Jump to content

αλλαγες νερου


Recommended Posts

θα ηθελα σας ρωτησω στις αλλαγες νερου στο ενυδρειο μας προσθετουμε την αναλογη ποσοτητα water conditioners με το φρεσκο νερο που προσθετουμε η ποσοτητα ιση με την χωρητικοτητα του ενυδρειου?

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Eννοεις βεβαιως αντιχλωριο ε?Εφοσον στο ενυδρειο μας στο αρχικο γεμισμα εχουμε βαλει την ποσοτητα αντιχλωριου που αντιστοιχει σε ολο τον ογκο του ενυδρειου μας,στη συνεχεια προσθετουμε σε καθε αλλαγη το αντιχλωριο που αντιστοιχει μονο στα λιτρα του νερου της αλλαγης.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι εάν ετοιμάζεις το νερό για αλλαγή σε δοχείο, να βάζεις την ανάλογη ποσότητα αντιχλωριου για τα αντίστοιχα λίτρα που θα αλλάξεις.

Εάν θα ρίξεις το νερό κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο, τότε να βάζεις αντιχλωριο αντίστοιχο όλων των λίτρων του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο αντιχλώριο θα πρέπει κάποιος να ρίξει στην περίπτωση που αναφέρεται πιο πάνω με έχει απασχολήσει και μένα στο παρελθόν.

Η δική μου λογική λέει ότι οι εταιρείες παραγωγής τους έχουν υπολογίσει την μέγιστη επιτρεπτή περιεκτικότητα σε χλώριο, χλωραμίνες και βαρέα μέταλλα που (θεωρητικά) έχει το πόσιμο νερό σε ένα π.χ. λίτρο του και σου λένε τόσα ml σε τόσα λίτρα του νερού αυτού. Στα προϊόντα τους έχουν λοιπόν τις ενεργές ουσίες οι οποίες μπορούν να εξουδετερώσουν την συγκεκριμένη ποσότητα των άνω στοιχείων.

Η ποσότητα αυτή (των άνω στοιχείων) είτε βρίσκετε σε ένα π.χ. λίτρο ή σε δέκα θα εξουδετερωθεί από τα αντίστοιχα ml του προϊόντος.

Το μόνο θέμα που υπάρχει για μένα είναι μήπως αργεί περισσότερο η εξουδετέρωση αυτή από ότι αν δεν υπήρχε αυτή η κατά πολύ μεγαλύτερη αραίωση των μεν και των δεν στον συνολικό όγκο του νερού του ενυδρείου. Πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει με την διαλυτότητα (αν το λέω σωστά), δηλαδή το πόσο ομοιόμορφα μπορεί να διασκορπιστεί το κάθε προϊόν (γιατί θεωρητικά η εξουδετέρωση γίνεται ακαριαία μεταξύ των ενεργών στοιχείων του προϊόντος και αυτών που θέλουμε να εξουδετερώσουμε).

Αλλά ας μας πουν τίποτα και οι πιο έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή!!!

Για να μην μένουν και λάθος εντυπώσεις θεωρώ ότι μακράν το πιο σωστό είναι η προετοιμασία του νερού να γίνετε σε δοχείο αντίστοιχου όγκου με αυτό της αλλαγής μας. Μόνο έτσι μπορούμε να πετύχουμε παραπλήσιες παραμέτρους με το νερό του ενυδρείου μας και βέβαια δεν υπάχει θέμα για το πόσο αντιχλώριο χρειαζόμαστε και αν αυτό προλαβαίνει να κάνει τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτουμε τόσο αντιχλώριο, όσο αναλογεί στα λίτρα που προσθέτουμε στο ενυδρείο μετά την αλλαγή.

Το νερό που προσθέτουμε έχει τόσα "βλαβερά" συστατικά όσα μπορεί να "εξουδετερώσει" το αντιχλώριο.

