Jump to content

Αντιχλώριο


Αντιχλώριο  

416 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Προσθέτω σε κάθε αλλαγή, στα λίτρα που αλλάζω. Το νερό μένει σε θερμοκρασία δωματίου 24 ώρες μαζί με το αντιχλώριο. Θεωρητικά βέβαια θα έπρεπε να μην υπάρχει χλώριο μετά από αυτό το διάστημα, αλλά για να έχω το κεφάλι μου πιο ήσυχο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν χρησιμοποιώ αντιχλώριο, στο τροπικό κάνω προετοιμασία με τύρφη και άνθρακα, στα υπόλοιπα 2 ενυδρεία κρύου νερού βάζω νερό από τη βρύση αφου πρώτα περάσει από οικιακό φίλτρο άνθρακα που έχω για αυτή τη δουλειά, αντιχλώριο βέβαια υπάρχει για ώρα ανάγκης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νερο απο προφιλτρα οσμωσης στο ενα ενυδρειο και στο αλλο (επειδη ειναι σε αλλο χωρο και δεν εχω δευτερη οσμωση) αγορασα δυο προφιλτρα (14 ευρω) και παιρνω νερο απο εκει.Αντιχλωριο υπαρχει για περιπτωση αναγκης μονο και κυριως για τον τριτο λογο του πρωτου ποστ,δηλαδη για καποιες προστατευτικες ουσιες για τα ψαρια πχ aloe vera,η το prime που δεσμευει και αμμωνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοπιώ ΠΑΝΤΑ αντιχλώριο γιατί ΠΑΝΤΑ υπάρχει (έστω και στο ένα εκατομμύριο) πιθανότητα να υπάρχει όντως αυτό το νέο φάρμακο και να βλάψει τα καημένα τα ψαράκια :sword:

:ballistic:                                                                                                   :ballistic:                                                                                                       :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοπιώ ΠΑΝΤΑ αντιχλώριο γιατί ΠΑΝΤΑ υπάρχει (έστω και στο ένα εκατομμύριο) πιθανότητα να υπάρχει όντως αυτό το νέο φάρμακο και να βλάψει τα καημένα τα ψαράκια

                                                                                                                                                                                                        

 

Ποιο νέο φάρμακο να υπάρχει που θα βλάψει τα ψάρια  ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ασφάλεια είναι η πρώτη προτεραιότητα οπότε πάντα βάζω στο νερό αλλαγής την αναγραφόμενη ποσότητα αντιχλωρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Αντιχλωριο πάντα στο νερό αλλαγής και το κρατάω μια μέρα περίπου να πάρει θερμοκρασία δωματίου δέκα χρόνια τώρα.

Δεν είχα πρόβλημα ποτέ. Την ήμερα αλλαγής έχω το φως σβηστό και χωρίς τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Προετοιμασία πάντα μια μέρα πριν με δοσολογία ανάλογα τα λίτρα αλλαγής με κυκλοφορητή. Τον χειμώνα πάντα με θερμοστάτη. Το καλοκαίρι όλα τα ενυδρεία λειτουργούν χωρίς θερμοστάτη και άρα η θερμοκρασία και ενυδρείων και κουβά είναι δωματίου. Αλλαγή σφουγγαριών και βαμβακιού ανά δύο εβδομάδες όχι την ημέρα της αλλαγής σε προετοιμασμένο νερό. Ξέπλυμα σωληνώσεων του εξωτερικού fluval μια φορά τον μήνα πάλι σε αποχλωριοποιημενο νερό. 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Στο νερό αλλαγής μόνο για 15-30 λεπτά με κυκλοφορητή. Δοκίμασα και με 24ωρη ανάδευση 2-3 αλλαγές και γέμισα άλγες. Άσε που δε βρίσκω λόγο να περιμένω μια μέρα αφού τα σκευάσματα υπόσχονται άμεση απωχλωρίωση. Ίδια θερμοκρασία απλά και τέλος! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...