Jump to content

Help ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ


aerakis

Recommended Posts

:thumbup: ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 13 ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ ΑΖΩΤΟΥ!! ΕΙΔΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ!!! ΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΤΩΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ!! ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΟ ΚΑΙ ΕΝΑ GALAXER!!! ΤΟ ΜΠΟΛΙΑΣΑ ΠΡΙΝ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΚΑΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΟΧΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΜΙΑ 20ΑΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΣΥΧΝΑ ΤΕΣΤ ΑΜΜΩΝΙΑΣ=1MG/L SYMFWNA ME TO XΡΩΜΑΤΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΜΑ ΜΕ ΤΕΣΤ ΤΙΣ ΣΕΡΑ ΚΑΙ PH=8 ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΕΣΤ ΤΙΣ ΣΕΡΑ.... ΛΟΙΠΟΝ ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΣΑΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΝΟ2 ΚΑΙ ΝΟ3 ΠΗΓΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ 2 ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΦΤΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΕΧΟΥΝ!!!! ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΙΣ ΜΟΥΡΛΙΑΣ!!!!!!!!!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ ΠΛΕΟΝ!!!!!

Υ.Γ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΟΜΩΣ ΤΕΣΤ ΓΙΑ GH KAI KH!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου..

τα βασικα τεστ που ολοι θα πρεπει να μετραμε ειναι:GH,KH,PH,NO2,NO3..

απο κει και περα εξαρταται το ειδος του ενυδρειου που εχεις,μπορει να χρειαζονται και αλλες παραμετροι μετρηση..πχ σε ενα φυτεμενο..

τα παραπανω ομως ειναι απαραιτητα..

πολλοι την εχουν πατησει απο καταστηματα,οποτε καλο ειναι να το ψαχνεις πριν παρεις κατι..τα ψαρια που σου εδωσαν ας πουμε,απλα δεν... :bowdown:

τα τεστ που αναφερεις ειναι υγρα ή stick?τα πιο αξιοπιστα ειναι τα υγρα,και ειδικα της api..δοκιμασμενα απο πολλους και αξιοπιστα..

παρε και υπολοιπα τεστακια,κανε μετρησεις,πες μας τα αποτελεσματα και περιμενε και τους πιο εμπειρους για τη συνεχεια..

καλη συνεχεια απο μενα.. :thumbup:

φιλικα,Γιαννης

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟ2 είναι δηλητήριο για τα ψάρια και αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς. Το ΝΟ2 πρέπει να είναι 0, για μικρό χρονικό διάστηκα μπορεί να είναι 0,2 παραπάνω όχι. ΝΟ2 πάνω από 0,5 είναι τοξικό για τα ψάρια. Το ΝΟ2 έχει την ιδιότητα να απορροφάτε από τα ερυθρά αιμοσφαίρια και ταυτόχρονα μπλοκάρει την απορρόφηση του οξυγόνου από τα ερυθρά αιμοσφαίρια. Το αποτέλεσμα είναι τα ψάρια να πεθαίνουν από ασφυξία. Ή εάν δεν πεθάνουν αμέσως και τα προλάβουμε μπορεί τα εσωτερικά τους όργανα να έχουν ήδη υποστεί βλάβη λόγο της έλλειψης οξυγόνου.

Το ΝΟ3 άμεσα δεν επηρεάζει τα ψάρια αλλά το αυξημένο ΝΟ3 προκαλεί έξαρση της αλγείς.

Με απλά λόγια σε πληροφόρησαν 100% λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικοτερα τεστ ειναι, αυτο της Αμμωνιας,NO2,NO3,ολα τα αλλα PH,GH,KH,MG,κ.τ.λ. σιγουρα ειναι κι αυτα καλο να τα προμηθευτεις αλλα οχι τοσο αναγκαια οπως τα τρια πρωτα μιας και ολα τα ψαρια στα Πετ Σοπ τα διατηρουν με νερο βρυσης.Αυτο ομως που μου κανει εντυπωση ειναι η απαντηση που σου εδωσε.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΦΤΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΕΧΟΥΝ!!!!Απο αυτο καταλαβαινεις ποσο ασχετοι ανεγκεφαλοι <<φιλοζωοι>>ειναι.Σαν φιλος σου προτεινω να μην ξαναπατησεις στο συγκεκριμενο μαγαζι ουτε απεξω.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΧΟΝΤΑΣ ΕΓΩ ΑΥΤΑ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΤΑ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΝΟ2 ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑ ΤΙ 8ΕΛΩ ΜΕ ΚΟΙΤΟΥΣΑΝ ΣΑΝ ΕΞΟΓΗΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ!!!! ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΑΝ ΤΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ!!!!!

