Jump to content

Ψαρια κ φυτα


bikini

Recommended Posts

Προσφατα απεκτησα κ γω ενυδριο. Επειδη όμως ειναι η πρωτη φορα

που ασχολουμαι, θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για τα ψαρια

κ τα φυτα που αποφασισα να βαλω, καθως και το πληθος.

ΨΑΡΙΑ

1 Μονομαχο (τον εχω απο καιρο)

2 Σκαλαρια

3 SAE

6 Τιγρακια

4 Bronze cory

ΦΥΤΑ

Elodea Densa

Echinodorus macrophyllus

Vallisner spirallis

κ καμμια ιδεα για να βαλω κατι μπροστα(κοντα φυτα)

Το ενυδριο ειναι στα 96 λιτρα

Ξερω επισης οτι μεγαλο μειονεκτημα ειναι οτι τα ψαρια δεν

καταγονται απο την ιδια περιοχη, ομως πραγματικα ενω το

προσπαθησα δεν καταφερα να καταληξω καπου καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο ΑΖ.

Το εάν τα ψάρια κατάγονται από την ίδια περιοχή δεν είναι τόσο σημαντικό όσο εάν μπορούν να συνυπάρξουν

1.Μονομάχος, σκαλάρια, και τιγράκια δεν μπορούν να συνυπάρξουν

2.Το ενυδρείο είναι πού μικρό για σκαλάρια

3.Τα ψάρια είναι πολλά για αυτά τα λίτρα,

4.Από φυτά είσαι οκ απλός σε κάποια φάση ο Echinodorus macrophyllus και ή Vallisner spirallis θα απλωθούν πολύ στο ενυδρείο σου.

Προσπάθησε να κάνεις μια διαφορική επιλογή ψαριών, υπάρχουν τόσα πολλά κάπου θα καταλήξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος παντα μονος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλώς όρισες πατρίδα

κανε ότι σου είπαν τα παιδιά και εδώ είμαστε για ότι απορίες έχεις :buttrock::blush::blink:

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα συνεχιζω εδω , κατεληξα στα εξης:

8 rasbora

8 cardinal tetra

k

ή 5 otocinclus affinis

ή (αν βρω εδω, λεμε τωρα) 5 SAE

απο φυτά

2 anubias barteri var. nana

1 microsorum pteropus

2-3 limnophila sessiflora

Περιμενω να μου πειτε αποψεις οι πιο εμπειροι καθως

επισης κ αν θα χρειαστει παροχη CO2.

Μηπως ξερετε κ κοινες ονομασιες για ολα αυτα??

(καπως πρεπει να τα ζητησω απο το pet).

Εντωμεταξυ πήρα και χαλικι(απο αυτο που είναι απο ηφαιστειο, λαβα κτλ)

ειναι οκ ?? ή τα ψαρια με τα μουστακια θα χουν προβλημα??

Τέλος, μου εδωσαν κ 2 καψουλες για την επιταχυνση της δημιουργιας των βακτηριων,

τις εβαλα αλλα ειμαι πολυ επιφυλακτικη για το αποτελεσμα.Περιμενω κ δικες σας αποψεις :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Η λάβα απαγορεύεται για ψαράκια που κατοικοεδρεύουν στον βυθό (πχ corydoras) γιατί είναι πολύ κοφτερή.

Anubias και microsorum pteropus είναι εύκολα φυτά, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις. ΙΜΟ δεν είναι απαραίτητο το υπόστρωμα και το CO2

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον iogi είναι εύκολα φυτά και δεν χρειάζονται co2 όπως και με το χαλίκι λάβας

όσων αφορά το στρώσιμο με τισ κάψουλες μην περιμένεις και πολλά πράγματα.είναι βακτηρίδια αλλά και αυτά αν πιάσουν χρειάζονται τροφή.στρώνεις με αμμωνία?προσωπικά δεν με βοήθεισαν και πολύ.( μπορείς να βρεις έτοιμο μπόλι για πιο γρήγορα )

πάρε υγρά τεστ νερού

αμμωνίας , νο2 , νο3 για αρχή για να βλέπεις το που βρίσκεσαι όσων αφορά το στρώσιμο.

κοινές ονομασίες

rasbora δεν έχω δει ποτέ Σέρρες

cardinal tetra καρδινάλιοι φέρνουν κατα περιόδους

otocinclus affinis οτο φέρνουν κατα περιόδους

τα φυτά αυτές είναι οι ονομασίες τους και μόνο η ανούμπια υπάρχει μέχρι και την προηγούμενη Παρασκευή που έκανα γύρα στα καταστήματα?

αλήθεια από ποιο κατάστημα ψωνίζεις??????????

