Jump to content

Διαφορετικές συνθήκες νερού


Recommended Posts

Γειά σας. Τις τελευταίες μέρες είχα αρκετό ελεύθερο χρόνο και το έριξα στο διάβασμα. Αναζητώντας πληροφορίες για διάφορα ψάρια πρόσεξα ότι πολλές φορές υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις στις συνθήκες διαβίωσης ανάμεσα σε διάφορες ιστοσελίδες.

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το παρακάτω:

Paracheirodon innesi

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=25

pH : 5~7

GH : 1~6

Θερμοκρασία : 20~26C

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/neon.htm

pH : 6~7,2

GH : ~15

Θερμοκρασία : 20~24C

http://www.fishprofiles.com/files/profiles/577.htm

pH : 5~8

GH : 1~18

Θερμοκρασία : 20~28C

Τελικά τι από τα παραπάνω ισχύει γιατί ειδικά στο Ph υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το πιο σωστό είναι του Aquazone...

Link to comment
Share on other sites

Tα neon tetra χρειάζονται ελαφρως όξινο νερό και σίγουρα μαλακό. Από την ενασχόλησή μου με τα συγκεκριμένα ψάρια είχα παρατηρήσει πως σαφώς και μπορούν να ζήσουν και σε σε πιο αλκαλικά και πι οσκληρά νερά αλλά η συμπεριφορά τους είναι πολύ καλύτερη σε νερά με pH γύρω στο 6.5 (παρακάτω δεν ήθελα να πειραματιστώ γιατί είχα και άλλα ψάρια στο ενυδρείο) και σκληρότητα από 3-6. Όσο για τη θερμοκρασία γύρω στους 25-26 βαθμούς είναι το ιδανικό. Βέβαια σε καλοκαιρινούς μήνες είχε φτάσει στους 30 χωρίς κάποια απώλεια.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Προσωπικά, θέλω να ευχαριστήσω τη HARA που έθεσε το τόσο σημαντικό (IMHO) θέμα της ορθότητας και εγκυρότητας των πληροφοριών του διαδικτύου γύρω από τις συνθήκες διαβίωσης των διάφορων υδρόβιων οργανισμών (φυτά, ψάρια, κ.α.) :thumbdown:

Με αφορμή το post αυτό, θέλω να παρακαλέσω όλους τους παλαιούς και έμπειρους χομπύστες του AquaZone, να μην περιοριστούν στις απαντήσεις τους στο "χαρακτηριστικό παράδειγμα" της HARA που αφορά στο συγκεκριμμένο είδος, αλλά να υποδείξουν σε εμάς τους αρχάριους, τις περισσότερο αξιόπιστες πηγές πληροφοριών (στο διαδίκτυο κατά προτίμηση) ώστε να αποφύγουμε επώδυνα λάθη στις επιλογές μας.

Μ.Φ.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, θέλω να ευχαριστήσω τη HARA που έθεσε το τόσο σημαντικό (IMHO) θέμα της ορθότητας και εγκυρότητας των πληροφοριών του διαδικτύου γύρω από τις συνθήκες διαβίωσης των διάφορων υδρόβιων οργανισμών (φυτά, ψάρια, κ.α.) :thumbdown:

Με αφορμή το post αυτό, θέλω να παρακαλέσω όλους τους παλαιούς και έμπειρους χομπύστες του AquaZone, να μην περιοριστούν στις απαντήσεις τους στο "χαρακτηριστικό παράδειγμα" της HARA που αφορά στο συγκεκριμμένο είδος, αλλά να υποδείξουν σε εμάς τους αρχάριους, τις περισσότερο αξιόπιστες πηγές πληροφοριών (στο διαδίκτυο κατά προτίμηση) ώστε να αποφύγουμε επώδυνα λάθη στις επιλογές μας.

Μ.Φ.Χ.

Από την εμπειρία μου στα διάφορα ψαξίματα που έχω κάνει σε ότι σελίδες έχω βρει (ελληνικές και ξένες) με προφίλ ψαριών στο διαδίκτυο, μπορώ να πω ότι η αίσθηση που έχω αποκομίσει είναι πως έχουν λάθη και ανακρίβειες όλες. Αλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο, άλλες πιο χοντρά και άλλες πιο ασήμαντα. Μόνο οι σελίδες που αναφέρονται διεξοδικά σε ένα είδος συνήθως έχουν περισσότερο σωστές πληροφορίες, χωρίς όμως και αυτό να είναι απόλυτο (μου έχει τύχει να διαβάσω απίστευτα πράγματα σε σχετικά "έγκυρες" σελίδες...).

Ο λόγος νομίζω ότι είναι πως κάποια στιγμή φτιάχνεται μια βάση δεδομένων και μετά κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να μπει να διορθώσει τα λάθη που έχει κάνει, τα οποία είναι πολλά γιατί συνήθως ο ένας αντιγράφει τον άλλο χωρίς να διασταυρώνει διεξοδικά τις πληροφορίες - είναι απίστευτα μεγάλος όγκος δουλειάς να φτιαχτεί μια σωστή βάση δεδομένων με προφίλ ψαριών που θα έχει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται ο χομπίστας.

