Jump to content

Σχετικα με τιν τροφη! Ερωτηση!


FiR3FoX

Recommended Posts

Απορια εχω αν εχεισ διαφορετικα ψαρακια μεσα στο ενυδρειο ποσες διαφορετικεςσ τροφες βαζεις? η υπαρχει μια που την τρωνε ολα?

Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση τους δίσκους μπορείς να πάρεις τη βασική τροφή που την τρώνε όλα τα ψάρια με μανία χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν χρειάζεσαι για κάθε ψάρι και διαφορετική τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην σας φαινονται χαζομαρεςσ αυτα που ρωταω απλως θελω να ξερω αρκετα πραγματα προτου πραγματοποιησω τη δημιουργια του ενυδρειου μου! ¨)

Link to comment
Share on other sites

Για τα βυθόψαρα (πχ corydoras) υπάρχουν οι ταμπλέτες ή τα chips. Για τα ψάρια που τρέφονται στην επιφάνεια υπάρχουν τα διάφορα flakes. Εχω μάλιστα την εντύπωση πως κάποιες τροφές (πχ οι Vipan, Vipagran, Vipachips της Sera) είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα σε διαφορετική "συσκευασία".

Στούς μονομάχους μου πάλι δίνω τροφές που δεν βυθίζονται (FD Bloodworms και διάφορα pellets). Οταν τους δίνω κατεψυγμένα Bloodworms τους ταϊζω ένα - ένα με το χέρι, είναι πολύ διασκεδαστικό!

Σημασία έχει πάντως ΙΜΟ να υπάρχει ποικιλία!

Link to comment
Share on other sites

Θα εχεις την βασικη τροφη και για ποικιλια θα εχεις τροφες που αρεσουν στα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Πριν κάμποσες μέρες ... έπεσε καταλάθος μια μυγα (μικρη) μέσα στο ενυδρείο μου ...

Όπως ήταν λογικό κάποιος δραστήριος ψαρακακος εκμεταλεύτηκε τη 'λιχουδια' και απο ότι κατάλαβα το κατα-ευχαριστήθηκε.

Καλό ειναι αυτό ή μπορεί να δημιουργήσει κανένα πρόβλημα (δεν νομίζω βέβαια) ?? Σας έχει συμβει κάτι αντιστοιχο με μύγα-κουνούπι ??

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοι συνέβη σε μένα στο μονομαχοενυδρείο. Δεν το κατάλαβα βέβαια αμέσως, αλλά είδα το ''πτώμα'' λίγες ώρες μετά όταν καθάριζα το φίλτρο!! Προφανώς δεν του άρεσε ο μεζές!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτό που παρατήρησα είναι ότι 4 απο τα ψαράκια μου (2 συγκεκριμένα είδη) κυνηγιόντουσαν για το πιο θα φάει το μεγαλίτερο κομμάτι της κακόμοιρας μύγας ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...