Jump to content

setup για το νεο 300lit απο plywood


Recommended Posts

σε λιγο θε ειναι ετοιμο το νεο μου ενυδρειο ειναι 300 λιτρα και κατασκευασμενο απο κοντρα πλακε θαλασσης.

θερμανση καλωδιο βυθου 150watt

Φιλτρανση ενα φιλτρο της tetra το EX 1200 με 1200 l/h ενα φιλτρο ιδιοκατασκευη στο καπακι του ενυδρειου με αντλια 1000 l/h

Υποστρωμα εχω παρει της sera floradepot 4,8 kg τρια δοχεια δεν ξερω αν ειναι αρκετο

φωτισμο δυο λαμπες 36watt μια tropic sun και μια blue sky της sera

θελω τη γνωμη σας για το παραπανω setup και αν πρεπει να προσθεσω κατι

post-238-1132782325_thumb.jpg

post-238-1132782422_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πώς σκοπεύεις να το κάνεις?Φυτεμένο?

Πές μας και πώς το έφτιαξες....θα ήτα ν ωραίο να μάθουν και άλλοι!

Πολύ καλή δουλειά!!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο όντως. Αν μπορείς βάλε μερικές φωτογραφίες για να έχουμε μία συνολική εικόνα.

Τι ψάρια θα βάλεις; Αν πάει για φυτεμένο μάλλον θα χρειαστείς περισσότερο φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

την ιδεα την πηρα απο το παρακατω site

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...ank_greek1.html

στη συνεχεια σχεδιασα τα κοματια απο plywood που θα χριαζωμουν και τα πηγα σε καποιο καταστημα για να τα κοψουν και μετα αρχισα τη συναρμολογηση με μπολικη σιλικονη και πολλες βιδες 5χ70mm το χωρισμα για το φιλτρο το εκανα με πλεξι γκλας και γωνιεσ αλουμινιου και μια λωριδα plywood για την συγκρατηση του τζαμιου εβαλα κοντρα πλακε 8mm

Με τα κοματια που μεινανε εκανα ενα μικρο ενυδρειο 60 λιτρων.

Το ενυδρειο θα το κανω φυτεμενο και με αφρικανες

post-238-1132831369_thumb.jpg

post-238-1132831411_thumb.jpg

post-238-1132833249_thumb.jpg

post-238-1132833275_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

Φίλε kazanasb

Φυτεμένο με αφρικάνες δεν συμβιβάζονται. Οι αφρικάνες στο φυσικό τους περιβάλλον έχουν πολύ λίγα σκληρά φυτά και κυρίως πέτρες και αρκετά υψηλές τιμές σε PH, KH, GH. Δες για παράδειγμα το ενυδρείο του μήνα του Iliovas. Τα μόνα φυτά που θα μπορούσες να βάλεις είναι κάποιες java fern ή anubia ή και κάποια άλλα ανθεκτικά. Τα δύο πρώτα που ανέφερα ειδικά δεν χρειάζονται υπόστρωμα καθώς τα δένουμε σε πέτρες ή ξύλα και αναπτύσσονται πάνω σε αυτά.

Μήπως θα έπρεπε να το σκεφτείς λίγο καλύτερα προτού προχωρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

θα βαλω τοτε μονο τα παρακατω φυταπου μου προτηνεις java fern & anubias

η πλατη του ενυδρειου ειναι απο πλακεσ φελιζολ απο πρακτικερ και τις εβαψα με ενα λουστρο νερου λες ναειπαρχει προβλημα με το λουστρο?

η φιλτρανση και η θερμανση ειναι αρκετη?

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους.Εγώ δεν είμαι αρχάριος γλυκού νερού άλλα ασχετος ακόμη απο ενυδρεία.Επειδή όμως ασχολούμε με χρώματα ,ξέρω πολυ καλά από χρώματα.Αν θες την άποψή μου μην βάψεις με τίποτα.Κάθε χρώμα είναι φτιαγμένο για ένα σκοπό.Το βερνίκι νερου είναι για να βάφει πέτρες ή ξύλα.Σε καμία όμως περίπτωση δεν φτίαχτηκε για να βυθιστεί μόνιμα σε νερό.Και σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι επιδή αραιώνετε με νερό πείνετε. :hysterical: Είναι άκρως χημικό παρασκεύασμα και λέγετε οικολογικό γιατι δεν εξατμίζει διαλύτες ,όπως οι λαδομπογίες , στην ατμόσφαιρα που την καταστρέφουν.Γενικά κανένα χρώμα δεν αντέχει κάτω απο το νερό πλήν υφαλοχρωμάτων και πισινοχρωμάτων :blush: Αλλα ούτε που να τα σκέφτεσε αυτα για ενυδρείο.Μην βάψεις με τίποτα πράγματα που θα βάλεις στο ενυδρειο.Θα δεις τα ψαράκια σου να κοιτουν ,μετα απο λίγο ,καιρό τον βυθό ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο. Έτσι μπορείς να βάλεις ένα μαύρο φόνο και να χτίσεις με πέτρες από το φυσικό περιβάλλον ένα πολύ όμορφο aquascape.

είναι η καλύτερη και ασφαλέστερη λύση, και πίστεψέ με το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

για το λουστρο αυτο ειναι σιγουρο οτι δεν κανει ?

εχω κολλησε με σιλικονη το φελιζολ και θα μου βγει η παναγια για να το ξαναβγαλω

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με , δεν κάνει.Ειναι ταλαιπωρία να το βγάλεις αλλά πρέπει να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...