Jump to content

Βάση δεδομένων τροπικών ψαριών


Recommended Posts

1) Κάθε φορά που ήθελα να βρω κάτι για κάποιο ψάρι έψαχνα στο net σε διάφορα site με σωστές αλλά και αμφισβητούμενες πληροφορίες.

2) Από την άλλη υπάρχουν τεράστιες βάσεις δεδομένων με πληροφορίες καμία δεν μου έδινε την δυνατότητα να κάνω κάποιο συνδυαστικό ερώτημα.

3) Επίσης πολλές φορές οι νέοι χομπίστες χωρίς να διαβάσουν ρωτάνε πχ τι θερμοκρασία χρειάζεται το τάδε ψάρι, τι PH κλπ.

Για τους παραπάνω λόγους αποφάσισα να κάνω μια βάση δεδομένων ώστε κάποιος να μπορεί να θέσει ένα ερώτημα ή ένα συνδυασμό ερωτημάτων.

Περιττό να πω ότι τόσο ως προς την σκέψη αλλά τόσο και ως προς την υλοποίηση βρήκα αρκετές δυσκολίες.

Αυτή τη στιγμή περιέχει περίπου 300 τροπικά ψάρια γλυκού νερού.

Ο κώδικας είναι δικός μου μόνο οι φωτογραφίες έχουν παρθεί από το internet οι οποίες στην πορεία θα προσεχθούν-αλλαχθούν ώστε να μην υπάρχει περίπτωση copyright.

Σίγουρα υπάρχουν πολλές παραλείψεις και λάθη αλλά θεωρώ ότι και με την βοήθεια σας θα μπορέσει να γίνει καλύτερη.

Θα ήθελα (πχ με pm) να μου στείλετε διορθώσεις για στοιχεία που έχω λάθος, πληροφορίες για ψάρια που δεν υπάρχουν στην βάση καθώς και να προτείνετε κάποια ερωτήματα που θα θέλατε να κάνετε στην βάση και που εγώ μπορεί να μην έχω σκεφθεί.

Μόλις ολοκληρωθούν κάποια πράγματα (όχι ως προς το περιεχόμενο της βάσης το οποίο ελπίζω συνεχώς να μεγαλώνει) αλλά ως προς στο στήσιμο και την ολοκλήρωση των ερωτημάτων (πχ να προστεθεί πίνακας συμβατοτήτων -που το σκέφθηκα μεν απλά είναι αρκετά δύσκολη η υλοποίηση του δε) μπορώ να δώσω τον κώδικα είτε στο aquazone είτε σε οποιοδήποτε forum ή site είτε σε οποιονδήποτε μου το ζητήσει.

Ελπίζω έστω κι έτσι να αποτελέσει ένα βοήθημα για όλους και ειδικά για τους νεότερους χομπίστες :

http://users.lak.sch.gr/xhras/fishes/search.php

Link to comment
Share on other sites

Αξιέπαινη η προσπάθεια σου φυσικά θέλει βελτίωσης αλλά αυτό είναι κάτι το φυσιολογικό. Κανείς με το πρώτο δεν κάνει αριστουργήματα. Καλή συνέχεια λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστείτε βοήθεια αγαπητέ φίλε μην διστάσετε να μου ζητήσετε.

:wootwoot::):(:wootwoot::):):):P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η προσπάθεια σου φίλε μου!

Μακάρι να είχαν περισσότεροι άνθρωποι τέτοιες ανησυχίες!

Περιμένουμε την συνέχεια και ότι χρειαστείς εδώ θα μας βρείς!

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο κ.Χρήστο!

Ήδη μπήκε στα Favorites...

Ένα μεγάλο μπράβο και ένα ακόμα μεγαλύτερο ευχαριστώ εκ μέρους μου...

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο για αρχάριους όπως εγώ.Ευχαριστούμε πολύ

Link to comment
Share on other sites

Χρήστος, segusm, kouzman, nikoskon, lsap,

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά περισσότερο θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας (όπως π.χ λάθος αναγραφή PH στο τάδε ψάρι) καθώς και τις προτάσεις για νέα ερωτήματα προς τη βάση (πχ έχει νόημα να μπει κατηγορία ψάρι βυθού, ψάρι επιφανείας - να μπει κατηγορία ζωοτόκα-ωοτόκα, κλπ; ) και τις υποδείξεις σας (π.χ προσθήκη κάποιων ψαριών που δεν υπάρχουν) οπότε σιγά - σιγά να γίνει όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστη, έγκυρη και φιλική.

Α, βρε Νικόλα σταμάτα να βάζεις αυτό το ενοχλητικό μικρό 'κ.' πριν το όνομα μου :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...