Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Χαιρετίζω σας και μπαίνω απ'ευθείας στο ψητό!

Μεχρι στιγμής όσα ενυδρεία έχω στρώσει το έχω κάνει είτε με τη μέθοδο του μπολιάσματος,είτε με την χρονοβόρα διαδικασία προσθήκης αμμωνίας.

Σε μια σύντομη συζήτηση με έναν φίλο των ενυδρείων,μου είπε πως πήρε ένα υγρό ονόματι "Aqua Start" (ή καπως έτσι)

και αφού αποχλωριοποίησε πλήρως το νερό του ενυδρείου για 2 μέρες,έβαλε στο ενυδρείο την απαραίτητη δοσολογία Aqua Start και την 3η μέρα τοποθέτησε τα πρώτα ψαράκια...

Ερωτήσεις:

1.Τί είναι το ζουμί αυτό; Ποιάς εταιρείας;

2.Βγάζουν και άλλες εταιρείες παρόμοια;

3.Πόσο ασφαλές είναι; Δηλ η βιολογία που δημιουργεί είναι ισχυρή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Κανείς;!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετίζω σας και μπαίνω απ'ευθείας στο ψητό!

Μεχρι στιγμής όσα ενυδρεία έχω στρώσει το έχω κάνει είτε με τη μέθοδο του μπολιάσματος,είτε με την χρονοβόρα διαδικασία προσθήκης αμμωνίας.

Σε μια σύντομη συζήτηση με έναν φίλο των ενυδρείων,μου είπε πως πήρε ένα υγρό ονόματι "Aqua Start" (ή καπως έτσι)

και αφού αποχλωριοποίησε πλήρως το νερό του ενυδρείου για 2 μέρες,έβαλε στο ενυδρείο την απαραίτητη δοσολογία Aqua Start και την 3η μέρα τοποθέτησε τα πρώτα ψαράκια...

Ερωτήσεις:

1.Τί είναι το ζουμί αυτό; Ποιάς εταιρείας;

2.Βγάζουν και άλλες εταιρείες παρόμοια;

3.Πόσο ασφαλές είναι; Δηλ η βιολογία που δημιουργεί είναι ισχυρή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

1. Δεν γνωρίζω το ζουμί ή την εταιρία του!

2. Ναι βγάζουν και άλλες εταιρίες (αν μιλάμε για τα ενεργά βακτήρια)!

3. Τα αποτελέσματα των υγρών αυτών τα αμφισβητούν πολλοί χομπίστες ενώ άλλοι τα αναγνωρίζουν!

Κατα την γνώμη μου έχουν την δυνατότητα να δημιοργήσουν μια μικρή αποικία στο φίλτρο μας και να υποστηρίξουν την είσαγωγή των πρώτων ψαριων! Καλό βέβαια είναι αν αποφασίσουμε να στρώσουμε με αυτά το ενυδρείο μας να τα εισάγουμε στο νερό για μεγάλο χρονικό διάστημα (ίσως πάνω απο μήνα) μέχρι να σιγουρευτούμε για την δυνατότητα και την σταθερότητα του φίλτρου μας στην διάσπαση των αποβλήτων!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν δεκαδες ζουμια απο δεκαδες εταιρειες που υποσχονται κατι τετοιο,αλλα δεν..............

μπορουν να υποστηριξουνε βιολογια,αλλα οχι και να την δημιουργησουν,και μαλιστα τοσο γρηγορα.......

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις στο φόρουμ, υπάρχουνε πολλές αναφορές σε αυτά τα ζουμάκια και σχεδόν σε κάθε περίπτωση η μείωση του χρόνου που απαιτείται για την ανάπτυξη της αποικίας βακτηριδίων είναι από ελάχιστη έως ανύπαρκτη.

Τα μόνα για τα οποία έχω διαβάσει ότι έχουνε αποτέλεσμα είναι κάποια αμερικάνικα προϊόντα τα οποία εκτός από το ότι είναι πανάκριβα έχουνε και πολύ σύντομη ημερομηνία λήξης.

Είναι άλλωστε λογικό. Το να διατηρηθούνε τα βακτηρίδια με περιορισμένη "τροφή" μέσα σε ένα μπουκαλάκι είναι πολύ δύσκολο. Εδώ για μερικές ώρες κόβεται το ρεύμα και έχουμε προβλήματα από την έλλειψη κυκλοφορίας στο φίλτρο...

