Jump to content

Tzamia Paxos


muertto

Recommended Posts

Geia k xara...thelw na ftiaksw ena enydreio me diastaseis

mikos 1.70m

vathos 0,70m

ypsos 1m

1 pontos gyali pistevete einai arketos?tha anteksei to nero?

Voithiste parakalw gia na kanw tin paraggelia...episis einai arketo enas tetois xwros na dextei mia koinwnia apo kixlides?

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια υποψία ότι κάνεις πλάκα αλλά τέλος πάντων :

mikos 1.70m

vathos 0,70m

ypsos 1m

Για ξανασκέψου λίγο το ύψος....

1 pontos gyali pistevete einai arketos?tha anteksei to nero?

Όχι θέλεις 3 μην πω και παραπάνω...

Voithiste parakalw gia na kanw tin paraggelia...episis einai arketo enas tetois xwros na dextei mia koinwnia apo kixlides?

Δεν ξέρω αν έκανες τον απαιτούμενο πολλαπλασιασμό αλλά μιλάς για περίπου 1200 lt και για περίπου 1,5 τόννο βάρος (γεμάτο με νερό), όχι μια κοινωνία κιχλίδων χωράει αλλά ολόκληρα χωριά...

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι 19mm πάχος γυαλιού και το ύψος να μην υπερβαίνει τα 90cm. Για τον πάτο θέλεις ακόμη πιο ενισχυμένο γυαλί αν δεν βρεις τότε πρέπει να κολλήσουν με μια ιδικά κόλα δυο τσάμια μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Gia pato mporw na kolisw 2 tzamia...einai eykolo...Ta litra pws ta vgazete?tin methodo enow...Episis exw ena 120 litra kai den kserw ti na valw...to strwnw vasika...Apo agria psaria,ektos apo piranha ti kai posa mporw na valw?

Thanks gia tis apantiseis sas?

Link to comment
Share on other sites

Xρήστο, να μου επιτρέψεις να το εκφράσω λίγο διαφορετικά :

ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ το ύψος δεν υπερβαίνει τα 90 cm χρειάζεται πάχος 19 mm, αντίστοιχες κόντρες, και βάση περίπου στα 30 mm.

(Για τις διαστάσεις που αρχικά ο φίλος muertto αναφέρει το 19 mm δεν φθάνει)

Πάντως, χωρίς να ξέρω τι έχει στο μυαλό του ο φίλος muertto, θεωρώ το ύψος άκρως υπερβολικό για πολλούς λόγους (αντοχή υλικών, φωτισμό, συντήρηση κλπ.)

muertto,

Xοντρικά :

170 cm X 70 cm X 100 cm = 1.190.000 cm3

άρα 1.190.000 cm3 / 1000 = 1190 lt

Έγινε επεξεργασία - chrisx
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Chris εκανα μια σκεψη,τελικα εχεισ δικιο δε θα μπορεσω να συντηρησω ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο..Αν μπορει καποιος ας μου πει για 500-600 λιτρα τις διαστασεις ενος πολυ καλου ενυδρειου...

Κ 2ον

Τι συνδυασμο αγριων κ ημιαγριων ψαριων μπορω να κανω σε ενα ενυδρειο 500-600 λιτρων?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να είναι ένα ενυδρείο 1,50 (μ) Χ 0,55 (π) Χ 0,65 (υ) περίπου 536 lt. Καλύτερα όμως κάνε δοκιμές ανάλογα με τις διαστάσεις που σε ικανοποιούν, με το συνημμένο excelάκι που σου στέλνω.

Όσον αφορά το 2ο σκέλος της ερώτησής σου, επειδή δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τους όρους "άγρια" ¨ημιάγρια" κλπ, θα συνιστούσα να διαβάσεις αρκετά κάποια πράγματα στο forum και ειδικότερα να δεις προφίλ ψαριών και απαιτήσεις τους εδώ :

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...view&idev=1

ή εδώ :

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm

και να τα ξαναπούμε....

ypologismos_enydreiou_3_3.rar

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικοτατο το αρχειακι με τον υπολογισμο..Νομιζς τηα χρησιμοποιησω αυτεσ ακριβως τις διαστασεις για 540 λιτρα.

