Jump to content

Μεταλλικο εμφιαλωμενο νερό για αλλαγές?


Recommended Posts

Γεια σας,

Εχω ένα φυτεμένο ενυδρείο 75 λτ στο οποιο δυστυχώς έχουν απομείνει μετά από απώλειες(oranda redcup) και αντικαταστάσεις ενα χρυσοψαράκι και ένας pleco. Aντιμετωπίζω πρόβλημα με το νερό της περιοχής που είναι πολύ πολύ σκληρό και αλκαλικό. Τις τιμές ph τις ελέγχω με τίρφυ(κυμαίνονται τώρα στα 7,5-7,6) αλλά για την σκληρότητα δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω.Να φανταστείτε μέσα σε τρείς μήνες σε όλο το πάνω μέρος υπάρχουν έντονες επικαθήσεις αλάτων που δεν φεύγουν με τίποτα.Δοκίμασα από σήμερα αλλαγή με 12 λτ εμφιαλωμένου νερού. Προσπάθησα να βρώ νερό με μικρές τιμές σε νάτριο, μαγνήσιο κλπ. Επίσης και τα NO3 είναι γύρω στα 50. Οι υπόλοιπες τιμές στα αποδεκτά επίπεδα.Στο πρόγραμμα έχω από τον Σεπτέμβρη να χαρίσω το χρυσόψαρο και να βάλω guppies και molly.

Μήπως το εμφιαλωμένο είναι επικινδυνο? Διαβάζω κάποιες συμβουλές για απιονισμένο νερό. Περιλαμβάνεται και αυτο που πουλάνε στα σουπερ μαρκετ για σίδερα και ψυγεια αυτοκινήτων? Θεωρώ υπερβολικά τα χρήματα που απαιτούνται για reverse osmosis.

Θα ηθελα την βοήθεια σας για να αποφευχθούν τραγικά λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Εχω ένα φυτεμένο ενυδρείο 75 λτ στο οποιο δυστυχώς έχουν απομείνει μετά από απώλειες(oranda redcup) και αντικαταστάσεις ενα χρυσοψαράκι και ένας pleco. Aντιμετωπίζω πρόβλημα με το νερό της περιοχής που είναι πολύ πολύ σκληρό και αλκαλικό. Τις τιμές ph τις ελέγχω με τίρφυ(κυμαίνονται τώρα στα 7,5-7,6) αλλά για την σκληρότητα δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω.Να φανταστείτε μέσα σε τρείς μήνες σε όλο το πάνω μέρος υπάρχουν έντονες επικαθήσεις αλάτων που δεν φεύγουν με τίποτα.Δοκίμασα από σήμερα αλλαγή με 12 λτ εμφιαλωμένου νερού. Προσπάθησα να βρώ νερό με μικρές τιμές σε νάτριο, μαγνήσιο κλπ. Επίσης και τα NO3 είναι γύρω στα 50. Οι υπόλοιπες τιμές στα αποδεκτά επίπεδα.Στο πρόγραμμα έχω από τον Σεπτέμβρη να χαρίσω το χρυσόψαρο και να βάλω guppies και molly.

Μήπως το εμφιαλωμένο είναι επικινδυνο? Διαβάζω κάποιες συμβουλές για απιονισμένο νερό. Περιλαμβάνεται και αυτο που πουλάνε στα σουπερ μαρκετ για σίδερα και ψυγεια αυτοκινήτων? Θεωρώ υπερβολικά τα χρήματα που απαιτούνται για reverse osmosis.

Θα ηθελα την βοήθεια σας για να αποφευχθούν τραγικά λάθη.

Το εμφιαλωμένο δεν είναι επικίνδυνο (αφού προσθέσεις αντιχλώριο βέβαια :wootwoot: ), δεν νομίζω όμως να σε συμφέρει, αφού σύμφωνα με τας γραφάς θα πρέπει να αλλάζεις 25 λίτρα νερό την εβδομάδα... Με αυτό τον τρόπο θα πέσουν και τα νιτρικά σου που είναι "τσιμπημένα".

Το απιονισμένο είναι όντως αυτό που βρίσκεις στα σούπερ μάρκετ, το χρησιμοποιώ και εγώ για να ρίξω σκληρότητες και PH... Για την αναλογία απιονισμένο - νερό βρύσης θα πρέπει να πειραματιστείς για να φτάσεις στο αποτέλεσμα που θέλεις. Και για καλό και κακό κάνε και τα συνηθισμένα τεστ στο απιονισμένο, ποτέ δεν ξέρεις :)

