Jump to content

Στήσιμο νεου ενυδρειου. Με σκαλαρια, Clown και καποιο κοπαδιαστο ειδος.


Recommended Posts

Χαιρετω το forum!

Μετα απο ενα χρονο περιπου που συντηρω ενα ενυδρειο 25 λιτρων με 5 guppy σκεφτομαι να περασω σε κατι ποιο μεγαλο. Τα λιτρα που σκεφτομαι ειναι απο 120 μεχρι 180 και ιδανικα κατι ενδιαμεσο πανω κατω στα 150. Τα ψαρια που θα ηθελα να βαλω ειναι 2-4 σκαλαρια, 2-4 clown (loach), ενα κοπαδι με καρδιναλιους ή κατι αντιστοιχο και αν χωραει και καποιο πλεκοστομο.

Αν ολα αυτα ειναι πολλα για τα λιτρα θα ηθελα καποια προταση για το τι να βαλω απο ολα αυτα τελικα.

Και κατι τελευταιο, ιδανικα ενα φιλτρο ποσες φορες θα πρεπει να ανακυκλωνει το νερο του ενυδρειου μεσα σε μια ωρα?

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω το forum!

Μετα απο ενα χρονο περιπου που συντηρω ενα ενυδρειο 25 λιτρων με 5 guppy σκεφτομαι να περασω σε κατι ποιο μεγαλο. Τα λιτρα που σκεφτομαι ειναι απο 120 μεχρι 180 και ιδανικα κατι ενδιαμεσο πανω κατω στα 150. Τα ψαρια που θα ηθελα να βαλω ειναι 2-4 σκαλαρια, 2-4 clown (loach), ενα κοπαδι με καρδιναλιους ή κατι αντιστοιχο και αν χωραει και καποιο πλεκοστομο.

Αν ολα αυτα ειναι πολλα για τα λιτρα θα ηθελα καποια προταση για το τι να βαλω απο ολα αυτα τελικα.

Και κατι τελευταιο, ιδανικα ενα φιλτρο ποσες φορες θα πρεπει να ανακυκλωνει το νερο του ενυδρειου μεσα σε μια ωρα?

To φιλτρο πρεπει να γυριζει τρεις με τεσσερεις φορες τα λιτρα νερου του ενυδρειου.Οσον αφορα τα

ψαρια δες στο www.fishprofiles.com.

Link to comment
Share on other sites

Για τα σκαλάρια χρειάζεσαι 40-50 λίτρα ανά ψάρι και το λιγότερο να είναι 4 κομμάτια δηλαδή το μίνιμουμ 160-200 λίτρα καθαρά όχι μικτά. Το ύψος πρέπει και αυτό να είναι το ελάχιστο 50 εκατοστά και αυτό καθαρό. Για τα κλόουν στην αρχή που είναι μικρά δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά τα ψάρια αυτά ζουν πολλά χρόνια πάνω από 15 και φτάνουν τα 30 εκατοστά άντε άμα είναι στενάχωρο το ενυδρείο να γίνουν 20. Θέλεις και από αυτά το λιγότερο 3 οπότε ξεφεύγεις από τα λίτρα που έχεις στην διάθεση σου. Σκαλαρια και καρδινάλιοι είναι μια παράξενη σχέση. Παρατηρήθηκε όταν τα ψάρια τοποθετήθηκαν μαζί από μικρή ηλικία να μην υπάρχει πρόβλημα. Σε άλλους πάλη παρατηρήθηκε μετά από χρόνια ξαφνικά τα σκαλάρια διαπίστωσαν ότι η καρδινάλιοι είναι καλή μεζέδες. Κτλ. Με απλά λόγια η τοποθέτησή τους είναι ένα ρίσκο.

