Jump to content

Καλοκαιρινές λύσεις


Recommended Posts

Δυστυχώς τα τεχνικά χαρακτηριστικά υπήρχαν πάνω στο εξωτερικό κάλυμα το οποίο πετάχτηκε. Φωτογραφίες θα ανεβάσω το συντομότερον. Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω την κατασκευή για το μεγαλύτερο ενυδρείο και θα βάλω φωτογραφίες για κάθε βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα τεχνικά χαρακτηριστικά υπήρχαν πάνω στο εξωτερικό κάλυμα το οποίο πετάχτηκε. Φωτογραφίες θα ανεβάσω το συντομότερον. Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω την κατασκευή για το μεγαλύτερο ενυδρείο και θα βάλω φωτογραφίες για κάθε βήμα.

Περιμένω με ενδιαφέρον νεα για τις κατασκευές σου! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

:(:wootwoot::)

παρά πολύ καλό!

περιμένω & εγώ εναγωνίως φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους

Παρακουλούθησα την κουβέντα και θα ήθελα να καταθέσω μία ιδέα που νομίζω ότι θα βοηθήσει πολύ.

Στο forum>θαλασσινό>ενυδρεία μελών>reef>το reefακι του Μπιλλακού παρουσιάζω μία κατασκευή που έχω κάνει για να φτιάξω ένα minirefugium. Η κατασκευή αυτή λειτουργεί εδω και 1 τρίμινο χωρίς κανένα πρόβλημα. Στο Carrefour είδα ψυγείο αυτοκινήτου 18L με 19,90€. Η ιδέα είναι απλή, κατασκευάζουμε κατι ανάλογο με το δικό μου σύστημα για το minirefugium το οποίο αποτελείται από δυο σωλήνες ένα φλοτέρ και μία μικρή αντλιά και αντί να έχουμε γυάλινο refugium έχουμε το ίδιο το ψυγείο! Το συγκεκριμένο που είδα έχει απόλυτα μονωμένα τοιχώματα και γεμίζει άνετα με νερό (γλυκό η θαλασσινό). Νομίζω ότι η ιδέα θα βοηθήσει πολλούς φίλους και το κόστος είναι ελάχιστο....

Για περισότερες πληροφορίες είμαι στη διάθεση σας

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!

Και πολύ οικονομικό!

Δηλαδή χρησιμοποιείς το ψυγείο ως sump?

Το μόνο που θα ήθελα να μάθω είναι πόσα watt μηχάνημα θα επιλέξουμε για τη πατέντα ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου που θα υποστηρίζει.

Ισχύει και για τα ψυκτικά ο ακόλουθος πίνακας για τους θερμοστάτες?

.....................................................Λίτρα…........……5οC.....……....…..…..10oC…...…...……..15oC (Διαφορά με εξωτ. Θερμοκρασία)



25λτ………….……..25Watt………………50Watt……………....75Watt

50λτ………….……..50Watt………………75Watt……………....75Watt

75λτ……….….…….50Watt……………..75Watt………..…....150Watt

100λτ……….……..75Watt………………100Watt………...…..200Watt

150λτ……………..100Watt………..……150Watt……………..300Watt

200λτ……………..150Watt………………200Watt……………..200Watt

250λτ………….….200Watt………………250Watt……………..250Watt

300λτ………….….250Watt………………300Watt……………..300Watt

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να μας κατατοπίσει σχετικά με το παραπάνω ο κύριος Torm?

Γνωρίζεις καθόλου τα τεχνικά χαρακτηριστικά του μουτέρ του ψυγείου; Προσπαθώ να καταλάβω πόση δύναμη ψύξης έχει το ψυγειάκι, για να κάνουμε και κάποιες υποθέσεις για το μέγεθος του ενυδρείου που μπορεί να τοποθετηθεί το συγκεκριμένο ψυγείο και να έχει καλά αποτελέσματα.

Εμπνευσμένη η πατέντα σου φίλε μου.

:)

εεεεεε?... :wootwoot::):(:wootwoot::)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να μας κατατοπίσει σχετικά με το παραπάνω ο κύριος Torm?

εεεεεε?... :wootwoot::):(:wootwoot::)

Sorry για την καθυστέρηση, μόλις σήμερα είδα το πόστ σου.

Όχι, δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, καθώς δεν έχω εμπειρία πάνω σε θέματα ψύξης με ψυγειάκι, chiller κλπ.

Θεώρησα ότι αν γνωρίζαμε τα τεχνικά χαρακτηριστικά, θα μπορούσε να μας βοηθήσει κάποιος που έχει σχετική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά

μια προειδοποίηση σε όσους αφήνουν ανοιχτό το καπάκι για τη ζέστη:

Αφήστε τα ανοιχτό μόνο κατά ενα μέρος, γιατί τα ψάρια μπορούν πολύ εύκολα να πηδήξουν έξω από το ενυδρείο. Γύρισα χτές σπίτι για να δώ δύο κιχλίδες στό πάτωμα.

