Jump to content

Καλοκαιρινές λύσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για τα ψάρια μας, τώρα το καλοκαίρι, λόγω της ζέστης. Οι θερμοκρασίες στο ενυδρείο χωρίς ανεμιστηράκι ήδη χτυπάν τους 30C και τα ψάρια μου τα βλέπω πολύ ζαλισμένα και αδιάθετα. Η ερώτηση μου είναι: με καλή φροντίδα και συχνές αλλαγές νερού μπορούμε να γλιτώσουμε τις απώλειες κατα τη διάρκεια των καλοκαιρινών μηνών; Πέρυσι έχασα όλα μου τα ψάρια το καλοκαίρι, αλλά το αποδίδω περισσότερο σε κακές συνθήκες νερού, επειδή έλειπα και τα τάιζε ο μπαμπάς μου.(και φυσικά δεν τα άλλαζε νερό γιατί δεν ξέρει)

Επίσης υπάρχουν κάποια "μικροκόλπα" που μπορούμε να κάνουμε είτε για να κρατάμε το νερό σε υποφερτές θερμοκρασίες είτε οτιδήποτε άλλο (όπως πχ μείωση ή αύξηση της τροφής, χορήγηση περισσότερων βιταμινών κτλ) που θα βοηθήσει να περάσουμε το καλοκαίρι όσο γίνεται πιό ανώδυνα; (αυτά που αναφέρω μέσα στην παρένθεση είναι καθαρά παραδείγματα για να καταλάβετε το ερώτημα μου)

Τέλος οποιαδήποτε τεχνική ή κόλπο έχει να αναφέρει ο καθένας είναι ευπρόσδεκτο. Δηλαδή πιστεύω οτι είναι μια ευκαιρία να γράψουμε ένα ολοκληρωμένο ποστ γύρω απο αυτό το γνωστό πρόβλημα.

Ευχαριστώ :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε και εμένα η άποψη ενός εμπειρότερου για αυτό.Μπράβο φίλε μου για τις ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η λυση ειναι μια ΑΝΕΜΗΣΤΙΡΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό "μικροκολπάκι" που υπάρχει για τη ζέστη, είναι να ρίξεις τη θερμοκρασία...

Τρόποι:

1. Αγορά τσίλερ (ψυκτικό για ενυδρεία) εάν βέβαια διαθέτεις περισσότερα από όσο έχει κοστίσει όλο το ενυδρείο σου...

2. Κλιματιστικό στο δωμάτιο, που θα δουλεύει τόσο ώστε να μην αφήνει τον Κέλσιο και τον Φαρενάιτ να στα κάνουν μαντάρα...

3. Μεγάλος επιτραπέζιος ή άλλος ανεμιστήρας, που θα χτυπάει απευθείας την επιφάνεια του νερού, ώστε να δημιουργεί καλή εξάτμιση, μέσω της οποίας έχουμε πτώση θερμοκρασίας.

4. Πλαστικά μπουκάλια με πάγο (παγωμένα στην κατάψυξη), που θα μπαίνουν μέσα ώστε να δροσίζουν λίγο την κατάσταση (δύσκολος, μπελαλίδικος και όχι τόσο αποτελεσματικός τρόπος).

5. Μικρά ανεμιστηράκια υπολογιστών στο καπάκι του ενυδρείου, που να κάνουν ότι και το 3...

6. Αυτόματο σύστημα συνεχούς αργής αλλαγής νερού, με φρέσκο αποχλωριωμένο ανάλογης θερμοκρασίας (και σωστό σε όλες τις άλλες παραμέτρους), ώστε και συνεχώς να έχουμε καθαρό φρέσκο νερό στο ενυδρείο, αλλά και πρόβλημα να μην υπάρχει με τη ζέστη... (δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα τέτοιο σύστημα ικανό να εφαρμοστεί σε ενυδρεία, με λογικό κόστος...)

7. .......... (συμπληρώνει ο επόμενος)......

