Jump to content

Εξολοθρευση σαλιγκαριων


xxgaitan

Recommended Posts

Πως μπορούμε να εξολοθρέψουμε αυτά τα καφέ σκούρα κωνικά σαλιγκάρια? Αναπτύσσονται με πολύ υψηλούς ρυθμούς.. πήρα πριν 3 μήνες από ένα φίλο 3 σαλιγκάρια, και ενα βραδύ που βγηκαν και κολυσαν πανό στο τζαμί έχω μετρήσει πάνο από 150..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στην αγορά ιδικές παγίδες που λειτουργούν άψογα. Αλλιώς μάζεμα με το χέρι. Υπάρχουν και ζουμιά αλλά δεν θα τα πρότεινα σε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν υπάρχει χώρος και συμβατότητα, δύο loach clown ή ένα κοπαδάκι striphmunki, τα οποία είναι πολύ ήρεμα ψαράκια και συμβατά με τα περισσότερα είδη.

Με την παρουσία αυτών των ειδών ψαριών, ο πληθυσμός των σαλιγκαριών ελέγχεται, χωρίς να είναι απαραίτητος ο αφανισμός τους.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα, θα μπορουσες να δοσεις πιο πολλες πληροφοριες για τα "striphmunki" γιατι δεν τα βρισκω στο google

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα, θα μπορουσες να δοσεις πιο πολλες πληροφοριες για τα "striphmunki" γιατι δεν τα βρισκω στο google

Το σωστο ειναι Botia sidthimunki.

Link to comment
Share on other sites

1 σε ποσα λιτρα πρεπει;

Link to comment
Share on other sites

1 σε ποσα λιτρα πρεπει;

Πρόκειται για ειρηνικό, κοπαδιάρικο ψαράκι και ανήκει στα dwarf. Θα αισθανθεί καλύτερα σε ομάδα των τριών και πάνω, ανάλογα με τα λίτρα, που διαθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστο ειναι Botia sidthimunki.

Τα συγκεκριμένα περιλαμβάνονται στο red list ως είδος προς εξαφάνιση...

Εγώ έχω κοπαδάκι από 10 τέτοια (πολύ ωραία ψαράκια και αρκετά παιχνιδιάρικα) αλλά για να πω την αλήθεια δεν με απάλαξαν από το πρόβλημα των σαλιγκαριών (χρησιμοποιώ παγίδα κάθε τόσο)...

Link to comment
Share on other sites

Μετα την χθεσινη κουβεντα μας το εψαξα λιγο και βρεικα οτι την ιδια δουλεια κανουν και τα ακολουθα BOTIA:

MORLETI, STRIATA KAI LOCHACHATA. .Επισης σαν ιδος παγιδας προτεινουν να βαλεις ενα κολοκυθακη μεσα στο ενυδρειο και οταν μαζευτουν πανω του τα σαλιγκαρια τα βγαζεις ολα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την χθεσινη κουβεντα μας το εψαξα λιγο και βρεικα οτι την ιδια δουλεια κανουν και τα ακολουθα BOTIA:

MORLETI, STRIATA KAI LOCHACHATA. .Επισης σαν ιδος παγιδας προτεινουν να βαλεις ενα κολοκυθακη μεσα στο ενυδρειο και οταν μαζευτουν πανω του τα σαλιγκαρια τα βγαζεις ολα μαζι.

Μπράβο πατέντα το κολοκυθάκι.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κολοκυθακι γεμιστο με σαλιγκαρια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η καλύτερη λύση είναι κάποιο φάρμακο σε σταγόνες που πωλείται σε καταστήματα με ενυδρεία. Περιέχει χαλκό κυρίως,που είναι ιδιαιτέρως τοξικός για τα σαλιγκάρια.Τα ψαράκια δε τα βλάπτει.

Σε ότι αφορά τα προαναφερθέντα είδη ψαριών τρέφονται ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ και τα μεγάλα παραμένουν αν και ο χρόνος ζωής τους δεν υπερβαίνει κάποιους μήνες. Με τα Botia Macracantha τους γνωστούς Clown Loach ή αλλιώς Ψαρια Γελωτοποιούς τα οποία προέρχονται απο την Ινδονησία,Σουμάτρα και Βόρνεο καθώς επίσης και άλλα είδη συγγενή πετυχαίνεις άριστα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι κάποιο φάρμακο σε σταγόνες που πωλείται σε καταστήματα με ενυδρεία. Περιέχει χαλκό κυρίως,που είναι ιδιαιτέρως τοξικός για τα σαλιγκάρια.Τα ψαράκια δε τα βλάπτει.

Οχι φαρμακο μπορει να καταστρεψει την βιολογια του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι κάποιο φάρμακο σε σταγόνες που πωλείται σε καταστήματα με ενυδρεία. Περιέχει χαλκό κυρίως,που είναι ιδιαιτέρως τοξικός για τα σαλιγκάρια.Τα ψαράκια δε τα βλάπτει.

Δεν είναι η καλύτερη λύση και η συμβουλή μου είναι εάν δεν γνωρίζουμε κάτι 100% να αναφέρουμε τις επιφυλάξεις μας ώστε ο επόμενος αναγνώστης να εκτιμήσει την απάντηση.

Ο χαλκός είναι τοξικός για τα ψάρια, σε μεγάλη συγκέντρωση βέβαια. Επίσης εάν δεν κάνω λάθος είναι αθροιστικός στον οργανισμό τους γιατί δεν αφομοιώνεται. Εάν συνυπολογίσουμε ότι υπάρχουν άλλοι «καθαροί» τρόποι τότε σίγουρα είναι ένα ακόμα «ζουμάκι» που ΔΕΝ πρέπει να το χρησιμοποιούμε.

Αναφέρω μερικές άλλες «καθαρές» μεθόδους :

  • Χειροσυλλογή (ειδικά για τα δικά σου που είναι lymnea strangalis θα πρέπει να το κάνεις το βράδυ …), θέλει υπομονή και διαρκεί μέρες.
  • Θανάτωση με ηλεκτρόλυση, θέλει προσοχή στη μέθοδο δεν είναι κατάλληλη για όλους τους τύπους ενυδρείων.
  • Παγίδευση σε βυθισμένο κουτάκι,
  • Παγίδευση με μια φέτα καρότο (ίσως και κολοκυθάκι που διάβασα εδώ), σε 24 ώρες θα έχεις ένα τσαμπάκι από σαλιγκάρια.
  • Παγίδευση με βραστό λάχανο. Ίσως η καλλίτερη λύση το λάχανο (πρέπει να βράσει για να μην επιπλέει) τραβάει τα σαλιγκάρια ως μαγνήτης γιατί περιέχει μεγάλη συγκέντρωση σε ασβέστιο που τους είναι απαραίτητο

Έγινε επεξεργασία - aafent
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...