Υ.Γ ΕΝΑΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΤΙΝ ΚΟΡΙΦΑΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΟΤΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ ΑΖΩΤΟΥ ΜΕ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΝΕΙ 3 ΜΕΡΕΣ!!! ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΠΗΡΑ ΧΑΜΠΑΡΙ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται "ευχαριστω",για αυτο ειμαστε εδω ολοι..

παντα να φιλτραρεις οτι ακους και οτι διαβαζεις..απο οποιον και αν ειναι.. :thumbup:

και να θυμασαι οτι εδω μεσα οι πιο πολλοι εχουν σκοπο να βοηθησουν συνχομπιστες κα οχι να πουλησουν σε αυτους πραγματα..

κανε τα τεστακια και τα ξαναλεμε..

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΣΤ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ!!!

PH=8

KH=13

NH4 NH3=2MG/L

GH=25

NO2=2 MG/L

NO3=25 MG/L

ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!! ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΣΤ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ!!!

PH=8

KH=13

NH4 NH3=2MG/L

GH=25

NO2=2 MG/L

NO3=25 MG/L

ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!! ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!!!

ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΕΙΝΑΙ ΤΙΣ ΣΕΡΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΝΟ2 ΚΑΙ ΝΟ3 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ WATERLIFE ΚΑΙ ΕΓΙΝΑΝ ΩΡΑ 22:00 ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΛΑΜΠΑΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΡΟΛΟ ΑΥΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο στη φάση που βρίσκεται δεν είναι κατάλληλο να δεχτεί ψάρια. Εάν δεν μπορείς να τα δώσεις πρόχειρα κάπου τότε το μόνο που σου μένει είναι να κάνεις μια γενναία αλλαγή νερού 75% και από εκεί και πέρα αλλαγές νερού ανά δύο μέρες 30% έως ότου στρώσει βιολογικά το ενυδρείο σου. Ίσος να βρίσκεται κάποιος κοντά σου και να μπορέσει να σε προμηθεύσει με λίγο μπόλιασμα.

Υ.Γ.

Το νερό που θα αλαλάξεις να έχει της το ίδιο PH,KH,GH, και θερμοκρασία, πρόσθεσε και αντιχλώριο γιατί θα στρεσαριστούν τα ψάρια από την μεγάλη ποσότητα νερού που θα αλαλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο και βακτηρίδια μπορείς να βάλεις αλλά το ιδικό αλάτι δεν κατάλαβα καλά γιατί θέλεις να βάλεις; Και όταν λες αλάτι τη εννοείς; Γιατί υπάρχουν πολλά σκευάσματα που πολλοί λανθασμένα τα λένε αλάτια.

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο και βακτηρίδια μπορείς να βάλεις αλλά το ιδικό αλάτι δεν κατάλαβα καλά γιατί θέλεις να βάλεις; Και όταν λες αλάτι τη εννοείς; Γιατί υπάρχουν πολλά σκευάσματα που πολλοί λανθασμένα τα λένε αλάτια.

ειναι ενα αλατι τισ api aquarium salt for freshwater fish all natural.....

μου το εδςσαν για να το βαζω σε καθε αλλαγη νερου!!!

Link to comment
Share on other sites

επισεις μου εχουν δωσει και ενα φαρμακο το οποιο ειναι για μερικες ασθενειες ενα τισ σερα το ectopur to bazw ayto ?

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι της api περιέχει και ηλεκτρολύτες συνήθως το χρησιμοποιούμε στο υφάλμυρο νερό σε νερό που προέρχεται 100% από αντίστροφη όσμωση, ή για την θεραπεία ασθενειών πχ ικ.

Εάν δεν συντρέχουν ένας από τους παραπάνω λόγους τότε δεν χρειάζεται να βάζεις αλάτι.