Κατά τη γνώμη μου, όποιος ενδιαφέρεται να μάθει για ένα είδος, θα πρέπει να ψάχνει πολύ και παντού, να τα διαβάζει ΟΛΑ αναλυτικά και προσεκτικά προσπαθώντας να φιλτράρει σωστά ότι βρίσκει... και τελικά να καταλήγει σε κάποια δικά του συμπεράσματα από την διύλιση όλων αυτών των πληροφοριών αλλά και από τα συμφραζόμενα πολλές φορές...

Προσωπικά μου είναι αδύνατον να προτείνω τίποτα σαν απόλυτα έγκυρο σε κανέναν. Γιατί απλά δεν υπάρχει... Αυτό που προτείνω είναι:

Google...

Πολύ ψάξιμο, πολύ διάβασμα, καλό φιλτράρισμα και αν είναι δυνατόν συγκέντρωση πρακτικών πληροφοριών από την εμπειρία άλλων χομπιστών που έχουν διατηρήσει και μελετήσει αυτό το είδος επί μακρόν. Συνήθως αυτές είναι και οι πιο έγκυρες, με την προϋπόθεση ότι αυτοί είναι και σοβαροί απέναντι σε αυτό που κάνουν... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά όταν θέλω να αγοράσω ένα ψάρι που δεν γνωρίζω καθόλου ακολουθώ την εξής μέθοδο που είναι και λίγο χρονοβόρα.

1.Ψάχνω πρώτα από πού προέρχεται το ψάρι και σε πια ποτάμια ζει στην φύση.

2.Ψάχνω πληροφορίες για τα ποτάμια (ποιότητα νερού σκληρότητα, Ph, κτλ).

3.Προτού αγοράσω το ψάρι μετρώ το νερού του μαγαζιού ώστε σε πρώτη φάση να δημιουργήσω παρόμοιο νερό στο ενυδρείο μου.

4.Μετά την αγορά και μέσα σε ένα εύλογο διάστημα δημιουργό σιγά σιγά της συνθήκες αυτές που υπάρχουν στην φύση.

Στο ερώτημα που γεννιέται εάν είδη έχουμε ένα ενυδρείο με πχ ph 6,5 και θέλουμε να προσθέσουμε ένα ψάρι από ένα μαγαζί όπου η συνθήκες του νερού εκεί είναι πχ 7,5ph. Τότε η μονή λύση είναι να υπάρχει ένα μικρό ενυδρείο προσαρμογής. Εάν δεν υπάρχει τότε το ρίσκο να το τοποθετήσουμε ένα ψάρι από ph 7,5 σε ph 6,5 είναι μεγάλο και αμφιβόλου αποτελέσματος για της περεταίρω εξελίξεις στην υγεία του ψαριού.

Για το παραπάνω ψάρι (Paracheirodon innesi) δεν μπορεί να δόσης βάση σε έναν που λέει ότι ζει σε ph 8 από την στιγμή που το ψάρι αυτό είναι καθαρό ψάρι Αμαζονίου και ο ποταμός Αμαζόνιος δεν έχει σε καμιά περίπτωση ph 8.

Τέλος εάν δεν διαθέτουμε τα μέσα να δημιουργήσουμε ιδανικές συνθήκες για ένα ψάρι, τότε το λιγότερου που θα πρέπει να κάνουμε είναι το εξής: όταν ένα ψάρι προέρχεται από οξύνω νερό τότε πρέπει και εμείς το λιγότερο να του προσφέρουμε οξύνω νερό και αντιστρόφως. Ειδάλλως δεν αγοράζουμε το συγκεκριμένο ψάρι και αγοράζουμε ψάρια ανάλογα με της συνθήκες νερού που διαθέτουμε και όχι ανάλογα με τα γούστα μας.

Link to comment
Share on other sites

...Τέλος εάν δεν διαθέτουμε τα μέσα να δημιουργήσουμε ιδανικές συνθήκες για ένα ψάρι, τότε το λιγότερου που θα πρέπει να κάνουμε είναι το εξής: όταν ένα ψάρι προέρχεται από οξύνω νερό τότε πρέπει και εμείς το λιγότερο να του προσφέρουμε οξύνω νερό και αντιστρόφως. Ειδάλλως δεν αγοράζουμε το συγκεκριμένο ψάρι και αγοράζουμε ψάρια ανάλογα με της συνθήκες νερού που διαθέτουμε και όχι ανάλογα με τα γούστα μας.

:thumbdown::):)

;);):thumbup::thumbup::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα ότι θα πρέπει να δημιουργούμε τις κατάληλες συνθήκες και να ελέγχουμε αν έχουμε την δυνατότητα να τους τις παρέχουμε. Όμως το παραπάνω το έφερα απλά σαν παράδειγμα καθότι το θεώρησα χαρακτηριστικό δείγμα της "λανθασμένης" πληροφόρησης. Tο θεωρώ δύσκολο για έναν αρχάριο να γνωρίζεί πχ ότι ο Αμαζόνιος δεν έχει ph 8 ούτε έχει τη δυνατότητα να ξεχωρίσει ποια πληροφορία είναι σωστή ή όχι. Άρα μένει μόνο η λύση να ρωτάμε τους εμπειρότερους. :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - HARA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...