Jump to content

γενικες πληροφοριες


Recommended Posts

το ενυδρειο που εχω ειναι καλο απο αποψη θερμοστατη λαμπτηρων φιλτρων (blue wave 05) και γενικα για τα χρηματα που εδωσα εχω κατι αρκετα καλο? διοτι ο πωλητης που μου το εδωσε ειπε οτι ειναι οτι καλητερο αληθεια η ψεματα? χρησιμοποιω τροφες (tetra) ειναι καλες? εχετε καποιες προτασεις? εχω ενα scalarie και ειναι αρκετα επιθετικο :) με τα αλλα ειδη:oranda telescope, gourami, αλλα αυτα δεν εχουν ιδιαιτερο προβλημα οσο εχει ο μονομαχος που εχω μεσα ο οποιος το φοβαται παρα πολυ που εξαφανιζετε μολις το βλεπει για την ωρα τον εχω εδω και 2 μερες σε ενα ειδικο κλουβι με διχτακι εντος ενυδρειου. τι να κανω? στην αρχη ηταν ολα καλα μεταξυ τους μετα απο καμια εβδομαδα ξεκινησαν αυτα!εχω και ενα apple snail ευχαριστω :thumbdown:

Έγινε επεξεργασία - simeon_marine
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια που έχεις μέσα δεν είναι συμβατά μεταξύ τους και καλό είναι να τα χωρίσεις!

:wootwoot:

Σκέψου ποιο απο τα 3 σου αρέσει περισσότερο και φτιάξε κάτι που να ταιριάζει με αυτό το ψάρι (συγκάτοικοι, συνθήκες νερού, διάκοσμος κ.α.)!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι μαλλον για σκαλαρια τι λες? ποια τεριαζουν μαζι τους?

Ούτε να το σκέπτεσαι για σκαλαρια είναι απαγορευτικά τα λίτρα σου

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς φίλε μου ο μονομάχος είναι προτιμότερο να είναι μόνος του.Κατα δεύτερον τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού και δεν ταιριάζουν.Καλό ειναι λοιπόν να πας στο κατάστημα πίσω τα ψαράκια που δεν ταιριάζουν και να αποφασίσιες τι θα κρατίσεις

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι σε ευχαριστω παρα πολυ.εχω ειδη αποφασισει κ επειδη την πατησα στην αρχη αυριο θα παω τα ψαρακια πισω και θα κανω ενυδρειο που τα ειδη θα ειναι απολυτος ταιριαστα.

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι σε ευχαριστω παρα πολυ.εχω ειδη αποφασισει κ επειδη την πατησα στην αρχη αυριο θα παω τα ψαρακια πισω και θα κανω ενυδρειο που τα ειδη θα ειναι απολυτος ταιριαστα.

Δηλαδή;

Αν μπορείς να μοιραστείς μαζί μας την απόφαση σου θα χαρώ πολύ!

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να κρατησω τα σκαλαρια κ να ταιριαξω με αυτα ψαρια (κιχλιδες αμερικης) τι λες? οχι πολα λιγα. τα σκαλαρια μου ακομα ειναι μικρα οταν θα αρχιζουν να μεγαλωνουν θα τα βαλω σε αλλο ενυδρειο μεγαλητερο που σκεφτομαι να φτιαξω σιγα σιγα! περιμενω την γνωμη σου!

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα τι θα κρατήσεις.Σου εύχομαι καλή δυναμη καλή επιλογή και να σοθ πάνε όλα καλά κια με το καινούργιο σου ενυδρείο που θες να φτιάξεις

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που εχεις να κάνεις ειναι να επιστρέψεις άμεσα όλα τα ψάρια σου.

Κατόπιν να αρχίσεις το διάβασμα ωστε να μάθεις για αυτά.

Συμβατότητα με άλλα - συνθήκες νερού - ελάχιστα λίτρα - συνθήθειες ψαριού.

Πχ μια και αναφέρεις τα Σκαλάρια μόνο και μόνο οτι ειναι σμηνόψαρο θέλει ομάδα 6 ατόμων το λιγότερο.

Πολλαπλασιάζεις τα λίτρα για το κάθε ενα και βρίσκεις τι ενυδρείο χρειάζεσε.Ετσι συνεχίζεις για τα επώμενα ψάρια και κάνεις λογαριασμό.

Για τα Σκαλάρια χρειάζεσε και πιο ψηλό ενυδρειο απο τα υπόλοιπα ψάρια λόγω της μορφολογίας τους.

Βασικά στο χόμπυ μας εκτώς απο το Διάβασμα χρειαζώμασται αλλα 3 πράγματα.

1ον Υπομονή

2ον Υπομονή και φυσικά .......

3ον Υπομονή :wootwoot::):(:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πώ ποια ψάρια θα κρατήσεις απλά αν θες αυτά θα πρέπει να ετοιμάζεις απο τώρα το νέο ενυδρείο μια και τα ψάρια μεγαλώνουν γρήγορα και για να μεγαλώσουν θέλουν λίτρα!

:wootwoot:

Κατα συνέπεια θα πρέπει να ετοιμάσεις το νέο ενυδρείο και να κρατήσεις αυτό που ήδη έχεις σαν καραντίνα (αν δεν έχεις σκοπό να το αξιοποιήσεις διαφορετικά)!

Σε καμία περίπτωση όμως να μην αφήσεις τα σκαλάρια εκεί για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα γιατι θα τους προκαλέσεις προβλήματα και είναι κρίμα!

Περιμένουμε την συνέχεια για να σε βοηθήσουμε σε ότι χρειαστείς!

Δες τα άρθρα που είναι διαθέσιμα θα βρείς αρκετές χρήσιμες πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...