Ο φίλος σου μάλλον έκανε του κεφαλιού του χωρίς να κάνει μετρήσεις και χωρίς να είναι σίγουρος. Τα ψαράκια πιθανόν να αντέξουνε (ειδικά αν είναι ζωοτόκα), σε κάθε περίπτωση όμως θα ταλαιπωρηθούνε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, καταδικασμένα να ζούνε μέσα στα κόπρανά τους...

Σε κάθε περίπτωση πρώτα βεβαιωνώμαστε ότι ο κύκλος του αζώτου λειτουργεί και ότι οι μετρήσεις είναι μέσα στα αποδεκτά όρια (0 για ΝΗ4 και ΝΟ2 και μέχρι ~20 για ΝΟ3) και μετά βάζουμε ψαράκια. Εναλλακτικά μπορεί να πυκνοφυτευτεί το ενυδρείο με φυτά γρήγορης ανάπτηξης όπως είναι το κερατόφυλλο, τα οποία μπορούνε να παίξουνε αρχικά το ρόλο του φίλτρου (αλλά όχι και να το αντικαταστήσουνε πλήρως). Σταδιακά μετά μπορούνε να αντικατασταθούνε με άλλα της αρεσκείας μας.

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μου έστρωσε με αυτό τον τρόπο μια καραντίνα για δίσκους.

Την πρώτη και τη δεύτερη μέρα αποχλωριοποίησε το νέρο με Stress Coat της APi.

Την τρίτη μέρα προσέθεσε αυτό το ζουμί και μετά από 4 ώρες έβαλε μέσα ένα ζευγάρι δίσκων.

Πριν βάλει τους δίσκους έκανε όλα τα υγρά της Tropic Marine και γενίκα μέτρησε τα πάντα 2 φορές.

Οι δίσκοι πάνε μια χαρά και αυτό έγινε πριν ένα μήνα.

Το θέμα είναι πως υπάρχει ανάγκη να στρωθεί ένα ενυδρείο πολύ γρήγορα(μέσα σε 3 μέρες δηλ) και δε μπορώ να βρω στο κινητό τον φίλο μου για κάποιο λόγο.

Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο ζουμάκι καλό για αυτή τη δουλειά;

Το καλύτερο δηλ είτε που έχετε ακούσει είτε από προσωπική εμπειρία.

Είναι ανάγκη.

Προφανώς για ενεργά βακτήρια επρόκειτο...

Το ενυδρείο που πρόκειται να στρωθεί είναι Rio 180 με εσωτερικό φίλτρο μαμά και ένα εξωτερικό Fluval 104 με βιολογικά υλικά και σφουγγάρια.

Και τα πρώτα ψαράκια που θα εισαχθούν είναι 10 Cardinal Tetra.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει το Nitrivec της SERA και το Stress Zyme της API. Από την δική μου εμπειρία θα πρότεινα το δεύτερο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

iogi είσαι σίγουρος πως το Nitrivec της SERA και το StressZyme της APi είναι για αυτή τη δουλειά;

Το StressZyme πως το χρησιμοποιήσες για να βάλεις ψάρια;

Εγώ νομίζω πως είναι βιολογικές καλλιέργειες απλά για ενίσχυση του ενυδρείου μετά από αλλαγές νερού κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ήδη ένα ενυδρείο στην κατοχή σου (υποθέτω στρωμένο) γιατί δεν μεταφέρεις μέρος της βιολογίας του στρωμένου φίλτρου σου στο νέο «ξεπλένοντας» ελαφρά τα σφουγγάρια σε νερό ενυδρείου το οποίο θα μεταφέρεις στο νέο?

10 cardinal με συχνές αλλαγές και ελάχιστο τάισμα δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Access μου προτείνεις μπόλιασμα.

Όπως έχω αναφέρει στο reply #1,έχω μπολιάσει αρκετά ενυδρεία.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν γίνεται να μπολιάσω για πολλούς λόγους.

Αν γινόταν δεν θα άνοιγα το thread αυτό.

Thx πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Το Stress Zyme περιεχει ενεργα βακτηριδια και υποτιθεται οτι "στρωνει" το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να μπολιάσεις το ενυδρείο σου, γιατί όπως γνωρίζεις είναι ο ποιο ενδεδειγμένος τρόπος είτε από δικό σου μπόλι είτε κάποιου άλλου αν δεν θεωρείς το ενυδρείο σου «ασφαλή» για μπόλιασμα. (μια και δεν μας εξηγείς για ποιο λόγο δεν γίνετε να το μπολιάσεις)

Πάντως όταν ξεκίνησα το πρώτο ενυδρείο μου χρησιμοποίησα αυτό

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/a71...nitrol//vid/JBL

να σημειώσω βέβαια ότι είχα μόνο 3 guppies μέσα σε 120 λίτρα. :thumbup:

Φιλικά,

Εύα

Link to comment
Share on other sites

Εύα μου ξεφεύγουμε από το topic και δε με καταλαβαίνεις.

