Jump to content

DIY CO2-Πτωση PH


Recommended Posts

Γειά σας.

Μετά από πολυ καιρο αποφασισα να βαλω DIY CO2 στο ενυδρειο με τα ζωοτοκα μου, μιας και απο τις μετρησεις εβλεπα οτι ηταν πολυ χαμηλο.

κανω τις μετρήσεις μου και τώρα είναι στα κανανικα επιπεδα 19mg\lt. Αυτό όμως που με ανησυχεί είναι οτι το ph επεσε στο 7,0. Πιστεύω πως ειναι οριακο για τα ψαρακια μου. Φοβαμαι μηπως καποια στιγμη πεσει ακομα λιγο και εχω προβλημα. Μπορω μα αυξησω λιγο το ph χωρις παραλληλα να πεσει το co2;

Link to comment
Share on other sites

οχι.Αυτο δεν γινεται.Ph & Co2 παραλληλοι δρομοι.Παρακολουθα το ενυδρειο σου.αν δεις περιεργες αντιδρασεις στα ψαρια σου κοψε το Co2 και βαλε να δουλεψει η αεραντλια

Link to comment
Share on other sites

Κάνω συνεχεια μετρησεις και ειναι σταθερες προς το παρον. Αν δω κατι ανησυχητικο...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνώμη είναι να ΜΗΝ κρατάς ζωοτόκα σε τέτοιο ρΗ.

Φρόντισε να μην πέφτει κάτω από 7,2 που είναι και το κατώτατο όριο για αυτά τα ψάρια (ΙΜΟ).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνώμη είναι να ΜΗΝ κρατάς ζωοτόκα σε τέτοιο ρΗ.

Χωρις την χρήση DIY Co2 είχα PH 7,4 και KH 6(πιστεύω καλές μετρήσεις) αλλα το Co2 στο ενυδρείο μου ηταν πολυ χαμηλό(8mg/lt).

Φρόντισε να μην πέφτει κάτω από 7,2 που είναι και το κατώτατο όριο για αυτά τα ψάρια (ΙΜΟ).

Διάβασα στο www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm:

''Πρόκειται για ψάρια που έχουν πολύ μεγάλη προσαρμοστικότητα όσον αφορά τις ιδιότητες του νερού. Μπορούν να κρατηθούν σε νερό με ΡΗ 5,5 μέχρι 8,5 και σκληρότητα μεταξύ 5 και 25 °dGH.''

Άρα αυτό δεν ισχυει και προφανώς σύντομα να έχω πρόβλημα. Δηλαδή με λίγα λόγια μου προτείνεις να αφαιρέσω την φιάλη. Υπάρχει κάποια άλλη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου προτείνω να αφαιρέσεις τη φιάλη αλλά να μην αφήνεις να πέφτει κάτω από το 7,2 το ρΗ σου. Αυτό μπορείς να το πετύχεις για παράδειγμα αυξάνοντας την ανατάραξη του νερού.

- Είσαι σίγουρη όμως για τις τιμές που μου λες?

- Πως είχες πριν το διοξείδιο 7,4 όταν το δίκτυο στις περιοχές μας δεν βγάζει πουθενά κάτω από 7,6..?

- Εχεις ξύλα ή τύρφη στο ενυδρείο?

- Μήπως δεν είχες 7,4 αλλά παραπάνω?

- Τι τεστ χρησιμοποιείς?

Αλλος τρόπος είναι να αυξήσεις τις σκληρότητες του νερού, βάζοντας ασβεστολιθικές πέτρες μέσα. Ετσι θα ανέβουν οι τιμές και θα παρασύρουν και το ρΗ λίγο ψηλότερα.

Αλλη λύση είναι να μην χρησιμοποιείς DIY Co2 αλλά Flourish Εxcel. Στα ενυδρεία μου με τα ζωοτόκα αυτό κάνω και έτσι έχω και τα φυτά μου καλά και τα ψάρια μου στις τιμές που θέλω. :wootwoot:

Υ.Σ.: Δεν συμφωνώ καθόλου ότι τα γκάππυ για παράδειγμα μπορούν να ζουν καλά σε ρΗ 5,5 και σκληρότητες 5...

Διάβασε και αυτό: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=94711

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία μόνο!

Όταν έβαλες CO2 και έπεσε το pH το kH πόσο το μέτρησες;

Λογικά με κΗ στο 6 δεν θα πρέπει να ανσυχείς μια και η τιμή αυτή αποτελεί σταθεροποιητή του pH!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου προτείνω να αφαιρέσεις τη φιάλη αλλά να μην αφήνεις να πέφτει κάτω από το 7,2 το ρΗ σου. Αυτό μπορείς να το πετύχεις για παράδειγμα αυξάνοντας την ανατάραξη του νερού.

- Είσαι σίγουρη όμως για τις τιμές που μου λες?

- Πως είχες πριν το διοξείδιο 7,4 όταν το δίκτυο στις περιοχές μας δεν βγάζει πουθενά κάτω από 7,6..?

- Εχεις ξύλα ή τύρφη στο ενυδρείο?

- Μήπως δεν είχες 7,4 αλλά παραπάνω?

- Τι τεστ χρησιμοποιείς?

Είμαι σίγουρη. Είχα κάνει παρα πολλές μετρήσεις πριν και ήταν 7,4. Δεν έχω μέσα όυτε ξύλα ούτε τύρφη. Όλα τα τεστ που χρησιμοποιώ είναι υγρά της sera.

Επίσης το ph το μετράω και με το Deluxe PH της AQUARIUM PHARMACEUTICALS και μου βγαίνει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...