Αυτό θα το καταλάβει κανείς ιδιαίτερα σε "φυτεμένο" όπου το αντιχλώριο δεν πρέπει να είναι είναι ούτε κατα ελάχιστο παραπάνω και τα λιπάσματα πρέπει να προστίθενται τουλάχιστον 12 ώρες μετά το αντιχλώριο, καθότι δεσμεύει και συστατικά του λιπάσματος...

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτουμε τόσο αντιχλώριο, όσο αναλογεί στα λίτρα που προσθέτουμε στο ενυδρείο μετά την αλλαγή.

Το νερό που προσθέτουμε έχει τόσα "βλαβερά" συστατικά όσα μπορεί να "εξουδετερώσει" το αντιχλώριο.

Αυτό θα το καταλάβει κανείς ιδιαίτερα σε "φυτεμένο" όπου το αντιχλώριο δεν πρέπει να είναι είναι ούτε κατα ελάχιστο παραπάνω και τα λιπάσματα πρέπει να προστίθενται τουλάχιστον 12 ώρες μετά το αντιχλώριο, καθότι δεσμεύει και συστατικά του λιπάσματος...

Πολύ σωστός :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Section moderator note







Θα ήθελα να παρακαλέσω να μην γράφουμε ό,τι θέλουμε και να κρατάμε το επίπεδο κόσμιο ώστε να μην προσβάλουμε κανέναν...

Δεν είναι ανάγκη να φτάσουμε στο σημείο να σβήνουμε Post και να κάνουμε παρατηρήσεις...

Υπάρχουν αρχάριοι ή άτομα που δεν γνωρίζουν ποιος κάνει πλάκα και ποιος όχι με αποτέλεσμα αν ακολουθήσουν τις οδηγίες σας και ρίξουν ολόκληρο το μπουκάλι ώστε να γλιτώσουν για την επόμενη 10ετία να χάσουν όλα τα ψάρια τους.

Τα ποστ που έδιναν σαφώς λανθασμένες απαντήσεις διαγράφησαν καθώς και αυτά που περιείχαν προσβλητικό τρόπο γραφής προς τρίτους. Την πλάκα σας μπορείτε να την κάνετε στο cafe!

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σκευάσματα που ξεκαθαρίζουν τον προβληματισμό σου φίλε karkos και άλλα που δεν το ξεκαθαρίζουν.

Για παράδειγμα η ΑΡΙ στο προϊόν της Stress Coat αναφέρει τα εξής:

Each dose of Stress Coat removes 3.0 ppm chlorine and 0.3 ppm heavy metals.

To protect fish and condition water:

Add two teaspoonfuls (10 ml) for every 10 U.S. gallons of aquarium water.

To remove chlorine and heavy metals and neutralize chloramines:

Add one teaspoonful (5 ml) for every 10 U.S. gallons (40 liters) of tap water.

Όπως μπορεί να διαπιστώσει κανείς η εταιρεία λέει ξεκάθαρα πως για προστασία των ψαριών χρειάζεται η δοσολογία για τα λίτρα ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του ενυδρείου, ενώ για την αφαίρεση ΜΟΝΟ του χλωρίου και των χλωραμίνων η δοσολογία αλλάζει και επηρεάζει μόνο το νερό της βρύσης.

Θα αναφέρω ένα παράδειγμα για να γίνει ίσως πιο κατανοητό.

Το σκεύασμα αναφέρει πως κάθε δοσολογία αφαιρεί 3ppm χλωρίου. Έστω ότι το νερό της βρύσης μας περιέχει 3mg χλωρίου ανά λίτρο. Αν κάνω αλλαγή νερού 50% σε ένα 20λιτρο ενυδρείο τότε προσθέτω 10 λίτρα χλωριομένου νερού σε άλλα 10 αποχλωριομένου. Αυτό σημαίνει ότι μόλις ανακατευθούν το νερό της αλλαγής με το νερό του ενυδρείου η συγκέντρωση χλωρίου θα γίνει η μισή δηλαδή 1.5 ppm (1.5 mg χλωρίου ανά λίτρο). Άρα η ποσότητα που θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε είναι ακριβώς η μισή δοσολογία από αυτήν που αναφέρει πάνω το σκεύασμα.

