τυχόν άλγη που μπορεί να αναπτυχθεί?

Ευχαριστώ :blush:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω: με τις γαρίδες αυτές τι γίνεται, πόσες βάζουμε σε ένα ενυδρείο? Διάβασα στο άρθρο "Περί γαρίδες" ότι θέλει 10 γαρίδες ανά 100-150 λίτρα. Τόσο λίγες? Γιατί κάποιος μου είπε για 1 ανά 2 λίτρα. Δηλ σε ένα ενυδρείο 400 λίτρα πόσες να βάλω? Μόνο 30-40? Και φτάνουν για να κάνουν δουλειά με τυχόν άλγη που μπορεί να αναπτυχθεί?

Ευχαριστώ  :blush:

5630[/snapback]

Γιαννη εδω συνισταται να υπαρχουν 2-4 λιτρα νερου ανα καθε εκατοστο ψαριου στο ενυδρειο (αναλογα το ψαρι και τα οργανικα αποβλητα που παραγει). Η γαριδες σου φτανουν 5 εκατοστα η καθε μια - αρα 10-20 λιτρα ανα γαριδα. Υποψη οτι και οι γαριδες θα συμβαλλουν στο βιολογικο φορτιο του ενυδρειου. Γιατι δεν ξεκινας με 20 συνολικα - δες τι δουλεια κανουν, και προσθετεις αργοτερα αν χρειαστεις περισσοτερες. Μην ξεχνας οτι θα γεννησουν κιολας, αυτες γεννανε πανευκολα!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη η ιστορία με τις γαρίδες Caridina japonica είναι λίγο παρεξηγημένη. Το 1 ανά 2 λίτρα είναι λογική "αμάνο" ενώ η άλλη λογική 10 ανά 100-150 λίτρα είναι η λογική που περιγράφει η Μαρίνα για προφανείς λόγους. Νομίζω ότι πρέπει να πας σε κάτι ενδιάμεσο.

Ο στόχος είναι να τρώνε καμμιά αλγούλα αν βγει ή να είναι το μοναδικό όπλο κατά της άλγης; Το πιο σημαντικό πέρα από την άλγη είναι ότι ανακαλύπτουν πολύ εύκολα όποιο μικρό ψάρι ψοφήσει (που εσύ πολύ δύσκολα θα το βρεις) και το κάνουν μεζέ μέσα σε λίγες ώρες.

Οι γαρίδες αυτές πρακτικά δεν μεγαλώνουν τόσο πολύ. Εγώ έχω ένα χρόνο γαρίδες και έχουν μεγαλώσει ελάχιστα, έχουν πάρει από μισό πόντο η κάθε μία και είναι από 2,5-3 πόντους. Η συμβολή τους στο βιολογικό φορτίο είναι ελάχιστη. Άσε βέβαια που αν είναι τίγκα φυτεμένο το ενυδρείο δεν πρόκειται να τις ξαναδείς. Τώρα όσον αφορά τις γέννες, αυγά πολλά, fry καθόλου, όμως τα αυγά τους τα τιμούν ιδιαίτερα τα υπόλοιπα ψάρια.

Αν κάποιος έχει εμπειρία αναπαραγωγής, έστω και τυχαίας ας την μοιραστεί μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη η ιστορία με τις γαρίδες Caridina japonica είναι λίγο παρεξηγημένη. Το 1 ανά 2 λίτρα είναι λογική "αμάνο" ενώ η άλλη λογική 10 ανά 100-150 λίτρα είναι η λογική που περιγράφει η Μαρίνα για προφανείς λόγους.

Αν κάποιος έχει εμπειρία αναπαραγωγής, έστω και τυχαίας ας την μοιραστεί μαζί μας.

5669[/snapback]

Ο Amano τοποθετεί αρκετές γαρίδες στο ξεκίνημα ενός ενυδρείου όμως στην συνέχεια αφαιρει το 90% απο μέσα μόλις βρεί την ισορροπία του απο την άλγη.

