Jump to content

ΑΠΟΡΙΕΣ


Recommended Posts

σχετικα με την προσθηκη ανθρακα μεσα στο ενυδρειο μασ ειπαν απο το pet shop οτι ο ανθρακας εχει ζωη 6 εβδομαδες.Τι πρεπει να κανω σε μια αλλαγη να προσθεσω τοσα γραμμαρια ανθρακα οσα η ποσοτητα του φρεσκου νερου? η να τον αντικαταστησω ολο?

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις ενυδρείο χωρίς φυτά τότε μπορείς να έχεις άνθρακα αλλά όχι απαραίτητο. Εάν έχεις ενυδρείο με φυτά τότε δεν κάνει να έχεις άνθρακα.

Στο γλυκό νερό τον άνθρακα συνήθως τον χρησιμοποιούμε μετά από θεραπεία για μικρό χρονικό διάστημα.

Η γνώμη μου είναι να μην χρησιμοποιείς άνθρακα έστω και εάν δεν έχεις φυτά τσάπα ξοδεύεσαι. Εκτός και εάν υπάρχει κάποιος που σου τον δίνει δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

Εγω πρωσοπικα δεν θα εβαζα καθολου παρα μονο μετα απο θεραπεια με φαρμακα για τα τραβηξω το φαρμακο απο το νερο

Link to comment
Share on other sites

Τι πρεπει να κανω σε μια αλλαγη να προσθεσω τοσα γραμμαρια ανθρακα οσα η ποσοτητα του φρεσκου νερου?

σας ευχαριστω

Νομίζω κάπου μπερδεύτηκες και μας μπέρδεψες .

Πόσα είναι τα λίτρα του ενυδρείου σου ?

Πόσα λίτρα κάνεις αλλαγή ? ( ελπίζω όχι γραμμάρια )

Ο άνθρακα κάνει καλό να μπαίνει στο φίλτρο για 3-4 μέρες τον μήνα, μετά τον βγάζεις.

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να μπαίνει μετά από χρήση φαρμάκων

Link to comment
Share on other sites

)

Ο άνθρακα κάνει καλό να μπαίνει στο φίλτρο για 3-4 μέρες τον μήνα, μετά τον βγάζεις.

Για ποιόν λόγο να κάνουμε κάτι τέτοιο; :wootwoot::):(

Link to comment
Share on other sites

Για ποιόν λόγο να κάνουμε κάτι τέτοιο; :(:wootwoot::)

Προληπτικά προφανώς ………………………. :):)

Εάν έχεις ενυδρείο χωρίς φυτά τότε μπορείς να έχεις άνθρακα αλλά όχι απαραίτητο. Εάν έχεις ενυδρείο με φυτά τότε δεν κάνει να έχεις άνθρακα.

Στο γλυκό νερό τον άνθρακα συνήθως τον χρησιμοποιούμε μετά από θεραπεία για μικρό χρονικό διάστημα.

Η γνώμη μου είναι να μην χρησιμοποιείς άνθρακα έστω και εάν δεν έχεις φυτά τσάπα ξοδεύεσαι. Εκτός και εάν υπάρχει κάποιος που σου τον δίνει δωρεάν

Άκου τον μοδεράτορα……….. :P:wootwoot::)

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσουμε...

Άνθρακας χρειάζεται όταν κάνουμε θεραπεία και αυτό για να απομακρύνει (+αλλαγές νερού!) τα συστατικά των φαρμάκων...!

Κατά τ'άλλα, ΔΕΝ χρειάζεται σε ενυδρεία γλυκού νερού, και πολύ περισσότερο αν πρόκειται για φυτεμένα όπου συνήθως κάνουμε χρήση λιπασμάτων...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως δεν χρειάζεται καθόλου άνθρακας. Οταν είχα βάλει σε ενυδρείο χωρίς φυτά άνθρακα παρατήρησα πως είτε το είχα είτε όχι καμμία διαφορά ορατή οπότε νομίζω πως δεν χρειάζεται χωρίς λόγο (κι αυτό που λένε για μετά την θεραπεία με φάρμακα είναι σχετικό...)

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις ενυδρείο χωρίς φυτά τότε μπορείς να έχεις άνθρακα αλλά όχι απαραίτητο. Εάν έχεις ενυδρείο με φυτά τότε δεν κάνει να έχεις άνθρακα.

Στο γλυκό νερό τον άνθρακα συνήθως τον χρησιμοποιούμε μετά από θεραπεία για μικρό χρονικό διάστημα.

Η γνώμη μου είναι να μην χρησιμοποιείς άνθρακα έστω και εάν δεν έχεις φυτά τσάπα ξοδεύεσαι. Εκτός και εάν υπάρχει κάποιος που σου τον δίνει δωρεάν

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...