Jump to content

Ψαρια κ φυτα


bikini

Recommended Posts

bikini Εχω μια 18 watt και το ενυδριο εχει 85 l

και όσων αφορά τα λιπάσματα θα συμφωνήσω με τον εξέχοντα κ. klaz

χεχεχε...γεια σου και σενα γιωργη ,καλε μου μαθητη...... :hysterical::hysterical:
Link to comment
Share on other sites

παιδια το συγκεκριμενο λιπασμα εχω ακουσει οτι ειναι καλο ,περιμενω να τελιωσω αυτα που εχω και θα ξεκινησω μετα απο παροτρινση του φιλου nidal το ιδιο :hysterical:

ηδη χρησιμοποιω το excel

Link to comment
Share on other sites

Εαν μπορεις να βαλεις μια ακομα 18w θα εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπον, προς το παρον ολα πανε καλα, τελικα εβαλα 8 rasbora k 10 neon, μενει να βαλω και 3-4 καθαριστες αλλα επειδη θελω οτο θα περιμενω μαλλον. Να ρωτησω κατι; (μαλλον βλακεια θα ναι) Οτι ισχυει για την κατηγορια affinis ισχυει και για τα arlond(καπως ετσι λεγονται νομιζω) δηλαδη οτι τρωνε την αλγη κτλ?? Οσον αφορα τα φυτα, βρηκα ατομο που θα μου βαλει 2η λαμπα, αλλα μετα τις γιορτες μαλλον, οποτε πηρα βαλισνεριες, egeria densa κ αλλα τρια τα οποια εχω βαλει φωτος μηπως και μπορεσει να μου πει καποιος ποια ειναι. Πραγματικα παντως νομιζω οτι δειχνει πολυ ομορφο.Ευχαριστω ολους σας για τη βοηθεια και τους admin περισσοτερο για την πρωτοβουλια που πηραν να δημιουργησουν το σαιτ.Εχω και καποιες αποριες για τα κλαδεματα αλλα αυτα θα τα ρωτησω στην πορεια.πηρα και υγρο λιπασμα ενα της τετρα γιατι δεν βρηκα αυτο που μου ειπατε.

post-5022-1197383879_thumb.jpg

post-5022-1197383944_thumb.jpg

post-5022-1197384059_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να και πως ειναι το ενυδριο στην τωρινη του μορφη

Φίλε GEORGETAX το ενυδριο ειναι carrefour των 96λ και ναι εχει μια 18αρα

post-5022-1197384843_thumb.jpg

post-5022-1197384904_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bikini
Link to comment
Share on other sites

sorry δεν το ήξερα,εγώ έχω το 120 λιτ.

και έχει 30 w

για τα κλαδέματα είναι νωρίς ακόμα ( αλλά ελπίζω να μεγαλώσουν γρήγορα να πάρουμε κανένα κλάδεμα :):) )

δεν είμαι και καλός στις αναγνωρίσεις φυτών θα σε βοηθήσουν οι εμπειρότεροι

πρόσεχε τα σαλιγκάρια από τα φυτά πρόσεχε τα γιατί δεν υπάρχει σωτηρία

θα σου έλεγα να πάρεις καμιά ανούμπια αλλά Σέρρες δεν έχει ( το τσέκαρα προχθές ) για να την δέσεις επάνω στον κορμό θα έδειχνε πολύ ωραίο.

αν βγάλω σε λίγο καιρό Microsorum pteropus πολύ ευχαρίστως να σου δώσω δένεται πάνω σε πέτρες και ξύλο.

όσον αφορά το λίπασμα τις Tetra προσωπικά δεν μου έκανε καθόλου δουλειά.αλλά έμεινα ικανοποιημένος με το seachem excel και seachem flourish. δεν υπάρχει μαγαζί στην Σέρρες που να φέρνει τα συγκεκριμένα υγρά αν ενδιαφερθείς κάποια στιγμή πες μου να παραγγείλουμε.

με τον καιρό θα γίνει πολύ ωραίο

Μπράβο πατρίδα

Έγινε επεξεργασία - GEORGETAX
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και θα σου δωσω ευχαριστως..αρκει να μαθω να τα κλαδευω κιολας... :) Παντως για να βαλω φυτο πανω στη ριζα το σκεφτομουν και πιστευω οτι θα φαινεται πολυ ομορφο..οποτε πες μου...

Όσον αφορα για τους οτοκυκλους ξερει καποιος να μου πει?? Δηλαδη: αναφερεται στο ευρετηριο οτι οι ot.affinis ειναι καταναλωτες αλγης. Ισχυει το ιδιο και για τους arlondi??

Έγινε επεξεργασία - bikini
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορα για τους οτοκυκλους ξερει καποιος να μου πει?? Δηλαδη: αναφερεται στο ευρετηριο οτι οι ot.affinis ειναι καταναλωτες αλγης. Ισχυει το ιδιο και για τους arlondi??

και βεβαια,αν και οοτοκυκλοι ειναι αρκετα ευαισθητοι,και χρειαζεται και καποια εξτρα προσοχη....
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες εξτρα προσοχη, εννοεις όσον αφορα τις παραμετρους του νερου ??

σαφως.

και επισης και πολυ μα πολυ καλη προσαρμογη..!!!

μην ξεχναμε αγαπητε μου φιλε οτι οι οτοκυκλοι που κυκλοφορουν ειναι ΟΛΟΙ τους αγριοπιασμενοι,καθως ειναι ιδιαιτερα δυσκολη η αναπαραγωγη τους σε αιχμαλωσια,εκτος ισως μερικων ελαχιστων εξαιρεσεων(α ρε tsikis,περιμενουμε αρθρο με την πρωτη ευκαιρια,για την πρωτη γεννα οτοκυκλων που εχει καταγραφει στην ελλαδα.!!! :):):thumbup: ).

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις σαε,ακομη και γαριδες αμανο(που επισης ομως ειναι ευαισθητες)...εξαρταται βεβαια και απο την χρηση που θελεις.....

αυτα που ανεφερα μαζι με τους οτοκυκλους ειναι εργατες στον αγωνα κατα της αλγης,και εξιδικευμενο προσωπικο γιανα καθαριζει τα υδροβια φυτα μας...

αν δεν σε ενδιαφερουν τοσο τα φυτα η δεν εχεις,θα πρεπει να ψαξεις σε αλλου ειδους ψαρακια.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...