Jump to content

Κρύβονται...


Recommended Posts

Παρατήρησα τις τελευταίες μέρες στο ενυδρείο σχεδον όλα τα ψάρια όταν ανάβει το φως κρύβονται. Ειδικά τα danio δεν κρυβόντουσαν ποτέ από την ημέρα που τα είχα βάλει. Επίσης παρατηρώ ότι δεν τρώνε όπως έτρωγαν. Όταν έριχνα τροφή έτρεχαν όλα πάνω στην επιφάνια να φάνε τώρα είναι σαν να μην δίνουν σημασία. Το ενυδρείο είναι 120lt και οι τιμές είναι φυσιολογικές εκτός από τα ΝΟ3 που ούτως ή αλλιώς πάντα εκεί κυμαινόντουσαν λόγο του νερού εδώ σπετσες. Οι μετρήσεις βγήκαν ως εξής:

PH:7

GH:5

KH:4

NO2:0

NH4:0

NO3:25

Θερμοκρασία 26 βαθμούς η οποία καμιά φορά μπορεί να ανέβει και 28. Τον θερμοστάτη τον έχω κλείσει τελείως λογου του ότι τώρα είναι και η ζέστη. Τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή διακόσμησης, ίσως έχεις έντονο χρώμα χαλικιού, άνοιγε το φώς 1 ώρα αφού ξημερώσει στο δωμάτιο, τάιζε αργότερα στην ημέρα, δοκίμασε να σταματήσεις το τάισμα για 1,2 μέρες, δοκίμασε λίγο πιό συχνές αλλαγές νερού (μείωση NO3), έλεγξε για συμπτώματα ασθένειας, έλεγξε τις διακυμάνσεις της θερμοκρασίας μέσα στο 24ωρο... , τα ψαράκια που αντιδρούν έτσι, για κάποιο λόγο στρεσάρονται...

Αυτά θα κοιτούσα εγώ αφού οι ενέργειες αυτές δεν θα κάνουν καμία ζημειά και θα σου δείξουν τι θέλουν τα ψάρια σου. :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Αεραντλία Έχεις?Τα ψάρια μήπως βρίσκονται στην επιφάνεια ή κοντά σε αυτήν?

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλία Έχεις?Τα ψάρια μήπως βρίσκονται στην επιφάνεια ή κοντά σε αυτήν?

Σωστά :wootwoot: και η του νερού ροή μετράει επίσης...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή διακόσμησης, ίσως έχεις έντονο χρώμα χαλικιού, άνοιγε το φώς 1 ώρα αφού ξημερώσει στο δωμάτιο, τάιζε αργότερα στην ημέρα, δοκίμασε να σταματήσεις το τάισμα για 1,2 μέρες, δοκίμασε λίγο πιό συχνές αλλαγές νερού (μείωση NO3), έλεγξε για συμπτώματα ασθένειας, έλεγξε τις διακυμάνσεις της θερμοκρασίας μέσα στο 24ωρο... , τα ψαράκια που αντιδρούν έτσι, για κάποιο λόγο στρεσάρονται...

Αυτά θα κοιτούσα εγώ αφού οι ενέργειες αυτές δεν θα κάνουν καμία ζημειά και θα σου δείξουν τι θέλουν τα ψάρια σου. :wootwoot:

Στο ενυδρείο τα ψάρια έχουν μπει πριν 4 μήνες... Τέτοια αντίδραση δεν είχαν ούτε οταν πρωτο μπήκαν που ήταν όσο να 'ναι στρεσαρισμένα... Από τότε δεν έχει άλλαξει τίποτα ούτε στο φωτισμό ούτε υπάρχουν απότομες κινήσεις μπροστά στο ενυδρείο και παρατηρείται όσο είναι αναμένα τα φώτα... Ακόμα και όταν λείπω από το σπίτι που δεν είναι κανένας μέσα για να πεις ότι μπορεί να έγινε καμια αποτομη κίνηση που να τα στρεσάρει είναι κρυμμένα όταν μπαίνω στο σπίτι. Μέσα έχω 5 danio pearl 5 danio zebra, 4 colisa chuna και 3 coridina japonica... Δεν ξέρω τι να κάνω... Εγώ υπέθεσα ότι θα είναι κάτι στις μετρήσεις του νερού. Αλλά τα βρήκα όλα φυσιολογικά. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι η ζέστη που μπορεί αν κλείσω για λίγο το air condition να ανεβαίνει η θερμοκρασία. Τώρα πλεον το air condition το αφήνω μόνιμα ανοιχτό ακόμα και όταν λείπω και έχω ανοίξει και το καπάκι να αερίζεται... Δε ξέρω τι άλλο να κάνω... Το μόνο που ελπίζω είναι να μην πάθουν τπτ τα ψαράκια μου... Τώρα όσο αφορά το NO3 δε γίνεται κάτι με τις αλλαγές νερού γιατί γύρω στο 25 βγάζει η όσμοση μιας και της βρύσης είναι πάνω απο 100 (της βρύσης δεν το πίνουμε)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...