Το πρόβλημα μου είναι να βρω ένα ζουμάκι για να στρώσω μέσα 4-5 μέρες το Rio 180 ενός φίλου.

Για να σου λυθεί η απορία,δε μπορεί να γίνει μπόλιασμα επειδή το ενυδρείο μου και το ενυδρείο του φίλου μου απέχουν 300χλμ το ένα απ' τ' άλλο.

Και δε μπορεί να στρωθεί με αμμωνία/κύκλο αζώτου γιατί σε λιγότερο από 20 μέρες εγώ θα φύγω από το Καρπενήσι,επιστρέφω Αθήνα,και ο φίλος μου όντας εντελώς αρχάριος δε θα μπορέσει να συνεχίσει το στρώσιμο.

Δε ψάχνω τρόπο για να στρώσω το ενυδρείο.

Το τρόπο τον έχω βρεί(δεν υπάρχει άλλωστε και άλλος).

Το ζουμάκι ψάχνω.

Σ'ευχαριστώ για το link...

Φιλικά,

Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε καταλαβαίνω Νίκο μου, αυτό που δεν καταλαβαίνεις εσύ είναι ότι,……………. ότι ζουμί και να χρησιμοποιήσεις δεν πρόκειται να στρώσεις το ενυδρείο του φίλου σου σε λίγες μέρες, αυτό που θα κάνεις με τα ζουμάκια είναι απλά να κάνεις (ίσως) υποφερτή την ζωή των ζωντανών που θα βάλει μέσα.

Στο link που σου έδωσα θα βρεις και παρόμοια προϊόντα για το «στρώσιμο» του ενυδρείου.

Εφόσον επέλεξες αυτό τον τρόπο στρωσίματος να θυμίσεις στον φίλο σου να κάνει συχνότερες αλλαγές στο ενυδρείο του, να ταΐζει το ελάχιστο δυνατόν και να κάνεις συχνές μετρήσεις μέχρι να στρώσει πραγματικά το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ήδη ένα ενυδρείο στην κατοχή σου (υποθέτω στρωμένο) γιατί δεν μεταφέρεις μέρος της βιολογίας του στρωμένου φίλτρου σου στο νέο «ξεπλένοντας» ελαφρά τα σφουγγάρια σε νερό ενυδρείου το οποίο θα μεταφέρεις στο νέο?

10 cardinal με συχνές αλλαγές και ελάχιστο τάισμα δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα.

αληθεια γιατι?

Εγω παντως τρεχω το πρωτο μου ενυδρειο 40 ημερες τωρα και ξεκινησα για 15 ημερες με Nitrivec της SERA και 1 χρυσοψαρο για δημιουργια τροφης για τα βακτηριδια και απο την 3η μερα αρχισα να προσθετω ψαρακια (Ελλειπεις γνωσεις).

Περασαν λιγο δυσκολα στην αρχη λογω συνθηκων νερου αλλα με φροντιδα (αλλαγες νερου κλπ)

δεν εχω χασει κανενα και το νερο του ενυδρειου ειναι super.

C 26

pH 7,3

KH 5

GH 8

ΝΟ2 0

ΝΟ3 20

Νομιζω βοηθησε το Nitrivec. Γιατι ομως δεν χρησιμοποιησες βακτηριδια απο το αλλο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε καταλαβαίνω Νίκο μου, αυτό που δεν καταλαβαίνεις εσύ είναι ότι,……………. ότι ζουμί και να χρησιμοποιήσεις δεν πρόκειται να στρώσεις το ενυδρείο του φίλου σου σε λίγες μέρες, αυτό που θα κάνεις με τα ζουμάκια είναι απλά να κάνεις (ίσως) υποφερτή την ζωή των ζωντανών που θα βάλει μέσα.

Εύα μου κατάλαβε ό,τι καταφεύγω σε αυτή τη λύση.

Δεν είναι η λύση που προτιμώ αλλά ήρθαν τα πράγματα έτσι που δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Επίσης το γεγονός ό,τι άλλο παιδί με τέτοιο σκεύασμα έστρωσε ενυδρείο 200lt για να βάλει 2 δίσκους ζευγάρι και όλα πήγαν καλά,με καθησυχάζει και για αυτό ψάχνω το συγκεκριμένο ζουμί.

