Jump to content

μια απαντηση??


Guest rania2006

Recommended Posts

Guest rania2006

καλησπερα σας και παλι,θα ηθελα να σας ρωτησω την γνωμη σας.τις 2 τελευτεαιες φορες εκανα αλλαγη νερου στο ενυδρειο μου 30 % καθε φορα χωρις ομως να προσθεσω στο καινουργιο νερο το ειδικο διαλυμα που βαζουμε για την αλλαγη νερου,γενικα δεν παρατηρησα καποια προβληματα.αμα το ξανακανω και αλλες φορες λετε να δημιουργησω προβλημα?παρακαλω για τις αποψεις σας :thumbdown: ευχαριστω εκ των πρωταιρων.

Link to comment
Share on other sites

To αντιχλώριο είναι απαραίτητο σε κάθε αλλαγή, τόσο για την προστασία των ψαριών, αλλά κυρίως της αποικίας βακτηριδίων στο φίλτρο και το ίδιο το ενυδρείο. Ειδικά μιας και κάποια σύγχρονα παράγωγα του χλωρίου που χρησιμοποιούνται δεν εξατμίζονται όπως το παλιό χλώριο, αλλά παραμένουνε στο νερό.

Μπορεί να είσαι τυχερή, αλλά μπορεί να είσαι άτυχη και να έχεις πρόβλημα αν όχι άμεσα, μακροπρόθεσμα.

Καλού κακού κάνε και καμιά μέτρηση ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις πως δεν πρόσθεσες αντιχλώριο?

ΜΗΝ το επαναλάβεις, η παρουσία χλωρίου στο νερό, στις συγκεντρώσεις που έχει το δίκτυο, βλάπτει τρομερά τα ψάρια. Μπορεί να μην είδες τώρα κάτι στραβό να συμβαίνει, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν θα συμβεί.

Βασανίζεις τα ψάρια σου με το να μην τους προετοιμάζεις σωστά το νερό τους..

Κάνε τον κόπο και διάβασε τα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ για τους αρχάριους. Θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Guest rania2006

σωστα μαλλον εκανα λαθος,βασανιζω αθελα μου τα ψαρακια μου,θα κοιταξω να μην το επαναλαβω.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...