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Λυπάμαι για τα ψαράκια σου. Και εγώ που ήμουν χθες σπίτι με ανοιχτό το κλιματιστικό και το καπάκι του ενυδρείου, φοβόμουν και κοιτούσα συνέχεια προς τα κει γιατί μ' αυτά που ακούμε...

Πάντως η μόνη λύση αν θέλουμε να έχουμε ανοιχτό το καπάκι είναι αυτή που πρότεινε το μέλος elle στο θέμα με το χρυσόψαρο της που πήδηξε έξω, δηλαδή να σκεπάζουμε το ενυδρείο με ένα πλαστικό πλέγμα με τόσο μεγάλες τρύπες ώστε να μην εμποδίζουν το τάισμα και την εξάτμιση του νερού(όπως κάνουν τα τούλια), αλλά ούτε να χωρούν τα ψάρια να περάσουν από μέσα. (πολύ καλή ιδέα, τονίζω όχι δικιά μου)

Εγώ πάντως έχω βρει την πιό χρήσιμη λύση για το δικό μου(μικρό ένυδρείο 50λ.). Έχω 2-3 μπουκάλια του μισού λίτρου στην κατάψυξη γεμάτα με νερό βρύσης. Κάθε μέρα όταν πλησιάζει το μεσημέρι(κατα τις 12) βάζω ένα έτσι όπως είναι τελείως παγωμένο στο ενυδρείο, το αφήνω μέχρι το απόγευμα να λιώσει καλά και μετά το βγάζω. Αυτό (επαναλαμβάνω στα δικά μου ταπεινά λίτρα) κατεβάζει τη θερμοκρασία απο τους 29-30 που είναι, στους 27,5-28(θερμοκρασία ανεκτή για λίγο καιρό απο τα ψάρια). Παρατηρώ οτι μ' έχει οφελήσει πολύ, γιατί βλέπω τα ψάρια ξανά ζωηρά ακι κινητικά και επιπλέον έχω σταματήσει να έχω απώλειες απο ζέστη. Πώς με βρίσκετε;

Αυτό το αναφέρω γιατί είναι η πιό απλή λύση(και αρκετή κατα τη γνώμη μου) για αυτούς που έχουν λίγα λίτρα όπως εγώ. Τελικά έχουν και τα καλά τους τα λίγα λίτρα. :wootwoot:

Καλημέρα

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

παγο κ παλι παγο

Link to comment
Share on other sites

παγο κ παλι παγο

Συντοπίτη "σούρδε" (όπως και εγώ) διαφωνώ κάθετα!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και εγώ αυτό το κολπο με το παγωμένο μπουκάλι αλλα με το που το έβαλα στο νερό τα χρυσόψαρα εκαναν σαν τρελά απο φόβο και στο τέλος κρύφτηκαν σε μια γωνία και εδειχναν τρομαγμένα και ετσι το έβγαλα αμέσως γιατι δεν ηθελα να τα τρομάξω αλλο. Νομίζω οτι τα τρόμαξε ο ήχος που κάνει ο πάγος μέσα στο μπουκάλι απο την αποτομη αλλαγή θερμοκρασίας γιατι μέχρι τώρα δεν εχω δεί να φοβούνται κάτι ( είναι ατρόμητα :wootwoot:) .

Σκέφτομαι σήμερα να δοκιμάσω με μπουκάλι με πολύ κρύο νερό και όχι παγωμένο. Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το θέμα μάλλον πάγωσε (σε αντιθεση με τα ενυδρεία μας) εγώ πάντος συνεχίζω να ψάχνω αν και δεν βλεπω να χρειάζεται για αυτό το καλοκαίρι...

Μιά καλή περίπτωση, για μεγάλα ενυδρεία κυρίως, είναι αυτή

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Η Θερμοκρασία ανεβαίνει κ φέτος ...

Νομίζω ότι είναι ένα πολύ χρήσιμο θέμα (έκανα μια γρηγορη αναζήτηση) ...

Υπάρχει καμία νέα προταση / ιδέα.

Ερώτηση: Ο θερμοστάτης θα πρέπει να βγει εντελώς απο το ενυδρείο ??

Link to comment
Share on other sites

Eγώ προσανατολίζομαι στις παγοκυψέλες...

Νομίζω τις ξέρετε όλοι. Για κάποιο διάστημα έπρεπε να συντηρήσω κάποια φάρμακα εκτός ψυγείου σε χαμηλές θερμοκρασίες, και νομίζω θα κάνουν δουλειά σε συνδυασμό με σβήσιμο της λάμπας και ανοιγμα του καπακιού.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Ο θερμοστάτης θα πρέπει να βγει εντελώς απο το ενυδρείο ??