Τώρα το αν θα αποφασίσουμε να ρίξουμε ολόκληρη τη δοσολογία σε ένα μπετόνι που θα προετοιμάσουμε το νερό ή τη μισή εφόσον το νερό προστεθεί στο ενυδρείο είναι δική μας υπόθεση και εξαρτάται από το πόσο θέλουμε να στρεσσάρουμε τα ψάρια μας βάζοντας τους κατευθείαν νερό με χλώριο στο ενυδρείο και περιμένοντας να δράσει το αντιχλώριο...

Καλό είναι να "φτιάχνεις" το νερό σου σε ένα μπετόνι με την απαραίτητη ποσότητα αντιχλωρίου και μετά να το προσθέτεις στο κυρίως ενυδρείο.

Και το βασικότερο: ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ και ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ τις οδηγίες του κάθε σκευάσματος ώστε να μην έχουμε ανεπιθύμητα αποτελέσματα!

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Section moderator note







Θα ήθελα να παρακαλέσω να μην γράφουμε ό,τι θέλουμε και να κρατάμε το επίπεδο κόσμιο ώστε να μην προσβάλουμε κανέναν...

Δεν είναι ανάγκη να φτάσουμε στο σημείο να σβήνουμε Post και να κάνουμε παρατηρήσεις...

Υπάρχουν αρχάριοι ή άτομα που δεν γνωρίζουν ποιος κάνει πλάκα και ποιος όχι με αποτέλεσμα αν ακολουθήσουν τις οδηγίες σας και ρίξουν ολόκληρο το μπουκάλι ώστε να γλιτώσουν για την επόμενη 10ετία να χάσουν όλα τα ψάρια τους.

Τα ποστ που έδιναν σαφώς λανθασμένες απαντήσεις διαγράφησαν καθώς και αυτά που περιείχαν προσβλητικό τρόπο γραφής προς τρίτους. Την πλάκα σας μπορείτε να την κάνετε στο cafe!

Ευχαριστώ.

ΚΑΙ ΑΥΤΟ;

Εάν θα ρίξεις το νερό κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο, τότε να βάζεις αντιχλωριο αντίστοιχο όλων των λίτρων του ενυδρείου.

:wootwoot::):(:wootwoot::)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΑΥΤΟ;

Εάν θα ρίξεις το νερό κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο, τότε να βάζεις αντιχλωριο αντίστοιχο όλων των λίτρων του ενυδρείου.

:wootwoot::):(:wootwoot::)

Άλλο το να απαντάς κάτι διαφορετικό βάση των οδηγιών του συγκεκριμένου σκευάσματος που έχεις και άλλο να εμπαίζεις με τις απαντήσεις σου τους υπόλοιπους. Καλύτερα μην το συνεχίσεις με τον προκλητικό αυτό τρόπο...

Επίσης να αναφέρω πως κάποια σκευάσματα αναγράφουν στις οδηγίες χρήσης τους πως η συμπλήρωση του σκευάσματος πρέπει να γίνεται με βάση τα λίτρα του ενυδρείου και όχι του νερού που προσθέτουμε. Αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί είναι αρκετά πιο αραιωμένα από κάποιο άλλο αντίστοιχο σκεύασμα άλλης εταιρείας.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

To protect fish and condition water:

Add two teaspoonfuls (10 ml) for every 10 U.S. gallons of aquarium water.

To remove chlorine and heavy metals and neutralize chloramines:

Add one teaspoonful (5 ml) for every 10 U.S. gallons (40 liters) of tap water.

Όπως μπορεί να διαπιστώσει κανείς η εταιρεία λέει ξεκάθαρα πως για προστασία των ψαριών χρειάζεται η δοσολογία για τα λίτρα ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του ενυδρείου, ενώ για την αφαίρεση ΜΟΝΟ του χλωρίου και των χλωραμίνων η δοσολογία αλλάζει και επηρεάζει μόνο το νερό της βρύσης.

Αυτο ισχυει σχεδον για ολα τα "Αντιχλωρια"!!!

