Jump to content

Φιλτρα


Recommended Posts

Οτα σε ενα φιλτρο εξωτερικο η εσωτερικο, οταν θελει καθαρισμα μειωνεται η ροη του και ζοριζεται.Αυτο εχει και σαν αποτελεσμα την μειωση της ζωης της αντλιας του?

Link to comment
Share on other sites

Οταν θελει καθαρισμα η φτερωτη του ή τα υλικα?

Οπως και να εχει οταν ζοριζεται το μοτερ αναπτυσονται μεγαλυτερες θερμοκρασιες στο θαλαμο της φτερωτης με αποτελεσμα τη σταδιακη παραμορφωση του και τελικα την καταστροφη στην καλυτερη περιπτωση της φτερωτης ή στη χειροτερη της κεφαλης του φιλτρου!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα 2217 το οπιο εδω και περιπου ενα μηνα δουλευοντας ακουγεται ενας θορυβος,το καθαρισα αλλα ο θορυβος συνεχιζεται η ροη του εχει πεσει κατα το ημισι ενω η φτερωτη του διχνει τελεια.Αρα η κεφαλη του εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πραγματικά είναι καθαρισμένο σωστά το φίλτρο τότε θα πρέπει να αλλάξεις το αξονακι με την φτερωτή .

Τον αέρα τον έχεις αφαιρέσει από μέσα ;

Link to comment
Share on other sites

Tο κακο ειναι οτι οτι το αξωνακι με την φτερωτη φαινονται σε καλη κατασταση,οταν δουλευει αν ακουμπαω το χερι μου στο πανω μερος του φιλτρου και κανω πως το πιεζω οθορυβος ελαττωνεται,ωστοσο η ροη του ειναι πολυ πεσμενη γιαυτο νομιζω πως ειναι προβλημα της κεφαλης.

Link to comment
Share on other sites

Εάν πάθη ζημιά η κεφαλή δεν δουλεύει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Εάν πάθη ζημιά η κεφαλή δεν δουλεύει καθόλου.

Ακριβως!!!

Για αλλαξε το αξονακι και την φτερωτη και πες μας τι γινεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά δεν δουλέψει το φίλτρο σου μετά της αλλαγές της φτερωτής, μην αγοράσεις άλλο εξωτερικό φίλτρο. Μπορείς πάρα πολύ εύκολα να φτιάξεις ένα μόνος σου αγοράζοντας μία εσωτερική αντλία (που είναι και σχετικά φτηνή, 20-40€). Έγω στο ένα το εξωτερικό που κάηκε η κεφαλή, έχω αγοράσει μία εσωτερική αντλία 1000lt/h την έβαλα μέσα στο ενυδρείο και απλά σύνδεσα τον σωλήνα στον κάδο του εξωτερικού φίλτρου. Και λεφτά γλύτωσα και μεγαλύτερη ροή έχω με αυτόν τον τρόπο. Σου το προτείνω ανεπιφύλακτα. Kαλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά δεν δουλέψει το φίλτρο σου μετά της αλλαγές της φτερωτής, μην αγοράσεις άλλο εξωτερικό φίλτρο. Μπορείς πάρα πολύ εύκολα να φτιάξεις ένα μόνος σου αγοράζοντας μία εσωτερική αντλία (που είναι και σχετικά φτηνή, 20-40€). Έγω στο ένα το εξωτερικό που κάηκε η κεφαλή, έχω αγοράσει μία εσωτερική αντλία 1000lt/h την έβαλα μέσα στο ενυδρείο και απλά σύνδεσα τον σωλήνα στον κάδο του εξωτερικού φίλτρου. Και λεφτά γλύτωσα και μεγαλύτερη ροή έχω με αυτόν τον τρόπο. Σου το προτείνω ανεπιφύλακτα. Kαλή συνέχεια.

καλη μαγκια...

δε το ειχα σκεφτει.εχω ενα καμενο φλουβαλ.

το μονο κακο ειναι οτι θα φαινεται η αντλια

Έγινε επεξεργασία - ελιν
Link to comment
Share on other sites

Tο κακο ειναι οτι οτι το αξωνακι με την φτερωτη φαινονται σε καλη κατασταση,οταν δουλευει αν ακουμπαω το χερι μου στο πανω μερος του φιλτρου και κανω πως το πιεζω οθορυβος ελαττωνεται,ωστοσο η ροη του ειναι πολυ πεσμενη γιαυτο νομιζω πως ειναι προβλημα της κεφαλης.

Αυτό που αναφέρεις εδω συνήθως γίνετε αν δεν κλεινει καλα το φίλτο και τραβάει αέρα.Και όπως το πιέζεις απο πάνω σφραγιζει καλύτερα.

Αν οπως μας λες άξονας φτερωτή ειναι οκ κοίτα λίγο το λάστιχο που σφραγιζει την κεθαλη με τον κάδο.

Μήπως εχουν χαλαρώση τα κλιπσάκια που το κρατάνε;

Κάτι απλό πιστευω πως ειναι.

Κοίτα ακόμα μήπως εχεις πολλά υλικά στον κάδο και μειώνετε η ροή.

Link to comment
Share on other sites

καλη μαγκια...

δε το ειχα σκεφτει.εχω ενα καμενο φλουβαλ.

το μονο κακο ειναι οτι θα φαινεται η αντλια

Μπορείς να κρύψεις την αντλία πίσω από κάποιο βράχο ή πίσω από φυτά. Την δική μου την έχω κρυμένη πίσω από τα φυτά και τον σωλήνα τον περνάω μέσα από τον χώρο που είχε το εσωτερικό φίλτρο της juwell. Εννοείτε ότι δεν χρησιμοποιώ το εσωτερικό φίλτρο. Βέβαια ο χώρος μου έχει φανεί ιδιαίτερα χρήσιμος γιατί εκεί μέσα έχω κρύψει σχεδόν τα πάντα (μόνο την αντλία δεν έχω βάλει μέσα), ένω από έξω τον έχω ντύσει με το ίδιο υλικό που έχω και στην πλάτη.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα αξωνακι και τη φτερωτη αλλα δυστυχως ο θορυβος παρεμεινε ο ιδιος, οπως ακουγοταν ετσι ακουγεται. :thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...