Jump to content

Ψαρι στο sump


Recommended Posts

Kαλησπερα.

Xρειαζομαι και παλι τις χρησιμες συμβουλες σας για το εξης για μενα περιεργο περιστατικo:

Γυρισα σημερα απο ταξιδι στο εξωτερικο και μου λεει η γυναικα μου οτι το ενα pangasius catfish ειχε χαθει εδω και 2 μερες περιπου. Aμεσως υπεθεσα οτι πεθανε και θα βρισκοταν κατω απο καποιο βραχο. Eψαξα αλλα δεν βρηκα τιποτα και αυθορμητα κοιταξα αμεσως στην εισοδο του νερου στο φιλτρο και το βρηκα μπλεγμενο στον υαλοβαμβακα και ενω ημουνα σιγουρος οτι ηταν πεθαμενο με μεγαλη εκπληξη προσεξα οτι κουνιοταν. Tο πηρα με προσοχη και το μετεφερα σε ενα κουβα με νερο του ενυδρειου. H ουρα του ειναι τελειως φαγωμενη αλλα κατα τα αλλα οσο μπορω να καταλαβω δεν φαινεται να εχει κατι αλλο. Tου εδωσα τροφη και φαινεται να κινειται φυσιολογικα.

Tωρα δεν ξερω τι να κανω. Nα το βαλω πισω στο ενυδρειο? Nα περιμενω? Πρεπει να κανω κατι αλλο? Σαββατο πρωι φευγω παλι για μια βδομαδα και ο χρονος με πιεζει.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Xρειαζομαι και παλι τις χρησιμες συμβουλες σας για το εξης για μενα περιεργο περιστατικo:

Γυρισα σημερα απο ταξιδι στο εξωτερικο και μου λεει η γυναικα μου οτι το ενα pangasius catfish ειχε χαθει εδω και 2 μερες περιπου. Aμεσως υπεθεσα οτι πεθανε και θα βρισκοταν κατω απο καποιο βραχο. Eψαξα αλλα δεν βρηκα τιποτα και αυθορμητα κοιταξα αμεσως στην εισοδο του νερου στο φιλτρο και το βρηκα μπλεγμενο στον υαλοβαμβακα και ενω ημουνα σιγουρος οτι ηταν πεθαμενο με μεγαλη εκπληξη προσεξα οτι κουνιοταν. Tο πηρα με προσοχη και το μετεφερα σε ενα κουβα με νερο του ενυδρειου. H ουρα του ειναι τελειως φαγωμενη αλλα κατα τα αλλα οσο μπορω να καταλαβω δεν φαινεται να εχει κατι αλλο. Tου εδωσα τροφη και φαινεται να κινειται φυσιολογικα.

Tωρα δεν ξερω τι να κανω. Nα το βαλω πισω στο ενυδρειο? Nα περιμενω? Πρεπει να κανω κατι αλλο? Σαββατο πρωι φευγω παλι για μια βδομαδα και ο χρονος με πιεζει.

6574[/snapback]

Γεια σου Αδωνη

κανονικα καλο θα ηταν να μεινει μονος του για λιγο - ειναι πιθανο μετα την ταλαιπωρια του και το σοκ του μπλεξιματος να στρεσσαριστει απο τα αλλα ψαρια. Το φαγωμα της ουρας μπορει να δημιουργησει καποια μολυνση. Το πιο καλο θα ηταν αν μπορουσες να τον βαλεις σε ενυδρειο καραντινας μονο του μεχρι να ξαναγυρισεις και να προσθεσεις στο νερο λιγο αλατι και Melafix. Καλυτερα τα φωτα να ειναι κλειστα - οσο πιο σκοτεινο το ενυδρειο τοσο καλυτερα, ο φτωχος εχει περασει 2 μερες αγωνιας!

Link to comment
Share on other sites

Mαρινα γεια σου και ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση.

O κουβας με το νερο απο το ενυδρειο δεν φανταζομαι να θεωρειται ενυδρειο καραντινας :blush: . Eτσι?

Link to comment
Share on other sites

Mαρινα γεια σου και ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση.

O κουβας με το νερο απο το ενυδρειο δεν φανταζομαι να θεωρειται ενυδρειο καραντινας :blush: . Eτσι?

6577[/snapback]

Οχι Αδωνη, λυπαμαι. Το ψαρι χρειαζεται φιλτρο και αερισμο καλο, ειδικα αφου θα βαλεις Melafix. Να προτεινω το εξης, εφοσον αποτι θυμαμαι τα ψαρακια σου ειναι μικρα ακομα.

Ειναι ευκολο να προμηθευτεις ενα ενυδρειακι μικρο (γυρω στα 40 λιτρα) με ενα φιλτρο Fluval. Δεν χρειαζεσαι τιποτα ακριβο η περιπλοκο - απλα ενα γυαλινο η ακομα και πλαστικο κουτι χωρις καπακι η φωτισμο (μπορεις καλλιστα να τους ζητησεις να σου δωσουν ενα φυλλο πλαστικου απο αυτα που χρησιμοποιουν για να σταματουν την υγροποιηση των υδρατμων. Παρε επισης και ενα μικρο φιλτρο εσωτερικο οπως της Fluval (η σειρα 1 η 2 ειναι αρκετη). Επειδη αποτι θυμαμαι εχεις sump κοψε λιγο απο το μπλε η πρασινο σφουγγαρι που καλυπτει τα biorings βαλτο στο φιλτρο, γεμισε το μικρο ενυδρειακι με νερο απο το κανονικο ενυδρειο και εισαι ετοιμος!