Link to comment
Share on other sites

Καρδιναλιους βρηκα, κ ετσι μου μπηκε κ ι ιδεα...

ακομη δεν αρχισα να στρωνω με αμμωνια...αλλα

απ'οτι φαινεται θα χρειαστει.Επειδη σκεφτηκα το

ενδεχομενο της τροφης, για σημερα εβαλα τον

μονομαχο μου (απανθρωπο το ξερω) αν κ ανησυχω γιατι

δεν ξερω τι γινεται με τις παραμετρους. Αυριο θα παω να

παρω τα τεστ κ θα δω τι θα κανω (αν θα τον βγαλω και

θα αρχισω με την αμμωνια). Προτεινετε να μην βαλω

limnophila sessiliflora?? Ξερετε καποιο αλλο φυτο

παρομοιο μ'αυτο αλλα λιγοτερο απαιτητικο?Προς το

παρον παω σ'εκεινο στη βενιζελου επανω, απεναντι

απ'το ζαχαροπλαστειο (δεν ξερω αν μπορω να λεω ονοματα).

Εσυ?

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να βγάλεις τον μονομάχο σου από μέσα είναι κρίμα να τον ταλαιπωρείς

σε εκείνο το κατάστημα ( las palmas λέγεται ) υπάρχει αυτό είναι εύκολο φυτό.το έχω δοκιμάσει παλαιότερα

γενικά Σέρρες δεν υπάρχουν επιλογές για πάρα πολλά πράγματα π.χ. ούτε φυτά ούτε λιπάσματα ούτε φάρμακα γενικά ναι ψωνίζω και από εκεί άλλα για πολλά πράγματα τα οποία δεν υπάρχουν Σέρρες τα παραγγέλνω από θεσ/κη η Αθήνα.

ξεκίνα το στρώσιμο με αμμωνία και όπως σου είπα αν έχει κανένας φίλος έτοιμο μπόλι πάρε να τελειώνεις πιο γρήγορα.και προς θεού μην βιαστείς,δεν στρώνεις ένα ενυδρείο μέσα σε μια εβδομάδα μόνο με την αμμωνία ούτε φυσικά και με τις κάψουλες μην ακούσεις κανέναν.

φιλικά πάντα

Γιώργος :buttrock::blush:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν παιζει φιλος με ενυδρειο οποτε θα παρει καιρο

για να ετοιμαστει κ το ξερω. Τελος βδομαδας υπολογιζω

να παρω τα φυτα κ μετα να το αφησω να στρωσει.

Σ'ευχαριστω για τη βοηθεια.

Έγινε επεξεργασία - bikini
Link to comment
Share on other sites

πάρε και καμία ρίζα και δέσε εκεί τις ανούμπιες.θα δείξει πολύ όμορφο

περιμένουμε νέα

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το στρωσιμο του ενυδρειου πανε στο Γενικα περι γλυκου νερου θα βρεις το θεμα

Στρωσιμο ενυδρειου μεθοδος SERA,δεν θα χρειασθεις στρωσιμο με αμμωνια.

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το στρωσιμο του ενυδρειου πανε στο Γενικα περι γλυκου νερου θα βρεις το θεμα

Στρωσιμο ενυδρειου μεθοδος SERA,δεν θα χρειασθεις στρωσιμο με αμμωνια.

Καλη επιτυχια.

Εξακολουθώ να είμαι στη φάση στρωσίματος με αυτή τη μέθοδο και θα έλεγα ότι είναι απλή και βολική μιας και σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις ψάρια γρήγορα αλλά θέλει εξαιρετική προσοχή στις μετρήσεις και πολύ συχνή παρακολούθηση. Επίσης διαπίστωσα με τον άσχημο τρόπο, ότι όταν λέμε ελάχιστη τροφή, εννοούμε ΕΛΑΧΙΣΤΗ τροφή. Η παραμικρή υπερβολή οδηγεί σε έκρηξη αμμωνίας όπως έχω αυτή τη στιγμή. Είναι όμως λάθος δικό μου και όχι της μεθόδου.

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΑΧΙΣΤΗ τροφή. Η παραμικρή υπερβολή οδηγεί σε έκρηξη αμμωνίας όπως έχω αυτή τη στιγμή. Είναι όμως λάθος δικό μου και όχι της μεθόδου.