Αν θελουμε απλα αποχλωριωση του νερου πριν μπει στο συστημα μας, χρησιμοποιουμε την ποσοτητα για τα λιτρα του νεου νερου. Επειδη ομως τα περισσοτερα εχουν και συστατικα που βοηθουν στην προστασια των εξωτερικων ιστων των ψαριων καλο θα ηταν να χρησιμοποιουνται για το συνολικο ογκο του ενυδρειου μας! Τιθεται λοιπον το θεμα της οικονομιας ή της καλυτερης προστασιας των ψαριων μας. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Section moderator note







Θα ήθελα να παρακαλέσω να μην γράφουμε ό,τι θέλουμε και να κρατάμε το επίπεδο κόσμιο ώστε να μην προσβάλουμε κανέναν...

Δεν είναι ανάγκη να φτάσουμε στο σημείο να σβήνουμε Post και να κάνουμε παρατηρήσεις...

Υπάρχουν αρχάριοι ή άτομα που δεν γνωρίζουν ποιος κάνει πλάκα και ποιος όχι με αποτέλεσμα αν ακολουθήσουν τις οδηγίες σας και ρίξουν ολόκληρο το μπουκάλι ώστε να γλιτώσουν για την επόμενη 10ετία να χάσουν όλα τα ψάρια τους.

Τα ποστ που έδιναν σαφώς λανθασμένες απαντήσεις διαγράφησαν καθώς και αυτά που περιείχαν προσβλητικό τρόπο γραφής προς τρίτους. Την πλάκα σας μπορείτε να την κάνετε στο cafe!

Ευχαριστώ.

Θα ήθελα να εκφράσω με μεγάλη μου λύπη ότι η ενέργεια αυτή – όσον αφορά τη δική μου δημοσίευση – ήταν λανθασμένη και θέλω να πιστεύω ότι έγινε από λάθος.

Αυτό το στηρίζω στο ότι :

  • Η απάντησή μου ήταν πολύ κόσμια σε ένα σχόλιο που ειρωνευόταν μία δημοσίευση ενός άλλου μέλους του forum.
  • Δεν καταλαβαίνω από πού συμπεραίνεται ότι δίνονται οδηγίες για να ρίξουμε ολόκληρο το μπουκάλι του αντιχλώριου.
  • Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω που είδες ότι κάνω πλάκα, μια και η απάντησή μου ήταν σοβαρότατη.
  • Το αν το ότι συμφωνούσα με την άποψη του navy ήταν σωστό ή λάθος δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση τη διαγραφή της δημοσίευσης. Και λάθος να ήταν, νομίζω ότι ο ρόλος του mod δεν είναι αυτός του κριτή και να σβήνει αυτό που πιστεύει ότι ήταν λάθος. Εξ’ άλλου είναι αμέτρητα τα παραδείγματα μέσα σε αυτό το forum που δεν έχουν διαγραφεί λάθος απόψεις, όπως επίσης δεν σβήστηκε στην συγκεκριμένη περίπτωση η άποψη του navy. Πάντως για να δώσω και μία διευκρίνιση, το λάθος μου ήταν ότι όταν απάντησα είχα στο μυαλό μου το προϊόν που χρησιμοποιώ (το Prime) που σαφώς αναφέρει ότι αν το ρίξουμε κατ’ ευθείαν στο ενυδρείο ρίχνουμε τη δόση για όλα τα λίτρα, και δεν το ανέφερα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πάντος οτι θα ήταν πολύ καλό (κατανοώ οτί είναι δύσκολο) έστω μελλοντικά να "σημαδεύονται" από τους αντίστιχους συντονιστές οι λάθος συμβουλές ή οι δημοσιεύσεις που μπερδεύουν, για την αποφυγή κακής πληροφόρισης από το φόρουμ.

(δεν αναφέρομαι στον κύριο Aramis)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να εκφράσω με μεγάλη μου λύπη ότι η ενέργεια αυτή – όσον αφορά τη δική μου δημοσίευση – ήταν λανθασμένη και θέλω να πιστεύω ότι έγινε από λάθος.

