Jump to content

Τι ψαράκια να βάλω?


Recommended Posts

Γεια σας! Είμαι νέος στο χώρο, κληρονήμησα απο μια φίλη ένα juwel 70lt με τα φιλτράκια του, τις αντλίες του, το χαλικάκι του, το φωτισμό του κλπ.!

Ακόμα δεν έχω βάλει βλάστηση ούτε διακοσμητικά. Αφού προετοίμασα το νερό για λίγες μέρες, πήρα δύο σκαλάρια και ένα πλακόστομο. Θα ήθελα να μου δώσετε συμβουλές, ποια ψάρια μπορούν να μπουν μέσα στο ενυδρείο ακόμα, ώστε να συμβιώσουν σωστά. Π.χ. ξέρω ότι δεν πρέπει να βάλω νέον, γιατί θα έχουμε απώλειες. Με ενδιαφέρει επίσης να έχω λίγο χρώμα, αλλά μου είπαν ότι τα άγρια γενικά ψάρια δεν φημίζονται για το χρώμα τους.

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας με τα σκαλαρια εν μερη διακαολογησαι αν ειναι αρκετα μικρα...

αλλιως τα βγαζεις..

ειναι πολυ λιγα τα λιτρα σου για σκαλαρια και μαλιστα 2..

απο εκει και μετα,μπορεις να κανεις ενα πολυ ωραιο φυτεμενο,βαζωντας πχ ενα κοπαδακι των 7-8 καρδιναλιων,μαζι με μερικα κορυντορας η και μερικες γαριδες αμανο....

το φανταζομαι πολυ ομορφο.....

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας με τα σκαλαρια εν μερη διακαολογησαι αν ειναι αρκετα μικρα...

αλλιως τα βγαζεις..

ειναι πολυ λιγα τα λιτρα σου για σκαλαρια και μαλιστα 2..

απο εκει και μετα,μπορεις να κανεις ενα πολυ ωραιο φυτεμενο,βαζωντας πχ ενα κοπαδακι των 7-8 καρδιναλιων,μαζι με μερικα κορυντορας η και μερικες γαριδες αμανο....

το φανταζομαι πολυ ομορφο.....

Τα σκαλάρια είναι γύρω στους 5-6 πόντους , φαντάζομαι είναι μικρά...

Μπορείς μήπως επίσης να μου δώσεις κάποια link από το aquazone για αυτά που μου προτείνεις; Είμαι νέος ακόμα, οπότε ακόμα μαθαίνω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις χρώμα και ζωηρά ψαράκια μπορείς να βάλεις ένα κοπαδάκι τιγράκια (υπάρχουν σε τόσα πολλά χρώματα που θα εντυπωσιαστείς) δεν είναι μεγαλώσομα ψάρια και παίζουν συνέχεια είναι ζωηροί κολυμβητές κυρίως της επιφάνειας αλλά παίζουν σε όλα τα επίπεδα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Στο Rekord 110 έχω 8 cardinal tetra και 3 ζευγάρια melanotaenia praecox. Και τα δύο είδη, αν ο φωτισμός δεν είναι έντονος και αν το χαλίκι είναι σκουρόχρωμο (το δικό μου δυστυχώς δεν είναι) έχουν πολύ όμορφα χρώματα :wootwoot: Οι δε μελανοταινίες είναι από τα ψαράκια που κάθεσαι και τα χαζεύεις με την συμπεριφορά τους!

Επίσης και τα δύο είδη παραμένουν "σχετικά" μικρά σε μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...