Jump to content

Καλλιέργεια βακτηρίων... γίνεται;


~ AED

Recommended Posts

Υπάρχει πιθανότητα να καλλιεργήσω βακτήρια εκτός φίλτρου για μελλοντική χρήση; Μου άρεσε σαν ιδέα και το δοκιμάζω (άμα πετύχει δίνουμε μπόλια, ε! :thumbup:).

Είχα ένα λίτρο micromec της JBL και δεν είχα τι να το κάνω. Οπότε, το έβαλα σε ένα διχτάκι μαζί με λίγο «έτοιμο» substrat απ' το φίλτρο του ενυδρείου μου. Τοποθέτησα το διχτάκι σε ένα γυάλινο δοχείο και πρόσθεσα 5 λίτρα νερό βρύσης με αντιχλώριο (φοβούμενος μήπως το χλώριο σκοτώσει τα βακτήρια). Έβαλα και μια μικρή αντλία της Juwell (400L/h) από πάνω για να γυρίζει το νερό, πρόσθεσα και αμμωνία.

Υπάρχει πιθανότητα να αποικίσουν βακτήρια το υλικό ή θα πάνε άπατα κι αυτά απ' το substrat;

:lmao:

* edit: μήπως το έβαλα σε λάθος κατηγορία; δε ξέρω, πάντως δε μου ταίριαζε κάποια.. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - ~ AED
Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

Έχει κανείς test για αμμωνία για περισσότερο από 8 mg/L; Μάλλον έριξα λίγο παραπάνω απ' ότι έπρεπε...

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:lmao:

Έχει κανείς test για αμμωνία για περισσότερο από 8 mg/L; Μάλλον έριξα λίγο παραπάνω απ' ότι έπρεπε...

:thumbup:

Μπορείς να κάνεις μια μερική αλλαγή νερού (μην ξεχάσεις το αντιχλώριο) πχ το 50%... Μετά μετράς και βλέπεις αν χρειάζεται κι άλλη αλλαγή :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να θυμάσαι οτι τα βακτήρια που χρησιμοποιούμε στο ενυδρείο είναι βασικά για την αμμωνία (Nitrosococcus,Nitrasomonas) και τα νιτρώδη (Nitrospira,Nitrobacter) αλλά υπάρχουν και πολλά άλλα για το υπόλοιπο οργανικό κυρίως φορτίο του νερού. Έτσι, θα ήταν πιο ολοκληρωμένες οι αποικίες άν είχες για θρεπτικό υλικό τροφή ψαριών π.χ flakes αν και αυτό εγκυμονεί κινδύνους όπως την ανάπτυξη παθογόνων μικροοργανισμών.Ψάξ'το λίγο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα μια καθαρή αποικία από νιτροποιητικά βακτήρια.

Δε γνωρίζουμε ακριβώς πόσα και ποια ακόμα βακτήρια έχει το νερό, και τις συνέπειές τους για την ΑΝΘΡΏΠΙΝΗ υγεία. Ακούγεται λίγο υπερβολικό, αλλά δε μου αρέσει πολύ ως ιδέα να έχω καλλιέργεια -πιθανώς- παθογόνων για τον άνθρωπο βακτηρίων στο σπίτι μου.

Καλύτερα καθαρά και μόνο νιτροποιητικά, που ξέρουμε ότι δεν εγκυμονούν κίνδυνοι.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα νορμάλ ενυδρείο με φυτά ψάρια διακοσμητικά και χαλίκι ή άμμο γίνετε χαμός από βακτηρίδια όχι μόνο από τα νιτροποιητικά όπως τα αποκαλείς αλλά και άλλα και μικροοργανισμοί και πρωτόζωα και και και… Οπότε το σκεπτικό σου είναι λίγο ακραίο.

Δες λιγάκι τη τράβηξα με το μικροσκόπιο από το ενυδρείο σε 3 σταγόνες νερό από περιοχή με ΄΄μπήχλα΄΄

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9283

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...