Μου ζητησαν για τις διαστασεις που σας ειπα στην αρχη για 1200 λιτρα με 1 ποντο γυαλι 200 ευρω..Θα ηθελα την γνωμη σας αν ειναι πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικοτατο το αρχειακι με τον υπολογισμο..Νομιζς τηα χρησιμοποιησω αυτεσ ακριβως τις διαστασεις για 540 λιτρα.

Μου ζητησαν για τις διαστασεις που σας ειπα στην αρχη για 1200 λιτρα με 1 ποντο γυαλι 200 ευρω..Θα ηθελα την γνωμη σας αν ειναι πολλα.

εξαρταται αν εννοεις κομενα και τροχισμενα στο χερι ή κομενα με lazer?

για απλο κοψιμο και τροχισμα σε μερικες πλευρες (αφου δεν χρειαζεται σε ολες) για τα 540 λιτ να υπολογιζεις μαζι με τις κοντρες γυρω στα 150 ευρω... θα ειναι καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Οι κοντρες τι ακριβως ειναι?

Σορυ για την αστεια ερωτηση αλλα πολεμαω να μαθω...το site ειναι απιστευτο και πραγματικα ωθει τον κοσμο για τετοια χομπι..

Συντομα θα παραθεσω με φωτο το 120λιτρο που το στρωνω.

Link to comment
Share on other sites

Οι κοντρες τι ακριβως ειναι?

Σορυ για την αστεια ερωτηση αλλα πολεμαω να μαθω...το site ειναι απιστευτο και πραγματικα ωθει τον κοσμο για τετοια χομπι..

Συντομα θα παραθεσω με φωτο το 120λιτρο που το στρωνω.

Μικρές λωρίδες γυαλιού από άκρη σε άκρη που "κοντράρουν" τις πιέσεις του νερού.

Για προστασία είναι, επιπλέον ενίσχυση. Σαν ένας σκελετός φαντάσου, αλλά από μέσα. Απαραίτητες για την κατασκευή σου, αφού θέλεις τόσα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Xρήστο, να μου επιτρέψεις να το εκφράσω λίγο διαφορετικά :

ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ το ύψος δεν υπερβαίνει τα 90 cm χρειάζεται πάχος 19 mm, αντίστοιχες κόντρες, και βάση περίπου στα 30 mm.

(Για τις διαστάσεις που αρχικά ο φίλος muertto αναφέρει το 19 mm δεν φθάνει)

Το πάχος του γυαλιού δεν το πρότεινα τυχαία αλλά με βάση τον κανόνα Bach (περί αντοχής υλικών σε συνθήκες πίεσης).

Link to comment
Share on other sites

Γεια κ χαρα παλι,

λοιπον παραγγειλα και μου ηρθαν τα τζαμια...Τελικα οι διαστασεις που πηρα ειναι 390 λιτρα και εχουν ως εξης¨

Μηκος 1,40μ

Πλατος 0,55μ

Υψος 0,50μ

Πιστευω αν κ οχι πολυ εμπειρος πως θα ειναι αρκετα ευρηχωρο για ενα μικρο κοπαδακι με πιρανχας.Ελατωσα πολυ το υψος για να μειωσω τις πιεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ανυπομονω να αρχισω με μερακι τις εργασιες σιγα σιγα μολις ξεμπερδεψω με ττην δουλεια μου...Για επιπλο(ενοω βαση που θα κατσει το ενυδρειο) καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Γεια σας παιδιά. Είμαι αρχάριος περί ενυδρειων και λέω να φτιάξω ένα ενυδρείο με της εξής διαστάσεις; 45 πλάτος 45 μήκος και 50 ύψος. Τι πάχος γυαλιού να βάλω? Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια μου δώσετε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Γεωργιος Τεαζης έγραψε:

Γεια σας παιδιά. Είμαι αρχάριος περί ενυδρειων και λέω να φτιάξω ένα ενυδρείο με της εξής διαστάσεις; 45 πλάτος 45 μήκος και 50 ύψος. Τι πάχος γυαλιού να βάλω? Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια μου δώσετε. 

https://www.easycalculation.com/measurement/aquarium-glass-thickness-calculator.php

http://theaquatools.com/building-your-aquarium/

χωρις κοντρες θα εβαζα 8 mm (εχει υψος)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...