Δεν ειναι απαραιτητο,απο την στιγμη που δεν πεφτει η θερμοκρασια δεν προκειται να μπει σε λειτουργια

το θερμαντικο σωμα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά θέμα εμπιστοσύνης, αν κολλήσει τον χειμώνα, μπορεί και να τον πάρεις χαμπάρι αφού θα την ανεβάζει αργά τη θερμοκρασία (εξαρτάται και από τα watt) αλλά το καλοκαίρι, άπαξ και κολλήσει, σε καμιά ώρα έχει μυρίσει το σπίτι ψαρόσουπα με σέλινο... :) .

Προσωπικά, όταν προχωρήσουν οι ζέστες και βλέπω οτι και το βράδυ δεν πάει κάτω από 28 η θερμοκρασία αέρα, τους βγάζω και ας είναι και jagger.

Οπότε όχι στους φθηνούς θερμοστάτες και όταν φεύγετε για μέρες το καλοκαίρι... βγάλσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, όταν προχωρήσουν οι ζέστες και βλέπω οτι και το βράδυ δεν πάει κάτω από 28 η θερμοκρασία αέρα, τους βγάζω και ας είναι και jagger.

Εαν η θερμοκρασια δεν πεφτει κατω απο τους 28 βαθμους δεν προκειται να λειτουργησει το θερμαντικο

σωμα,αρα πως θα κολλησει;

Φιλολογικο το ερωτημα.

Link to comment
Share on other sites

....Προσωπικά, όταν προχωρήσουν οι ζέστες και βλέπω οτι και το βράδυ δεν πάει κάτω από 28 η θερμοκρασία αέρα, τους βγάζω και ας είναι και jagger....

Αν εχεις και δευτερη ασφαλεια (eliwell) ακομα καλυτερα.

Εχεις το κεφαλι σου ησυχο χωρις να χρειαζεται να το βγαζεις :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Παιδιά έχω βρει έναν καλύτερο τρόπο για την ψύξη του ενυδρείου και τον έχω ήδη εφαρμόσει σε ενυδρείο 50 λτ με πολύ καλά αποτελέσματα. Η θερμοκρασία του νερού μου δεν ανεβαίνει πάνω από τους 27 βαθμούς και σε πολλές περιπτώσεις, όταν ανάβει και το κλιματιστικό στο δωμάτιο, δουλεύει ο θερμοστάτης. Αγόρασα ένα μικρό ψυγειάκι αυτοκινήτου, από τα Alexpack συγκεκριμένα, όχι αυτό με τον ανεμιστήρα αλλά τά άλλα που χρησιμοποιούν ψυκτικό υγρό παρόμοιο με αυτό των κανονικών ψυγείων. Όταν πήγα σπίτι το άνοιξα προσεκτικά και απομόνωσα τον μικρό μοτέρ που είχε και τις σωληνώσεις μέσα στις οποίες υπάρχει το υγρό. Εκεί παιδιά θέλει προσοχή γιατί είναι πολύ έυκολο να σπάσουν οι σωληνώσεις και να χυθεί το υγρό. Πήρα σωληνάκια μικρής διαμέτρου και με προσοχή τα προσάρμοσα στο σωληνάκια του ψυγείου για να μπορέσω να καλύψω όλο το πίσω τζάμι του ενυδρείου. Έκανα μερικά ζικ ζακ στο πίσω μέρος του ενυδρείου με τους σωλήνες και στην συνέχεια σύνδεσα το μοτέρ με ένα μετασχηματιστή 12V. Τον έβαλα στην πρίζα και το μοτέρ άρχισε να δουλεύει κινώντας στο υγρό μέσα στις σωληνώσεις και ψύχωντας το ενυδρείο. Κάνει βέβαια λίγο θόρυβο και την πρώτη μέρα καλό θα είναι να παρατηρείται την θερμοκρασία στο ενυδρείο σας συνέχεια, γιατί εγώ είχα βγάλει τον θερμοστάτη και σε κάποια στιγμή η θερμοκρασία στο ενυδρείο μου είχε κατέβει στους 20 βαθμούς. Τώρα θέλω να το δοκιμάσω σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Σκέφτομαι να βρω κανένα πάλιο ψυγείο και να πάρω από εκεί το μοτέρ και τις σωληνώσεις (που εκεί υπάρχουν έτοιμες). Επίσης παιδιά να σας πω ότι το μειονέκτημα της κατασκευής είναι το ότι το μοτέρ δεν σταματάει μόλις πέσει η θερμοκρασία αλλά συνεχίζει να δουλεύει και αυτό γιατί τα ψυγεία των αυτοκινητων δεν έχουν αισθητήρα και ρυθμιστή. Βέβαια αυτό το πρόβλημα μπορείται να το αντιμετωπίσεται με έναν χρονοδιακόπτη. Αν καταφέρω και στο μεγαλύτερο ενυδρείο θα σας κάνω την παρουσίαση της κατασκευής βήμα βήμα.

Μπορουμε να εχουμε μια φωτο...? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...