Jump to content

θολο νερο


Recommended Posts

΄θολο νερο΄

θα παρακαλούσα όσους είχαν την ίδια ατυχη εμπειρία με μένα και βρήκαν θεραπεία ή όσους πιστεύουν οτι γνωρίζουν τη λύση του προβλήματος να δώσουν τα φώτα τους :

Εχω ένα ενυδρείο 230 λτρ περίπου με 2 δίσκους.

απο την 20η μέρα λειτουργειας του άρχισε να θολώνει το νερό και εμφανίστηκε αρκετή άργη σε τζάμια και χαλίκια!!!!!!!και τα φυτά επίσης είναι ................ αστα να πάνε απο άλγη χωρίς βελτίωση εδω και 2 μήνες. Οι κάτοικοι (2 δίσκοι ) χαίρουν άκρας υγείας (φαινομενικά τουλάχιστον) και δεν ενοχλούνται απο την θολούρα του νερού. Δοκίμασα το aqua clear το οποίο έδωσε την όψη του νερομένου ουζου στο νερό και η οποία παραμένει με ελάχιστη βελτίωση. Στο ενυδρείο δουλέυουν ένα εσωτερικο φίλτρο και 2 εξωτερικα ( στη σειρα συνδεδεμένα). αμωνια,νιτρίτης,νιτρικα μηδενικά.Στις αλλαγες νερού ψευτοκαθαρίζει αλλα επανέρχεται στα ίδια με απο 2 3 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

΄θολο νερο΄

θα παρακαλούσα όσους είχαν την ίδια ατυχη εμπειρία με μένα και βρήκαν θεραπεία ή όσους πιστεύουν οτι γνωρίζουν τη λύση του προβλήματος να δώσουν τα φώτα τους :

Εχω ένα ενυδρείο 230 λτρ περίπου με 2 δίσκους.

απο την 20η μέρα λειτουργειας του άρχισε να θολώνει το νερό και εμφανίστηκε αρκετή άργη σε τζάμια και χαλίκια!!!!!!!και τα φυτά επίσης είναι ................ αστα να πάνε απο άλγη χωρίς βελτίωση εδω και 2 μήνες. Οι κάτοικοι (2 δίσκοι ) χαίρουν άκρας υγείας (φαινομενικά τουλάχιστον) και δεν ενοχλούνται απο την θολούρα του νερού. Δοκίμασα το aqua clear το οποίο έδωσε την όψη του νερομένου ουζου στο νερό και η οποία παραμένει με ελάχιστη βελτίωση. Στο ενυδρείο δουλέυουν ένα εσωτερικο φίλτρο και 2 εξωτερικα ( στη σειρα συνδεδεμένα). αμωνια,νιτρίτης,νιτρικα μηδενικά.Στις αλλαγες νερού ψευτοκαθαρίζει αλλα επανέρχεται στα ίδια με απο 2 3 ημέρες.

πρωι-βραδι ένα κατεψυγμενο κύβο. φιλτρα eheim 2217 + fluval 300 και εσωτερικο blueline 7000

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος που αναφέρεις δείχνει οτι το ενυδρείο δεν έχει στρωθεί καλά (δεν ξερω πως βγαίνουν καλές οι τιμές...μπορεί λόγω άλγης), πως το έστρωσες? οι δίσκοι σε πόσο καιρό μπήκαν μέσα? Σε τι κέλβιν είναι οι λαμπτήρες σου και τί είδος-βατ λαμπτήρες είναι? τι φυτά έχεις βάλλει? δεν βρίσκω τη χρησιμότητα σύνδεσης των εξωτερικών φίλτρων σε σειρά, βάλ'τα ξεχωριστά και οι σωλήνες εισροής του νερού από το ενυδρείο πρός τα φίλτρα μακριά μεταξύ τους τι υλικά έχουν τα φίλτρα και με ποιά σειρά? επίσης τσέκαρε τα υλικά των φίλτρων,μπορεί να μπουκώσουν από τη θολούρα, τέλος ενημέρωσέ μας για χρήση κάποιου άλλου χημικού που έχεις ίσως βάλλει.

(sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά μόνο έτσι θα μάθουμε τι συμβαίνει και θα σε βοηθήσει όποιος ξέρει κάτι)

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι τωρα kelvin αλλα ειναι mia tropical 80 cm της arcadia Τ5.για 7 ωρεσ την ημερα.

τα φίλτρα στη σειρα τα δοκίσμασα σε ενα ενυδρείο toy carfour 100 lt με προβλημα άλγης και το πρωί νόμιζα ότι τα ψάρια δεν κολυμπουσαν στο νερό αλλα έπλεαν στον αερα τόσο πολυ καθάρισε το νεράκι μεσα σε 10 ώρες .Τα φίλτρα έχουν 4 kg substrat pro και 6 βιοσφαιρες καθως και αρκετο υαλοβάβμακα.για το στρώσιμο δεν θα διαφωνήσω ότι ήταν αυτο που ήθελα αλλα λόγω έλλειψης χρόνου...........ως συνήθως εγενετο.Τα ψαράκια να είναι καλά.επίσης επιχειρώ τεράστιες αλλαγές νερου περιπου 80 λίτρα καθαρό νερο κάθε βδομάδε μαζί με 20 λτρ απο στρωμένο ενυδρείο. ηκατάσταση πήγε προς το καλύτερο αλλα με τη χρήση του aqua clear επανήλθε στα ιδια δυστυχώς χωρις να βάλω πολύ (περιπου 5 ml sta 230 ltr)

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω οτι έχεις κάτω από 0.2watt/lt το οποίο σημαίνει οτι τα φυτά δεν θα φωτοσυνθέτουν αρκετά και τα συστατικά που χρειάζονται θα τα παίρνει η άλγη, αν θές να τρώνε τα φυτάκια πρέπει σίγουρα να αυξήσεις τον φωτισμό σου.Κάτι άλλο,μήπως το ενυδρείο το βλέπει ήλιος η γενικά πέφτει πάνω του φυσικό ή άλλο φώς?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω & εγώ αντίστοιχο πρόβλημα με θολό νερό.

Το ενυδρείο το έχω 2,5 χρόνια περίπου, και το θολό νερό εμφανίστηκε μαζί με κάτι μικροοργανισμούς (σα σκουληκάκια) στα τζάμια του ενυδρείου το τελευταίο 5μηνο. Από το pet shop μου έδωσαν το Crystal Water μπας & λυθεί το πρόβλημα. Λέτε να το βαλω με την επόμενη αλλαγή ή μπα?

Έγινε επεξεργασία - eve_gr2000
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω & εγώ αντίστοιχο πρόβλημα με θολό νερό.

Το ενυδρείο το έχω 2,5 χρόνια περίπου, και το θολό νερό εμφανίστηκε μαζί με κάτι μικροοργανισμούς (σα σκουληκάκια) στα τζάμια του ενυδρείου το τελευταίο 5μηνο. Από το pet shop μου έδωσαν το Crystal Water μπας & λυθεί το πρόβλημα. Λέτε να το βαλω με την επόμενη αλλαγή ή μπα?

Καλό θα ήταν να ανοίξεις ένα νέο θέμα όπου θα μας αναλύσεις το πρόβλημα σου!

Η κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη και καλό θα ήταν να μην μπερδεύουμε τις συζητήσεις με 2 διαφορετικά θέματα!

Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση!

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...