Jump to content

Juwel Rio400 θερμοστάτης


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά

νομίζω ότι δε δουλεύει ο θερμοστάτης του Juwel Rio 400 μου. Θέλω να ανεβάσω τη θερμοκρασία στους 30+ (στρώσιμο). Παρόλο που έχω τον θερμοστάτη στους 32, εδώ και 2 μέρες δεν ανεβαίνει πάνω από 28. Κάποιος αλλος με Rio 400; Μήπως αργεί λόγο μεγάλου όγκου νερού;

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης λειτουργεί? Υπάρχει κόκκινη ένδειξη ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

νομίζω ότι δε δουλεύει ο θερμοστάτης του Juwel Rio 400 μου. Θέλω να ανεβάσω τη θερμοκρασία στους 30+ (στρώσιμο). Παρόλο που έχω τον θερμοστάτη στους 32, εδώ και 2 μέρες δεν ανεβαίνει πάνω από 28. Κάποιος αλλος με Rio 400; Μήπως αργεί λόγο μεγάλου όγκου νερού;

Φιλικά

Εγώ που έχω ριο 125 έχω το ίδιο πρόβλημα. καινούργιο ενυδρείο και το χειμώνα σε θερμοκρασία δωματίου 21 C , έπρεπε να το έχω ρυθμίσει στους 32 για να είναι στους 26 maximum. Η απάντηση που έλαβα από το κατάστημα ήταν ότι θα έπρεπε να τον αλλάξω, διότι συνήθως στα "εργοστασιακά" ενυδρεία βάζουν τον μικρότερο δυνατό. Πάντως στο εγχειρίδιο της Juwel λέει για διαφορά θερμοκρασίας 5 βαθμών στα λίτρα μου, τα 100 W που είναι ο δικός μου είναι οκ . Πάντα στους 32 το είχα, άναβε η κόκκινη ένδειξη και έσβηνε και μόνο 26 ανέβαινε και τώρα που καλοκαίριασε και έιχα θερμοκρασία δωματίου 26-28 ανέβηκε στους 28, μετά τον έβγαλα από την πρίζα. Εγώ θεωρώ ότι δεν λειτουργεί σωστά ως προς το θερμοστάτη του, αλλά ας πουν και άλλοι τη γνώμη τους.

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστατης ειναι ζωτικης σημασιας για το ενυδρειο ειδικα το χειμωνα και πρεπει να δινουμε μεγαλη εμφαση σε αυτον.Για εμενα θα πρεπει να τον αλλαξεις,αλλωστε δεν ειναι και τοσο ακριβως.Και μαλιστα αν το επιτρεπουν τα οικονομικα σου βαλε 2τεμ. 300w να εισαι καλυμενος!

Link to comment
Share on other sites

Δες φίλε μας πρώτα την περίπτωση να σε καλύπτει η εγγύηση!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους. Ήταν χαλασμένος τελικά, και αλλάχτηκε εντός εγγύησης

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...