Jump to content

Γυρισα!!!!!


Recommended Posts

Ε καλα ο τιτλος του θεματος μας επιτρεπει τετοιεσ αποκεισεις! Παντωσ πολυ ευχαρηστως να ερθω στο επομενο μιας που εως τοτε ακομα θα μπολιαζω το ενυδρειο μου οποτε μια κατ ιδιαν κουβεντα σχετικα με ψαρακια με γνωστες μονο καλο θα μου εκανε! Συνεχιζουμε στο θεμα!!

Πως καταλαβαινω οτι ενα ψαρι στρεσαρετε και πως το αντιμετωπιζω αν συμβει...?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα σε ολους!!

Να ρωτησω....

Το φως στο ενυδρειο που εχω το μονομαχο ποση ωρα να το αφηνω ανοιχτο?

Οπως κ στο αλλο μου ενυδρειο 8 - 12 ωρες?

ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

8-10 ώρες είναι μια χαρά. Εάν έχεις μέσα φυτά τότε καλλίτερα 10 ώρες Χάρι των φυτών.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ξανάρθες, kristina θα συνηστουσα κι εγω να τους δωσεις νβιταμινες ονομαζονται Aquabiovit και μπορεις να τις ριξειςστην τροφη αν ταιζεις Φλεικς η κατευθειαν στο ενυδρειο 10 σταγονες στα 100λ.Με το συγκεκριμενο φαρμακο δυναμωνει το ανοσωποιητικο τους συστημα*

*Αφοθ ανοικτει ει καλυτερα να το διατηρουμε στο ψυγειο.

Link to comment
Share on other sites

hellooοο

Εχω αλλη μια ερωτησουλα..

Εγω στο ενυδρειο εχω υποστρομα 6 εκατοστα.. αλλα παρατηρησα οτι κατω κατω στα χαλικα κ η αμμος που εχο βαλει εχουν παρει μια πρασινοπη αποχρωση σαν να υπαρχει μουχλα.. :thumbup:

Εκανα καμια βλακεια??

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς κάτι παρόμοιο όπως στης φωτογραφίες. Αν ναι δεν είναι τίποτα συνηθίζετε μπροστά στο τσάμι το φαινόμενο αυτό.

post-2663-1190466693_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε!!

αυτο ειναι.!!

ευτυχως γιατι τρομαξα.......

thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας!! :thumbup:

Καιρο εχουμε να τα πουμε!

Ελπιζω να ειστε ολοι καλα! :bowdown:

Λοιπον εχω εδω κ 3εβδομαδες περιπου εναν μονομαχο.

Πηρα ενα πλαστικο ενυδρειο με φως, 5 λιτρων, ηθελα να παρω κ φιλτρο αλλα μου ειπαν οτι οι μονομαχοι ειναι σαν τα χρυσοψαρα δεν χρειαζονται τιποτα...

Να πω την αληθεια παραξενευτικα λιγο, αλλα δεν γνωριζω καθολου απο μονομαχους διοτι ποτε δεν ειχα....

Για αυτο θελω να μου πειτε η να μου δειξετε που να μπω κ να διαβασω για τα ψαρακια.

Γνωριζω οτι καθε εβδομαδα πρπει να αλλαζω ολο το νερο κ να βαζω αντιχλοριο κ βακτηριδια..

Εγω ομως αναγκαζομαι καθε 3 μερες να το κανω γιατι το νερο γεμιζει κατω κατω σαν μια ασπρη μουχλα ....

Απο τη μπορει να ειναι αυτο?

Παιζει ρολο που το ενυδρειακι ειναι πλαστικο?

Επειδη δεν εχω φιλτρο?

Μηπως ριχνω πολυ τροφη ?

Αφηνω πολλες ωρες το φως αναμμενο?( φυτα δεν εχω)

Και κατι τελευταιο μπορω να του παρω παρεα?

Ξερω οτι απαγορευεται το αρσενικο εαν παρω ενα η 2 θηλυκα?

Ευχαριστω εκ το προτερων....

Link to comment
Share on other sites

Αν του δίνεις τροφή σε flakes μπορεί να είναι υπολείμματα τροφής που δεν έχουν φαγωθεί...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! :thumbup:

Καιρο εχουμε να τα πουμε!

Ελπιζω να ειστε ολοι καλα! :bowdown:

Λοιπον εχω εδω κ 3εβδομαδες περιπου εναν μονομαχο.