Επίσης φάρμακα δεν βάζουμε στο ενυδρείο μας ούτε προληπτικά παρά μόνο εάν εκδηλωθεί ασθένεια. Το ξέρω πολλές εταιρείες για προφανής λόγους συνιστούν να τοποθετούμε φάρμακα στο ενυδρείο μας για προληπτικούς λόγους αυτό μπορούμε να το κάνουμε στης αρχές όταν τοποθετούμε στο ενυδρείο μας νέα ψαράκια τα οποία μπορεί να έχουν παράσιτα. Το ectopur είναι αντιπαρασιτικό και έχει κάποιες αντιστρες ουσίες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ομοιοπαθης απο πετ σχοπ.....Αποτελεσμα καθημερινες αλλαγες της ταξεως 50%

Υπομονη!!!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικοτερα τεστ ειναι, αυτο της Αμμωνιας,NO2,NO3,ολα τα αλλα PH,GH,KH,MG,κ.τ.λ. σιγουρα ειναι κι αυτα καλο να τα προμηθευτεις αλλα οχι τοσο αναγκαια οπως τα τρια πρωτα μιας και ολα τα ψαρια στα Πετ Σοπ τα διατηρουν με νερο βρυσης.Αυτο ομως που μου κανει εντυπωση ειναι η απαντηση που σου εδωσε.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΦΤΑ ΤΑ ΤΕΣΤ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΕΧΟΥΝ!!!!Απο αυτο καταλαβαινεις ποσο ασχετοι ανεγκεφαλοι <<φιλοζωοι>>ειναι.Σαν φιλος σου προτεινω να μην ξαναπατησεις στο συγκεκριμενο μαγαζι ουτε απεξω.

Αυτό δεν νομίζω να ισχύει... Εχω μετρήσει το νερό της σακούλας που πήρα τα ψαράκια από συγκεκριμμένο pet shop και δεν είχε καμμία σχέση με το νερό της βρύσης όσον αφορά το PH και την σκληρότητα. Να συμπληρώσω ότι μένω κοντά στο pet shop, άρα οι βρύσες μας βγάζουν το ίδιο νερό...

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.

Το νερό που θα αλαλάξεις να έχει της το ίδιο PH,KH,GH, και θερμοκρασία, πρόσθεσε και αντιχλώριο γιατί θα στρεσαριστούν τα ψάρια από την μεγάλη ποσότητα νερού που θα αλαλάξεις.

Τις τιμεςς αυτες πωσ τις ρυθμιζουμε?Υπαρχεει καποιος συγκεκριμενος τροποσ? Ενοοω τις τιμες του ph κλπ

Έγινε επεξεργασία - FiR3FoX
Link to comment
Share on other sites

Για να ανακεφαλαιωσουμε.Κανε μια γερη αλλαγη νερου.Μερα παρα μερα κανε αλλαγες νερου της

ταξεως του 30%(οι αλλαγες νερου παντα με αντιχλωριο).Ριχνε ετοιμα βακτηριδια συμφωνα με της

οδηγιες που γραφει το σκευασμα.Κανε τακτικα τεστ,ταιζε λιγο,μην βαζεις αλλα ψαρια και καλη

επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Κανε οτι σου λένε τα παιδιά παραπάνω και διώξε το Γκαλαχερ τώρα .

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΣΗΝΕΧΗΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΟ2 ΕΠΙΜΕΝΕΙ. ΕΤΣΙ ΑΚΟΥΣΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ ΤΟ 50% ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ!!

ΤΑ ΤΕΣΤ ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΗΤΑΝ----->

PH= 7,8

KH= 10

GH= 17

NH4 NH3= 0

NO2=2MG/L :thumbup:

NO3=25MG/L

ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ? ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ?

Υ.Γ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανε οτι σου λένε τα παιδιά παραπάνω και διώξε το Γκαλαχερ τώρα .

ΤΟ ΚΑΙΜΕΝΟ ΤΟ ΓΚΑΛΑΧΕΡ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΩΞΩ?

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΨΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΨΑΡΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ευαίσθητο σε καινούργιο ενυδρείο .

Αν θέλεις γράφε με πεζά διότι είναι σαν να φωνάζεις.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΑΙΜΕΝΟ ΤΟ ΓΚΑΛΑΧΕΡ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΩΞΩ?

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΨΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΨΑΡΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ!!! :thumbup:

Συγνωμη αλλα αφου σου αρεσει η αεροδυναμικη γιατι δε βαζεις μεσα ενα αεροπλανο.

Σου μιλαω ετσι γιατι σου εχουν απαντησει γιατι πρεπει να διωξεις το ψαρι και συνεχιζεις να ρωτας. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

σημερα τα τεστ εδειξαν

ph= 7,8

kh= 10

gh= 18

NH4 NH3= 0.3MG/L

NO2= 0,2 MG/L

NO3= 20MG/L

τι θα γινει? μπωρει καποιος να μου πει τι συμβαινει τωρα?

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...