Γιατι ομως δεν χρησιμοποιησες βακτηριδια απο το αλλο ενυδρειο?
Για να σου λυθεί η απορία,δε μπορεί να γίνει μπόλιασμα επειδή το ενυδρείο μου και το ενυδρείο του φίλου μου απέχουν 300χλμ το ένα απ' τ' άλλο.

Και δε μπορεί να στρωθεί με αμμωνία/κύκλο αζώτου γιατί σε λιγότερο από 20 μέρες εγώ θα φύγω από το Καρπενήσι,επιστρέφω Αθήνα,και ο φίλος μου όντας εντελώς αρχάριος δε θα μπορέσει να συνεχίσει το στρώσιμο.

Παιδιά έχουμε ξεφύγει πάντως.

Αν συνεχιστεί το thread με τις αποψεις μας περί σωστού στρωσίματος,καήκαμε!

Για να επαναφέρω εις τάξιν το thread:

Ζητώ να μάθω βάσει της εμπειρίας ή αυτών που έχετε ακούσει,ποιό είναι το καλύτερο σκεύασμα(με ζωντανά βακτήρια) για να στρωθεί ένα ενυδρείο 180lt σε 5 μέρες το πολύ.

Όποιος γνωρίζει ας πει τη γνώμη του...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Για να επαναφέρω εις τάξιν το thread:

Ζητώ να μάθω βάσει της εμπειρίας ή αυτών που έχετε ακούσει,ποιό είναι το καλύτερο σκεύασμα(με ζωντανά βακτήρια) για να στρωθεί ένα ενυδρείο 180lt σε 5 μέρες το πολύ.

Όποιος γνωρίζει ας πει τη γνώμη του...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Αγαπητοί φίλοι τα προϊόντα stresszyme, nitrivec κλπ -εκτός από ένα στο οποίο θα αναφερθώ παρακάτω και είναι μάλλον εκείνο στο οποίο αναφέρεται ο Νίκος- περιέχουν αποικίες των λεγομένων heterotrophic bacteria τα οποία παρέχουν κατάλληλο περιβάλλον για τη γρηγορότερη ανάπτυξη των nitrosomonas και nitrobacter που εμάς ενδιαφέρει να αναπτυχθούν στο ενυδρείο (βλ. S. Thraves "Setting Up a tropical Aquarium Week by Week", Interpet Publishing). Αυτός είναι και ο ρόλος των σκευασμάτων αυτών, να παρέχουν δηλαδή τις αποικίες "ετεροτροφικών¨βακηριδίων μέσα στις οποίες βρίσκουν πρόσφορο "'εδαφος" για να αναπτυχθούν τα κατάλληλα για τα ενυδρεία μας βακτηρίδια σε συντομότερο θεωρητικά διάστημα.

Τελευταία, έχουν αναπτυχθεί σκευάσματα -κάτι το οποίο ήταν ζητούμενο από τους τομείς βιοχημικής έρευνας των εταιρειών- τα οποία διαφημίζονται ότι περιέχουν ζωντανά βακτηρίδια τα οποία ξεκινούν αμέσως την κατανάλωση της αμμωνίας (πιθανολογώ ότι εννούν nitrosomonas ή/και nitrobacter). Πράγματι ένα ερώτημα είναι πώς διατηρούνται ζωντανά τα βακτηρίδια αυτά στη συσκευασία τους. Πάντως η διατήρηση σε σταθερή (stable) μορφή nitrosomonas και nitrobacter σε σκεύασμα αποτελούσε πάντα ένα σημαντικό κομμάτι έρευνας που φαίνεται ότι σιγά σιγά οδηγεί στη παραγωγή κάποιων προϊόντων που τελικά φτάνουν στον καταναλωτή.

Το προιόν στο οποίο αναφέρεσαι Νίκο είναι μάλλον το Safe Start της Τέτρα. Το έχω χρησιμοποιήσει ως βοηθητικό ολοκλήρωσης του κύκλου του αζώτου αλλά όχι μόνο του και όχι για γρήγορο στήσιμο ενυδρείου όπως αναφέρεις παραπάνω. Πάντως κρίνοντας από τις μετρήσεις που έπαιρνα κατά τη διάρκεια της διαδικασίας, φαίνεται ότι είχε κάποιο βοηθητικό ρόλο. Το κόστος του πάντως είναι αρκετά υψηλό.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Παντως το nitrivec για τη δουλεια που το θελεις προτεινω να μην το εμπιστευτεις,Απο προσωπικη πειρα.