Προσωπικά εάν αποφασίσεις να τοποθετήσεις σκαλάρια βρες ένα ενυδρείο που να σου προσφέρει 180-200 λίτρα καθαρά και ύψος καθαρό 50εκατ. Βάλε μέσα 4 σκαλάρια κανά δύο ancistrus sp και 8 κορί. Και είσαι μια χαρά αυτόν το συνδυασμό ψαριών θεωρό ιδανικό για ενυδρείο με σκαλάρια για τα συγκεκριμένα λίτρα.(όχι ότι δεν υπάρχουν και άλλοι συνδυασμοί)

Link to comment
Share on other sites

Μιλωντας να γυρναει το νερο 3/4 φορες οπως λεει καιο stav για εξωτερικο φιλτρο,για εσωτερικο περισσοτερες π.χ 6 φορες.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα προεκυψε κατι νεο.. Τα ψαρια αυτα θελουν μαλακο σχετικα νερο διαβασα. Με αυτο τι γινεται?

Ευχαριστω για τις εως τωρα απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

Με ph κάτω από 7 είσαι οκ δεν υπάρχει πρόβλημα. Εάν το νερό της βρύσης σου έχει υψηλό ph και γενικά υψηλή σκληρότητα, τότε θα χρειαστείς αντίστροφή όσμωση. Πιστεύω κάνουμε τόσα έξοδα για να αγοράσουμε ένα ενυδρείο μην κολλήσουμε στο κατοστάρικο που κάνει η ΑΟ εάν δεν γίνετε αλλιώς. Εάν πάλη δεν θέλεις να να κάνεις αυτό το επιπλέων έξοδο τότε θα στραφείς σε αφρικάνικο ενυδρείο Μαλαβι ή Τανγκανίκα

Link to comment
Share on other sites

Χμμ 100αρικο.. Παλι καλα, εγω φοβομουν τα χειροτερα.

Ναι τη χρειαζομαι την αντιστροφη οσμωση, εκανα τεστ στο νερο τις βρυσης και εχει ph 7.5 και Gh 14. Με αυτα τα συστηματα (ΑΟ) ομως τι παιζει? Θα πρεπει πειραματικα να βρω μια αναλογια νερου βρυσης/νερο απο ΑΟ που το μειγμα να μου δινει τις επιθυμητες τιμες, ή λειτουργει καπως αλλιως το συστημα?

Link to comment
Share on other sites

Μιλοντας για ιδανικη φιλτρανση θα ηθελα να πω το εξης:

Η κυκλοφορια του νερου θα πρεπει να ειναι μιση με μια φορα τα λιτρα μας και ο ογκος υλικων φιλτραρισματος περιπου το 15-20% του ογκου νερου μας. Σιγουρα βεβαια κατι τετοιο ειναι πολυ δυσκολο και ακριβο για να το πετυχουμε οποτε οταν μιλαμε για εξωτερικα φιλτρα υπολογιζουμε περιπου ροη 2-3 φορες τα λιτρα μας και καδους μεγαλης χωρητικοτητας υλικων!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή έχω και εγώ ένα 120λτ είναι ιδανικός συνδιασμός σκαλάρια,κοπαδάκι απο κόρυ και γλείφτες (μην βάλεις κλόουν γιατί γίνονται πολύ μεγάλα και είναι τόσο ζωηρά που ενοχλούν τα ήσυχα σκαλάρια). Η σκληρότητα του νερού το ΚΗ πρέπει να είναι χαμηλό 3-5 καθώς και το PH γύρω στο 7-7.2.

Φυτεμένο ενυδρείο αρκετά για να τους αρέσει. Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Αυτον ακριβως το συνδιασμο ενδεχεται να κανω αλλα σε 180αρι ενυδρειο ψηλο! Δεν εχω αποφασισει ακομα ομως.. Σκεφτομαι και τις αφρικανες οι οποιες μου εχουν τραβηξει κι αυτες την προσοχη.

Παω να ανοιξω θεμα στην αντιστοιχη κατηγορια για να μαζεψω γνωμες/συμβουλες για ενα τετοιο στησιμο ενυδρειου.

Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον.

υ.γ. Ενας λογος που το σκεφτομαι για σκαλαρια ειναι οτι θα ηθελα να εχω στο ενυδρειο μου 4-6 παρα ενα ζευγαρι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...