Μην φοβασαι και με ελαχιστη τροφη μπορουν να επιζησουν τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φιλε GEORGETAX την ριζα την ειχα στο προγραμμα οπως

και την πηρα, δειχνει πραγματικα πολυ ομορφη.Και οσον αφορα για τα τεστ, ακουστε τι εγινε..περιμενα 2 βδομαδες για να μου φερει το βαλιτσακι, επιτελους σημερα το πηρα και δεν εχει για αμμωνια κ νιτρικα, εσκασα απ'το κακο μου. κ ετσι εκανα και την πρωτη μου μετρηση 2 εβδομαδες μετα.Οι τιμες που πηρα για οσα ειχε ηταν:

Νο2:0,8

ΡΗ:7,5

GH:4

ΚΗ:8

Ολο αυτο το διαστημα (ειχα βγαλει τον μονομαχο) εριχνα τροφη. Το καλο ειναι οτι κατι φαινεται να εχω καταφερει, αλλα κ παλι χωρις τις αλλες 2 παραμετρους ειμαι με κλειστα τα ματια. Ξερεις καποιο μαγαζι GEORGETAX

που να εχει τα τεστ??γιατι αν μου πουν παλι να περιμενω 1 βδομαδα θα :buttrock: και γενικα προτεινε μου κανενα αλλο γιατι τα χω ψιλοπαρει μαζι του.

Και κατι ακομη. Φυτα δεν εβαλα ακομη γιατι οταν πηγα να τα παρω, ειδα το ενυδριο γεματο με σαλιγκαρια κ αλγη πανω στα φυτα, σε καποια σημεια ηταν κ κιτρινισμενα τα φυλλα κ γενικως αν κ φαινοταν οτι ειχαν βγαλει και καινουργια φυλλα, δεν μου εδιναν την εικονα οτι ηταν 100% υγιη. Εκανα καλά ή τζαμπα δεν τα πηρα και θα εστρωναν οταν τα εβαζα σε μενα??

sorry αν σας κουρασα, ευπροσδεκτη καθε αποψη και ιδεα

Έγινε επεξεργασία - bikini
Link to comment
Share on other sites

φιλε/η καταρχάς είπαμε ότι χρειάζεσαι τεστ αμμωνίας και τεστ νο2 νο3 για το στρώσιμο.το βαλιτσάκι είναι με τα στικ η με τα υγρά??δεν θυμάμαι :angry2: και καλά τα λες χωρίς αυτά δεν μπορούμε να ξέρουμε αν προχωράμε η όχι.

για τα μαγαζιά έχεις π.μ. για να μην ζαλίζουμε τους υπόλοιπους.

τα είδα τα φυτά πολύ χάλι δυστυχώς.τώρα όσον αφορά τις ανούμπιες μπορώ να σου πω ότι θα μπορούσες να πάρεις για τα υπόλοιπα ΝΟ.καλύτερα περίμενε καινούργια παράλλαβή

και ναι έχεις δίκιο πολύ σαλιγκάρι έχει μέσα,και γενικά από όπου και να πάρεις θα υπάρχουν πάντα σαλιγκάρια αλλά θα σου πω κάτι αν βάλεις φυτά μπορείς να γλυτώσεις από σαλιγκάρια με μια μικρή προεργασία δλδ για την απολύμανση των φυτών χρησιμοποίησε χλωρίνη και συγκεκριμένα διάλυμα χλωρίνης. παίρνεις μία λεκάνη κα βάζεις 1 μέρος χλωρίνη και 19 μέρη νερό βρύσης.πχ 1 φλιτζανάκι του καφέ χλωρίνη και 19 φλιτζανάκια του καφέ νερό. βάζεις τα φυτά μας μέσα στο διάλυμα για διάστημα 1 λεπτό. Τα φυτά τα κρατάς από τις ρίζες και προσοχή μην της βουτήξουμε και αυτές μέσα στην λεκάνη και ποτίσουν, γιατί μετά πάνε .επίσης αν τα φυτά έχουν πολύ άλγη κράτα τα μέσα στην λεκάνη και για 3 λεπτά, και μόνο μετά ξεπλενείς τα φυτά πάρα πολύ καλά με μπόλικο νερό και τελείωσες. Να είναι σκέτη καθαρή χλωρίνη.

πατριώτη/σα έχεις καιρό ακόμα για την διακόσμηση αυτή την στιγμή μας ενδιαφέρει το στρώσιμο οπότε θα σε βοηθήσω και εγώ αλλά και οι εμπειρότεροι σε ότι ζητήσεις.