Αν δεν μπορείς να κάνεις τίποτα από αυτά, ανοίγεις το καπάκι, κλείνεις τα φώτα και.... προσεύχεσαι! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον πάγο (σε μπουκάλι) είναι λίγο ρίσκο μια και δεν δίνει καμιά σταθερότητα σε σχέση με τους ανεμιστήρες ή το chiller.

Θα πρότεινα η λύση του πάγου να παγωθεί! :wootwoot: Σε αντίθεση με τους ανεμιστήρες από κομπιούτερ και έναν φορτιστή κινητού για τροφοδοσία π.χ. ή την καλύτερη και σταθερότερη αλλά ακριβότερη λύση των chiller.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.ΘΑ δοκιμάσω από αύριο τον πάγο.Διότι το καπάκι το έχω ανοιχτό και το φώς το ανάβω λίγο πριν ταΐσω και το αφηνω λίγο.και πάλι έχω 28-30 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τον μπελά που μου δημιουργεί η ψύξη με ανεμιστηράκια λόγω αλάτων (και στο νερό και στα τζάμια) αλλά και η απαγορευτική για εμένα τιμή για chiller σκέφτηκα την ακόλουθη κατασκευή:

post-3972-1182704249_thumb.jpg

Στην ουσία το "chiller" μας είναι μια δεξαμενή μεγάλης επιφάνειας που ψύχεται με υψηλή ένταση (πολλά ανεμιστηράκια). Έτσι γλυτώνουμε την συσσώρευση αλάτων στο ενυδρείο με ένα κόστος βέβαια σε όγκο εξοπλισμού αλλά και υγρασίας στο δωμάτιο.

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η πατέντα σου.Μπράβο.Το παν είναι η όρεξη

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άσχημη σαν ιδέα, αλλά οι σωλήνες των σπειρών, από τι υλικό θα είναι???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άσχημη σαν ιδέα, αλλά οι σωλήνες των σπειρών, από τι υλικό θα είναι???

Θα είναι κάποιο λάστιχο όπως και οι υπόλοιποι σωλήνες που χρησιμοποιούμε για το ενυδρείο, αν η ερώτησή σας έχει να κάνει με θέμα θερμοαγωγιμότητας, αυτό θα αντισταθμιστεί με υψηλή σπείρωση του σωλήνα, τέλος πρέπει να μελετηθεί το σύστημα ώστε να επιβαρυνθεί όσο λιγότερο γίνεται η αντλία που χρησιμοποιούμε.Περιμένω τα σχόλια -βελτιώσεις σας. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Σαν ιδέα είναι καλή, αλλά έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1. Αν ο σωλήνας είναι από λάστιχο, τότε δύσκολα θα έχεις την απόδοση που επιθυμείς. Τα ανεμιστηράκια θα κατεβάζουν το πολύ 2-3 βαθμούς τη θερμοκρασία στο δοχείο και εφόσον θα παρεμβάλεται και ο λαστιχένιος σωλήνας θα υπάρχουν περαιτέρω απώλειες στο νερό που θα καταλήγει στο ενυδρείο. Νομίζω ότι τελικά θα φτάνει ελάχιστο αποτέλεσμα στο ενυδρείο. Σε ενυδρεία γλυκού νερού θα σύμφερε ίσως να χρησιμοποιηθούν ανοξείδωτες ή και χάλκινες σωλήνες που θα έχουν σίγουρα μεγαλύτερη θερμοαγωγιμότητα. Για τα ενυδρεία θαλασσινού νερού μόνο ανοξείδωτες.

2. Αν επιμηκύνεις το λαστιχένιο σωλήνα, ώστε να πετύχεις μεγαλύτερο διάστημα ψύξης, θα έχεις νομίζω πρόβλημα επιστροφής του νερού στο ενυδρείο, καθώς η αντλία του φίλτρου θα δυσκολευτεί να σπρώξει το νερό σε ενα μεγάλο μήκος σωλήνα και εν συνεχεία επάνω ως το ύψος του ενυδρείου.