Σημειώνω οτι τα καλύτερα αποτελέσματα σε γεννήσεις γαρίδων caridina japonica

επιτυγχάνονται οταν γεννάει σε σκληρό νερό GH=20 σε 20λιτρο ενυδρείο.

Η γαρίδα κουβαλάει περίπου για πέντε βδομάδες τα αυγά της.

Οταν αρχίζουν και ξεχωρίζουν τα μάτια απο τις λάρβες στην κοιλιά της γαρίδας σημαίνει οτι κοντεύει να γεννήσει.

Τα αυγά δεν εκκολάπτονται την ίδια μέρα.

Οι γαρίδες αμάνο (caridina japonica) ζούν στην φύση σε ρεματάκια κοντά στα βουνά.

Οι λάρβες που γεννιούνται μετακινούνται με τα ρεύματα του νερού προς την θάλασσα όπου και βρίσκουν τροφή. (πλανκτόν)

Οταν εναποθέτουν τα αυγά έχουν σκούρο πράσινο χρώμα και οσο οριμάζουν ανοίγει το χρώμα τους.

Μόλις γεννήσει η γαρίδα την βγάζουμε απο μέσα.

Την 8η μέρα πρέπει να μετακινηθούν τα αυγά σε αλμυρό νερό.

Το νερό όπου θα φιλοξενηθούν τα αυγά πρέπει να εχει (τριανταπέντε) 35 γραμμάρια ανα λίτρο αλάτι.

Θερμοκρασία 22-25 βαθμούς

Οχι ιωδιούχο αλάτι τραπεζιού. (περιέχει πρόσθετο ιώδιο))

Οι γαρίδες γεννάνε απο 200 μέχρι 2000 αυγά

Αλλαγή νερού ειναι απαραίτητη 2 φορές την εβδομάδα απο 30%.

Σαν τροφή μπορεί να χρησιμοποιηθεί σπιρουλίνα 4-5 φορές την ημέρα και οτιδήποτε άλλη τροφή που ειναι για νεογέννητα.

Μετά απο ενα μήνα και πάνω μπορούν οι γαρίδες να μεταφερθούν σε κανονικό ενυδρείο.

Συγκεκριμένα μετά την πρώτη αλλαγή κελύφους περίπου μετά τις 30-60 ημέρες.

Σε μερικές αναπαραγωγές εχουν παρατηρηθεί αλλαγές κελύφους και στις 90 ημέρες.

ΝΟ2=0

ΝΟ3 <5

GH=20

PH=7,5

Θερμοκρασία=22-25 βαθμούς

Και καλά γεννετούρια

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Δηλ σε ένα ενυδρείο 400 λίτρα πόσες να βάλω? Μόνο 30-40? Και φτάνουν για να κάνουν δουλειά με τυχόν άλγη που μπορεί να αναπτυχθεί?

Οπως είπα και πριν στην αρχή μπορουν να μπούν πολλές γαρίδες όμως στην συνέχεια

θα πρέπει να αφαιρούνται οπωσδήποτε.

Σίγουρα 20 γαρίδες που θα βάλεις δεν αρκούν για οποιαδήποτε άλγη αναπτυχθεί.

Μπορείς κάλιστα να συμπληρώσεις με 12 οττόκυκλους (Otocynclus Affinis)

http://www.aquahobby.com/gallery/img/oto1.jpg

και 2-4 SAE (Siamese Algae Eater) http://tsamisaquarium.com/Selides/Fish/Cro...20siamensis.htm

Σίγουρα δεν ειναι ο σκοπός σου να τρέφεις άλγη αλλά φυτά.

Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να βρείς τις ισορροπίες στο ενυδρείο σου.

