Jump to content

τι ψαρακια να βάλω?????


maria246

Recommended Posts

καλησπερα....θα ηθελα την βοηθεια σας....εχω στησει ενα ενυδρειο εδω και 1μηνα και θελω να βαλω ψαρακια...επιτελους....στην γειτονια μου βρηκα μονο δισκους και guppy...τι θα με συμβουλεύατε???? το ενυδρειο ειναι ενα juwell 60 λιτρων....

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι λίγα τα λίτρα σου για δίσκους.Εγώ θα έβαζα γκάπυ.Καλή δύναμη

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Καλώς ήρθες!

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια βόλτα και σε άλλα pet shops, βλέπεις τι σου αρέσει, διαβάζεις ή ρωτάς (καλύτερα εδω στο forum και όχι στο μαγαζί) για τα συγκεκριμμένα είδη. Πάντως στα 60 λίτρα έχεις κάποιους περιορισμούς και ως προς το μέγεθος και ως προς τον αριθμό των ψαριών...

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω που ανταποκριθηκατε αμεσος....η αληθεια ειναι πως εχω μπερδευτει...που να κοιταξω, τι ειδη να εχω στον νου μου....αν μπορειτε να μου προτεινετε καποια θα με βοηθουσατε....επισης να σημειωσω οτι δεν εχω αληθινα φυτα...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην, καλώς ήρθες.

Για το θεμα των φυτων, ισως θα πρεπει να το ξανασκευτεις. Τα αληθινα φυτα δεν συγκρινονται σε τιποτα με τα ψευτικα. Λαμβανουν ενεργα μερος στην σωστη λειτουργεια του ενυδρειου, και θα σε ανταμιψουν βλεποντας τα να μεγαλονουν και να πολλαπλασιαζονται.

Υπαρχουν ευκολα φυτα οπως anubias, valisnaria, ect. ect.

Οσο για τον επιπλεον εξοπλισμο, θα χρειαστεις CO2 και λιπασμα

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ευκολα φυτα οπως anubias, valisnaria, ect. ect.

Οσο για τον επιπλεον εξοπλισμο, θα χρειαστεις CO2 και λιπασμα

Για τα ευκολα φυτα δεν ειναι απαραιτητο το CO2.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και τις διευθυνσεις που μου δωσατε....μαλλον θα φτιαξω κοινωνικο ενυδρειο...κοιταω για clown, gouami, χηρες τετοια ψαρακια...ελπιζω να αποκτησω αργοτερα και μεγαλύτερο ενυδρεια στο οποίο θα βάλω σιγουρα αληθινα φυτα....

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και τις διευθυνσεις που μου δωσατε....μαλλον θα φτιαξω κοινωνικο ενυδρειο...κοιταω για clown, gouami, χηρες τετοια ψαρακια...ελπιζω να αποκτησω αργοτερα και μεγαλύτερο ενυδρεια στο οποίο θα βάλω σιγουρα αληθινα φυτα....

Προσοχή στα τελικά μεγέθη και στο αν το κάθε είδος μπορεί να είναι και μόνο του ή αν είναι καλύτερα να είναι περισσότερα... :thumbup:

Ειδικά οι clown μεγαλώνουν αρκετά, δεν είναι καλό να είναι μόνοι και τέλος σίγουρα δεν κάνουν για το 60λιτρο :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις για παραδειγμα να βαλεις 1ζευγαρι Ραμιρεζι,1κακατοειδες οπου ειναι νανοκιχλιδες και ενα κοπαδακι <νεον της αρεσκειας επεισης καναδυο Κοριντορα και το συστηνα σιου ειναι ετοιμο.Για φυτα ολα τα ει Ανουμπιας ολα τα ειδη Εχηνοδωρους και Βαλισνεριες.Οπου ολα τα παραπανω στα συστηνουμε γιατι δεν εχουν πολλες απαιτησεις Φωτισμου και δεν χρειαζονται co2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...