Εν τέλει θεωρώ ότι με το συγκεκριμένο σχεδιασμό (αν δε χρησιμοποιηθεί κάποιο καλύτερο-πιο θερμοαγώγιμο- υλικό αντί για το σωλήνα) η απόδοση του συστήματος θα είναι πολύ μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ιδέα είναι καλή, αλλά έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1. Αν ο σωλήνας είναι από λάστιχο, τότε δύσκολα θα έχεις την απόδοση που επιθυμείς. Τα ανεμιστηράκια θα κατεβάζουν το πολύ 2-3 βαθμούς τη θερμοκρασία στο δοχείο και εφόσον θα παρεμβάλεται και ο λαστιχένιος σωλήνας θα υπάρχουν περαιτέρω απώλειες στο νερό που θα καταλήγει στο ενυδρείο. Νομίζω ότι τελικά θα φτάνει ελάχιστο αποτέλεσμα στο ενυδρείο. Σε ενυδρεία γλυκού νερού θα σύμφερε ίσως να χρησιμοποιηθούν ανοξείδωτες ή και χάλκινες σωλήνες που θα έχουν σίγουρα μεγαλύτερη θερμοαγωγιμότητα. Για τα ενυδρεία θαλασσινού νερού μόνο ανοξείδωτες.

2. Αν επιμηκύνεις το λαστιχένιο σωλήνα, ώστε να πετύχεις μεγαλύτερο διάστημα ψύξης, θα έχεις νομίζω πρόβλημα επιστροφής του νερού στο ενυδρείο, καθώς η αντλία του φίλτρου θα δυσκολευτεί να σπρώξει το νερό σε ενα μεγάλο μήκος σωλήνα και εν συνεχεία επάνω ως το ύψος του ενυδρείου.

Εν τέλει θεωρώ ότι με το συγκεκριμένο σχεδιασμό (αν δε χρησιμοποιηθεί κάποιο καλύτερο-πιο θερμοαγώγιμο- υλικό αντί για το σωλήνα) η απόδοση του συστήματος θα είναι πολύ μικρή.

Ευχαριστώ για τα σχόλια!

Κάτι τέτοιο δηλαδή θα έκανε δουλειά; Για το θέμα της επιστροφής στη χειρότερη χρησιμοποιείται ξεχωριστή αντλία.Με αυτές τις βελτιώσεις πιστεύετε θα είχα πτωση 4 βαθμους C (με πιο ισχυρή εξάτμιση)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

... Σε ενυδρεία γλυκού νερού θα σύμφερε ίσως να χρησιμοποιηθούν ανοξείδωτες ή και χάλκινες σωλήνες που θα έχουν σίγουρα μεγαλύτερη θερμοαγωγιμότητα. Για τα ενυδρεία θαλασσινού νερού μόνο ανοξείδωτες.

Γιατί δηλαδή, όσοι έχουν γλυκό νερό δεν τα θέλουνε τα ζώα τους??????

Οι γαρίδες, τα σαλιγκάρια τα ψάρια και τα φυτά - όλα αυτά - θα ψοφήσουνε με τον χαλκό. Σίγουρα και εγγυημένα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δηλαδή, όσοι έχουν γλυκό νερό δεν τα θέλουνε τα ζώα τους??????

Οι γαρίδες, τα σαλιγκάρια τα ψάρια και τα φυτά - όλα αυτά - θα ψοφήσουνε με τον χαλκό. Σίγουρα και εγγυημένα.

οκ σωστος για αυτό ψάχνω ανοξείδωτους, ανοιχτος σε προτασεις παντα!

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα που περιγράφεις - και μάλιστα λίγο πιο πολύπλοκο - πήγα να το δοκιμάσω πέρυσι το καλοκαίρι. Αφού λοιπόν το συζητήσαμε αρκετά "επί χάρτου" με άλλους δύο πολύ σχετικούς με το χώρο της ψύξης γενικότερα, καταλήξαμε ότι δεν αξίζει το κόπο, το χρόνο και το κόστος, για το μηδαμινό αποτέλεσμα που θα είχαμε σαν αντάλλαγμα... Μπορώ λοιπόν να σου πω μετά βεβαιότητας, ότι δεν θα δουλέψει. Αλλά ακόμα και να δουλέψει σε κάποιο βαθμό, δεν αξίζει να επενδύσεις σε αυτό. Βάλε απλώς ανεμιστηράκια να χτυπάνε την επιφάνεια και τελείωσες...!

