Jump to content

Κηλίδα στην άμμο


Recommended Posts

Εδώ και δύο βδομάδες περίπου έχει αρχίσει και σχηματίζεται μια τεράστια καφετιά κηλίδα στην άμμο δεν έχω ιδέα τι θα μπορούσε να είναι και τα ψάρια μου δεν φαίνεται να ενοχλούνται...αυτή η κηλίδα είναι σαν καραμελωμένη ζάχαρη.'Οταν προσπάθησα να το καθαρίσω ήταν σαν μαλακια κρούστα.Μεσα στο ενυδρείο έχω κι εναν pleco που όμως όλη μέρα κρύβεται και βγάινει μονο το βράδυ και όταν δεν είμαι εδώ,έχω μια εντύπωση πως φοβαται τους ανθρώπους, 6 guppies 1 μονομάχο και 4 cardinals δεν νομίζω να προκαλείται από τα ψάρια αλλά δεν ξέρω και τι είναι.Αν κάποιος έχει καμία ιδεα........post-4109-1187803575_thumb.jpgpost-4109-1187803635_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει με ένα είδος καφέ αλγη. Πάντως ανησυχητικό για τα ψάρια σου δεν είναι. Τέτοιου είδους αλγης εμφανίζονται συχνά στα ενυδρεία απλός στην άμμο φαίνετε πιο έντονα λόγο του ανοιχτού χρώματος.

Έλεγξε των φωτισμό σου και τα νιτρικά σου και εάν μπορείς πρόσθεσε πέντε κορι αυτά συνέχεα ψαχουλεύουν στην άμμο και με τον τρόπο τους αποτρέπουν την δημιουργία αλγης στον βυθό εφόσον στο ενυδρείο σου επικρατούν φυσιολογικές συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Stefani, ετσι οπως το περιγραφεις και ετσι οπως φαινεται απο τη φωγραφια, ειναι σιγουρα καφε αλγη. Πιστευω οτι αν εβαζες δυο γατοψαρα στο ενυδρειο σου(που θα τρωνε την αλγη), θα γινοταν πολυ καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ αφαίρεσα την άμμο που ήταν καφε και μαλλον θα πάρω αλλο ένα γατόψαρο,ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας!!

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ αφαίρεσα την άμμο που ήταν καφε και μαλλον θα πάρω αλλο ένα γατόψαρο,ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας!!

Δεν πιστεύω να την πέταξες ; μπορείς να την βράσης και να την επανατοποθετήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά την πέταξα γιατί δεν ήξερα αλλα ευτυχώς που έχω κι εσάς να μου μαθαίνεται κολπάκια!!!!Ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι!!Θα ήθελα να ρωτήσω εαν όλα τα γατόψαρα τρώνε την καφέ αλγη?Πήγα σε ένα pet shop και αντι να πάρω γατόψαρα πήρα έναν pleco και ένα apple snail η κιλήδα όμως που είχα καθαρίσει ξαναεμφανίστηκε στο ίδιο ακριβώς σημείο .Οπότε αν υποθέσουμε ότι όντως είναι άλγη απλα καφε,θα την καθαρίσουν η χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο?Και σε τι θα μπορούσε να οφείλεται αυτό??Γιατι κάπου διάβασα ότι αν έχεις πολύ φωτισμό δεν σου εμφανίζεται κι έτσι τον αυξησα κατα 2 ώρες αλλά πάλι τα ίδια .Τα κόρι τι ψάρια είναι?καθαρίζουν και αυτά? Ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...