Link to comment
Share on other sites

acg301 ευχαριστώ για την απάντηση...

Για κόστος ο φίλος μου είχε πει πως το ένα μπουκάλι κάνει 20€ και αρκεί για 100 περίπου λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

stratos γενικά δε χρησιμοποιώ ζουμάκια από SERA.

Τα'χει κάνει σκέτο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουμε ξεφύγει πάντως.

Αν συνεχιστεί το thread με τις αποψεις μας περί σωστού στρωσίματος,καήκαμε!

Για να επαναφέρω εις τάξιν το thread:

Ζητώ να μάθω βάσει της εμπειρίας ή αυτών που έχετε ακούσει,ποιό είναι το καλύτερο σκεύασμα(με ζωντανά βακτήρια) για να στρωθεί ένα ενυδρείο 180lt σε 5 μέρες το πολύ.

Όποιος γνωρίζει ας πει τη γνώμη του...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Δεν εχω χρησιμοποιησει αλλο για να συγκρινω, αλλα στις τρεις μερες εβαλα ψαρια σε νερο που εριχνα Sera Nitrivec, και το νερο εστρωσε και τα ψαρια ζουν ολα και αυτα που εβαλα στην αρχη και αλλα που εβαλα αργοτερα (την 5η, 7η και 10η μερα) οπως λεει το ενημερωτικο της εταιρειας,

Ηθελε τρεξιμο ομως γιατι ηταν λιγα τα λιτρα και μεχρι να σταθεροποιηθουν οι τιμες του νερου ηθελε φρεσκαρισμα το νερο καθε 2-3 μερες συνεχη τεστ κλπ.

Παρε κι αλεες γνωμες απο πιο εμπειρους.

Φιλικα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το προιόν στο οποίο αναφέρεσαι Νίκο είναι μάλλον το Safe Start της Τέτρα.

αυτό το προϊόν είναι το πιο τελευταίο που κυκλοφορεί .

Πιστεύω οτι κάτι διαφορετικό θα έχει από άλλα σκευάσματα συν οτι η Τετρα είχε και έχει το Βακτοζυμ .

εγώ θα το χρησιμοποιούσα απλά θα έβαζα λιγότερα ψάρια και τροφή .

Link to comment
Share on other sites

iogi είσαι σίγουρος πως το Nitrivec της SERA και το StressZyme της APi είναι για αυτή τη δουλειά;

Το StressZyme πως το χρησιμοποιήσες για να βάλεις ψάρια;

Εγώ νομίζω πως είναι βιολογικές καλλιέργειες απλά για ενίσχυση του ενυδρείου μετά από αλλαγές νερού κτλπ.

Sorry για την καθυστερημένη απάντηση... Το Stress Zyme το χρησιμοποίησα όταν έστρωνα το ενυδρείο μου με την μέθοδο της αμμωνίας και μου είχε δώσει καλύτερα αποτελέσματα από το Nitrivec... Τα ψαράκια μπήκαν πολύ αργότερα... Δεν κατάλαβα ότι ήθελες κάτι άμεσο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατά πάσα πιθανότητα επρόκειτο για το SafeStart.

Βρήκα και κάποια άρθρα στο δίκτυο σχετικά με το συγκεκριμένο προϊόν:

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...em.php?news=953

http://uk.tetra.de/tetra/go/3644F9F87E96C0...&lang_id=20

Η τιμή του είναι όντως τσιμπημένη.Στις οδηγίες λέει αφού βάλουμε το SafeStart να περιμένουμε 24 ώρες και μετά να εισάγουμε τα πρώτα ψάρια εφόσον οι μετρήσεις μας είναι σωστές.

Εν τούτοις για τις επόμενες 2 εβδομάδες λέει να κάνουμε συχνά τεστ και σε περίπτωση λάθος τιμών να προσθέσουμε SafeStart με παράλληλη μερική αλλαγή νερού.

Επομενως βρήκαμε ένα ζουμάκι που κάνει αυτή τη δουλειά! Σας ευχαριστώ!

Αλλά μηπως υπάρχει κάποιο άλλο που να κάνει το ίδιο;!

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα το χρησιμοποιούσα απλά θα έβαζα λιγότερα ψάρια και τροφή .

Τα πρώτα ψάρια που λέω να βάλω είναι το κοπάδι των 10 Cardinal Tetras.

Είναι πολλά λες για 180lt;

Από τροφή,μία φορά την ημέρα και από λίγο.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...