Πηρα ενα πλαστικο ενυδρειο με φως, 5 λιτρων, ηθελα να παρω κ φιλτρο αλλα μου ειπαν οτι οι μονομαχοι ειναι σαν τα χρυσοψαρα δεν χρειαζονται τιποτα...

Να πω την αληθεια παραξενευτικα λιγο, αλλα δεν γνωριζω καθολου απο μονομαχους διοτι ποτε δεν ειχα....

Για αυτο θελω να μου πειτε η να μου δειξετε που να μπω κ να διαβασω για τα ψαρακια.

Γνωριζω οτι καθε εβδομαδα πρπει να αλλαζω ολο το νερο κ να βαζω αντιχλοριο κ βακτηριδια..

Εγω ομως αναγκαζομαι καθε 3 μερες να το κανω γιατι το νερο γεμιζει κατω κατω σαν μια ασπρη μουχλα ....

Απο τη μπορει να ειναι αυτο?

Παιζει ρολο που το ενυδρειακι ειναι πλαστικο?

Επειδη δεν εχω φιλτρο?

Μηπως ριχνω πολυ τροφη ?

Αφηνω πολλες ωρες το φως αναμμενο?( φυτα δεν εχω)

Και κατι τελευταιο μπορω να του παρω παρεα?

Ξερω οτι απαγορευεται το αρσενικο εαν παρω ενα η 2 θηλυκα?

Ευχαριστω εκ το προτερων....

Χριστίνα υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες για τους Μονομάχους που μπορείς να διαβάσεις στην κατηγορία Αναβαντίδες. Νομίζω θα σου λύσουν όλες τις απορίες σου.

Εν τάχει, οι μονομάχοι έχουν μεν μεγάλες ανοχές στο θέμα της ποιότητας του νερού, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι καλό να τις δοκιμάζουμε με συνεχείς κακές συνθήκες. Ένα φίλτρο λοιπόν θα ήταν πολύ καλή κίνηση αν θέλεις να ζήσει περισσότερο, αλλά και καλύτερα ο μονομάχος σου.

Επίσης όσο αφορά την παρέα, άστο καλύτερα. Ούτε άλλον αρσενικό μπορείς να βάλεις, ούτε θηλυκές μόνιμα (μόνο για αναπαραγωγή). Θα μπορούσες να προσθέσεις κάνα oto. Καλύτερα μόνος του πάντως.

Για την άσπρη μούχλα βάλε καμιά φωτογραφία να τη δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζε το νερο καθε δυο ημερες οχι ολο,περιπου το 30%-40%.Βαζε αντιχλωριο με την αλαγη.

Τα βακτηριδια δεν χρειαζονται αφου δεν εχεις φιλτρο για να δημιουργηθει αποικια βακτηριδιων.

Καλο ειναι να αγορασεις ενα μικρο φιλτρο με χαμηλη ροη(σε αυτη την περιπτωση θα αλλαζεις το νερο μια φορα την εβδομαδα).Αφου εχει λαμπα το ενυδρειο βαλε μια anumbia nana πανω σε μια μικρη ριζα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους!!

Ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου δωσατε για τους μονομαχους.

Αποφασισα για το καλυτερο των ψαριων μου να αγορασω ενα εξωτερικο φιλτρο.

Μπορειτε να μου πειτε ακριβως τη πρεπει να κανω?\

Τι υλικα να βαλω κτλ.......

Και κατι ακομα μου ηρθε ενα email που δειχνει πως σκοτωνουν τα δελφινια στην Ιαπωνια...

Ειλικρινα με πονεσε η καρδια μου.

Μονο ενα σας ζητω στηλτε μια αιτηση....

Πιστευω οτι εαν προσπαθησουμε μπορει να βγει κατι καλο..

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hello!!!

Αγορασα σημερα εξωτερικο φιλτρο fluval 305 100 ευρο. ΑΝ και τοενυδρειο μου ειναι 120 λιτρα...

Η τιμη ειναι καλη?

Το πηρα απο ενα μαγαζι ωκεανος λεγεται ειναι στην βουλιαγμενης, κ μου φανηκε πολυ καλο. Ειναι κ διπλα στο σπιτι μου.

Α!! Επισης εκει μου ειπαν οτι οι τροφες μαρκας jbl tetraκτλ..ειναι απο ψαραλευρα κ οτι τα καλυτερα ειναι τα omega one που ειναι πραγματικες τροφες?

Συμφωνειτε?

Link to comment
Share on other sites

α και κατι ακομα το εσωτερικο φιλτρο να το αφησω να λειτουργει κανονικα ε?

Link to comment
Share on other sites

helloo!!