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Την παραπάνω διαδικασία για την αναπαραγωγή την έχεις εφαρμόσει lasal; Είχες αποτέλεσμα;

Επειδή έχω διαβάσει σχετικά, από ότι είδα τα μεγαλύτερα προβλήματα παρουσιάζονται από την τροφή για το fry καθώς είναι πολύ μικρά για να φάνε οποιαδήποτε τροφή για fry και πολλοί χρησιμοποιούν infusoria (ή καμμιά μεγάλη μπάλα java moss που εμπεριέχει) και από την φίλτρανση. Ακόμα και τα γνωστά φιλτράκια με αεραντλία μπορεί ρουφήξουν ή να παγιδέψουν το fry στις φυσαλίδες τους.

Link to comment
Share on other sites

Την παραπάνω διαδικασία για την αναπαραγωγή την έχεις εφαρμόσει lasal; Είχες αποτέλεσμα;

Επειδή έχω διαβάσει σχετικά, από ότι είδα τα μεγαλύτερα προβλήματα παρουσιάζονται από την τροφή για το fry καθώς είναι πολύ μικρά για να φάνε οποιαδήποτε τροφή για fry και πολλοί χρησιμοποιούν infusoria (ή καμμιά μεγάλη μπάλα java moss που εμπεριέχει) και από την φίλτρανση. Ακόμα και τα γνωστά φιλτράκια με αεραντλία μπορεί ρουφήξουν ή να παγιδέψουν το fry στις φυσαλίδες τους.

5715[/snapback]

Μιχαλη η υγρη τροφη που κυκλοφορει για τα ωοτοκα κανει για τις γαριδες (Liquifry 2).

Link to comment
Share on other sites

Την παραπάνω διαδικασία για την αναπαραγωγή την έχεις εφαρμόσει lasal; Είχες αποτέλεσμα;

Ακόμα και τα γνωστά φιλτράκια με αεραντλία μπορεί ρουφήξουν ή να παγιδέψουν το fry στις φυσαλίδες τους.

Οι γνώσεις μου περιορίζονται απο τις γνώσεις που εχω αποκτήσει σαν μέλος σε

forum για γαρίδες.

Εχουν γίνει αρκετές επιτυχημένες αναπαραγωγές

Αυγά εχουν γεννήσει αρκετές φορές οι γαρίδες μου σε πυκνοφυτεμένα σημεία.

Δεν ειχα ποτε την ανάγκη να κάνω επιλεκτική αναπαραγωγή.

Επειτα φιλοξενούσα και ghost shrimp που μου τρώγανε όλα τα αυγά σε χρόνο dt.

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Paro...is/parLasal.htm

Ενα σημείο που θέλει προσοχή ειναι τα φιλτράκια αεραντλίες οι οποίες δεν χρειάζονται.

Αυτός ειναι και ο λόγος που συνιστούν τακτικές αλλαγές νερού

Αυτό που θα χρειαστεί σίγουρα ειναι αεραντλία με πορόπετρα και να μην εχει φυσσαλίδες υπερβολικές οι οποίες επίσης μπορούν να κάνουν ζημιά στις γαρίδες.

Θέλει χαμηλή ροή των φυσσαλίδων.

Και σιγουρα θέλουν φως και τις κρυψώνες τους.

:blush:

post-46-1132879151_thumb.jpg

post-46-1132879210_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω από τη μικρή εμπειρία που έχω ότι είναι φοβεροί άλτες.Πολύ ταχτικά μαζεύω γαρίδες από το χαλί ή τους καναπέδες, μια και το ενυδρείο μου είναι ανοιχτο από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους σας για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε.

Συνοπτικά, βάζεις πολλές αν έχεις πρόβλημα με άλγη, και μόλις σταθεροποιήσεις την άλγη στο ενυδρείο βγάζεις τις περισσότερες, και τις χαρίζεις :blush: Δεν νομίζω πάντως ότι είναι εύκολο σε ένα κοινωνικό ενυδρείο με ψάρια όπως οι δίσκοι να μπορείς να κρατήσεις και να έχεις αναπαραγωγή γαριδών, αφού χρειάζονται αλμυρό νερό τα μικρά.

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...