Η φθηνότερη, γρηγορότερη και καλύτερη λύση, με άμεσα, δοκιμασμένα και εγγυημένα αποτελέσματα. Και αυτό που λες για τα άλατα, δεν μπορώ να το καταλάβω... Εχω 9 ενυδρεία διαφόρων μεγεθών αυτή τη στιγμή που δουλεύουν έτσι (εξάτμιση) και πρόβλημα δεν έχω... Μήπως πρέπει να το ξανασκεφτείς..?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δηλαδή, όσοι έχουν γλυκό νερό δεν τα θέλουνε τα ζώα τους??????

Οι γαρίδες, τα σαλιγκάρια τα ψάρια και τα φυτά - όλα αυτά - θα ψοφήσουνε με τον χαλκό. Σίγουρα και εγγυημένα.

Από τις προσωπικές μου εμπειρίες σε ότι έχει να κάνει με θεραπεία με χαλκό, σε ευαίσθητα μάλιστα ψάρια, σε διαβεβαιώ ότι χρειάζεται πολύ μεγαλύτερες ποσότητες χαλκού απ' ότι θα μπορούσε να προέλθει από τις χάλκινες σωλήνες για να τους προκαλέσεις ζημιά. Δεν θεωρώ ότι υπάρχει σε καμία περίπτωση τέτοιο πρόβλημα, εκτός και αν αφήσεις τις σωλήνες εκεί για πάρα πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Και πάλι ειλικρινά αμφιβάλλω.

Ο λόγος που απέκλυσα πιθανή χρήση τέτοιων σωλήνων στο θαλασσινό νερό είναι λόγω της διάβρωσης που θα έχουν σε σύντομο χρονικό διάστημα και όχι γιατί θεωρώ ότι όσοι έχουν ψάρια γλυκού νερού δεν τα θέλουν. Αλοίμονο...

Link to comment
Share on other sites

Από τις προσωπικές μου εμπειρίες σε ότι έχει να κάνει με θεραπεία με χαλκό, σε ευαίσθητα μάλιστα ψάρια, σε διαβεβαιώ ότι χρειάζεται πολύ μεγαλύτερες ποσότητες χαλκού απ' ότι θα μπορούσε να προέλθει από τις χάλκινες σωλήνες για να τους προκαλέσεις ζημιά. Δεν θεωρώ ότι υπάρχει σε καμία περίπτωση τέτοιο πρόβλημα, εκτός και αν αφήσεις τις σωλήνες εκεί για πάρα πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Και πάλι ειλικρινά αμφιβάλλω.

Ο λόγος που απέκλυσα πιθανή χρήση τέτοιων σωλήνων στο θαλασσινό νερό είναι λόγω της διάβρωσης που θα έχουν σε σύντομο χρονικό διάστημα και όχι γιατί θεωρώ ότι όσοι έχουν ψάρια γλυκού νερού δεν τα θέλουν. Αλοίμονο...