Αυτό το στηρίζω στο ότι :

  • Η απάντησή μου ήταν πολύ κόσμια σε ένα σχόλιο που ειρωνευόταν μία δημοσίευση ενός άλλου μέλους του forum.
  • Δεν καταλαβαίνω από πού συμπεραίνεται ότι δίνονται οδηγίες για να ρίξουμε ολόκληρο το μπουκάλι του αντιχλώριου.
  • Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω που είδες ότι κάνω πλάκα, μια και η απάντησή μου ήταν σοβαρότατη.
  • Το αν το ότι συμφωνούσα με την άποψη του navy ήταν σωστό ή λάθος δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση τη διαγραφή της δημοσίευσης. Και λάθος να ήταν, νομίζω ότι ο ρόλος του mod δεν είναι αυτός του κριτή και να σβήνει αυτό που πιστεύει ότι ήταν λάθος. Εξ’ άλλου είναι αμέτρητα τα παραδείγματα μέσα σε αυτό το forum που δεν έχουν διαγραφεί λάθος απόψεις, όπως επίσης δεν σβήστηκε στην συγκεκριμένη περίπτωση η άποψη του navy. Πάντως για να δώσω και μία διευκρίνιση, το λάθος μου ήταν ότι όταν απάντησα είχα στο μυαλό μου το προϊόν που χρησιμοποιώ (το Prime) που σαφώς αναφέρει ότι αν το ρίξουμε κατ’ ευθείαν στο ενυδρείο ρίχνουμε τη δόση για όλα τα λίτρα, και δεν το ανέφερα.

Ευχαριστώ.

Φιλε μου δεν νομιζω οτι η παρατηρηση εγινε για σενα οποτε δεν χρειαζεται να το παιρνεις τοις μετρητοις!!!! Αν δεν κανω λαθος εσυ εγραψες αυτο:

Φίλε segusm, αυτό είναι το ωραίο με τα forum.

Ακούς και μαθαίνεις. Αν και ο navy δηλώνει αρχάριος, ξέρει κάτι

που εσύ μάλλον δεν ήξερες!

Οντως πολυ κοσμια και ευστοχη απαντηση! Οποτε καταλαβαινεις οτι μαλλον βιαστηκες να παρεξηγηθεις. Η παρατηρηση του Γιαννη ειχε να κανει σχολια αλλων μελλον που σε καμια περιπτωση δεν ταιριαζαν στο υφος του ΑΖ!!! Απο εκει και περα το ποστ σου σβηστηκε μαζι με τα επιμαχα ποστ ουτως ωστε να μην φαινεται ξεκαρφωτο αφου πλεον τα υπολοιπα δεν θα υπηρχαν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Aramis καλημέρα,

με πρόλαβε και με κάλυψε ο Nidal. Από τη στιγμή που θα έμενε το δικό σου ποστ ορατό, θα φαινόταν ξεκάρφωτο. Γι αυτό και έγινε αόρατο (κανένα ποστ δεν σβήνεται!).

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να το παίρνεις προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πάντος οτι θα ήταν πολύ καλό (κατανοώ οτί είναι δύσκολο) έστω μελλοντικά να "σημαδεύονται" από τους αντίστιχους συντονιστές οι λάθος συμβουλές ή οι δημοσιεύσεις που μπερδεύουν, για την αποφυγή κακής πληροφόρισης από το φόρουμ.

Δεν είναι εύκολο αυτό που ζητάς να γίνει .

Οι συντονιστές είναι και αυτοί μέλη του φόρουμ που προσπαθούν και αυτοί να μάθουν.

Ξέρεις καμιά φορά λόγω ελλείψει γνώσεων καταλήγουμε σε λάθος συμπεράσματα .

Δεν θεωρώ κακό να καταγράφεται η οποιαδήποτε εμπειρία από τη στιγμή που είναι πραγματική .