ελπίζω να βοήθησα λίγο :buttrock::thumbup:

φιλικά

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Thanks για το πμ Γιωργο, θα παω αυριο να κοιταξω στα μαγαζια που μου ειπες.Αυτο που πηρα ειναι υγρα τεστ (της Tetra) κ περιειχε GH, NH, NO2 κ CO2 και να σκεφτει κανεις οτι του ειπα οτι με ενδιαφερε πιο πολυ να εχει για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα. Για τα φυτα θα κανω αυτο που μου ειπες.Το οτι μου εβγαλε μια τιμη ομως για το ΝΟ2 σημαινει οτι εχουν δημιουργει τα βακτηρια που μετατρεπουν την αμμωνια, ετσι δεν ειναι??Ή μπορει κ να μη σημαινει τιποτα??Κ αλλη μια απορια: για να κατεβασω το ΡΗ (μου το εδειξε στο 7,5) τι πρεπει να κανω??(να πεσει δηλαδη καπου στο 6,5)

κ παλι thanks

Link to comment
Share on other sites

για να κατεβασω το ΡΗ (μου το εδειξε στο 7,5) τι πρεπει να κανω??(να πεσει δηλαδη καπου στο 6,5)

Με παροχή CO2 είναι ο πιο σωστός τρόπος αν έχεις χαμηλό KH.

Αλλιώς δοκίμασε να «προετοιμάσεις» το νερό με τύρφη, αν και έτσι δε μπορείς να ελέγξεις που πάει το pH.

Και πάντα σταδιακά! Ποτέ σε μια μέρα!

Έγινε επεξεργασία - ~ AED
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα προμηθευτηκα τα τεστ και εδω και 2 βδομαδες οι τιμες μου εινα:

NH3 0

NO2 μικροτερο του 0,3

ΝΟ3 12,5

Τ 25 βαθμους

ΡΗ 7,5

GH 6

KH 7

Κανω εβδομαδιαια αλλαγη νερου 10l (περιπου 1/8 του συνολικου νερου). Για να καταλαβω το ποτε θα κανω αλλαγες νερου, σε ποια τιμη να υπολογιζω περιπου οτι θα πρεπει να φτανει το ΝΟ3?Την προηγουμενη βδομαδα εβαλα 4 rasbora κ χτες αλλα 4. Προς το παρον ολα φαινονται να ειναι καλα.Περιμενω ακομη για τα φυτα. Να κανω μια ερωτηση...Αφου βαλω τα φυτα θα χρειαστω υγρο λιπασμα??κ αν ναι ποιο? (εχω βαλει υποστρωμα για φυτα).

Link to comment
Share on other sites

λογικα ναι.εξαρταται και απο τα φυτα....

σαφως και παιζουν το βασικο ρολο τα φωτα σου.τι φωτα εχεις λοιπον σε ποσα λιτρα...??

απο τα καλυτερα λιπασματα θεωρουνται αυτα της seachem....

Link to comment
Share on other sites

microsorium pteropus,και anubies,πιασμενες πανω σε ξυλα-πετρες και οχι βαθεια φυτεμενα.το φως σου ειναι οριακο για τα συγκεκριμενα φυτα,και ανεπαρκη για τα περισσοτερααλλα φυτα..........

Link to comment
Share on other sites

Αν αυξησω τα watt??Αυτο που εννοω ειναι να εχω παλι μια λαμπα, αλλα περισσοτερων watt. Θα ελυνε κατι τετοιο το προβλημα??Για παραδειγμα για ενα Egeria densa??Ή πρεπει αναγκαστικα να μεταβω στη λυση των περισσοτερων απο μια λαμπες??

Link to comment
Share on other sites

Αν αυξησω τα watt??Αυτο που εννοω ειναι να εχω παλι μια λαμπα, αλλα περισσοτερων watt. Θα ελυνε κατι τετοιο το προβλημα??Για παραδειγμα για ενα Egeria densa??Ή πρεπει αναγκαστικα να μεταβω στη λυση των περισσοτερων απο μια λαμπες??

μακαρι να γινοταν κατι τετοιο,αλλα δυστυχως τα βατ πηγαινουν συμφωνα με το μηκος καθε λαμπας....

οποτε το λογικο ειναι να προσθεσεις τουλαχιστον αλλη μια λαμπα...

αν σου αρεσει το παραπανω φυτο,νομιζω οτι με 2 λαμπες μπορεις να το διατηρησεις σχετικα ανετα... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

bikini Εχω μια 18 watt και το ενυδριο εχει 85 l

καλησπέρα πατρίδα .πρώτον μια ερώτηση : πιο ενυδρείο έχεις γιατί η λάμπα μου φαίνεται πάρα πολύ μικρή σε σχέση με τα λίτρα. ακόμα και το carrefour έχει μεγαλύτερη σε watt.

κατά τα άλλα βρήκες φυτά από Σέρρες?

και όσων αφορά τα λιπάσματα θα συμφωνήσω με τον εξέχοντα κ. klaz προσωπικά τα seachem μου έκαναν πολύ καλή δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...