Πάντως μου ακούγεται λίγο παράξενο να χρησιμοποιείς τύρφη και να μην πέφτουν οι σκληρότητες... Μήπως υπάρχει κάτι μέσα στο ενυδρείο που τις ανεβάζει;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Εχω ένα φυτεμένο ενυδρείο 75 λτ στο οποιο δυστυχώς έχουν απομείνει μετά από απώλειες(oranda redcup) και αντικαταστάσεις ενα χρυσοψαράκι και ένας pleco. Aντιμετωπίζω πρόβλημα με το νερό της περιοχής που είναι πολύ πολύ σκληρό και αλκαλικό. Τις τιμές ph τις ελέγχω με τίρφυ(κυμαίνονται τώρα στα 7,5-7,6) αλλά για την σκληρότητα δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω.Να φανταστείτε μέσα σε τρείς μήνες σε όλο το πάνω μέρος υπάρχουν έντονες επικαθήσεις αλάτων που δεν φεύγουν με τίποτα.Δοκίμασα από σήμερα αλλαγή με 12 λτ εμφιαλωμένου νερού. Προσπάθησα να βρώ νερό με μικρές τιμές σε νάτριο, μαγνήσιο κλπ. Επίσης και τα NO3 είναι γύρω στα 50. Οι υπόλοιπες τιμές στα αποδεκτά επίπεδα.Στο πρόγραμμα έχω από τον Σεπτέμβρη να χαρίσω το χρυσόψαρο και να βάλω guppies και molly.

Μήπως το εμφιαλωμένο είναι επικινδυνο? Διαβάζω κάποιες συμβουλές για απιονισμένο νερό. Περιλαμβάνεται και αυτο που πουλάνε στα σουπερ μαρκετ για σίδερα και ψυγεια αυτοκινήτων? Θεωρώ υπερβολικά τα χρήματα που απαιτούνται για reverse osmosis.

Θα ηθελα την βοήθεια σας για να αποφευχθούν τραγικά λάθη.

Πόσο σκληρότητα έχεις δηλαδή? ΚΗ και GH.

Η χρήση εμφιαλωμένου μεταλλικού νερού είναι εντελώς λάθος αν θέλεις να ρίξεις τη σκληρότητα, καθώς το μεταλλικό νερό είναι πλούσιο σε ιχνοστοιχεία που θα σου ανεβάσουν τελικά τη σκληρότητα.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις απιονισμένο νερό, να το αναμίξεις με νερό της βρύσης ώστε να ρίξεις τη σκληρότητα μακροπρόθεσμα μέσα από τις αλλαγές. Αλλά θα αποδειχθεί ασύμφορο οικονομικά μακροπρόθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σκληρότητα έχεις δηλαδή? ΚΗ και GH.

Η χρήση εμφιαλωμένου μεταλλικού νερού είναι εντελώς λάθος αν θέλεις να ρίξεις τη σκληρότητα, καθώς το μεταλλικό νερό είναι πλούσιο σε ιχνοστοιχεία που θα σου ανεβάσουν τελικά τη σκληρότητα.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις απιονισμένο νερό, να το αναμίξεις με νερό της βρύσης ώστε να ρίξεις τη σκληρότητα μακροπρόθεσμα μέσα από τις αλλαγές. Αλλά θα αποδειχθεί ασύμφορο οικονομικά μακροπρόθεσμα.

Σημερα 4η ημέρα με τίρφυ(θα την βγάλω τώρα)

GH 300,dKH 200-300,PH 7,8,No3 <80.

Link to comment
Share on other sites

Με το εμφιαλωμένο νερό το μόνο που θα πετύχεις είναι το να ανεβάσεις τις τιμές σου και όχι να τις κατεβάσεις.

Συγκεκριμένα άν διαβάσεις και πάνω στο μπουκάλι θα δείς ότι το PH συνήθως στα εμφιαλωμένα νερά είναι 8+ και η αγωγιμότητα περισσότερο από 500μs!

Για την περίπτωση σου θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις απιονισμένο νερό ή νερό από αντίστροφη όσμωση... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Με το εμφιαλωμένο νερό το μόνο που θα πετύχεις είναι το να ανεβάσεις τις τιμές σου και όχι να τις κατεβάσεις.

Συγκεκριμένα άν διαβάσεις και πάνω στο μπουκάλι θα δείς ότι το PH συνήθως στα εμφιαλωμένα νερά είναι 8+ και η αγωγιμότητα περισσότερο από 500μs!

Για την περίπτωση σου θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις απιονισμένο νερό ή νερό από αντίστροφη όσμωση... :wootwoot:

Τελικά δεν τα κατάφερα

Η μάλλον κατάφερα να χάσω όλα τα ψαράκια μου ( 5 συνολικά σε 2 μήνες) εκτός από ένα pleco που απέμεινε ολομόναχος. Θα κάνω υπομονη έως τα τέλη Αυγούστου και μετά μάλλον θα στραφώ σε molly και guppies.

Tα ψαράκια μετά από αλλαγές νερού 'εδειχναν να έχουν μικρές μικρές φυσσαλίδες στην ουρά. Εμεναν στον βυθό όλη την ημέρα. Θα ανοιξω όμως άλλο θέμα για αυτό στα ψάρια κρυου νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...