Επειδή είμαι πολλά χρόνια στο χώρο μας έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι , η εμπειρία που μπορεί να έχει αποκομίσει κάποιος έστω και από μια γυάλα , όταν στη καταθέτη μπορεί να σου δείχνει εκ πρώτης όψεως ότι δεν ευσταθή αν όμως έχεις τις γνώσεις μπορεί να καταλήξεις σε συμπεράσματα εκπληκτικά.

Όταν καταγράφονται όλες οι απόψεις δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα .

Συμφωνώ μαζί σου κάποια ποστ πρέπει να φύγουν , σκέψου όμως ότι αυτός που το έγραψε αυτό πιστεύει και καταθέτη την εμπειρία του .

Καλύτερα να τον διορθώσουμε παρά να του το σβήσουμε , μπορεί και κάποιος άλλος να μάθει... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το να απαντάς κάτι διαφορετικό βάση των οδηγιών του συγκεκριμένου σκευάσματος που έχεις και άλλο να εμπαίζεις με τις απαντήσεις σου τους υπόλοιπους. Καλύτερα μην το συνεχίσεις με τον προκλητικό αυτό τρόπο...

Επίσης να αναφέρω πως κάποια σκευάσματα αναγράφουν στις οδηγίες χρήσης τους πως η συμπλήρωση του σκευάσματος πρέπει να γίνεται με βάση τα λίτρα του ενυδρείου και όχι του νερού που προσθέτουμε. Αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί είναι αρκετά πιο αραιωμένα από κάποιο άλλο αντίστοιχο σκεύασμα άλλης εταιρείας.

Ευχαριστώ.

Απλά εγραψα - Μα τι άλλο θα ακούσουμε;; και σβήστηκε

Και που είδες να εμπαίζω τον Navy;

Η απάντησή του οποίου με εκπληξη μου ειναι ακόμα εμφανή και μόνο κίνδυνο προκαλεί.

Από τα δεκάδες σκευάσματα τα οποία μπορει να προμηθευτει ενας νεος ενυδρειόφιλος πόσα ειναι αυτά που ο κατασκευαστής επιτρέπει τόσο μεγάλη δοσολογία;

Λιγότερο του 5% άντε 10%.-..........αναφέρω πως κάποια σκευάσματα................

Οπότε μιλάμε για τις εξαιρέσεις και οχι για τον κανόνα.

Οπότε το πιθανότερο ειναι να φορτώσει με χημικά το ενυδρειο του αυτός που δεν γνωρίζει.

Φαντασου εναν που λόγο της ζέστης αυξανει τον ρυθμο αλλαγων νερου σε 2 -3 την εβδομάδα τι συγκεντρωσεις θα εχει μετά απο ενα μήνα στο ενυδρείο του.

Και φυσικά δεν αναφερώμαστε στο PRIME - το οποιο χρησιμοποιώ και εγώ - που δεν το συναντάς και στο κάθε pet shop αλλα στα δεκάδες αλλα σκευάσματα.

Αν η αναφωρά σε αυτόν τον τρόπο χρήσης του αντιχλωρίου γινόταν με την υποσημίωση - και σε ελάχιστες εξαιρέσεις κτλ κτλ το χρησιμοποιούμε με αυτόν το τροπο θα συμφωνούσαμε όλοι.

Οσο για τους φίλους που έδωσαν μια χιουμοριστική νότα - δεν νομίζω οτι θα ακολουθούσε τις οδηγίες τους κανένας.

Μια και ήταν τόσο εμφανή ακίνδυνες αντίθετα με άλλη άποψη που ειναι σοβαροφανη και επικίνδυνη.

Ενυδρειο-φιλικά

Segusm

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σκευάσματα που ξεκαθαρίζουν τον προβληματισμό σου φίλε karkos και άλλα που δεν το ξεκαθαρίζουν.

Για παράδειγμα η ΑΡΙ στο προϊόν της Stress Coat αναφέρει τα εξής:

Each dose of Stress Coat removes 3.0 ppm chlorine and 0.3 ppm heavy metals.

To protect fish and condition water:

Add two teaspoonfuls (10 ml) for every 10 U.S. gallons of aquarium water.

