Jump to content

Υψηλο Ph!


Recommended Posts

Ειναι λογικο στη φαση του στρωσιματος να εχω υψηλο ph?

Εχω αλλαξει το νερο και βαζω μονο απιονισμενο, χτες συγκεκριμενα εβαλα γυρω στα 20 λιτρα νερο απιονισμενο και μετραω σημερα 8 PH. To ενυδρειο μεσα εχει 2 πλαστικα φυτα τα οποια τα πηρα απο μαγαζι με ενυδρεια και ενα κοραλλι συνθετικο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις μέσα πέτρες ή χαλίκι το οποίο μπορεί να ανεβάζει το PH;

Μήπως το νερό της βρύσης σου από την φύση του έχει λίγο παραπάνω CO2 και στο ενυδρείο μέσο κόπιας αεραντλίας το διώχνεις; Διότι το CO2 μαζί με το ΚΗ είναι ρυθμιστές του ΡΗ.

Πόσο είναι το ΡΗ, ΚΗ, GH της βρύσης σου και πόσο έχεις στο ενυδρείου;

Το ΡΗ σου ανεβαίνει συνέχεια η φτάνει έως το 8 και εκεί σταθεροποιείτε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα αδειασα το μισο και παραπανω νερο απο το ενυδρειο και εβαλα μονο απιονισμενο. Πετυχα το PH στο 7.0 , KH 4 , GH 6. Καλο δεν ειναι για αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλό η κακό Ph και το 8 και το 7 και το 6 είναι καλά Ph. Το ιδανικό Ph εξαρτάτε από το τη ψάρια φιλοξενεί το ενυδρείο μας. Επειδή δεν γνωρίζω τη ψάρια φιλοξενεί δεν μπορώ να σου πω εάν το Ph είναι ιδανικό. Αλλά ευτυχώς ένα μεγάλο ποσοστό ψαριών ευαρεστούνται στο ουδέτερο Ph (7) οπότε για αρχή είναι σίγουρα καλό. Μην ξεχνάς όμως ότι πρέπει να βρεις οπουδήποτε την αιτία που ανεβάζει το Ph.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβαινε το PH αλλα επειδη γεμιζα απο την βρυση το PH ανεβαινει στο 8. Tωρα ειμαι σταθερο στο 7.

Link to comment
Share on other sites

Επισης πηρα μετρησεις τωρα και μου φαινεται περιεργο οτι εχω αμμωνια 0,006 με PH 7. Αυτο νομιζω οτι ειναι αμμωνιο και δεν ειναι τοσο βλαβερο.

ΝΟ2 σχεδον τιποτα και ΝΟ3 5mg/l. Σας φαινεται λογικο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...