Jump to content

αναπληρωση νερου


Recommended Posts

γεια σας φιλοι μου.μια(οχι μια) ερωτηση οσον αφορα την αναπληρωση του νερου.

1.οταν δουλευει το ανεμιστηρακι που χτυπαει την επιφανεια του νερου εξατμιζεται πιο πολυ νερο απο οταν δεν δουλευει?

2.διαβασα τα αρθρα περι αναπληρωσησ του νερου αλλα δεν βρηκα την λυση,θα παω διακοπες σε κανα μηνα με το καλο και εχω ηδη αγχωθει(οπως και θα επρεπε) οσον αφορα το νερο.αναζητω κατι απλο και λειτουργικο για την πληρωση του νερου.

3.οταν δουλευει το ανεμηστηρακι η θερμοκρασια του νερου μενει σταθερη στους 25-26 βαθμους.οταν το σβηνω ανεβαινει(προσ το παρον) στους 28-30.

4.τι να κανω στην περιοδο των διακοπων?τα φωτα σας!!!!

υ.γ.

στο ενυδρειο εχω ψαρια νεον,τετρα,ραμιρεζι,corydoras,γλυφτη.αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Εαάν δεν εχεις καποιο πλα΄νο για αναπλήρωση του νερού μη βάλεις

ανεμηστιράκια!

εγώ στο δικό μου έχω 1 ανεμηστιράκι και στα 100λτ εχανα κάθε μέρα

περίπου 2-3λτ ! ειδικά οταν ειχε ζέστη!

οτι κάνει δουλεια ασυζητητη αλλά έχει και κάποιο ισχυρό τίμημα τελικα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να σου πω μια καλησπερα..Στο ζουμι τωρα...

1.Ναι

2.Προσωπικα συμπληρωνω με νερο βρυσης και νερο απο λιντλ μερια(μισο-μισο)

3.να το βαλεις με ταφ στον χρονοδιακοπτη σου ωστε οταν αναβουν τα φωτα σου να δουλευει και ο ανεμιστηρας.

4.Αν λειπεις για λιγες μερες no problem!Αν για πολλες τοτε :wootwoot: ψαξε για κανενα συγγενη-γειτονα εμπιστοσυνης να σου κανει τη "δουλεια"

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βαλεις ενα δοχειο με νερο με 2 κυκλοφορητες. Ο ενας θα ανακατεβει το νερο 24χ7.

Ο αλλος μπορει να μπει σε χρονοδιακοπτη και με μια σωληνα να "κερναει" νερο το ενυδριο για το χρονικο διαστημα που θα του ορισεις.

ΠΧ

Μ ενα κυκλοφορητη 800λτ/ωρα αν χανεις ~10λιτρα την ημερα θα τον βαλεις 1 φορα την ημερα για περιπου 1 λεπτο. Τωρα αν παρεις καλο χρονοδιακοπτη με εβδομαδιαιο προγραμμα μπορεις να το βαλεις καθε 2 μερες κτλ κτλ

Θελει ομως πειραματα μεχρι να εισαι σιγουρος οτι συμπληρωνεις την σωστη ποσοτητα.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια εβδομαδα που το παρατηρω.τελικα με το ανεμιστηρακι να δουλευει συνεχεια χανω 3 λιτρα νερο την ημερα.σκεφτομαι, μιας και εχω μια μικρη αντλια εκτος του να βαλω το ανεμιστηρακι να δουλευει οταν δουλευει και το φως να την συνδεσω με ενα φλοτερ που εχω με ενσωματωμενο διακοπτακι και οταν πεφτει η σταθμη να δουλευει και να σταματαει απο εντολη του φλοτερ.αυτο που φοβαμαι μιας και το εχω δει πολλες φορες απο την δουλεια μου,μηπως το φλοτερ τραβηξει υγρασια και γινει εδω το ελα να δεις :wootwoot:...

σε κανα 2 ημερες που θα το μετρησω καλυτερα θα το δοκιμασω και θα σας πω τα αποτελεσματα.

ευχαριστω για την βοηθεια σας.το μονο που μενει ειναι σκεψη και τα ματια 14 :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...