Jump to content

Αναπαραγωγη pterophyllum scalare


Recommended Posts

Με χαρά σας παρουσιάζω την πρώτη πλήρως πετυχημένη αναπαραγωγή από τα scalare μου!!! :thumbup:

Μετά από 8 αποτυχημένες γέννες, οπού κάθε φορά τα ξημερώματα της τρίτης μέρας οι γονείς τρώγανε τα αυγά...τελικά αποφάσισαν πως ήρθε η στιγμή αυτά να γίνουν γονείς και επιτέλους εγώ ευτυχισμένος κηδεμόνας τους.

Τα σκαλάρια μου γέννησαν πάνω στο εσωτερικό φίλτρο του juwel για πρώτη φορά, αφόυ όλες τις προηγούμενες φορές γεννούσαν σε φύλλα. Μετά από 2 μέρες, καθάρισαν τα αυγά από αυτά που είχαν πιάσει fongus και τα μετέφεραν πάνω σε ένα φύλλο anubias. Καθ' όλη τη διάρκεια της ανάπτυξης των αυγών εώς και την τέταρτη ημέρα ελεύθερης κολύμβησης των μικρών, το ενυδρείο φωτιζόταν τη μέρα με το φυσικό φωτισμό του σπιτιού και όσο δεν υπήρχε αυτός, με τις λάμπες του ενυδρείου(από το απόγευμα εώς το επόμενο πρωί).

Η διατροφή των μικρών κατά τις 2 πρώτες μέρες της ζωής τους αποτελούνταν από ένα πολτοποιημένο μείγμα σκόνης spirulina (Mikrovit της tropical), υγρής βιταμίνης (sera fishtamin) και τροφής που είχα ετοιμάσει από μοσχαρίσια καρδιά, σκόρδο, σπανάκι, γαρίδες, 5 διαφορετικές τροφές και άλλα συστατικά που αυτήν τη στιγμή μου διαφεύγουν. Την τρίτη ημέρα τα τάιζα όλα τα προηγούμενα + ζωντανή αρτέμια.

Η αλήθεια είναι πως όλες οι προηγούμενες αποτυχημένες γέννες με έκαναν τρομερά προληπτικό, με αποτέλεσμα την μη καταγραφή όσων στοιχείων κάθε φορά κατέγραφα για τη γέννα και την εξέλιξη των αυγών.Για το λόγο αυτό η παρουσίαση μου θα περιλαμβάνει φωτογραφίες από την πρώτη μέρα που κολύμπησαν και μετά........!

Θερμή παράκληση.....φτύστε τα! :hysterical:

1 μέρα(λίγα λεπτά αφού κολύμπησαν)

post-42-1185652270_thumb.jpgpost-42-1185652341_thumb.jpgpost-42-1185652394_thumb.jpgpost-42-1185652421_thumb.jpg

2 μέρα

post-42-1185652713_thumb.jpgpost-42-1185652740_thumb.jpg

3 μέρα

post-42-1185652853_thumb.jpgpost-42-1185652889_thumb.jpg

4 μέρα

post-42-1185652964_thumb.jpgpost-42-1185652992_thumb.jpg

5 μέρα

post-42-1185653118_thumb.jpgpost-42-1185653150_thumb.jpg

6 μέρα

post-42-1185653234_thumb.jpgpost-42-1185653357_thumb.jpg

7 μέρα

post-42-1185653678_thumb.jpgpost-42-1185653708_thumb.jpg

2 βδομάδες μετα

post-42-1185653916_thumb.jpgpost-42-1185653953_thumb.jpgpost-42-1185654021_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολλή ωραία!!! τώρα σκέψου που θα τα μοιράσεις. Αλλά σκέψου και το μέλλον γιατί εάν πάρουν μια φορά φόρα δεν σταματάν.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου, σε εσένα και τα ψάρια σου!!!

Να σου ζήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για τη γεννα,να σου ζησουν!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν,είμαι και εγώ στην ίδια θέση περίπου με 100 μωράκια ΚΡΙΒ 22 ημερών πλέον σκέτη μαγεία.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια. Να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι πάντα υγιή.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές σας, αλλά ιδιαίτερα το aquazone (που σήμερα έχει τα γενέθλια του) γιατί χωρίς αυτό δεν νομίζω οτι εγώ αλλά και πολλοί ακόμα χομπιστες θα καταφέρναμε να πάμε ένα βήμα παραπέρα!

Να σου ζήσουν,είμαι και εγώ στην ίδια θέση περίπου με 100 μωράκια ΚΡΙΒ 22 ημερών πλέον σκέτη μαγεία.

Εύχομαι τα καλύτερα για τα μωράκια σου! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να σου ζησουν! Φτου, φτου, φτου!!! Αν τα δωσεις, προσεχε μην τα δωσεις σε λαθος χερια(κριμα ειναι). Και παλι να σου ζησουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να σου ζησουν!!

:thumbup::hysterical::hysterical::thumbup::wacko:

Μπράβο βρε φίλε, ΥΠΕΡΟΧΑ!!!!

ΦΤΟΥ, ΦΤΟΥ....

ΥΓ: Η θηλυκιά που μου έδωσες τώρα μάλλον ετοιμάζεται για την πρώτη γέννα...

Καλη συνεχεια και σε σενα Γιωργο. :angry:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!

Μπράβο βρε φίλε, ΥΠΕΡΟΧΑ!!!!

ΦΤΟΥ, ΦΤΟΥ....

ΥΓ: Η θηλυκιά που μου έδωσες τώρα μάλλον ετοιμάζεται για την πρώτη γέννα...

Γιώργο εύχομαι η επόμενη παρουσίαση γέννας στο aquazone να είναι η δικιά σου..!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...