Jump to content

Το πόσιμο νεράκι του δικτύου μου…


Recommended Posts

Με λύπη μου διάβασα την ένδειξη στο νέο μου TDS (ro-man) για το νερό του δικτύου μου (Βόλος). 530ppm total dissolved solid :) στο «πόσιμο» νερό του Βόλου. Το εντυπωσιακό είναι ότι το δίκτυο αλλάχτηκε φέτος αλλά από ότι φαίνεται το υδραγωγείο παραμένει σε άθλια κατάσταση!!! ;)

Μετά από μία αναζήτηση στο internet και μετά από μερικές αναγωγές βρήκα ότι το επιτρεπτό όριο είναι 1250ppm!!!!!!!!!!!!!!!! :thumbup:

Αν είναι ποτέ ανθρωπινος δυνατό!!!!!!! Τα όρια πιθανότατα φτιάχνονται με βάση τα Ελληνικά δεδομένα… :thumbup:

Για άλλη μία φορά το Ελλαδιστάν μου προσέφερε απλόχερα μία ισχυρή δόση απογοήτευσης για την νοοτροπία των υπευθύνων και των πολιτών αυτού εδώ του τόπου. ;)

Ευτυχώς τα 6 στάδια πλέον τη αντίστροφης όσμωσης, μετά από περίπου δύο μέρες λειτουργίας, μου απέφεραν το απόλυτο μηδέν και έτσι τα ψαράκια και τα κοραλάκια μου θα παραμείνουν ευτυχισμένα :thumbdown:

Όσο για εμένα το εμφιαλωμένο νερό έχει κυριαρχήσει και στο μαγείρεμα πλέον… :)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην απογοητευτείς και πάλι δεν μετράς και το εμφιαλωμένο νεράκι? :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

.

Νερό βρύσης 232 ppm, νερό εμφιαλωμένο 285 ppm :)

Καλά κάνω εγώ και πίνω μόνο ρακή :thumbdown::););)

Link to comment
Share on other sites

Περιοχή Γκύζη... 136ppm... Κοίτα να δεις που την είχα του πεταματού την περιοχή που μένω... :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβαινω καλα μετραμε τα στερεα καταλοιπα που αφηνει το νερο του δικτυου μεσα στην ΑΟ

γενικα ισχει οτι οσο μικροτερο ειναι αυτο το νουμερο ειναι καλυτερο το νερο;

θα ηθελα οσοι μετρατε το νερο του δικτυου σας να γραψετε και μια αντιστοιχη τιμη για απεσταγμενο οπως εκανε ο navy (να καταλαβω εαν ειναι γενικοτερα το νερο δικτυου πιο καθαρο απο το εμφιαλωμενο)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μετράμε τα διαλυμένα στερεά στο νερό πριν την Α/Ο και μετά. Το νούμερο μετά την όσμωση το θέλουμε αν είναι δυνατό, μηδέν. Η τιμή πριν από την όσμωση εξαρτάται από το δίκτυο της περιοχής...

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβαινω καλα μετραμε τα στερεα καταλοιπα που αφηνει το νερο του δικτυου μεσα στην ΑΟ

γενικα ισχει οτι οσο μικροτερο ειναι αυτο το νουμερο ειναι καλυτερο το νερο;

θα ηθελα οσοι μετρατε το νερο του δικτυου σας να γραψετε και μια αντιστοιχη τιμη για απεσταγμενο οπως εκανε ο navy (να καταλαβω εαν ειναι γενικοτερα το νερο δικτυου πιο καθαρο απο το εμφιαλωμενο)

Η δεύτερη μέτρηση δεν αφορά νερό αποσταγμένο ( για σίδερα κ.λ.π ), αλλά νερό εμφιαλωμένο πόσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό, λόγω της φετινής λειψυδρίας, που οι στάθμες των λεκανών συλλογής νερού, έχουν πέσει αρκετά, να παρατηρούνται τέτοια φαινόμενα αύξησης της γενικής σκληρότητας του πόσιμου νερού, σε ορισμένες περιοχές.

Καλό είναι να έχουμε το νου μας, για το νερό που πίνουμε.

Άραγε οι τιμές των νιτρικών και των φωσφορικών αλάτων, είναι σε αποδεκτά επίπεδα? και ποιες άραγε είναι οι ανώτατες επιτρεπτές τιμές, στο νερό του δικτύου?

Έχει κάνει κανείς μετρήσεις στο πόσιμο νερό της Χαλκίδας????

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μικροβιολογικές και χημικές παράμετροι για την ποιότητα του νερού ανθρώπινης κατανάλωσης αναφέρονται στην οδηγία 98/83 ΕΚ ( επίσημη εφημερίδα ευρωπαϊκών κοινοτήτων )

ΥΓ. Επειδή δεν ξέρω πως ανεβάζουν την σελίδα του νόμου ( έλειπα στο μάθημα αυτό ) :thumbdown: ας κάνει τον κόπο κάποιος να την ανεβάσει

:)

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ωρε παιδια. Δεν θυμαστε τι εγινε στη Θεσαλλονικη πριν απο περιπου 2 χρονια, που το νερο της ειχε 6-10φορες περισοτερο αρσενικο απο οτι ειναι η μαξιμουμ επιτρεπωμενη? Νομιζετε θα εχει αλλαξει τωρα? Χλωμο....

Μετα μας πειραζει η σκληροτητα. Λογικο ειναι. Που να δειτε τι γινεται στα νησια το καλοκαιρι, που αρχιζουν και τραβανε απο τις "σκληρες" γεωτρησεις το νερο.. Το σαπουνι απλα αφρο δεν κανει και φυσικα ουτε λογος για να το πιεις.. :)

Εγω εχω το χειμωνα 135-145tds και το καλοκαιρι πανω απο 170. Τωρα εχω καπου στο 175. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...