Η χρήση αλουμινένιων σωλήνων θα δημιουργήσει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω βρει έναν καλύτερο τρόπο για την ψύξη του ενυδρείου και τον έχω ήδη εφαρμόσει σε ενυδρείο 50 λτ με πολύ καλά αποτελέσματα. Η θερμοκρασία του νερού μου δεν ανεβαίνει πάνω από τους 27 βαθμούς και σε πολλές περιπτώσεις, όταν ανάβει και το κλιματιστικό στο δωμάτιο, δουλεύει ο θερμοστάτης. Αγόρασα ένα μικρό ψυγειάκι αυτοκινήτου, από τα Alexpack συγκεκριμένα, όχι αυτό με τον ανεμιστήρα αλλά τά άλλα που χρησιμοποιούν ψυκτικό υγρό παρόμοιο με αυτό των κανονικών ψυγείων. Όταν πήγα σπίτι το άνοιξα προσεκτικά και απομόνωσα τον μικρό μοτέρ που είχε και τις σωληνώσεις μέσα στις οποίες υπάρχει το υγρό. Εκεί παιδιά θέλει προσοχή γιατί είναι πολύ έυκολο να σπάσουν οι σωληνώσεις και να χυθεί το υγρό. Πήρα σωληνάκια μικρής διαμέτρου και με προσοχή τα προσάρμοσα στο σωληνάκια του ψυγείου για να μπορέσω να καλύψω όλο το πίσω τζάμι του ενυδρείου. Έκανα μερικά ζικ ζακ στο πίσω μέρος του ενυδρείου με τους σωλήνες και στην συνέχεια σύνδεσα το μοτέρ με ένα μετασχηματιστή 12V. Τον έβαλα στην πρίζα και το μοτέρ άρχισε να δουλεύει κινώντας στο υγρό μέσα στις σωληνώσεις και ψύχωντας το ενυδρείο. Κάνει βέβαια λίγο θόρυβο και την πρώτη μέρα καλό θα είναι να παρατηρείται την θερμοκρασία στο ενυδρείο σας συνέχεια, γιατί εγώ είχα βγάλει τον θερμοστάτη και σε κάποια στιγμή η θερμοκρασία στο ενυδρείο μου είχε κατέβει στους 20 βαθμούς. Τώρα θέλω να το δοκιμάσω σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Σκέφτομαι να βρω κανένα πάλιο ψυγείο και να πάρω από εκεί το μοτέρ και τις σωληνώσεις (που εκεί υπάρχουν έτοιμες). Επίσης παιδιά να σας πω ότι το μειονέκτημα της κατασκευής είναι το ότι το μοτέρ δεν σταματάει μόλις πέσει η θερμοκρασία αλλά συνεχίζει να δουλεύει και αυτό γιατί τα ψυγεία των αυτοκινητων δεν έχουν αισθητήρα και ρυθμιστή. Βέβαια αυτό το πρόβλημα μπορείται να το αντιμετωπίσεται με έναν χρονοδιακόπτη. Αν καταφέρω και στο μεγαλύτερο ενυδρείο θα σας κάνω την παρουσίαση της κατασκευής βήμα βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό ακούγεται, αλλά πρέπει να δούμε κάποιες λεπτομέρειες πιο αναλυτικά. Πρώτα απ' όλα, για τι κόστος μιλάμε για το ψυγειάκι αυτό;

Ίσως είναι καλύτερο να το συνδέσεις με ένα controller που θα του δίνει σήμα να ανάβει όταν η θερμοκρασία ειναι υψηλή και να σβήνει όταν πέσει πιο χαμηλά και όχι με χρονοδιακόπτη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω βρει έναν καλύτερο τρόπο για την ψύξη του ενυδρείου και τον έχω ήδη εφαρμόσει σε ενυδρείο 50 λτ με πολύ καλά αποτελέσματα. Η θερμοκρασία του νερού μου δεν ανεβαίνει πάνω από τους 27 βαθμούς και σε πολλές περιπτώσεις, όταν ανάβει και το κλιματιστικό στο δωμάτιο, δουλεύει ο θερμοστάτης. Αγόρασα ένα μικρό ψυγειάκι αυτοκινήτου, από τα Alexpack συγκεκριμένα, όχι αυτό με τον ανεμιστήρα αλλά τά άλλα που χρησιμοποιούν ψυκτικό υγρό παρόμοιο με αυτό των κανονικών ψυγείων. Όταν πήγα σπίτι το άνοιξα προσεκτικά και απομόνωσα τον μικρό μοτέρ που είχε και τις σωληνώσεις μέσα στις οποίες υπάρχει το υγρό. Εκεί παιδιά θέλει προσοχή γιατί είναι πολύ έυκολο να σπάσουν οι σωληνώσεις και να χυθεί το υγρό. Πήρα σωληνάκια μικρής διαμέτρου και με προσοχή τα προσάρμοσα στο σωληνάκια του ψυγείου για να μπορέσω να καλύψω όλο το πίσω τζάμι του ενυδρείου. Έκανα μερικά ζικ ζακ στο πίσω μέρος του ενυδρείου με τους σωλήνες και στην συνέχεια σύνδεσα το μοτέρ με ένα μετασχηματιστή 12V. Τον έβαλα στην πρίζα και το μοτέρ άρχισε να δουλεύει κινώντας στο υγρό μέσα στις σωληνώσεις και ψύχωντας το ενυδρείο. Κάνει βέβαια λίγο θόρυβο και την πρώτη μέρα καλό θα είναι να παρατηρείται την θερμοκρασία στο ενυδρείο σας συνέχεια, γιατί εγώ είχα βγάλει τον θερμοστάτη και σε κάποια στιγμή η θερμοκρασία στο ενυδρείο μου είχε κατέβει στους 20 βαθμούς. Τώρα θέλω να το δοκιμάσω σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Σκέφτομαι να βρω κανένα πάλιο ψυγείο και να πάρω από εκεί το μοτέρ και τις σωληνώσεις (που εκεί υπάρχουν έτοιμες). Επίσης παιδιά να σας πω ότι το μειονέκτημα της κατασκευής είναι το ότι το μοτέρ δεν σταματάει μόλις πέσει η θερμοκρασία αλλά συνεχίζει να δουλεύει και αυτό γιατί τα ψυγεία των αυτοκινητων δεν έχουν αισθητήρα και ρυθμιστή. Βέβαια αυτό το πρόβλημα μπορείται να το αντιμετωπίσεται με έναν χρονοδιακόπτη. Αν καταφέρω και στο μεγαλύτερο ενυδρείο θα σας κάνω την παρουσίαση της κατασκευής βήμα βήμα.