Ελπιζω να μου απαντησετε αυτη τη φορα...

Τωρα που εχω παρει το εξωτερικο ενυδρειο η δυναμη του νερου ειναι πολυ δυνατη κ το κακο ειναι οτι δεν μπορεις να το ρυθμισεις. Μου πεθαναν κ 2 μικρα ψαρακια πιστευω λογο που ηταν τοσο δυνατη η πιεση του νερου..

Επισης εχω διαβασει οτι τα αγγελοψαρα θελουν ηρεμα νερα..

Τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντος λίγο μεγάλο το φίλτρο για το ενυδρείο αλλά δεν πιστεύω ο θάνατος των ψαριών να οφείλετε στο φίλτρο. Αν θέλεις να μυώσεις την ροή του φίλτρου μπορείς να το κάνεις στρέφοντας την έξοδο του νερού προς το τσάμι. Έτσι θα κοπή ένα μεγάλο ποσοστό της φόρας που έχει το νερό. Επίσης μπορείς μπροστά στην έξοδο να τοποθετήσεις κάποιο διακοσμητικό (ρίζα κτλ). Υπαρχουν και αλλοι τρόποι να μυώσουμε την ρωή που δεν με ενθουσιάζουν διότι ζορίζουν το φίλτρο πχ βάνα στην έξοδο του νερού, η τοποθέτηση ενός σφουγγαριού στην έξοδο του νερού. Τέλος το εσωτερικό φίλτρο βγάλτω είναι περιττό και θα κερδίσεις χώρο

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν βγαινει το εσωτερικο εχω ενυδρειο της juwel...

Θα βαλω ριζα μπροστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα γειά σου και από 'μένα!

Ένας καλός τρόπος για να έχεις μειωμένη ροή είναι να αναβάσεις τον μαύρο διακόπτη έως έως ότου ο δείκτης που έχει να δείχνει την τρίτη γραμμούλα (έχει 7) μετρώντας από κάτω πρός τά πάνω (η εταιρία επιτρέπει το κλείσιμό του μέχρι εκεί) έχω το ίδιο φίλτρο και το λέει στο dvd που έχει μαζί.

Στην εικόνα σου δείχνω τον διακόπτη με κόκκινο και τις γραμμές με μπλέ.

post-3972-1193610530_thumb.jpg

Από εκεί και πέρα δεν θα έχεις πρόβλημα με υπερβολικό φιλτράρισμα και μπορείς να μειώσεις την ροή αν ακόμα ενοχλεί τα ψαράκια σου, με τους τρόπους που σου είπε ο Χρήστος.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει αλλά θέλει λίγο προσοχή μην κάνουμε ζημιά στο ενυδρείο. Αν δεν βασίζεσαι άστο καλλίτερα. Μπορεί να βρεθεί κάποιος στο μέλλον που μπορεί να σε βοηθήσει από κοντά εγώ βλέπεις είμαι λιγάκι μακριά. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ευχαριστω!!! Παω να το κανω τωρα.....

Link to comment
Share on other sites

οκ το εκανα!!!

ευχαριστωω αλλα διαφορα δεν μπορω να καταλαβω..... μηπως να το μειωσω κιαλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο το εχεις το εξωτερικο σου φιλτρο?

τι εχεις βαλει μεσα σε αυτοαπο βιολογικο υλικο?

Link to comment
Share on other sites

HELLO! :buttrock: συγνωμη που δεν απαντησα ποιο γρηγορα αλλα δεν ειχα ιντερνετ..

Τωρα εκλεισε το φιλτρο 2 εβδομαδες.

Μου ειπαν να το αφησω με τα υλικα που εχει μεσα για 2 μηνες κ μετα να ερθω να παρω τα καλα. μεσα εχει σφουγγαρι ανθρακα κ μακαρονι.

Οσο να ναι εχει μειωθει αρκετα η ροη του νερου..

Και μια φοτο να δειτε το ενυδρειο μου... εχετε καιρο να το δειτε!!! να δειτε κ ποιο φιλτρο λεω..

Α σας ειχα κανει κ αλλη μια ερωτηση κ δεν ειχατε απαντηση..

Η τροφες OMEGA ONE ειναι η καλυτερες? Ενω οι αλλες ειναι απο ψαραλευρα??

post-1907-1194207044_thumb.jpg

post-1907-1194207079_thumb.jpg

post-1907-1194207107_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν μου αρεσει???

ΚΑΘΕ μερα στο ebay ειμαι και αγοραζω!! χιχι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...