To remove chlorine and heavy metals and neutralize chloramines:

Add one teaspoonful (5 ml) for every 10 U.S. gallons (40 liters) of tap water.

Όπως μπορεί να διαπιστώσει κανείς η εταιρεία λέει ξεκάθαρα πως για προστασία των ψαριών χρειάζεται η δοσολογία για τα λίτρα ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του ενυδρείου, ενώ για την αφαίρεση ΜΟΝΟ του χλωρίου και των χλωραμίνων η δοσολογία αλλάζει και επηρεάζει μόνο το νερό της βρύσης.

Θα αναφέρω ένα παράδειγμα για να γίνει ίσως πιο κατανοητό.

Το σκεύασμα αναφέρει πως κάθε δοσολογία αφαιρεί 3ppm χλωρίου. Έστω ότι το νερό της βρύσης μας περιέχει 3mg χλωρίου ανά λίτρο. Αν κάνω αλλαγή νερού 50% σε ένα 20λιτρο ενυδρείο τότε προσθέτω 10 λίτρα χλωριομένου νερού σε άλλα 10 αποχλωριομένου. Αυτό σημαίνει ότι μόλις ανακατευθούν το νερό της αλλαγής με το νερό του ενυδρείου η συγκέντρωση χλωρίου θα γίνει η μισή δηλαδή 1.5 ppm (1.5 mg χλωρίου ανά λίτρο). Άρα η ποσότητα που θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε είναι ακριβώς η μισή δοσολογία από αυτήν που αναφέρει πάνω το σκεύασμα.

Τώρα το αν θα αποφασίσουμε να ρίξουμε ολόκληρη τη δοσολογία σε ένα μπετόνι που θα προετοιμάσουμε το νερό ή τη μισή εφόσον το νερό προστεθεί στο ενυδρείο είναι δική μας υπόθεση και εξαρτάται από το πόσο θέλουμε να στρεσσάρουμε τα ψάρια μας βάζοντας τους κατευθείαν νερό με χλώριο στο ενυδρείο και περιμένοντας να δράσει το αντιχλώριο...

Καλό είναι να "φτιάχνεις" το νερό σου σε ένα μπετόνι με την απαραίτητη ποσότητα αντιχλωρίου και μετά να το προσθέτεις στο κυρίως ενυδρείο.

Και το βασικότερο: ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ και ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ τις οδηγίες του κάθε σκευάσματος ώστε να μην έχουμε ανεπιθύμητα αποτελέσματα!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σκευάσματα που ξεκαθαρίζουν τον προβληματισμό σου φίλε karkos και άλλα που δεν το ξεκαθαρίζουν.

Για παράδειγμα η ΑΡΙ στο προϊόν της Stress Coat αναφέρει τα εξής:

Each dose of Stress Coat removes 3.0 ppm chlorine and 0.3 ppm heavy metals.

To protect fish and condition water:

Add two teaspoonfuls (10 ml) for every 10 U.S. gallons of aquarium water.

To remove chlorine and heavy metals and neutralize chloramines:

Add one teaspoonful (5 ml) for every 10 U.S. gallons (40 liters) of tap water.

Όπως μπορεί να διαπιστώσει κανείς η εταιρεία λέει ξεκάθαρα πως για προστασία των ψαριών χρειάζεται η δοσολογία για τα λίτρα ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του ενυδρείου, ενώ για την αφαίρεση ΜΟΝΟ του χλωρίου και των χλωραμίνων η δοσολογία αλλάζει και επηρεάζει μόνο το νερό της βρύσης.

Θα αναφέρω ένα παράδειγμα για να γίνει ίσως πιο κατανοητό.