:wootwoot::):( Κατ'αρχήν προσκυνάω την πατέντα .

Έχω καποιες απορίες:

1.τιμη?

2.αν κατάλαβα καλά έκοψες κατα μηκος ενα σωληνάκι και το εφάρμοσες γύρω από το μεταλλικό σωληνάκι και μετά ...το κόλησες στην τομή ? Και όλο μαζι μπλούμ?

3.ο θορυβος υποφερτος? η οσο ενα παλιο ψυγείο?

4.(σχόλιο) με συστηματάκι αισθητήρων θερμοκρασίας ακούγεται τέλειο... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Το ψυγειάκι το αγόρασα 50€. Τώρα για την σύνδεση με cotroller σαφώς και πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα. Ίσως να το δοκιμάσω στο μεγαλύτερο ενυδρείο. Τώρα όσον αφορά τις λεπτομέρειες: Έκανα ακριβώς αυτό που περιγράφεις. Έκοψα το σωληνάκι κατά μήκος και το εφάρμοσα γύρω από το μεταλικό σωληνάκι, κόλλησα την τομή για στεγανότητα (την τομή την κόλλησα με σιλικόνη που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία, την άφησα να στεγνώσει τρεις μέρες και μετά μπλουμ στο νερό). Ο ήχος είναι υποφερτός και δεν κάνει σαν ένα παλιό ψυγείο γιατί και το μοτέρ που έχουν τα ψυγειάκια είναι μικρότερο. Σκεφτείται ότι όταν την επιστροφή του εξωτερικού φίλτρου την αφήνω ψηλότερα από την στάθμη του νερού και το νερό πέφτει δημιουργόντας φυσαλίδες τότε δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα. Περισσότερο ακούγεται το νερό παρά αυτό. Το συνολικό κόστος μαζί με τον μετασχηματιστή είναι της τάξης των 70€.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις καθόλου τα τεχνικά χαρακτηριστικά του μουτέρ του ψυγείου; Προσπαθώ να καταλάβω πόση δύναμη ψύξης έχει το ψυγειάκι, για να κάνουμε και κάποιες υποθέσεις για το μέγεθος του ενυδρείου που μπορεί να τοποθετηθεί το συγκεκριμένο ψυγείο και να έχει καλά αποτελέσματα.

Εμπνευσμένη η πατέντα σου φίλε μου.

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβάζεις και μερικές φωτό να δούμε και με μερικές χιλιάδες λέξεις αυτό που μας περιγράφεις? :wootwoot:

Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...