Εναλλακτικα, αν αυτο σου ειναι δυσκολο η δεν εχεις καιρο, αγορασε ενα διχτυωτο η πλαστικο διαχωριστη ενυδρειου, χωρισε το sump σε δυο μερη (σε αυτο με το μικροτερο χωρο να ειναι η αντλια) και βαλε το ψαρι στο sump μονο του. Αλατι μπορεις να προσθεσεις αλλα αν θελεις να βαλεις και Melafix πρεπει να βγαλεις τον ανθρακα απο το φιλτρο σου πρωτα.

Σε βολευει κατι απο τα δυο?

Link to comment
Share on other sites

Μαρινα καλημερα,

Σε ευχαριστω για τις λυσεις που μου δινεις. Σαφως για λογους πιεσης χρονου με βολευει η δευτερη λυση. Υπαρχει κατι αναλογο του Melafix? Τι ακριβως κανει αυτο? Δεν θα επηρεασει τα υπολοιπα ψαρια?

Εκτιμω αφανταστα την αμεση βοηθεια και ανταποκριση. :blush::hysterical:

Υ.Γ. Μαρινα ερχομαι προς τα μερη σου. Θα ειμαι για μια βδομαδα στο Ηull.

Έγινε επεξεργασία - ADONIS
Link to comment
Share on other sites

Μαρινα καλημερα,

Σε ευχαριστω για τις λυσεις που μου δινεις. Σαφως για λογους πιεσης χρονου με βολευει η δευτερη λυση. Υπαρχει κατι αναλογο του Melafix? Τι ακριβως κανει αυτο? Δεν θα επηρεασει τα υπολοιπα ψαρια?

Εκτιμω αφανταστα την αμεση βοηθεια και ανταποκριση. :busted_cop:  :busted_cop:

Υ.Γ. Μαρινα ερχομαι προς τα μερη σου. Θα ειμαι για μια βδομαδα στο Ηull.

6587[/snapback]

Καλησπερα Αδωνη,

το Melafix ειναι φυτικο απολυμαντικο που περιεχει Τea Tree Oil. Υπαρχει αρθρακι-εισαγωγη ΕΔΩ Θεωρειται απο τα πιο ακινδυνα φαρμακα λογω του οτι δεν περιεχει χημικα. Υπαρχουν πολλοι που το χρησιμοποιουν κατα την καραντινα η προληπτικα μια φορα το μηνα. Προσωπικα δεν το κανω αλλα εχω χρησιμοποιησει το φαρμακο και το συνιστω ανεπιφυλακτα. Δεν θα επηρρεασει αρνητικα τα υπολοιπα ψαρια σου. Βεβαια η παρατεταμενη χρηση κατα τη γνωμη μου δεν συνισταται. Και αυτο για τον εξης λογο. Αν τα ψαρια μεγαλωνουν και ζουν σε περιβαλλον "αποστειρωμενο" το ανοσιοποιητικο τους συστημα εξασθενει και το αποτελεσμα ειναι να γινονται πιο ευαλωτα σε ασθενειες.

Το Ηull ειναι περιπου 3 ωρες απο τα μερη μου ... αλλα στειλε μυνημα - αν εχεις καιρο να κατεβεις προς Manchester βρισκομαστε για καφεδακι :thumbup:

Καλο ταξειδι!

Link to comment
Share on other sites

Mαρινα καλησπερα μαλλον καλημερα.

Eχω βαλει το ψαρι στο sump οπως ειπαμε, melafix δεν εχω βρει (ως συνηθως) αλλα μου δωσανε κατι αλλο αναλογο θελω να πιστευω. Θα μεινει αναγκαστικα εκει μια βδομαδα μεχρι να γυρισω και βλεπουμε. Aυτο που με ανυσηχει ειναι οτι η ουρα του εχει φαγωθει τελειως. Θα επανελθει?

Πολυ θα το ηθελα να περνουσα για καφεδακι αν και χλωμο το βλεπω με το πιεστικο προγραμμα που εχω. Eυχαριστω για την προσκληση.

Link to comment
Share on other sites

Mαρινα καλησπερα μαλλον καλημερα.

Eχω βαλει το ψαρι στο sump οπως ειπαμε, melafix δεν εχω βρει (ως συνηθως) αλλα μου δωσανε κατι αλλο αναλογο θελω να πιστευω. Θα μεινει αναγκαστικα εκει μια βδομαδα μεχρι να γυρισω και βλεπουμε. Aυτο που με ανυσηχει ειναι οτι η ουρα του εχει φαγωθει τελειως. Θα επανελθει?

Πολυ θα το ηθελα να περνουσα για καφεδακι αν και χλωμο το βλεπω με το πιεστικο προγραμμα που εχω. Eυχαριστω για την προσκληση.

6685[/snapback]

Επανερχεται, μην ανυσυχεις. Μια και εισαι στο Ηull παρε ενα melafix να υπαρχει ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...