Το σκεύασμα αναφέρει πως κάθε δοσολογία αφαιρεί 3ppm χλωρίου. Έστω ότι το νερό της βρύσης μας περιέχει 3mg χλωρίου ανά λίτρο. Αν κάνω αλλαγή νερού 50% σε ένα 20λιτρο ενυδρείο τότε προσθέτω 10 λίτρα χλωριομένου νερού σε άλλα 10 αποχλωριομένου. Αυτό σημαίνει ότι μόλις ανακατευθούν το νερό της αλλαγής με το νερό του ενυδρείου η συγκέντρωση χλωρίου θα γίνει η μισή δηλαδή 1.5 ppm (1.5 mg χλωρίου ανά λίτρο). Άρα η ποσότητα που θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε είναι ακριβώς η μισή δοσολογία από αυτήν που αναφέρει πάνω το σκεύασμα.

Τώρα το αν θα αποφασίσουμε να ρίξουμε ολόκληρη τη δοσολογία σε ένα μπετόνι που θα προετοιμάσουμε το νερό ή τη μισή εφόσον το νερό προστεθεί στο ενυδρείο είναι δική μας υπόθεση και εξαρτάται από το πόσο θέλουμε να στρεσσάρουμε τα ψάρια μας βάζοντας τους κατευθείαν νερό με χλώριο στο ενυδρείο και περιμένοντας να δράσει το αντιχλώριο...

Καλό είναι να "φτιάχνεις" το νερό σου σε ένα μπετόνι με την απαραίτητη ποσότητα αντιχλωρίου και μετά να το προσθέτεις στο κυρίως ενυδρείο.

Και το βασικότερο: ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ και ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ τις οδηγίες του κάθε σκευάσματος ώστε να μην έχουμε ανεπιθύμητα αποτελέσματα!

Έχω λίγο μπερδευτεί γιατί το δικό μου προιόν της API (stress coat) δίνει άλλες οδηγίες και δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει...

Λέει συγκεκριμένα: To protect fish and condition water:

Add two teaspoonfuls (10 ml) for every 38 liters of aquarium water

To remove chlorine and heavy metals and neutralize chloramines:

Add one teaspoonful (5 ml) for every 38 liters of aquarium water

Εγώ κανονικά το προετοιμάζω σε δοχείο πριν (60 λίτρα νερού βρύσης) και ρίχνω 8 ml stress coat για το χλώριο και τις χλωραμίνες. Τώρα που βλέπω τις οδηγίες μήπως πρέπει κάθε φορά να ρίχνω για όλα τα λίτρα του ενυδρείου???Γιατί σε μένα δεν υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός που λέει ο φίλος istellas...

Link to comment
Share on other sites

Και το βασικότερο: ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ και ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ τις οδηγίες του κάθε σκευάσματος ώστε να μην έχουμε ανεπιθύμητα αποτελέσματα!

Μπορεί να είναι από άλλη παρτίδα... Δεν γνωρίζω... Γι' αυτό και λέω ότι πάντα πρέπει να διαβάζουμε και να ακολουθούμε τις οδηγίες που αναγράφονται στο μπουκάλι. Εκτός αν πρόκειται για ελλειπή/εσφαλμένη μετάφραση των οδηγιών στα ελληνικά. Διάβασε και το αγγλικό κείμενο και πράξε ό,τι λέει!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι από άλλη παρτίδα... Δεν γνωρίζω... Γι' αυτό και λέω ότι πάντα πρέπει να διαβάζουμε και να ακολουθούμε τις οδηγίες που αναγράφονται στο μπουκάλι. Εκτός αν πρόκειται για ελλειπή/εσφαλμένη μετάφραση των οδηγιών στα ελληνικά. Διάβασε και το αγγλικό κείμενο και πράξε ό,τι λέει!

Το αγγλικό κείμενο διάβασα, το δικό μου δεν έχει κείμενο στα Ελληνικά.

Δηλαδή να βάζω κάθε φορά για όλο το νερό του ενυδρείου??? Μήπως δεν κάνει??? :hysterical:

Πολύ περίεργο πράγμα το ίδιο προιόν να δίνει διαφορετικές οδηγίες... :thumbup:

Μπήκα και στο site της API και δίνει τις οδηγίες που δίνεις κι εσύ...τι να πω...

Εκτός αν αλλάξαν τη σύνθεση του προιόντος, το δικό μου το αγόρασα εδώ και δύο μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...