Jump to content

Τετρα


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ένα 6lt γυάλινο δοχείο και σκεφτόμουν να το βάλω πάνω στο γραφείο μου ως ενυδρειάκι. Εχω ένα εξωτερικό κρεμαστό φιλτράκι πολύ καλό για τα λίτρα αυτά και αν χρειαστεί ένα μικρό θερμοστάτη της σέρα αν θυμάμαι(είμαι δουλειά).

Ως προς φωτισμό ύπάρχει άφθονος μιας και το γραφείο βρίσκεται ακριβώς κάτω από το παράθυρο και υπάρχει και μπαλκονόπορτα οπότε είναι το δωμάτιο έχει όλη μέρα φως και τις απογευματινές ώρες έχω φωτιστικό φθορισμού στο γραφείο.

Βασικά όλα ιδανικά αλλά στα λίτρα αυτά δε ξέρω τι να βάλω...εκτός από σαλιγκαράκια . Καμιά ιδέα??

Εχω δεί μερικά neon, καρδηνάλιους και κάποια είδη τέτρα (νομίζω όλα μια οικογένεια είναι?!),απλά θέλουν νάναι κοπαδάκι απότι ξέρω. Μπορώ να βάλω στα λίτρα αυτά και αν ναι πόσα ώστε να μην ζορίζονται?

Υπάρχει δυνατότητα να μπούν και μερικά φυτάκια που θα τους αρέσουν κάποια ανούμπια πουναι αργής ανάπτυξης και έχω βάλει μία δράκενα και ένα μπαμπού (μόνο οι ρίζες τους και μέχρι τα 2/3 του βλαστού είναι μέσα στο νερό )

Περίμένω ιδέες και σύντομα ελπίζω να ανεβάσω και κάποια φώτο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ένα 6lt γυάλινο δοχείο και σκεφτόμουν να το βάλω πάνω στο γραφείο μου ως ενυδρειάκι. Εχω ένα εξωτερικό κρεμαστό φιλτράκι πολύ καλό για τα λίτρα αυτά και αν χρειαστεί ένα μικρό θερμοστάτη της σέρα αν θυμάμαι(είμαι δουλειά).

Τι ενοείς πολύ καλό;τι υλικά παίρνει;κάποιο μικρό σφουγκαράκι υποθέτω...

Ως προς φωτισμό ύπάρχει άφθονος μιας και το γραφείο βρίσκεται ακριβώς κάτω από το παράθυρο και υπάρχει και μπαλκονόπορτα οπότε είναι το δωμάτιο έχει όλη μέρα φως και τις απογευματινές ώρες έχω φωτιστικό φθορισμού στο γραφείο.

Δυστυχώς το φως που χρειάζονται τα φυτά διαφέρει κατα πολύ από το φως κοινής λάμπας αλλογόνου και αυτό από το παράθυρο... αν θές φυτάκια και όχι ενοχλητική πρασινίλα θα χρειαστείς ειδικό φωτισμό για ενυδρείο.

Βασικά όλα ιδανικά αλλά στα λίτρα αυτά δε ξέρω τι να βάλω...εκτός από σαλιγκαράκια . Καμιά ιδέα??

Έχω συναντήσει σε κάποιο "μαγαζι με ψαράκια" και πιό μικρό ενυδρείο με 3 καρδιναλιους αλλά δεν σημαίνει οτι αυτό γίνεται χωρίς να ταλαιπωρηθούν τα ψαράκια και να επιβιώσουν για πολυ...

Εχω δεί μερικά neon, καρδηνάλιους και κάποια είδη τέτρα (νομίζω όλα μια οικογένεια είναι?!)

,απλά θέλουν νάναι κοπαδάκι απότι ξέρω. Μπορώ να βάλω στα λίτρα αυτά και αν ναι πόσα ώστε να μην ζορίζονται?

Υπάρχει δυνατότητα να μπούν και μερικά φυτάκια που θα τους αρέσουν κάποια ανούμπια πουναι αργής ανάπτυξης και έχω βάλει μία δράκενα και ένα μπαμπού (μόνο οι ρίζες τους και μέχρι τα 2/3 του βλαστού είναι μέσα στο νερό )

Περίμένω ιδέες και σύντομα ελπίζω να ανεβάσω και κάποια φώτο..

Η μόνη αμαρτωλή ιδέα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο μονομάχος,αμαρτωλή είναι γιατί αν και το ψάρι μπορεί να ζήσει χρονικά και όλη του την ζωή (έως και 3,5 χρόνια) σε τόσο μικρό χώρο, δεν θα σου δείξει όλη την μεγαλοπρέπειά του καί ίσως μαραζώσει (σε ενημερώνω γιατί αν ρωτήσεις σε μαγαζί θα σου πούνε με μια έκφραση απόλυτης σοφίας "6 λίτρα...και πολλά είναι" :wootwoot: )...

Προσωπική άποψη είναι να το πάς αντίστροφα, δηλαδή να μας πείς τι θέλεις να φτιάξεις και απο 'κει και πέρα να σου προτείνουμε κάποια ελλάχιστα λίτρα για να χωράει και στο γραφείο σου.Να είσαι σίγουρος οτι έτσι το αποτέλεσμα θα το χαρείς περισσότερο και οι οργανισμοί που θα φιλοξενείς θα θα σε αποζημειώσουν γρήγορα για τα παραπάνω ευρώ που θα δώσεις με την καλή τους υγεία. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μονομάχους και μάλιστα πολλούς,γιατί έχω κάνει και αναπαραγωγή,έχω ήδη 3 54lt απλά ήθελα κάτι ευχάριστω για το χώρο του γραφείου μου και θα προτιμούσα να έχει και κίνηση για να μη βάλω μόνο φυτά..

Καλά στη χειρότερη μπορώ να βάλω μερικά σαλιγκαράκια αρκεί να μη τρώνε τα φυτάκια..Έχω ήδη 1 apple snail ίσως να έβαζα και 2-3 ακόμα ίδιου ή άλλου τύπου σαλιγκαράκια αν δε τρώνε φυτά(εννοείτε ότι κάτι θα ρίχνω από τροφή γιατί ο πεινασμένος όλα τα τρώει...).Αλλά αναρωτιόμουν 4-5 νέον δε τους φτάνουν 6lt?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η σελίδα που έδωσε ο viciouscircle.Πάντως και 3-4 νεον πιστεύω θα είναι καλά

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να κάνω:

Τά πιό πορωτικά μικρά ενυδρεία

Διάβασε τα λίτρα του κάθε ενυδρείου και ψάξου...

Οντώς πολύ καλές ιδέες! Τελικά ή θα βάλω 4-5 νέον ή 2 σαλιγκαράκια και μερικές γαριδούλες γλυκού αν και δε ξέρω πολλά γιαυτές...

Κάποιοι είδα αναφέρουν και κάτι για βατραχάκια και χελωνάκια αλλά αυτά που πουλάνε δε μεγαλώνουν αρκετά και πάλι δε θέλουν βράχο(όλο κολύμπι θα κουράζονται...)?Ξέρει κάποιος κάτι σχετικό?

Link to comment
Share on other sites

Σαυτα τα λιτρα δυστυχως εγω δεν θα σου προτεινα να βαλεις κανενα ψαρι,τα Νεον ειναι καλα να τα κραταμε σε μεγαλες ομαδες 20,30 ατομων και φυσικα σε πολυ μεγαλυτερα ενυδρεια.Εκει σχηματιζουν κοπαδι ζωντας αξιοπρεπως και μπορεις να τα χαρεις για πολλα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...