Jump to content

ΑΠΟΡΙΑ ΣΧΕΙΚΑ ΜΕ ΠΕΤΡΑ


Recommended Posts

καλησπερα.μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ειναι αυτη η πρασιναδα πανω στην πετρα?το ενυδρειο δουλευει εδω και 2 μηνες περιπου.

post-248-1133657506_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ειναι αυτη η πρασιναδα πανω στην πετρα?το ενυδρειο δουλευει εδω και 2 μηνες περιπου.

6704[/snapback]

Ετσι οπως τη βλεπω σαν αλγη μου φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να την τρίψεις με κάποιο βουρτσάκι (σαν αυτά των μπιμπερό) , μπορεί να κάνει δουλειά. Αν και η πέτρα είναι αρκετά πορώδης.

Άλλη μια δοκιμασμένη λύση από μέλος του Aquazone είναι η τοποθέτηση των πετρών για 1,5 εβδομάδα στον ήλιο, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα η φύση θα το κάνει για εσένα. :busted_cop:

Θα μπορούσες ασφαλώς και να την βάλεις σε διάλυμα χλωρίνης και μετά σε αντιχλώριο, βέβαια με φοβίζει λίγο ότι είναι πορώδες το πέτρωμα.

Διαλέγεις και πράττεις ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ειναι αυτη η πρασιναδα πανω στην πετρα?το ενυδρειο δουλευει εδω και 2 μηνες περιπου.

6704[/snapback]

Θα σου προτεινα να βαλεις σε εναν κουβα νερο απο το ενυδρειο σου και μετα

να ριξεις μεσα την πετρα οπου και θα την τριψεις με μια οδοντοβουρτσα (καινουρια εννοειται :busted_cop: ) στο σημειο οπου εχει την αλγη. Μετα βάλε την πετρα παλι μεσα και πετα το νερο του κουβα. Ετσι θα αποφυγεις την εξαπλωση τυχων σπορων της αλγης στο υπολοιπο ενυδρειο.

Οταν ειχα γλυκο νερο ειχα παντα σαλιγκαρακια μεσα. Κανουν φοβερη δουλεια και εξαφανιζουν απο αλγες μεχρι υπολειμματα τροφων (και νεκρων φυτων/ψαριων).

Αν ξεκινησεις με 20-30 σε 2 μηνες θα ειναι 200-300 και θα εξαφανιζουν τα παντα σε ελαχιστο χρονο.

Επισης να κανεις φρεσκαρισματα (10% κάθε εβδομάδα) για να μειωνεις τα νιτρικα αλατα και αλλα οργανικα σκουπιδια.

Αν χρησιμοποιεις νερο βρυσης τσεκαρε τα επιπεδα φωσφορου και Sio4 τα οποια αποτελουν αλλη μια πηγη τροφης για τις αλγες.

Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

δοκιμαζω τη λυση της φυσης.την εχω βγαλει στον ηλιο.ευχαριστω για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να ξαναβγεί η άλγη.

Μια άλλη λύση θα ήταν να το αφήσεις οπως ειναι και συγχρόνως να παρακολουθείς την εξέλιξή της.

Μπορεί στο τέλος το αποτέλεσμα να μην ειναι καθόλου άσχημο με την άλγη επάνω.

Σε κάποιες πέτρες "πάει" η άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πρόσφατα κάτι κόκκινες πέτρες από τα Κιούρκα (τις βρήκα σε μία οικοδομή) και μετά από καλό πλύσιμο τις έβαλα στο ενυδρείο (αφού τις έβρασα καλά πριν) στις 1 Δεκ.2005. Στην αρχή όταν τις έπλενα έβγαζαν αρκρτό κόκκινο χρώμα όμως μετά το πλύσιμο και το βράσιμο σταμάτησαν. Αυτό που παρατηρώ είναι πως τώρα στα τζάμια (κυρίως στα δύο μεγάλα τζάμια και ειδικότερα στο κέντρο τους περίπου εμφανίζεται ένα στρώμα σαν σκόνη και κάποια στίγματα χρώματος πορτοκαλι-καφέ (φωτο). Ακόμα έχει κάνει την εμφάνισή του πιο έντονα πάνω στις σωλήνες από πλαστικό που έχω βάλει για φωλιές και λιγότερο εντοπίζεται αυτός ο χρωαματισμός πάνω σε μία πλάκα Καρύστου. Δεν έχω κάποιο gibbiceps ακόμα επειδή το ενυδρείο ξεκίνησε στις 22 Νοε 2005. και έχει 12 ψαράκια (σχετικά στο forum για κιχλίδες Αφρικής).

Θέλω να ρωτήσω τι μπορεί να είναι αυτή η "σκόνη"? και αν πρέπει να κάνω κάτι.

Δεν θυμάμαι αν άρχισε να παρουσιάζεται πριν βάλω τις πέτρες (το θεωρώ πολύ πιθανό) ή μετά. Η τροφή που χρησιμοποιώ είναι το φυλλαράκι της Sera flora - νιφάδες λαχανικών. Μπορεί να φταίει αυτή? Ταίζω μία φορά την ημέρα.

post-296-1133812875_thumb.jpg

post-296-1133812923_thumb.jpg

post-296-1133812963_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stavman
Link to comment
Share on other sites

Άλγη είναι, καθάρισέ την από το τζάμι ή με μαγνήτες, ή με ξύστρα, ή με κάποια παλιά πιστωτική κάρτα, ή τηλεκάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού καθαρίσεις τα τζάμια σου, για να περιορίσεις την επανεμφάνιση της άλγης

μείωσε λίγο το φωτισμό σου.

Λιγότερες λάμπες ή λιγότερες ώρες που θα έχεις τα φώτα αναμένα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...